iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
11. 12. 2005
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

108 hlasů
20164
zhlédnutí

Toulavá kamera

Karlštejn — Emma Destinová — Dobřív — Vystřihovánky — Betlémy

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Karlštejn

  1:14 do playlistu

  Karlštejn
  V první reportáži ožijí chodby našeho nejznámějšího a nejnavštěvovanějšího hradu. Jeho stavba započala v roce 1348 a pouhých sedmnáct let stačilo tehdejším řemeslníkům k tomu, aby postavili architektonicky ojedinělý skvost. Ten byl pak v historii naší země využíván jako místo úschovy nejdříve říšských a později i českých korunovačních klenotů. Samozřejmě – začínáme na Karlštejně.

 • Emma Destinová

  5:58 do playlistu

  Emma Destinová
  I ti, kteří neumějí zpívat, budou snad vědět, komu se říkalo Božská Ema. Operní diva Emma Destinová si svým krásným a nezaměnitelným hlasem dokázala získat celý svět, klaněla se jí i Metropolitní opera. Ona ale milovala své jižní Čechy. Slyšeli jste někdy o jejích zájmech a zálibách? A víte, jak pohnutý měla osud? Co všechno ji v životě potkalo a s čím se musela umět vyrovnat a proč byla internována ve svém milovaném zámečku ve Stráži nad Nežárkou? O tom všem bude naše druhé toulání.

 • Dobřív

  10:24 do playlistu

  Dobřív
  Pak se vydáme na Rokycansko. Tam jsme totiž narazili na kovárnu poháněnou vodou. Byla založena už v devatenáctém století a dnes je to jedna z nejvýznamnějších technických památek u nás. Těmto kovárnám se říkalo hamry a my vám řekneme, jak vlastně fungovaly a co se v nich třeba vyrábělo.

 • Vystřihovánky

  14:35 do playlistu

  Vystřihovánky
  A pak si budeme hrát, protože kdo si hraje, nezlobí. Vzpomínáte na dobu, kdy k prvním omalovánkám přibyly i první vystřihovánky? A víte třeba, že začátek téhleté tvůrčí kratochvíle spadá až do sedmnáctého století? Vystřihování propadla i paní Vránová z Úpice v Podkrkonoší. A vlastně náhodně – to když její dědeček vystříhal babičce záclony. A vy posuďte sami, co všechno dokážou i dnes zručné a šikovné ruce a dobře nabroušené nůžky. Vánoce se blíží – tak se nechte inspirovat.

 • Betlémy

  19:04 do playlistu

  Betlémy
  Když Josef II. na konci osmnáctého století zakázal betlémy pro jejich světskost, prokázal sám sobě medvědí službu. Betlémy se totiž rázem staly ještě populárnější a lidé si je začali vytvářet sami doma. Poslední reportáž končí v Praze u Českého sdružení přátel betlémů. Průvodcem nám bude Fr. Valenta, sběratel a výtvarník betlémů – a věřte, že nám ukáže opravdu kuriózní kousky.

 • Soutěž

  23:27 do playlistu

  Soutěž
  Kačina - zámek považovaný za nejvýznamnější empírovou stavbu v Čechách. Pochlubit se může unikátní knihovnou i stylovým divadlem. Postavit si ho nechal zhruba před dvěma sty lety nejvyšší purkrabí Království českého hrabě Jan Rudolf Chotek. Zámek ale proslavil hlavně jeho syn Rudolf Karel. Velký milovník umění. Psal divadelní hry, v nichž musela účinkovat celá rodina i služebnictvo, a taky založil vlastní orchestr.

Přehrát vše