iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
30. 5. 2017
21:55 na ČT2

1 2 3 4 5

36 hlasů
85237
zhlédnutí

Děti Online

Tři příběhy o nejmladší generaci tzv. „digitálních domorodců“, pro které je internet nekonečným zdrojem zábavy a komunikace, ale i nových rizik.

Většina dnešních dětí dokáže ovládat počítač či mobilní telefon dříve, než se naučí zavazovat si tkaničky nebo jezdit na kole. Po celém světě vyrůstají nové generace dětí, které tráví výrazně více času ve virtuálním světě než hraním si na hřišti. Virtuální svět skýtá dětem zábavu a vzrušení, kterým může dnes jen máloco konkurovat. O co je však může připravit? Poznáme, že našemu dítěti hrozí závislost na počítači? A víme, jak velké nebezpečí na něj může číhat?

Tento film přináší příběhy tří mladých protagonistů; talentovaného dvanáctiletého youtubera, jenž se potýká s nečekanou slávou, ale i projevy nenávisti na internetu, třináctiletého kluka, jenž je velkým fanouškem počítačových her, a mladé dívky, která se stala obětí sexuálního agresora na sociální síti. Cílem filmu je poodhalit měnící se svět dnešních dětí a současně poukázat na některá vážná rizika, se kterými se mohou děti v kyberprostoru setkat.

52 min | další Děti a mládež »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Lucie 21.8.2019 19:57 (!) reagovat 2 + - 0

Všechno je to v rodině

Nám, generaci vyrůstající bez internetu, se možná zdá dnešní zábava dětí prapodivná, ale prožívat dětství v současné době bychom mnozí dělali to samé. Problém je v tom, že spousta rodičů neví, kolik času a jak ho tráví na internetu jejich děti. A to, aby rodiče věděli, co dělají ve volném čase jejich potomci, zase závisí na míře důvěry mezi oběma stranami. A důvěra se dá získat pouze projevem zájmu ze strany rodičů (zájem o to, co jejich dědi dělají, zájem nabídnout jinou zajímavou činnost..). Zájem i důvěru nelze získat jinak než vzájemnou komunikací (a tím nemyslím pár SMS). Pokud chybí komunikace, důvěra a zájem, stačí už jen málo ke skutečně vážným problémům..

Hanka 23.6.2017 18:18 (!) reagovat 5 + - 3

Tuhle generaci nechápu...

Proboha, co je tohle za dětství? Tyto děti by měly trávit čas venku se svými vrstevníky hraním různých her a sportováním a ne zavřené doma u počítače a komunikovat s okolím skrz monitor. Co si odnesou ze svého dětství, jaké vzpomínky?? Nejkrásnější období svého života takto promrhají a přijde jim to v pořádku? Vždyť ten Zachy má vizáž třicátníka a ne dítěte... Kde to žijeme...

Lenka 9.5.2018 20:25 (!) reagovat 0 + - 0

To je jednoduchá odpověď na otázku, co si odnese z dětství...jako nejhorší vzpomínku - zaseklá vifina :-)

Jana 4.6.2017 15:15 (!) reagovat 8 + - 4

Děsivý... a chorý. Myslím tím zejména přístup těch rodičů.

Zuza 31.5.2017 16:22 (!) reagovat 10 + - 1

extrém

Ano, je to realita dnešní doby - ale máme doma pubertálního syna a neřekla bych, že by to bylo až tak jako u extrémních případů v dokumentu... Koukne se nanějaká videa (většinou večer), občas zahraje hry po síti s kamarády (ale to třeba 2-3 hodiny týdně, protože se většinou nesejdou), facebook apod. ho teda moc neberou, to asi spíš ty holky :). Zbytek volného času věnuje sportu - hraje závodně stolní tenis, jezdí na kole, hraje s klukama před domem míčové hry, tenis, skákají "parkour" atd... Jezdím s námi i na výlety, miluje přírodu a zvířata - takže to, jak tam padne, že dneska žádné děti nechodí do lesa - to je absolutní blbost... Spousta dětí se přihlásila na lyžařský kurz (dvojnásobný počet než loni) a stejně tak na cyklo-pobyt. A tam rozhodně počítače mít nesmějí a vlastně na ně není vůbec čás... To, že se na výletě nebo venku fotí a natáčí např. když skáčou přes překážky nebo nacvičují nějaký tanec /holky/ mi přijde úplně v pořádku.

