iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
14. 10. 2018
20:15 na ČT1

1 2 3 4 5

205 hlasů
363736
zhlédnutí

Rašín

Za první světové války byl odbojářem, za první republiky ministrem financí. Dramatický život Aloise Rašína, politika a jednoho z takzvaných mužů 28. října

70 min | další Filmy »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Mike 17.10.2018 0:57 (!) reagovat 3 + - 78

čtěte

Prodím vás ovčané, zkuste si přečíst knihu:
Genese Československa od prof Kalvody.
Bohužel jsem ČECH a stydím se:(

Čech 17.10.2018 8:16 (!) reagovat 74 + - 3

Mike: Prodím vás ovčané......

Miku, stydím se za vás.

Vikina 17.10.2018 12:38 (!) reagovat 0 + - 0

Profesor Kalvoda

byl velmi seriózní historik. V těch dobách takoví ještě byli, teda vlastně považovalo se to za normální.

Dita 16.10.2018 23:05 (!) reagovat 83 + - 3

Děkuji

Děkuji za tak krásný seriál. Jsem hrdá, že jsem Češka.

na tom nezalezi 16.10.2018 8:31 (!) reagovat 79 + - 2

Vyborne

Nejenze je to vyborne, ale o boji proti rakousku pred a behem 1. svetove valky se toho clovek ve skolach za komunismu pramalo dozvedel. Stejne tak o prvni ceskoslovenske vlade. Zato tech sra...k o komunistech bylo vsude dost.

Vikina 16.10.2018 22:30 (!) reagovat 2 + - 3

Dneska se toho

dovídáte víc? Co jste si na tohle téma přečetl? Mohl byste uvést?

Radim 15.10.2018 22:39 (!) reagovat 27 + - 11

Vlastenectví

Přiznám se, že seriály a dokumenty o historii vzniku republiky mi vždy zcela jasně nastaví zrcadlo dnešní ubohé politiky. Tihle Rašínové, Kramářové a další se bili, doslova cedili vlastní krev pro vznik samostatné republiky. Po roce 1989 však jejich následníci tuto republiku naprosto pohřbili, v podstatě zapřeli jakýkoliv náznak ochoty pokračovat v suverenitě této země. Zbavili se vešekerého průmyslu, zbavili se československé automobilky, zbavili se všeho a z lidí udělal pohunky západních papalášů. Z bývalých veksláků jsou nyní vážení podnkatelé, kteří neváhají odírat lidi a sami si vozí jejich nabubřelé hýždě v luxusních kárách. Sedí v komunálech, sedí v dozorčích radách a lehce si chichotají této zemi a dojí a dojí a dojí. Rašín umřel zcel azbytečně, protože kdyby tušil, jací "velikáni" nastoupí pouhých 71 let po vzniku republiky, rozhodně by nebyl tak radikální a tak odevzdaný myšlence samostatného státu. Zvracel bych z toho současného politického divadla bez principála!

Vladislav 15.10.2018 23:20 (!) reagovat 78 + - 3

Hluboký mravní úpadek

Hluboký mravní úpadek ve společnosti způsobila diktátorská ateistická vláda komunistů. Na základě po staletí trvajícího rozličně nekřesťanského jednání nejpočetnější církve katolické se lidé začali naivně domnívat, že skutečné dobro lidem zajistí komunisti. Vyznavači komunistické ideologie chtěli vytvořit spravedlivou politiku, ale používali k tomu zločinecké a podrazácké metody a postupy - ty však pochopitelně k dobru nevedou. Je potřeba, ať s nápravou začne a vytrvale pokračuje každý především sám u sebe. Pěstujme a rozvíjejme každý osobně poctivost, odpovědnost, férovost, upřímnost, ohleduplnost, čestnost.

Vikina 16.10.2018 22:27 (!) reagovat 3 + - 70

Myslím, že byste

měl méně číst noviny (jiné než mainstreamové tu nejsou) a více číst odbornou literaturu. Zjistil byste, že zlodějna tu kvetla už za slavné 1. republiky, akorát že společnost se přece jen nemění tak rychle a jako brzda zde působila byrokracie, odchovaná c.k. mocnářstvím. Zjistil byste, že jsme byli na 10. místě ve světě ve 20. letech, pak už to s námi šlo jen z kopce. Tvrzení o 10. místě je mýtus a lež. Jo, a to 10. místo nebylo zásluhou Čechů, ale Němců - většina průmyslu se nacházela v pohraničí a byla v rukou Němců či židů.

Milena Svobodová 17.10.2018 8:42 (!) reagovat 1 + - 1

co je to vlast

jsem nedávno vysvětlovala své vnučce. ve škole se o vlasti neučí.

Vladislav 19.10.2018 18:56 (!) reagovat 46 + - 0

Pro Vikinu

Nevíte, co čtu, tak si nevymýšlejte. Tím sám sebe znevěrohodňujete. Podle toho, co jste napsal v reakci na můj příspěvek, odhaduji, že máte kladný postoj ke komunistické ideologii. Byl jste nebo jste členem komunistické strany? Co říkáte na moje následující sdělení?: Je potřeba, ať s nápravou začne a vytrvale pokračuje každý především sám u sebe. Pěstujme a rozvíjejme každý osobně poctivost, odpovědnost, férovost, upřímnost, ohleduplnost, čestnost.

Alfonz 20.10.2018 15:15 (!) reagovat 0 + - 0

Paní Vikino,

kde jste přesně četla kritéria, podle kterých jsme byli , jak vy říkáte, ve 20. letech na 10. místě? Které státy byly před námi, které byly za námi? Bylo to podle států bez ohledu na počet obyvatel nebo šlo o přepočet na 1 obyvatele? Myslím, že se ničeho přesného nedopátráte. A takováto hezká čísla, jako třeba 10, bývají vždycky podezřelá. Bez přesných kritérií, jakými se k tomuto závěru došlo, nevíme nic.

Vikina 20.10.2018 18:22 (!) reagovat 0 + - 19

Asi jste špatně četl,

přece jasně píši, že to tvrzení o 10. místě je český mýtus. To šíří Havlo-lháři s poukazem na to, kam to dovedli komunisté (jakože jsme klesli na nějaké 80. místo. Teď jsme na tom samozřejmě mnohem lépe). Takže to není moje tvrzení, to se běžně říká v médiích, že jako 1. republika ideál. Jak došli k 10.místu, to nevím. Já jenom podotýkám, že o dobré umístění v jakési soutěži národů se zasloužili především naši Němci a že těsně před Mnichovem jsme už na tom byli mnohem hůře díky politice našich elit.

