iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
14. 9. 2014
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

5 hlasů
13033
zhlédnutí

Toulavá kamera

Šerlich v Orlických horách — Svět techniky — Nostický palác — Vsetínskem na kole — Sedlář — Jižní Morava

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Šerlich v Orlických horách

  1:25 do playlistu

  Šerlich v Orlických horách
  Pod vrchem Šerlich v Orlických horách vyrostla v 17. století stejnojmenná horská osada. V historických pramenech bychom se mohli dočíst, že o dvě stovky let tu stávalo deset chalup. Hlavním zdrojem obživy jejich obyvatel bylo dřevorubectví, tkalcovství, pastevectví a taky pašeráctví cukerínu, petroleje a textilu. O kus výš nad osadou v roce 1925 vyrostla Masarykova chata, jedno z nejnavštěvovanějších míst hor. O její vybudování se zasloužil Klub českých turistů a u zahájení stavby byl přítomen i spisovatel Alois Jirásek. Z chaty se můžete vypravit na výlet k národní přírodní rezervaci Bukačka, která bývá nazývána Botanickou zahradou Orlických hor. A coby kamenem dohodil to máte i k polským sousedům. Naším cílem bude místo, kde pramení Divoká Orlice.

 • Svět techniky

  5:16 do playlistu

  Svět techniky
  Vyzkoušet si život na farmě, poznat tajemství přípravy jídel a různých surovin, ale taky se třeba na chvíli stát panem doktorem. To všechno mohou návštěvníci nové expozice, kterou připravili v průmyslovém areálu Dolních Vítkovic. Dostala název Dětský svět, takže je jasné, že je určena především našim nejmenším. Hlavně těm ve věku od dvou do šesti let. Je jednou ze čtyř expozic, které tu postupně vznikají a nabízejí možnost nahlédnout do pro leckoho tajemného světa vědy a techniky formou, která nejen poučí, ale taky pobaví. Dotýkat se exponátů tu rozhodně není zakázáno. Právě naopak, vítán je každý, kdo má chuť si na vlastní kůži otestovat jejich fungování. A protože jsme v Ostravě, nemůže v expozici samozřejmě chybět ani těžba uhlí.

 • Nostický palác

  9:22 do playlistu

  Nostický palác
  Při procházce pražskou Malou Stranou určitě nepřehlédnete řadu paláců, které si tu na dosah Pražského hradu nechali vystavět členové významných šlechtických rodů. Kousek od Vltavy najdete i bývalé sídlo rodu Nosticů. Ti pocházeli z Horní Lužice, ale výrazně se zapsali i do naší historie. Stavitel paláce Jan Hartwig z Nostic byl kupříkladu nejvyšším kancléřem. Ale důležitou roli sehráli Nosticové i na poli kulturním. Byli totiž mecenáši umění, podporovali například Josefa Dobrovského nebo rodinu Mánesovu. A taky Wolfganga Amadea Mozarta. V jejich paláci budeme obdivovat obrazovou galerii, reprezentační Kulečníkový sál či kapli. Nahlédneme taky do bývalé ložnice. A hlavně si nenecháme ujít největší chloubu, původní Nostickou knihovnu, která je nejstarší palácovou v Praze.

 • Vsetínskem na kole

  13:19 do playlistu

  Vsetínskem na kole
  Pokud patříte k milovníkům dobrodružné jízdy na kole, pak se s námi vydejte do Bike Arény ve Vsetíně. Otevřeli ji teprve nedávno. Nabízejí v ní několik tras, které dohromady měří víc než 16 kilometrů. Necelá polovina z nich je sešupem z kopce dolů, větší část ale nabízí výlet na horských kolech po vrstevnici. Cestu vám navíc zpestří různé zábavné prvky a my přidáme pár zajímavostí z historie a taky jednu pověst. Pro ty, kdo si netroufnou do lesa, nabídneme malý trénink v autokempu Semetín. Ale pokud si budete chtít krajiny i kola užít ještě víc, můžete se vydat na některou z tras Vsetínských okruhů. Ty dohromady měří 350 kilometrů a provedou vás mimo jiné Hostýnskými nebo Vizovickými vrchy. A ty, kteří naopak zatouží po procházce po svých, zavedeme do Vsetína.

 • Sedlář

  17:16 do playlistu

  Sedlář
  Koně si Jaroslav Navrátil ze Švábenic zamiloval už v dětství. Pracoval s nimi totiž jeho tatínek a malý synek mu rád pomáhal. Když trochu odrostl, pořídil si první sedlářské náčiní a začal opravovat postroje a ohlávky. Zatoužil po tom věnovat se sedlářskému řemeslu, ale protože ho v žádné škole nenabízeli, stal se zedníkem. A o víkendech pak do tajů sedlařiny pronikal u zkušených mistrů. Je to už víc než dvacet let, co vyrábí sedla a další potřebné vybavení pro koně. Prozradí nám, co všechno kůň potřebuje, k čemu mu slouží poduška, ale taky podpínka, náhřbetník nebo taková darmovise. Dozvíme se rovněž něco o výrobě, používaném materiálu a nástrojích. Prohlédneme si i nejrůznější biče a prozradíme vám, kde je na vlastní oči budete mít šanci vidět vy.

 • Jižní Morava

  21:06 do playlistu

  Jižní Morava
  Krajina na jihu Moravy je oblíbeným cílem turistů nejen z naší vlasti. My vás tentokrát zavedeme do míst, kde se jednak potkávají dvě řeky – Morava a Dyje a taky hned tři státy – Česká republika, Slovensko a Rakousko. Právě díky blízkosti rakouských sousedů bylo tohle území desítky let krajem takřka zapomenutých. Po cestách tu chodili jen pohraničníci a projížděla vojenská technika. Dnes v jejich stopách můžete vyrazit na kole. Vzhledem k tomu, že tahle místa zůstala neobydlená, dochovala si krajina stejný ráz, jaký měla třeba za časů, kdy jí vládla knížata Velkomoravské říše. Narazíte tu na spoustu zajímavých živočichů, možná tu potkáte čápy nebo ledňáčky a zavzpomínat můžete i na slavný rod Lichtenštejnů, kterým zdejší kraj patřil dlouhá století.

 • Soutěž

Přehrát vše