iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
4. 3. 2012
13:00 na ČT2

1 2 3 4 5

1 hlas
1139
zhlédnutí

Knižní svět

Piráti na vlnách internetu — Solomon Volkov: Rozhovory s Josifem Brodským — Philippe Claudel ve Francouzském kulturním institutu — Na návštěvě u Ludvíka Vaculíka — Dějiny v obrazech

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Na úvod: Piráti na vlnách internetu
 • Nové knihy – pro dospělé

  1:22 do playlistu

  Nové knihy – pro dospělé
  Jiří Němec: Dopisy z Ruzyně a Nové šance svobody (Pulchra) Alfred Döblin: Amazonka (Barrister & Principal) Petr Váša: Fyzické básnictví (Host)

 • Reportáž: Philippe Claudel ve Francouzském kulturním institutu

  3:53 do playlistu

  Reportáž: Philippe Claudel ve Francouzském kulturním institutu
  Novela Francouze Philippa Claudela Vnučka pana Linha, která nedávno v překladu Zory Obstové vyšla v Pasece, má zvláštního hrdinu. Z jižní Asie, kde se společnost zmítá válečným šílenstvím, se starý pan Linh sebral a uprchl do Evropy. Tam je klid, doufá: pro něho i pro malou vnučku, kterou si vzal s sebou, aby se s ní ve vyspělém světě zachránil. Jenže i starý kontinent má vlastní háčky, a tak pan Linh nakonec i z poklidu azylového domu uteče. Kdo je nakonec šílený: stařec, který pohrdne blahobytnou Francií, anebo ta Francie sama? Autor knihy Philippe Claudel se na konci února představil českým čtenářům na besedě ve Francouzském kulturním institutu v Praze.

 • Téma týdne: Dějiny v obrazech

  6:54 do playlistu

  Téma týdne: Dějiny v obrazech
  Martin Štoll: Zahájení televizního vysílání (Havran) Petr Bilík: Ladislav Helge – Cesta za občanským filmem (Host) I televize, jedno z nejmladších médií, má už své dějiny. U nás se začaly psát 1. května 1953, kdy z pražské Měšťanské besedy bylo zahájeno zkušební televizní vysílání. Od února následujícího roku už se vysílalo pravidelně, zájem stoupal, v roce 1961 se u nás dívalo už milion koncesionářů – a dnes se díváme skoro všichni. Jak vznikl český televizní národ? Jak se z experimentální hračky stal nástroj masové zábavy i propagandy? A kdo u toho byl, kdo na tom má vinu či zásluhu? Na tyto a další otázky odpovídá průkopnická a materiálově bohatá práce Martina Štolla nazvaná Zahájení televizního vysílání. Vydal Havran. A když už jsme v padesátých a šedesátých letech: K neodmyslitelným osobnostem české obrazové kultury tehdy patřil filmový režisér Ladislav Helge. Tvůrce filmů Škola otců, Velká samota a Stud předešel ve slávě českou filmovou novou vlnu. Koncem šedesátých let patřil k našim nejangažovanějším tvůrcům, působil v Koordinačním výboru tvůrčích svazů. A po roce 1969 točit přestal. Proč to všechno, plyne z monografie, kterou o Helgem napsal Petr Bilík. Pod názvem Cesta za občanským filmem vyšla v Hostu.

 • Nové knihy – literatura faktu

  11:56 do playlistu

  Nové knihy – literatura faktu
  Paul Williams, Anthony Tribe: Buddhistické myšlení (ExOriente) Jindřich Toman: Příběh jednoho moderního projektu (Karolinum) Skautské století (Mladá fronta)

 • Kniha týdne

  14:41 do playlistu

  Kniha týdne
  Solomon Volkov: Rozhovory s Josifem Brodským (Camera obscura)

 • Na návštěvě u Ludvíka Vaculíka
 • Nové knihy – pro děti

  21:26 do playlistu

  Nové knihy – pro děti
  Zuzana Pospíšilová: Čarodějnice Eulálie (Grada) Kate DiCamillo: Příběh o Zoufálkovi (Albatros) Michaela Bergmanová, Lenka Zemanová: Výři nesýčkují (Portál)

 • Stálice a nové lásky

Přehrát vše

Související