Vikina 19.10.2018 22:42 (!) reagovat 2 + - 42

Pane Vladislave,

úplně mi stačí Váš příspěvek, který sestává z jednoduchých pravd, načerpaných z novid či slabikářů. Věci jsou prostě mnohem složitější, hluboký mravní úpadek zavedli už francouzští revolucionáři a pokrokáři všeho druhu. Právě ti hlásali podobné jednoduché pravdy. Co se týče Česka, přečtěte si 1. díl Peroutkova „Budování státu“. On to sice psal jako adoraci vzniku nového státu, ale střízlivému čtenáři neunikne, že tam šlo především o rvačku o moc a rozkrádání majetku jiných. Něco podobného, tentokrát mnohem brutálněji, probíhalo v r. 1945 – o tom nejspíš vůbec nic nevíte, že? Takže o, co provedli komouši v roce 1948, byl už jen epilog běžné politiky našich elit (no, epilog, to nejhorší nás potkalo po převratu r. 1989). Takže jaký může být národ, který má v čele jen prospěcháře a zloděje, případně bezcharakterní Narcisy).
Co se týče mého vztahu ke komunistům, oni sami mě ocenili na 10 měsíců za §103. A to jsem měl ještě kliku, že to bylo na počátku normalizace.
Co se týče Vašeho hodnocení dnešního stavu, zde si samozřejmě rozumíme. Já pouze nevěřím na nějakou vlastní duchovní obrodu lidu, protože tak to prostě nechodí.

Vladislav 20.10.2018 10:12 (!) reagovat 41 + - 0

Odpověď Vikinovi

Jednak se my dva osobně neznáme a jednak je vážně neférové, pošetilé, drzé a urážlivé, když mi píšete, že mám méně číst noviny, že čerpám z novin nebo ze slabikářů. Protože nesmýšlím stejně jako vy, kritizujete mě povýšeně za mé "jednoduché pravdy". Pravda je jednoduchá, když se snažíte jednat podle Božího výroku "Vaše slovo buď ‚ano, ano – ne, ne‘; co je nad to, je ze zlého." - viz NZ (Nový zákon), Matouš 5/37. Zeptal jsem se vás, zda jste byl nebo jste členem komunistické strany. Odpovědi na tuto otázku jste se vyhnul. Ohledně komunistů píšete: "Co se týče mého vztahu ke komunistům, oni sami mě ocenili na 10 měsíců za §103. A to jsem měl ještě kliku, že to bylo na počátku normalizace." Stávalo se, že zprvu nadšení zaslepení vyznavači komunistické diktátorské ideologie bezohledně budovali "nový a zaručeně spravedlivý společenský řád", ale když začali poukazovat na nějaké zápory spojené s tímto budováním, stali se nepohodlnými a nežádoucími, byli označeni za nepřátele a zrádce socialismu a komunismu a podle toho s nimi bylo "zameteno". Napadá mě teď například spisovatel, dlouho nadšený komunista Pavel Kohout, který byl coby nepřítel nakonec milosrdně (nebyl popraven nebo zavražděn) vyhozen - odnesen v autě přes čsl. hranici do Rakouska. Odpovědně a přátelsky vyzývám lidi k tomu, ať s nápravou začneme a vytrvale pokračujeme každý především sám u sebe. Každý osobně u sebe pěstujme a rozvíjejme poctivost, odpovědnost, férovost, upřímnost, ohleduplnost, čestnost. To se však lidem nedaří, když se o to pokoušejí bez Boží podpory, bez Boží pomoci a inspirace. Budu se také za vás v tomto směru modlit. Přeji každému člověku pravé Boží dobro.

Vikina 20.10.2018 14:00 (!) reagovat 1 + - 39

Co se týká komunistů

Vám přijde, že mám 100 let jako Pavka Kohout? Myslíte, že by se on dneska zastal komunistů v tom smyslu jako já? Domnívám se, že běžný člověk pochopí, že pokud jsem dostal od nich pálku, tak je nejspíš nebudu milovat, následně si nebude konstruovat nesmysly o mé někdejším nadšení a následném zklamání. Zejména, když se ve svých příspěvcích komoušema vůbec nezabývám, řeč je přece o „mravním úpadku“ české společnosti. Uvedl jsem příklady „mravního stavu“ české společnosti (případně úpadku i jinde). Bohužel, rozmohl se nám v Česku takový nešvar: každý, kdo prokáže zdravý rozum a nepapouškuje povolené kraviny, je kryptokomunista, obdivovatel Putina a Sovětského svazu nebo aspoň rasista a nácek.
Takže aby bylo jasné, když rozumíte jen jednoduchým větám: ani stínem jsem se o KSČ neotřel. Což bylo mimo jiné způsobeno i tím, že soudruzi neměli o mě zájem. Jak by mohli mít, když měli záznam o mém trestu – a nebylo to za krádež rohlíků v samoobsluze, najděte si, o čem byl § 103. V té době mi bylo 20 let.
Jo, a co se týká Vašich křesťanských zásad, aniž bych je chtěl jakkoliv znevažovat, dost byste se divil, jak se tím přibližujete některým zapáleným komunistům. Ti také věřili, že stačí, aby lidé byli takoví a ne makoví. A přitom v téže době byli jejich vůdcové stvůry. Tak to totiž ve světe chodí, pane Vladislave.

Aleš 21.10.2018 10:34 (!) reagovat 33 + - 0

Vikino, měníte fakta

Měnit fakta je velmi neseriózní, nečestné. Píšete, že Pavlu Kohoutovi je 100 let. To není pravda. Letos bylo Pavlu Kohoutovi 90 let. Ale pro vás 10 let sem nebo 10 let tam v životě člověka nehraje žádnou roli. Pavel Kohout byl do Rakouska vyhoštěn v roce 1978, kdy už v ČSSR po okupaci armádami Varšavské smlouvy několik let probíhala takzvaná "normalizace". Napsal jste o sobě, že jste byl na začátku normalizace "odměněn" deseti měsíci za §103. Za co jste byl potrestán? Udělení trestu nevylučuje, že jste předtím ve svém životě podporoval komunistickou ideologii a komunistickou vládu. Napsal jste v jiné části diskuse, že jste vystudovaný historik. Když si historik mění fakta podle své potřeby, to je velmi varovné, velmi špatné.

