iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
5. 9. 2021
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

7 hlasů
34872
zhlédnutí

Toulavá kamera

Rabí — Mlýn Přemyslovice — Jezero Most — Zámek Nová Horka — Muzeum Mikrokosmos — Jeskyně na Špičáku

29 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Rabí

  1:30 do playlistu

  Rabí
  Naší nejrozlehlejší hradní zříceninou je Rabí. Do dějin se zapsalo především jako místo, kde přišel v roce 1421 Jan Žižka z Trocnova o své druhé oko. Stalo se tak při obléhání sídla stoupenců Zikmunda Lucemburského pánů z Rýzmberka husity. Pověst vypráví, že když se vojevůdce dostal k bráně, zavolal na něj jeden z obránců: „Ty-li jsi, bratře Žižko?“ Po odpovědi „Jsemť." na velitele kališníků vystřelil a trefil obličej. Podle jiné verze zasáhl strom a Jana Žižku nešťastně zranila tříska z něj. Tato událost ale rozhodně není jediným důvodem k návštěvě památky, o čemž se při její prohlídce přesvědčíme.

 • Mlýn Přemyslovice

  5:53 do playlistu

  Mlýn Přemyslovice
  Naši předci odpradávna využívali síly větru. Tak třeba mlýny, jejichž lopatky roztáčel, se v Orientu budovaly už několik tisíc let před naším letopočtem. Do Evropy se údajně zprávy o nich dostaly na přelomu 11. a 12. století zásluhou účastníků křížových výprav. U nás jich nejvíc vyrostlo ve věku 18., a to zejména na střední Moravě a ve Slezsku, kde pro jejich budování byly dobré podmínky. Našich časů se ale moc těchto staveb nedočkalo, proto je každá dochovaná velkým pokladem. Jednu takovou prozkoumáme v Přemyslovicích na Prostějovsku. Dozvíme se třeba, kdy vznikla a jak se v ní obilí zpracovávalo.

 • Jezero Most

  10:08 do playlistu

  Jezero Most
  Krajinu Podkrušnohoří výrazně ovlivnilo dobývání hnědého uhlí v povrchových dolech. To je ale v posledních letech utlumováno a jámy, z nichž se těžilo, v řadě případů postupně zalévá voda. Na Teplicku takhle vzniklo jezero Barbora, další byste našli na Ústecku nebo na Mostecku. V budoucnu by je odborníci rádi propojili a využili nejen jako zásobárnu vody, ale i k výrobě elektrické energie. Od letošního léta se mohou místní obyvatelé i turisté osvěžit u nového v místech, kde dřív stávalo královské město Most. Patří mezi největší v republice a my se společně projdeme kolem něj.

 • Muzeum Mikrokosmos

  14:28 do playlistu

  Muzeum Mikrokosmos
  V severní části bývalého vojenského území Ralsko stojí malebná obec s poetickým názvem Hamr na jezeře. Proslavil ji legendární film Dovolená s Andělem, který se tu natáčel. I díky němu se stala vyhledávaným letoviskem. Oblibě výletníků se těší i dnes. K lákadlům, která pro ně místní připravili, patří originální muzeum nazvané Mikrokosmos. V něm se s trochou nadsázky tváří v tvář setkáte se živočichy, kteří jsou tak malí, že byste na jejich podrobné zkoumání v běžném životě potřebovali lupu. V expozici narazíte na klíšťata, roztoče nebo třeba vši v nadživotní velikosti a můžete se dokonce na svět podívat jejich očima. Takže vás čeká taková zábavná lekce přírodopisu.

 • Zámek Nová Horka

  18:22 do playlistu

  Zámek Nová Horka
  Zámek Nová Horka u Studénky byl od roku 1660 bezmála tři sta let hlavním sídlem rodu Vetterů z Lilie. Po druhé světové válce ale jeho příslušníci na základě Benešových dekretů o svůj domov přišli. Budova pak dlouho sloužila jako sociální ústav a chátrala. Před pěti lety ji do své péče získalo Muzeum Novojičínska, pustilo se do rekonstrukce a loni na podzim zpřístupnilo opravené interiéry návštěvníkům.Projdeme si je, zjistíme, kdy sídlo získalo svou současnou podobu i co se v něm dochovalo ze starých časů. Navštívíme také přírodovědnou expozici, která se věnuje chráněné krajinné oblasti Poodří a rezervaci Kotvice.

 • Jeskyně na Špičáku

  22:39 do playlistu

  Jeskyně na Špičáku
  Jeskyně Na Špičáku u obce Supíkovice v Jeseníkách je jednou z nejstarších písemně doložených ve střední Evropě. Tvoří ji masivní mramory staré zhruba 400 milionů let. Turistům tyto podzemní prostory zpřístupnil už koncem 19. století Moravskoslezský sudetský horský spolek a až do poloviny věku minulého do nich návštěvníci vstupovali se svíčkami v ruce. Teprve pak byly elektrifikovány, Prohlídková trasa byla postupně rozšířena, dnes je dlouhá 210 metrů a mohou se na ni bez obav vydat i lidé odkázaní na invalidní vozík. Prohlédneme si mimo jiné různé nápisy, které se v ní dochovaly.

 • Soutěž

Přehrát vše