Magdaléna Kýnová 30.6.2017 0:41 (!) reagovat 4 + - 0

sportují

Ano, děti sportují, ale zapomínají spolu mluvit, stejně jako my dospělí. My když se sejdeme na pivo, minimálně jeden člověk si s tím mobilem pořád pohrává, má tendenci koukat, co mu kdo olajkoval... Děti v tom vyrůstají. Byli jsme ubytovaní se školou na lyžařském výcviku. Děti si pravidelně večer sedly do kroužku, kaźdý koukal do svého mobilu, buď hrály hru nebo byly na YT a FB, psaly si asi částečně i mezi sebou, občas padlo slovo, ale vícenéně vydr+zely od večeře do večerky bok po boku zticha. Trochu děsivý....

Lenka 9.5.2018 20:34 (!) reagovat 0 + - 0

Hodně děsivý, ale naštěstí jsou i děti, které tohle mít nepotřebují a já jsem ráda, že to je náš případ. A doufám, že to tak bude napořád.

Dan 31.5.2017 12:00 (!) reagovat 17 + - 5

Strach z jiných civilizací ...

Lidé mající strach z invaze muslimů by se měli zamyslet nad tím, jak vychovali své děti...jsou tito "mimoni" bez jakýchkoli seriozních hodnot schopni něčemu takovému se bránit? Silnější požerou ty evolučně slabší...to je všeobecný zákon a je to tak v pořádku.

Betcho 31.5.2017 15:48 (!) reagovat 2 + - 10

Seriózní hodnoty

A jak jste přišel na to, že nemají žádné seriózní hodnoty. A druhá otázka: proč si myslíte, že civilizace ovládající vyspělou technologii je evolučně slabší než civilizace s holemi v ruce?

Dan 31.5.2017 15:57 (!) reagovat 15 + - 2

Je snad hraní počítačových her, komentování facebookových profilů nebo propagování oblečení na youtube hodnotou, na které lze stavět budoucnost společnosti? A vaše druhá otázka není položena dobře. Naše civilizace neovládá vyspělou technologii, ale vyspělá technologie ovládá naši civilizaci, a to je velký rozdíl. Jinými slovy...dovedete si představit zženštilé dítě žijící youtubem nebo obézního chlapce žijícího počítačovými hrami, jak např. jednou brání vlast?

vi_ze 31.5.2017 8:41 (!) reagovat 24 + - 4

youtubeři

Nechci se vysmívat youtuberům a nemám potřebu se do nich trefovat nadávkami, ale z cela s vážnou tváří musím říct, že mi přijde jejich počínání choré. Podle mého nejsou duševně v pořádku. Mít stále telefon v ruce a neustále se fotit a natáčet prostě není zcela v pořádku. I když je na druhou stranu fajn, že to chlapce např. z prvního portrétu baví a že dělá co ho baví. Celkově je tohle smutný dokument, o tom, v čem žijí dnešní děti a je děsivé, jak jim může online svět ubližovat, ale zakazovat jim ho by bylo bláhové.

Lenka 9.5.2018 20:30 (!) reagovat 1 + - 0

Dítě ale přišlo k mobilu jak? K počítači jak? K internetu jak? Pořídili mu to všechno rodiče. On sám si to nekoupil. Chorobu mají tedy jejich rodiče. Ty mohou za to, jak jejich dítě dopadlo, čím vyplňuje svůj volný čas, nad čím tráví hodiny času denně. A ještě se ukazovat v televizi, jak jsem jako rodič selhala, no to se mají opravdu čím chlubit. Za mě absolutně nepochopitelný a nepřijatelný, neomluvitelný.

Související