Vikina 21.10.2018 16:07 (!) reagovat 0 + - 32

Ale Ježíši,

to už si tady člověk nemůže dovolit nadsázku? Jasně že vím, že PK oslavil letos 90 let, viděl jsem ten seriál v televizi, nu a co? Tím nějak neseriózně měním fakta? Jste normální? Mění to něco na tom, co jsem napsal? Tím jsem přece jen chtěl zdůraznit, že jsem tehdy nebyl tak starý, aby mě kdokoliv mohl podezírat z předchozího členství v KSČ. Navíc jsem uvedl, že mi v době trestu bylo 20 let, tak jak bych to asi stihl (kruci, přemýšlení bolí)? Chápete aspoň tohle? Pasete se na slovíčkách a podstata vám uniká.
Já tomu nerozumím, lidé, kteří znají jen něco (např. vědí, že PK oslavil letos 90 let), se mají za odborníky největší, a přitom vypouštějí do éteru naprosté nesmysly - jako třeba že si měním fakta podle své potřeby. Jak na to přišli? Kvůli mé poznámce, kterou zjevně nepochopili? Ale to je typické pro všechny ty laiky: nevědí skoro nic, ale na základě nějaké marginálie se předvádějí jako znalci. Navíc, což je horší, spekulují nad nějakými možnostmi, i když už v příspěvku, na který reagují, mají vše napsáno. A co dalšího, všichni jsou umanuti zakuklenými komunisty. Jsem si jist, že o komunistech hlavně jen slyšeli, hlavně je nezažili naplno. Proto nevědí, že kritikové dnešního zločinného systému nehájí komunisty, jenom zjišťují, že ledacos bylo docela dobré a že dnešní režim je mnohem horší. To, že nemá gulagy není důležité, už je nepotřebuje.

Aleš 21.10.2018 23:01 (!) reagovat 32 + - 0

Vikino,

za co vám byl udělen trest? I když vám v době udělení trestu bylo 20 let, mohl jste před svým odsouzením mít kladný, vstřícný vztah ke komunistické vládě, ke komunistickému režimu. Evidentně vás zajímá a zajímala historie - vystudoval jste tento obor. Jste velice aktivní v těchto diskusích u filmu Rašín, který se věnuje politickým záležitostem. Mladí lidé - především muži bývají radikální a chtějí realizovat nějaké pozitivní změny. Možná víte o mladíkovi - studentovi z Prostějova, který od svých patnácti let sleduje, co a jak dělají zastupitelé města a dosti úspěšně se angažuje například na sociálních sítích, píše blog, pomáhá se sbíráním podpisů pod nejrůznější petice aj. Díky jeho aktivitě už byly napraveny různé nedostatky a pochybení, kterých se dopustili zastupitelé. Je možné, že jste ve svém raném mládí chtěl měnit svět k lepšímu a uvěřil jste tomu, že to lze prostřednictvím komunistické diktátorské ideologie. Vzhledem k tomu, že už je 23. hodina, přeji dobrou noc.

Aleš 22.10.2018 9:37 (!) reagovat 29 + - 0

Nedůvěryhodnost X Důvěryhodnost

Vikino, ačkoli jasně víte, že Pavlu Kohoutovi letos bylo 90 let, bez problému o něm napíšete jako o stoletém. Je možné, že když jste mu přidal 10 let, sobě jste 10 let ubral. Takže třeba vám v době udělení trestu nebylo 20, ale už 30 let. V diskusi jste panu Vladislavovi napsal spoustu drzých a urážlivých výroků. Vladislav dal jasně najevo, že mu to vadí a oprávněně vám vytkl, že se za své nehorázné jednání nedokážete omluvit. Diskutující s nickem "na tom nezalezi" se velmi nelichotivě vyjádřil o komunistickém režimu. Jenom vy jste reagoval na jeho příspěvek (kupodivu bez urážek) se snahou obhájit komunisty. Poměrně velkou část svého života jsem prožil v době komunistické vlády a mám své negativní zkušenosti s komunisty. Komunisti byli přesvědčeni o své neomylnosti, a proto omluvy pokládali za nepotřebné, za projevy slabosti. Vikino, vaše nedůvěryhodné jednání velmi připomíná bezohledné, diktátorské jednání komunistů.

Vikina 22.10.2018 12:37 (!) reagovat 0 + - 23

pokr.

Dotazy, za co mi byl udělen trest jsou zcela nemístné, co je komu do toho (ať si najde ten paragraf, když jej to tolik zneklidňuje. Já to dneska už nevím, je to přece jen 48 let. K soudu jsem se dostal za pouhé opisování letáků k 1. výročí okupace, to jim stačilo). Jo, a ty vaše spekulace o přidávání či ubírání let, to je fakt věc. A Vaše vyhodnocení mé reakce na příspěvek nicku „na tom nezáleží“ taktéž. Vy prostě nerozumíte textu a následně z něj vyvozujete naprosté kraviny. A když se ohradím, tak se mám omlouvat? Za co, proboha? To, že se ani dnes, skoro 30 let po převratu, v mainstreamu o vzniku republiky dovídáme jen obecnosti a zkreslené popisy, je prostě pravda (proto jsem napsal, že dneska se toho běžný občan nedovídá o moc víc). Ti, co se o věc skutečně zajímají, je to samozřejmě mnohem lepší, dnešní historici se už dobírají skutečných faktů a prezentují je (v odborných článcích v ĎaSu, v publikacích či knihách). Dostávají se i do televize, ale to vše je málo, když to všechno zahltí ty mainstreamové nesmysly. Takže zaplať pánbů aspoň i za tak zkreslený popis Rašína (resp. tehdejších událostí), jako byl tenhle film.
Takže to shrnu: to, že někomu vytknu, že píše z neznalosti věci mainstreamové hlouposti neznamená, že jsem byl sympatizant komunistů. To, že dnes žijeme ve zločineckém systému, také nemá nic společného s komunismem, je to prostě holý fakt.

