iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
16. 3. 2008
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

5 hlasů
6272
zhlédnutí

Toulavá kamera

Severská renesance v Benešově nad Ploučnicí — Westernový ranč Vápenka — Komiks z ranného středověku — Knihařský rod ze Žamberka — Železniční muzeum v Hradci Králové — Jezuitský poutní areál v Římově

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Severská renesance v Benešově nad Ploučnicí

  1:23 do playlistu

  Severská renesance v Benešově nad Ploučnicí
  V roce 1522 začal Bedřich ze Salhausenu stavět v Benešově nad Ploučnicí Horní zámek s třemi věžemi. Vykoupil i ostatní měšťanské domy a pro svého syna nechal zbudovat Dolní zámek. K oběma stavbám pak přibyl ještě šlechtický dům. Jak vidno, rod Salhausenů nechal v Benešově nesmazatelnou stopu. Ta architektonická označovaná jako severská renesance je dokonce v Česku jedinečná. Výjimečných zámeckých staveb stojí v městě celkem šest.

 • Westernový ranč Vápenka

  5:07 do playlistu

  Westernový ranč Vápenka
  Jiří Votava – westernový nadšenec, milovník koník a taky výrobce jezdeckých sedel. Prvně si pořídil koně, sedlo následovalo. Je totiž často dražší než kůň sám. Navíc pan Votava toužil po takovém, které se užívalo na Divokém západě před 150 lety. Sám přiznává, že první pokus mu moc nevyšel, proto se rozhodl přivézt si první profesionální kostru z Německa a podle ní vyrobil model, který se podařil. Dnes má kovboj na svém kontu už tři desítky sedel, která padnou na koňský hřbet ... jak jinak než jako ušitá.

 • Komiks z ranného středověku

  9:09 do playlistu

  Komiks z ranného středověku
  Kvůli komiksům se dnes vedou diplomatické války mezi státy. Česko má své komiksové autory, uznávané a úspěšné, a tyhle příběhové bubliny doprovázené textem a obrázky mají svou tradici. Devítisetletou. Ano, nepleteme se. Na stěnách rotundy svaté Kateřiny ve Znojmě je totiž jeden z nejstarších komiksů, možná i na světě. Vypráví o Přemyslovi Oráčovi a jeho cestě na knížecí trůn. Skutečný námět ztvárněný podle bible, Kosmovy kroniky i vlastní fantazie tvůrců.

 • Knihařský rod ze Žamberka

  12:55 do playlistu

  Knihařský rod ze Žamberka
  Knihař Jiří Fogl ze Žamberka pracoval na čestném úkolu. Zhostil se ho se ctí. Ve svém díle umně vytvořil koženou vazbu pro maketu Ďáblovy bible. Jeho dcera se potatila a knihařině se věnuje taky. Veškerou práci provádějí ručně, používají staré postupy, aby jejich výrobky odpovídaly co nejvíc originálu. Rukopisem mistra je vazba a ta je o to cennější, má-li ručně šitý hřbet.

 • Železniční muzeum v Hradci Králové

  16:47 do playlistu

  Železniční muzeum v Hradci Králové
  Nejstarší a ojedinělá sbírka mechanických a světelných návěstidel z dob, kdy se sdělovací a zabezpečovací technika klubala teprve na svět, je k vidění v Železničním muzeu v Hradci Králové. Založena byla v roce 1933 v severomoravské Vidnavě, odkud se pak přestěhovala do východočeské metropole. Těžko popisovat to, co je lepší vidět. V dopravní kanceláři zaujme návštěvníkovo oko chytrá pokladna, do které nešla strčit ruka, a klíče měli pouze dva pokladní.

 • Jezuitský poutní areál v Římově

  20:34 do playlistu

  Jezuitský poutní areál v Římově
  14 kilometrů od Českých Budějovic narazíte na malou obec Římov, která se už od 17. století pyšní významným poutním místem, které tady vybudovali jezuiti. Ti přišli v roce 1622 právě do Římova a zřídili si tady své sídlo. Podle legendy se jednomu z nich zjevil Kristus s křížem a Panna Marie. Té tady bylo postavené loreto neboli svatý domek. Je obehnáno čtyřmi rameny ambitů s arkádami.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související