iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
13. 9. 2015
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

7 hlasů
14438
zhlédnutí

Toulavá kamera

Vimperk — ZOO Chleby — Z truhel našich prababiček — Krajina břidlice — Jan Žižka z Trocnova — Houbový Park

28 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Vimperk

  1:31 do playlistu

  Vimperk
  Vimperk býval ve středověku cílem jedné z větví slavné Zlaté stezky vedoucí z Bavorska. Díky tomu byl taky městem bohatým a vzkvétajícím. Tyhle časy dodnes připomíná kupříkladu zámek nebo kostel na náměstí. Mezi nejzajímavější památky města nazývaného Brána Šumavy se vydáme při jedné z komentovaných procházek, které pro návštěvníky připravují.

 • ZOO Chleby

  5:51 do playlistu

  ZOO Chleby
  Víte, která zoologická zahrada je nejstarší nestátní u nás? A která jako jediná sídlí na vesnici? Řeč je o ZOO Chleby. U jejího zrodu stáli manželé Fraňkovi a jejich, s nadsázkou řečeno, domácí zvěřinec. Jak se proměnil v zahradu, kterou ročně navštěvují desetitisíce lidí, a na co se můžete těšit, pokud se na její prohlídku vydáte? Všechno vám prozradíme.

 • Z truhel našich prababiček

  10:08 do playlistu

  Z truhel našich prababiček
  Do starých časů se obrazně přeneseme v jednom malém muzeu v Praze. Nahlédneme tam do šatníků našich prababiček. Dozvíme se, co diktovala paní Móda v době od poloviny 19. století do konce první světové války. A třeba i to, jaké vychytávky tehdy dámy vymyslely. Navíc budeme obdivovat i spoustu zajímavých doplňků.

 • Krajina břidlice

  14:13 do playlistu

  Krajina břidlice
  Víte, které oblasti se říká krajina břidlice a proč? Najdete ji v Nízkém Jeseníku a Oderských vrších. Její název připomíná zdejší tradici dobývání břidlice, která svého času pokrývala střechy významných staveb. Vydáme se na jednu ze sítě naučných stezek, které nás provedou mezi opuštěnými důlními díly, kde dřív horníci podzemní bohatství těžili.

 • Jan Žižka z Trocnova

  18:24 do playlistu

  Jan Žižka z Trocnova
  O Janu Žižkovi všichni víme hlavně to, že byl zdatným vojevůdcem. Hodně se toho napsalo o tom, jak vedl husity do bitev, o zbraních, s nimiž je učil bojovat. Ale o jeho dětství a rodině jsme slyšeli zřídka. Nahlédnout do jeho soukromí můžeme v nové expozici v rodném Trocnově nedaleko Českých Budějovic.

 • Houbový Park

  22:36 do playlistu

  Houbový Park
  Různých zábavných i naučných parků u nás vzniklo hodně, o Houbovém jste ale nejspíš ještě neslyšeli. Tak si ho společně prohlédneme. Vyrazíme do Roseče nedaleko Jindřichova Hradce. Bude nás zajímat, v čí hlavě se neobvyklý nápad zrodil, a zjistíme, že kromě hříbků tu můžou nejmenší poznávat i různé rostliny nebo třeba taky planety.

 • Soutěž

Přehrát vše