Vikina 22.10.2018 12:36 (!) reagovat 0 + - 23

Kristepane,

víte co je to nadsázka? Nenapsal jsem, že PK má sto let, napsal jsem „Vám přijde, že mám 100 let jako Pavka Kohout?“ To je snad velký rozdíl – tím přece jasně naznačuji, že jsem od někdejších zapálených svazáků na hony vzdálen už jenom kvůlivá věku. Jak chcete proboha seriózně diskutovat, když nechápete text – nejste přece v 5. třídě. Je to pořád stejné, zabýváte se marginálií a podstatné věci Vám unikají. Takže po stopadesáté páté: já neobhajuji komunismus, já kritizuji blbosti, které tu panují ve formě českých lží a mýtů už 150 let a které tu pak následně pronášejí coby děsná moudra laici. S komunismem to nemá naprosto nic společného, to napadnutí je klasické uhnutí od původního tématu, je to darebáctví (od toho Vladislava), protože žádná příchylnost ke komunismu z mých příspěvků jednoduše nevyplývá. Ale holt se diskuze obrátí jiným směrem a navíc jsem takto v podtextu označován jako něco fuj – inu jak říkám, darebáctví. I kdybych nakonec byl před rokem 68 příznivcem komoušů, jako že nebyl, protože ve svých 20 letech jsem měl stejné názory jako 90% mých vrstevníků (tj. že komouši jsou fuj), tak jak to souvisí s touhle diskuzí? Tady je přece řeč o něčem úplně jiném!!!

Aleš 22.10.2018 15:04 (!) reagovat 23 + - 0

Vikino,

ze všeho, co a jak jste ve svých diskusních příspěvcích napsal, je zřejmé, že se neumíte/nedokážete omluvit za své neseriózní, urážlivé, arogantní výroky. Vaše postoje jsou rozporuplné, nedokážete uznat svou chybu. Jste bohužel nedůvěryhodný. Na oprávněné a přitom slušné výtky reagujete demagogicky dalšími neserióznostmi. Vladislav se k vám však i přesto chová přátelsky. Stejně jako on ani já vám nepřeji nic špatného nebo zlého. Teď vám např. popřeji příjemné odpoledne.

Vikina 20.10.2018 13:58 (!) reagovat 0 + - 37

To už není ani zábavné,

to je k pláči. Když tedy nečerpáte toliko z novin a slabikářů, tak potom z čeho? Jaké odborné knížky jste si k tématu přečetl? Např. výrok „mravní úpadek společnosti způsobili komunisté“ může říkat Máňa z kravína, té se to dá odpustit, když to říká člověk jako Vy, tak jen přežvykuje hlášky z novin. Pokud to říká na netu, pak o sobě hrdě říká, že je neználek. Člověk, co se jen trochu více zabýval historií, ví o mravním stavu Čechů (ale nejen jich) svoje a nikdy by se takových jednoduchých výroků nedopustil.
Smutné je, že jsem Vám to všechno dost jasně vysvětlil v mém příspěvku, ale to je jako bych hrách na stěnu. Vy to nevnímáte, protože jste navyklý informace pouze konzumovat, nepřemýšlíte nad nimi. Následně okamžitě vyeliminujete všechno, co Vám nezapadá do Vámi uznávané konstrukce. Proto se Vás vůbec nedotknou údaje o tom, jak se v Česku kradlo od samého vzniku ČSR v r. 1918 (ostatně, už Havlíček se o podobných věcech zmiňoval v r. 1848), přesto že tam uvádím zdroje, tj. nehlásám bez důkazu jakési apriorní pravdy. Což přesně děláte Vy. To jsou ty Vaše mainstreamové pravdy, které nejsou ničím podložené a jsou určeny pro jednoduché lidi.
Já Vás proto nepotřebuji znát, jaký jste „odborník“, to prostě vidím z Vašich vět a názorů. Jsou to ničím nepodložená hesla, určená ovcím.
Pravda jinak není jednoduchá, to, co citujete, se týká vztahů mezi lidmi, jejich konkrétního chování ve vzájemném styku. Rozhodně se to netýká diskuzí o dějinách nebo třeba stavbě atomu. Tam je to přece jen o hodně složitější.

Vladislav 20.10.2018 15:10 (!) reagovat 37 + - 0

Vikino, můj úvodní příspěvek o hlubokém morálním úpadku

navazoval na vyjádření diskutujícího Radima, který se oprávněně hrozí nad různými nemorálními praktikami politiků po listopadu 1989. O době tzv. první republiky jsem nic nepsal. Velkou část svého života jsem prožil v době vlády komunistické diktátorské strany, a proto i z vlastní zkušenosti vím, jaké se tehdy děly nemorální věci. Co se týká zdrojů informací, sleduji například naše a zahraniční dokumentární pořady v televizi a v rozhlase. Mnoho informací je dostupných na internetu. Mám několik tištěných encyklopedií. Zlé, nečestné, vypočítavé, chamtivé, násilnické, podrazácké, zlodějské atd. jednání lidí pochopitelně nebylo a není omezeno jen na určité dějinné období. Když se v jakékoli době lidé - především lidé na vrcholných, rozhodujících pozicích ve státě neřídí Božím Desaterem a dalšími Božími příkazy z Nového zákona Bible, tím víc se ve společnosti šíří a bují různorodé zlé jednání. Vikino, vaše neférové, pošetilé, drzé a urážlivé jednání, které jsem popsal výše a nyní jste k tomu přidal např., že podle vás o informacích nepřemýšlím, ale jsem pouhým konzumentem nebo že jsem netečný k tomu, jak se kradlo za 1. republiky, že to, co sděluji, jsou jenom hesla pro ovce... - toto jsou projevy vašeho morálního úpadku. Místo, abyste se za ty urážky omluvil, pokračujete v nich. A k jednoduchosti - vím, že existují různě složité jevy, obory, problémy aj. Kdo příslušnému problému dobře rozumí, dokáže o dané záležitosti mluvit jasně, jednoduše. Pravděpodobně jste ateista. Proto bohužel nechápete, že správně a dobře jednat za všech okolností nelze bez Boží podpory, bez Boží pomoci a inspirace. Velmi si vážím toho, že jsem mohl dospět ke křesťanství. Závěrem přátelsky přidávám přání, ať obdržíte a máte všestranné Boží požehnání.

