iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 6. 2005
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

6 hlasů
3515
zhlédnutí

Toulavá kamera

Cenné literární památky — Čertova a Pulčínská skála — Hanácká svatba — Vrchotovy Janovice — Sluneční hodiny

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Cenné literární památky

  1:21 do playlistu

  Cenné literární památky
  V aukční síni Christie's byla tento týden vydražena zřejmě nejstarší dochovaná mapa už tehdy zachycující Ameriku. My vám dnes ukážeme, že podobnými unikáty se pyšní i Národní knihovna v Praze. Zavedeme vás do rozsáhlých prostor pražského Klementina a zaměříme se na opravdové vzácné tisky, papyry a rukopisy, i na techniku, kterou se dřív tyto historicky cenné literární památky zdobily.

 • Čertova a Pulčínská skála

  5:51 do playlistu

  Čertova a Pulčínská skála
  Co všechno může způsobit láska jednoho hodně zamilovaného čerta!? Tak o tom bude naše druhé toulání. Z Prahy se přesuneme na Valašsko, přesněji k valašským skalním městům: Čertově skále a Pulčínským skalám. Obě místa jsou opředena různými pověstmi, my vám samozřejmě řekneme, kterými, a představíme vám přírodní krásu těchto skalních masivů.

 • Hanácká svatba

  10:10 do playlistu

  Hanácká svatba
  Na Moravě zůstaneme – ale podíváme se tentokrát na Hanou. Její tamní obyvatele na Blaťácku jsme zastihli při přípravě na festival folkloru ve Strážnici. Jak takové přípravy vypadají, jak se připravuje tradiční hanácká svatba? Jestli se to chcete dozvědět, určitě se dívejte.

 • Vrchotovy Janovice

  14:41 do playlistu

  Vrchotovy Janovice
  Pokud i vy na svých cestách zavítáte na Sedlčansko, určitě nezapomeňte navštívit Vrchotovy Janovice. Původní gotická kamenná tvrz pánů z Janovic se rozrůstala a během staletí měnila i svou podobu. Dnes se malebnému zámečku s příjemným parkem anglického typu také přezdívá malé Průhonice – vy zde ale hlavně narazíte na něco, co se u nás hned tak nevidí.

 • Sluneční hodiny

  19:02 do playlistu

  Sluneční hodiny
  Našemu dnešnímu putování čas odměřil už téměř konec. A právě na ten neúprosně ubíhající čas jsme se zaměřili i my. Objevili jsme, že v Hradci Králové žije pan Nosek – člověk, kterému ten věčný časoběh učaroval. Jeho zájmem se staly předchůdkyně těch dnešních různých hodinek – hodiny sluneční. Jen u nás jich napočítal kolem dvou tisícovek a v naší poslední reportáži nám bude povídat o těch nejzajímavějších.

 • Soutěž

  23:31 do playlistu

  Soutěž
  V obci Modré nedaleko Uherského Hradiště vyrostl unikátní archeologický skanzen. Nachází se v lokalitě původního velkomoravského osídlení a vědci se v něm pokusili zrekonstruovat slovanské opevněné sídliště z období 9. století našeho letopočtu. Návštěvníci mají možnost nakouknout nejen do příbytků našich předků, ale taky do dílen tehdejších řemeslníků.

Přehrát vše

Související