iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
26. 2. 2011
12:20 na ČT2

1 2 3 4 5

32 hlasů
1097
zhlédnutí

Knižní svět

Knižní průvodci daňovými zákony — Aljaška — Změna pohlaví

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Na úvod: Knižní průvodci daňovými zákony

  0:14 do playlistu

  Na úvod: Knižní průvodci daňovými zákony
  Každý rok v předjaří, obyčejně na rozhraní února a března, se český knižní svět stává svědkem pozoruhodného jevu: do čela knižního žebříčku a na pár dalších míst se vyhoupnou knižní průvodci daňovými zákony – a udrží se tam do konce března, kdy většina z nás odevzdává daňové přiznání. Ne že bychom autorům těchto textů nepřáli komerční úspěch – ale jejich prvenství by se sotva opakovalo každoročně, nebýt skutečnosti, že se v naší vlasti tolik předpisů každý rok mění. Plyne z toho poučení i pro autory beletrie? Změň každoročně ve své staré knize sem tam pár slov. Zpřeházej kapitoly, starým textům dodej nové, netušené významy. Pak budeš úspěšný každý rok, stejně jako se to přičiněním zákonodárné moci daří českým daňovým příručkám.

 • Nové knihy – pro dospělé

  1:10 do playlistu

  Nové knihy – pro dospělé
  Josef Palivec: Listář (Torst) Pascal Mercier: Noční vlak do Lisabonu (Plus) Yiyun Li: Tisíc let vroucích modliteb (Knižní klub)

 • Reportáž: Martin Ryšavý v Café Fra

  3:41 do playlistu

  Reportáž: Martin Ryšavý v Café Fra
  Po úspěšném románu Cesty na Sibiř se prozaik Martin Ryšavý loni podruhé přihlásil čtenářům s novým, opět ruskou realitou inspirovaným románem Vrač. A v polovině února z něho četl v pražském Café Fra – kam se čím dál častěji chodí „naživo“ na dobré autory.

 • Téma týdne

  6:53 do playlistu

  Téma týdne
  Změna pohlaví – David Ebershoff: Dánská dívka (Domino); Mike Perry: Klec pro majáky (Kniha Zlín)

 • Nové knihy – literatura faktu

  11:01 do playlistu

  Nové knihy – literatura faktu
  Andrew Wheatcroft: Nepřítel před branami (Slovart) Jan Lukavec: Zneklidňující svět zrcadel (Malvern) Gianfraco Sanguinetti: Miroslav Tichý – Podoby pravdy (Kant)

 • Anketa
 • Kniha týdne: Jan Novák - Aljaška (Plus)

  14:22 do playlistu

  Kniha týdne: Jan Novák - Aljaška (Plus)
  Česko-americký prozaik Jan Novák vydává novou prózu vždy zhruba jednou za tři roky. Vždycky je to zajímavé. Ve své poslední novele se inspiroval zprávou z černé kroniky ve starých chicagských novinách: dělník v pekárně spáchal trojnásobnou vraždu a nato byl policistou zabit sám. Na motivy této zprávy napsal Novák kdysi filmový scénář, divadelní hru, a nyní do třetice také knihu, v níž se však od původního dramatu daleko odchýlil. Spisovatel si bere cizí látku, ale nakonec vypráví pod touto záminkou vždycky o sobě: Novák vlastně stvořil esej o psaní. Jeho Aljašku vydalo nakladatelství Plus.

 • Na návštěvě u Juraje Horvátha

  17:51 do playlistu

  Na návštěvě u Juraje Horvátha
  Jméno výtvarníka a knižního grafika Juraje Horvátha znají hlavně čtenáři sličně vypravených dětských knih z nakladatelství Baobab, spolupracuje však i s dalšími nakladateli. A kromě toho je vedoucím ateliéru ilustrace a grafiky na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. A dělá taky spoustu jiné práce, v současnosti výtvarně řeší podobu české expozice na blížícím se veletrhu v italské Bologni.

 • Nové knihy – pro děti

  21:09 do playlistu

  Nové knihy – pro děti
  Lenka Rožnovská: František a jeho pohádky do postýlky (Portál) Cyril Pedrosa: Tři stíny (Sýpky) Václav Pavlík: Odvážné vize (XYZ)

 • Stálice a nové lásky

Přehrát vše

Související