Vikina 20.10.2018 19:08 (!) reagovat 0 + - 36

Ať ta reakce byla na cokoliv,

tak prostě výrok „Hluboký mravní úpadek ve společnosti způsobila diktátorská ateistická vláda komunistů“ je prostě pitomost. Tím neobhajuji komunisty, oba víme o nich svoje, nicméně to, co jste napsal, prostě není pravda, je to přesně to, o čem píši: planý canc. A dokladoval jsem to např. poměry za 1. republiky.
Jako nic proti dokumentům v telce, zaplať Pánbů za ně, je to velká osvěta pro laiky (zajímala by mě sledovanost), ale marná sláva, je to všechno oficiální mainstream. Nemluvě o tom, že tam bývá strašně moc chyb, a někdy i drzé lži. Pokud už chcete něco opravdu seriózního, tak zde máme Historie.cs (nevím přesně, jak se to jmenuje) Tam se lidé dovědí víceméně pravdu. Takže spoustu věcí už uvedli naši historici na pravou míru, ale do mainstreamu se to nedostalo. A to konzumují ovce, co na veřejnosti papouškují pitomosti.
Jinak mě pobavilo, že mé faktické poznámky jsou klasifikovány jako důkaz mého morálního úpadku. To je opravdu náramně vyargumentováno.

Vladislav 21.10.2018 8:52 (!) reagovat 35 + - 0

Vikino,

bohužel nechápete svou aroganci - svou vlastní morální zaostalost. A proto mé sdělení - vycházející z osobních zkušeností - že hluboký mravní úpadek ve společnosti způsobila diktátorská ateistická vláda komunistů, pyšně, panovačně, drze a urážlivě označujete za pitomost a planý canc. Další důkazy vašeho morálního úpadku jsou, když mi píšete: že o informacích nepřemýšlím, ale jsem pouhým konzumentem, to, co sděluji, jsou jenom hesla pro ovce, že mám méně číst noviny, že čerpám z novin nebo ze slabikářů, že rozumím jen jednoduchým větám atd. - viz vaše příspěvky Vikina 16. 10. 2018 22:27, Vikina 19. 10. 2018 22:42, Vikina
20. 10. 2018 13:58, Vikina 20. 10. 2018 14:00. A místo toho, abyste se mi za svoje urážlivé výroky omluvil, vymyslíte si pro sebe "omluvu" v podobě demagogického výroku: "Jinak mě pobavilo, že mé faktické poznámky jsou klasifikovány jako důkaz mého morálního úpadku. To je opravdu náramně vyargumentováno." Když se v jakékoli době lidé - především lidé na vrcholných, rozhodujících pozicích ve státě neřídí Božím Desaterem a dalšími Božími příkazy z Nového zákona Bible, tím víc se ve společnosti šíří a bují různorodé zlé jednání. Moje přání, ať obdržíte a máte všestranné Boží požehnání, stále platí.

chose01 16.10.2018 15:05 (!) reagovat 8 + - 7

pane vy tu mícháte

ne jenom hrušky s jablky ale přímo jakblka s trakaři. Říct že polistopadová politická scéna rozprodala vše západu bez informací kam tuhle zemi komunisticka zběř za 40 let rozvracení českého státu dostala je pouze blábolení bez kouska reality . Rozhledněte se kolem sebe a zjistíte kolik českých firem tu je a jak se podnikatelům daří . Dále jak se daří českým lidem a zjistíte že to není tak špatné. Ono srovnávat dobu obrození a nebo konec rakouska-uherska kdy česká myšlenka bojovala o přežití s dneškem kdy o přežití dávno nejde se prostě nedá.

Lubor 19.10.2018 13:46 (!) reagovat 1 + - 0

Máte tam chybu v letopočtu:

Ne po r. 1989, ale po r. 1948, resp. hned po válce, začal rozklad a morální úpadek našeho státu. Hrabat se z toho budeme dalších 50 let, a to jsem optimista.

Marty 15.10.2018 14:42 (!) reagovat 111 + - 5

Pan Herec

Pan Vetchý zraje jak víno,to je koncert,radost ho sledovat...Palce nahoru..

Přemysl Heralt 15.10.2018 9:06 (!) reagovat 121 + - 3

Děkuji, škoda že to nebylo dříve

Děkuji za zajímavý snímek z naší ne tak vzdálené historie. Jen mne mrzí, že s takovými věcmi čt čekala až na stoleté výročí. K první republice se odkazujeme, ale většina z nás o ní ví velmi málo. Seriály jako "První republika" jsou možná hezké, ale o historických událostech a souvislostech neřeknou skoro nic. Nepovažuji se za úplného historického analfabeta, ale mnohé postavy z té doby jsem si musel dohledat, abych vůbec věděl o koho šlo. Za 28 let od pádu komunismu, který cíleně toto období zakrýval a manipuloval se toho v hlavním proudu vytvořilo žalostně málo. Většina lidí si vybaví maximálně Masaryka a Beneše a to je velký dluh nás všech, mimo jiné také čt.

Vikina 16.10.2018 22:31 (!) reagovat 3 + - 0

Lépe bych to

nenapsal!!

jan 15.10.2018 8:17 (!) reagovat 120 + - 7

Děkuji

Vetchý jako vždy excelentní.

Vikina 15.10.2018 0:02 (!) reagovat 0 + - 87

Nějak mi tam scházelo,

co tak slavného celá ta Mafie dělala, že to vedení nakonec odsoudili k trestu smrti. O Mafii se občas mluví, ale nikde ani slovo o jejích praktických výsledcích.

Kristýna 16.10.2018 18:19 (!) reagovat 17 + - 0

Praktický výsledek je, abychom nemuseli chodit moc daleko, třeba váš post. Nebo to, že si ho nejméně 23 lidí umělo v češtině přečíst a dát vám palec dolů. Nevěříte? Zeptejte se Lužických Srbů. Ale prosím vás ptejte se německy. Lužicko-srbsky vám nebudou až na pár nadšenců do historie a filologie mrtvých jazyků rozumět :-)

Vikina 16.10.2018 22:53 (!) reagovat 0 + - 15

Nechápu, o čem mluvíte!

