Když se Smetana hraje venku. Příprava a realizaci cyklu Má vlast věhlasným dirigentem a orchestry Staatskapelle Berlin a Wiener Philharmoniker.
Režie a scénář: Martin Suchánek.
Barenboim: Smetana – Má vlast

Jeden z nejvýznamnějších současných světových hudebníků Daniel Barenboim, se rozhodl Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast nastudovat v koncertní sezóně 2016/2017 se dvěma orchestry: se Staatskapelle Berlín a s Vídeňskými filharmoniky, s nimiž zahájil i mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2017. Vídeňští filharmonici je orchestr založený v roce 1842. Bývá označován za jeden z nejlepších na světě. Kompletní orchestrální cyklus Má vlast nastudoval ve své historii pouze pětkrát. Jde tedy o unikátní a svým způsobem mimořádnou událost. Daniel Barenboim je znám svou snahou o sbližování národů Palestiny a Izraele. Chce prostřednictvím hudby, která je srozumitelná pro všechny lidi, najít společnou řeč a tedy i porozumění. Je to závažné téma pro všechny bez výjimky. Obdobným způsobem pracoval při hudebním nastudování Mé vlasti Bedřicha Smetany. Vznikl tak silný televizní dokument s velkým společenským přesahem.

Daniel Barenboim, který se narodil 15. listopadu 1942 v Buenos Aires, je proslulý argentinsko-izraelsko-španělský pianista a dirigent. Od roku 1992 je šéfdirigentem Státní opery Pod lipami (Staatsoper unter den Linden) v Berlíně. Často vystupuje v České republice v obou zmíněných hudebních profesích. Je nositelem Řádu britského impéria, francouzského Řádu čestné legie, německého Velkého spolkového řádu za zásluhy a Ceny Willyho Brandta, španělské Ceny Prince Asturijského a sedminásobným držitelem Ceny Grammy. O svém vztahu k Smetanovu veledílu řekl: „Má vlast je mimořádný hudební počin z mnoha důvodů. Jedním z nich je to, že představuje výpověď o národu. Neznám žádný jiný národ, o němž existuje obdobné hudební vypodobnění. Být vlastencem znamená, být šťastný, být hrdý na to, co mi má země dala".

Napište nám