Nahoře se píše, že o okolnostech vzniku republiky vlastně nikdo moc neví. Z toho vyplývá, že o nějaké Mafii nemají ani tušení - teda nejspíš jen ti, co mi dali palec dolů (já si spíš myslím, že netuší, o čem mluvím, nejspíš si to pletou s italskou mafií)). Film byl o Rašínovi a ten je tam nějak vykreslen. Současně se tam hodně mluví o Mafii coby konspirační organizaci, ale nikde ani slovo, v čem tkvěla její činnost a co prakticky dělala. Marně jsem pátral i v odborné literatuře. Proto jsem se zeptal, proč to neuvedli aspoň v tomto filmu, když už teda o tom mluví. Nevím, co je na tom nepochopitelného, teda kromě toho, že palcové dolů vůbec nevědí, o čem je řeč. Ostatně stejně jako Vy - já přece nezpochybňuji činnost Rašínů a spol., já se jen ptám, co konkrétně udělali, když dostali trest smrti. Jinak vznik republiky: víte, že republiku vyhlásila druhá garnitura politiků. Ta tzv. elita se v té době nacházela v Ženevě, kde se s Benešem radila, jak to zařídit, aby vznikla aspoň nějaká federace, event. samostatný stát a o vyhlášení samostatnosti se dozvěděli až z novin. Jsem zvědav, jestli aspoň to tvůrci v druhém díle přiznají. 90% Čechů o tom totiž dodnes nemá tušení.

Mojmír Herzlík 14.10.2018 23:05 (!) reagovat 23 + - 22

Historické nesmysly

První, co mě vytočilo bylo: Mějte hezký den, Františku. To anglické Have a nice day se určitě používalo v roce 2014, ale určitě ne v roce 1914. Můj dědeček narozený 1895 by řekl máúcta, ale nikdy ne mějte hezký den.¨
A další historický nesmysl - vlak jel z Moravské Ostravy - Přívozu do Čierné nad Tisou. To byla druhá věc, která mě vytočila - vzal jsem si pro jistotu na pomoc vikipedii. Přívoz byl připojen k Moravské Ostravě v roce 1924.
A do Čierné nad Tisou by v roce 1914 žádný vlak nejel - cituji z vikipedie:
Oblast, kde stojí dnešní město, byla až do 30. let 20. století téměř bez osídlení – severovýchodně ležela pouze malá obec Čierna. První zmínky o této obci jsou z roku 1828 a po více než další století byla jednou z mnoha vesnic ve zdejší rovinaté oblasti. I při stavbě trati z Košic do Čopu zde byla vybudována jen malá zastávka; stanice se nacházely v sousedním Pribeníku a uzlovém Čopu. Po skončení 2. světové války byla několik kilometrů odsud vytyčena nová hranice mezi Československem a Sovětským svazem a z toho vyplynula potřeba nového hraničního přechodu. Samotné město bylo založeno roku 1946 na základě vládního usnesení o zabezpečení přepravy zboží mezi ČSR a SSSR a opačně. Původní název nového města měl znít „Čierna pri Čope“, ale po roce 1948 byl z politických důvodů nahrazen neutrálním „Čierna nad Tisou“.
Je třeba myslet i na takovéto detaily.

Tomáš 14.10.2018 23:35 (!) reagovat 24 + - 6

Wikipedie

A mě strašně "vytočilo", jak používáte slovo vikipedie místo Wikipedie, dokonce 2x
Je třeba myslet i na takovéto detaily!!!

Mojmír Herzlík 15.10.2018 9:20 (!) reagovat 4 + - 12

Omlouvám se

Vážený pane, máte pravdu, je to wikipedie, ale fotbal taky nepíšete football, prostě jsou slova, která se přejmou do češtiny a začnou se psát česky a nikoho pak nenapadne psát správně anglicky hockey ale je to prostě hokej.

Tomáš 15.10.2018 22:28 (!) reagovat 11 + - 0

Wikipedie

Vážený Mojmíre,
srovnáváte jablka s hruškami. Slovo Wikipedie nemá "počeštělý" výraz. Je to prostě Wikipedie.
Zkuste jakýkoliv vyhledávač a slovo vikipedie tam nenajdete, protože prostě neexistuje, zatímco hokej, fotbal a další ano. Váš výklad je chybný a tím bych to asi uzavřel.
Jen škoda, že jste nepochopil pointu mého komentáře....

Mojmír Herzlík 16.10.2018 10:11 (!) reagovat 6 + - 0

Srovnání jablek s hruškami

My se bavíme o tom, že jsem si dovolil počeštit wikipedii, ale obsahem mého příspěvku bylo, že v roce 1914 nikdo nezdravil Mějte hezký den, tak nikdo nezdravil ani za mých mladých let, kdy se vyžadovalo zdravit Čest práci!, což také nikdo nedělal, pokud nemusel. A druhá věc byla, že v roce 1914 nemohl jet vlakem z Moravské Ostravy - Přívozu do Čierné nad Tisou. Bohužel jsem si dovolil napsat wikipedii s jednoduchým v, za což se stydím, a o tom diskutujeme, místo abychom diskutovali o tom, kdy se pod vlivem angličtiny u nás začalo zdravit Mějte pěkný den.

Mike 17.10.2018 0:50 (!) reagovat 3 + - 52

Propaganda

Je to normalní propagandistický kousek. Kdyby Ti herci věděli a znali, no ikdyž za socialismu taky pěkně hráli:)
Copa existoval nějaký Československý národ?
Kdo platil Masaryka, Beneše? CHcese mi zvracet.

Vikina 17.10.2018 12:36 (!) reagovat 1 + - 0

Co mě zarazilo na

dobových titulcích novin, že se v podstatě ihned začal používat název "československý", i když o něčem takovém neměli běžní Češi ani tucha, neboť do té doby se používalo nejvýše pojmenování "českoslovanský", a to bylo něco úplně jiného. Ta blesková změna napovídá, že tu bylo něco dlouhodobě připravováno v pozadí.

Milena Svobodová 14.10.2018 21:52 (!) reagovat 109 + - 1

Jo

Rašín byl velký muž

Vikina 14.10.2018 23:58 (!) reagovat 10 + - 65

Dnes by jej

do politiky ani nepustili, a pokud ano, tak by jej nějak zkompromitovali - dnes už nepohodlné persony nestřílí, ale buďto mu dají do krabice peníze nebo jej sekretářka obviní z harašení nebo na něj práskne, že někde vzal úplatek, což viděla jen ona sama . Rašín byl ještě odchovancem slušné společnosti, jakou představovala monarchie, proti níž tak bojoval.

OlRe 15.10.2018 0:26 (!) reagovat 71 + - 5

"Slušná" rakousko-uherská monarchie...........

Tato monarchie rozpoutala strašnou světovou válku! Vojenské a civilní oběti první světové války: 16000000 (šestnáct milionů) mrtvých, 21000000 (dvacet jedna milonů) zraněných! O slušnosti máte velice divnou představu. Pokud máte pochopení pro mrzačení a vraždění lidí, měl/a byste se co nejdřív nad sebou vážně zamyslet.

Otakar Polák 15.10.2018 5:45 (!) reagovat 13 + - 56

Na rozpoutání války měl především zájem německý císař a německý generální štáb, který si od toho sliboval územní zisky na úkor Ruska, Francie. Rakousko-Uhersko a jeho generalita se ráda s nimi svezla.

OlRe 15.10.2018 10:47 (!) reagovat 62 + - 4

Světovou válku 1914 - 1918

začala Rakousko-uherská monarchie. 28. července 1914 R-U císař, katolík František Josef I. vyhlásil válku Srbsku - viz jeho manifest "Mým národům!". Měl přitom podporu válkychtivého německého císaře, katolíka Viléma II. Kdyby rakousko-uherský císař válku skutečně nechtěl, válka by nezačala.

Jakub Valenta 16.10.2018 19:10 (!) reagovat 2 + - 57

Ale děte

Vilém nebyl žádný katolík, kecko :)
Válku rozpoutalo právě Německo a Rakousko do ní zatáhlo. Zánik R-U je jedno z největších tragédií novodobé historie a Rašín byl jen obyčejný vlastizrádce. Obdobně jako Masaryk.

OlRe 17.10.2018 17:17 (!) reagovat 46 + - 1

Nedůvěryhodný Jakube Valento,

váš příspěvek je ukázka neserióznosti a demagogie.

Vikina 16.10.2018 23:18 (!) reagovat 1 + - 51

Co takhle začít

používat hlavu k myšlení? Anebo se aspoň nevyjadřovat k věcem, o nichž vím jen něco málo z novin. Stačí příklad: když Babiš (na nátlak eurozločinců) vyhostil dva ruské diplomaty, obviníte z toho také Zemana? A stejné to bylo i s císařem, ten už dávno do takových věcí neměl co mluvit. Od toho tu přece byli demokraté v parlamentu.

Vikina 16.10.2018 23:08 (!) reagovat 2 + - 51

Prosím vás, nepoučujte mě

z historie, o níž víte jen to, co jste si přečetla v novinách. Monarchie válku nevyvolala (když už, tak demokraté z parlamentu, František Josef do válka nechtěl). Kromě toho, válku vyvolala především Velká Británie, která potřebovala zlikvidovat mocného konkurenta, tj. Německo a také prudce se rozvíjející Rusko (a tak zařídila, aby se ti dva pustili do sebe, ač to původně ani jeden neměl v úmyslu). Moc bych za to nedal, že ten atentát, který spustil válku, zorganizovali britští gentlemani. Nebo že by to skutečně svedli srbští pasáci koz? Věříte tomu?

OlRe 17.10.2018 15:36 (!) reagovat 45 + - 1

Arogantní Vikino,

s vámi není možná smysluplná diskuze. Vůbec mě neznáte, ale přesto si o mně drze vymýšlíte a lžete. Já vás nepoučuji, sděluji to, co je potřebné. Noviny nejsou zdrojem příslušných informací. Podle vás byl František Josef I. manipulovatelnou, nesvéprávnou loutkou svých podřízených? Kdyby císař R-U, katolík František Josef I. opravdu válku nechtěl, k válce by nedošlo. Ale František Josef I. osobně vlastnoručně napsal manifest "Mým národům!", kterým vyhlásil válku Srbsku. V záhlaví tohoto manifestu napsal: "Jeho c. a k. Apoštolské Veličenstvo ráčilo nejmilostivěji vydati tento Nejvyšší vlastnoruční list a manifest: Milý hrabě Stürgkhu Vidělo se Mi naříditi ministru Mého domu a věcí zahraničních, aby oznámil královské srbské vládě, že mezi mocnářstvím a Srbskem nastal stav válečný. V této osudné chvíli jest mi potřebou obrátiti se na Svoje milované národy. Nařizuji vám tudíž, abyste přiložený manifest veřejně vyhlásil. V Lázních Išlu, dne 28. července 1914" Vikino, úspěšně napravte své nedostatky v oblastech slušného chování a poctivého jednání.

Vikina 18.10.2018 22:20 (!) reagovat 1 + - 37

To se mi jen zdá,

laik, který nechápe souvislosti, neumí si je dát dohromady, má jako jediný argument Manifest, který byl pouze nezbytným úzusem doby. Člověk, který má alespoň tolik inteligence jako krabice od vysavače, samozřejmě ví, že válku dost dobře nemůže vyhlásit třeba náčelník generálního štábu nebo i premiér, ale že tak musí učinit hlava státu. Historici pak čerpají z dobových pramenů, které jasně potvrzují, že císaři se do války opravdu nechtělo.
Dále, i laik OIRe by si měl povšimnout, že tehdy již císař nebyl absolutním monarchou, když už v r. 1848 se Rakousko stalo konstituční monarchii. A po pádu Bachova absolutismu už to nebylo jen „jako“ konstituční. Mezitím proběhlo něco málo reforem, a to i v rozšíření volebního práva, takže se nesmírně posílila práva parlamentu a císařovy pravomoci byly postupně oklešťovány. Rozhodně nemohl sám o sobě mýrnyx-týrnyx vyhlásit válku ani Andoře, natož velkému balkánskému státu. Na druhé straně mohl být snadno dotlačen (když byl v té době už hodně starý, nemocný a unavený) k tomu, aby válku vyhlásil. A to silnými nátlakovými skupinami, které na válce buďto bohatly nebo měly imperialistické ambice.
Jo, co do toho pletete to katolictví, jste normální? Copak to snad byla náboženská válka? To, že vás označuji za hlupáka není arogance, to je konstatování faktu, k čemuž mě opravňuje jen pár těch vašich totálně ignorantských příspěvků. Z nich vyplývá, že nevíte o té době nic. Také proto jste nereagoval na mnohem podstatnější věci, které jsem zde uvedl.

OlRe 19.10.2018 11:05 (!) reagovat 36 + - 1

Vikino,

vy jste možná historik, ale především jste pyšný, nevychovaný, drzý, panovačný, bezohledný, agresivní HULVÁT.

Vikina 19.10.2018 23:05 (!) reagovat 0 + - 27

Určitě by Vám prospělo,

kdybyste se více zaměřil na to, co o chápání a studování historie píši. Případně se zamyslel nad konkrétními věcmi, kterými argumentuji proti jednoduchým pravdám.
Víte, už 80. let se národu vymývá mozek tvrzením, že v Mnichově se rozhodlo, která území musíme předat Němcům, a to o nás bez nás. Je to lež jako věž, ale celý národ tomu věří. Protože nikoho nenapadne si tu Smlouvu přečíst; tam není o tom, jaká území musíme Německu předat, ani slovo. V ní se totiž řešily úplně jiné věci. Najděte si tu smlouvu na internetu, určitě tam někde je. A jsme u jádra věci: nikdo tu smlouvu nečetl, ba ani ho nenapadlo, že by se na ni měl podívat, a tak všichni přežvykuji to, co napsaly (píší stále) noviny. Pak se nedivte, že se někdy na takového "znalce" osopím. Mně nevadí, že ty věci neznáte, mně vadí, že neumíte přemýšlet a hlásáte zde hlouposti.
Jinak není divu, že ji naši politici, jak ti někdejší tak dnešní, nikdy nikde nenechali zveřejnit, protože by je usvědčila ze lži.

Vlasta 19.10.2018 18:27 (!) reagovat 5 + - 0

Ad Vikina

Podle vašich suverénních projevů v této diskuzi to vypadá, že neexistuje nic, co byste z historie nevěděl. Jestli jste absolvoval studium historie, potom máte v tomto oboru hodně znalostí a také přehled o příslušné odborné historické literatuře. Absolvoval jsem jiný obor, který s historií nesouvisí. Obracím se proto na vás s otázkami, které mě zajímají a o kterých zatím marně hledám potřebné informace. Kdy a ve kterých státech došlo ke změně ministerstev války na ministerstva obrany? Kteří konrétní lidé o takovou změnu usilovali a dokázali ji uskutečnit? Předem děkuji za seriózní odpověď.

Vikina 19.10.2018 22:21 (!) reagovat 1 + - 5

Vlastovi

Tak samozřejmě je toho spousta, co z historie nevím. To ostatně nikdo, ani historici z akademie. Historii jsem nejen studoval, ale už nejméně 50 let se jí intenzivně zabývám, zde právě 19. a 20. stoletím a pochopitelně naším prostorem (tedy ne třeba Pákistánem). To znamená, že jsem nejen přečetl strašně moc knih, ale hledal jsem i to, co je za tím, hlavně za těmi oficiálně hlásanými jedině správnými „pravdami“ - jak se většinou ukázalo, byly a jsou to dodnes účelové lži. A také jsem hledal souvislosti s jinými událostmi jinde – my Češi máme strašnou vlastnost být děsně vztahovační a sebestřední, jako bychom byli pupkem světa - z nichž lze pochopit události u nás a které jsou úmyslně mainstreamem zamlčovány (mohl bych uvést řadu konkrétností, ale to ba byla na brožuru). Nu, a v tom se právě liším od lidí, kteří jsou pouhými konzumenty historie, o níž ani neumějí přemýšlet, protože znají jen ty střípky z novin a časopisů. V tom lepším případě si přečetli jednu či dvě knížky třeba o Mnichovu (většina z nich byla totál prolhaná či aspoň zkreslená) a pak opakují tamní hlouposti, majíce se za odborníky. Nádherný příklad je právě pan OIRe: nemá tušení, jak se lidem žilo v R-U, jaké tam byly právní poměry, stav demokracie, občanská práva, ochrana lidí, nic z toho neví, zato ví. že monarchie vyvolala 1. světovou a proto byla strašná (a vrchol všeho, udělala to proto, aby vyhubila Čechy). Co k tomu můžete říci?

Vikina 19.10.2018 22:24 (!) reagovat 1 + - 9

Vlasta pokrač.

Co se týká Vaší otázky, dost bych se divil, kdyby se tímto tématem někdo zabýval, byť to nevylučuji. Abych pravdu řekl, nikdy jsem si nevšiml, jak se v tom kterém státě tohle ministerstvo nazývalo. Soudím, že název ministerstvo války se používal ze začátku (18. či 19. století), kdy se ještě ctil skutečný význam slov a sluníčkáři ještě neprosadili tu svou novořeč, kdy se lež prohlašuje za pravdu. Předpokládám, že třeba Britové si potrpěli na tradice a na jistá neměnná pravidla. Z toho, co vím o politicích (vládnoucích elitách) pak odvozuji, že právě ti nejagresivnější a nejvíce války chtivé elity zakrývaly svou uchvatitelskou politiku právě přejmenováním ministerstva na obranu. Jak jinak by svému obyvatelstvu zdůvodnily, že je ženou do války, do které obyvatelstvu nic není? Oni se přece přepadením souseda jen brání, to je přece známá věc. Takže proto lež s ministerstvem obrany. Taková ministerstva mají jen malé státy, jako jsme třeba my.

Vlasta 2.11.2018 19:48 (!) reagovat 2 + - 0

Ministerstva obrany

Našel jsem a do svého dřívějšího příspěvku (15. 10. 2018 16:56) jsem vypsal ministry války monarchie Rakousko-Uhersko. Po zániku této monarchie v roce 1918 vznikly nové státy - republiky. Vzniklé Československo mělo výhradně ministry obrany. Němec Werner Eduard Fritz von Blomberg (2. září 1878 Stargard, Pomořansko – 14. března 1946 Norimberk) byl německý veterán z první světové války, pozdější polní maršál a působil zároveň i jako vrchní velitel Wehrmachtu nebo říšský ministr války (Reichskriegsminister). Po druhé světové válce jsou už ministerstva obrany. Kdo preferuje válku místo míru, tomu vyhovuje a nahrává ministerstvo války. I když se v různých oblastech ve světě páchá válečné násilí, určitě je dobře, že už ministerstva války nejsou. Kdyby dále byla, vyvolávání válek by bylo takříkajíc pracovní náplní a povinností takových ministerstev a možná by už dávno vypukla třetí světová válka. Ministerstva obrany jsou určitou brzdou a zábranou proti válce - minimálně psychologicky: jak pro taková ministerstva a celé vlády, tak pro celou veřejnost.

Související