iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
11. 6. 2017
12:25 na ČT2

1 2 3 4 5

4 hlasy
1704
zhlédnutí

Křesťanský magazín

Instalace biskupa Slezské církve evangelické a. v. — Českomoravská Fatima Koclířov — Farní kostel Povýšení svatého Kříže v Chuchelné — Dětský pěvecký sbor Ondrášek a sbormistr Josef Zajíček — Židovský hřbitov ve Frýdku-Místku

25 min | další Náboženské »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Instalace biskupa Slezské církve evangelické a. v.

  1:24 do playlistu

  Instalace biskupa Slezské církve evangelické a. v.
  Po šesti letech nastoupil do čela SCEAV v pořadí už osmý duchovní. Dosavadního správce Jana Waclawka vystřídal Tomáš Tyrlík. Synod duchovních volil biskupa ze svých řad, přičemž zvolený biskup musel mít za sebou nejméně patnáct let služby v církvi a nesměl být starší pětašedesáti let. Při slavnostním uvedení do úřadu nechyběli ani zahraniční hosté, konkrétně biskupové z Německa, Polska a Slovenska. Reportáž zachycuje významný okamžik v životě církve a představuje osobnost nového biskupa.

 • Českomoravská Fatima Koclířov

  6:07 do playlistu

  Českomoravská Fatima Koclířov
  Obec Koclířov se rozkládá po obou stranách historické českomoravské hranice a v tomto roce je v ní neobvykle rušno. Římskokatolická církev si totiž letos připomíná sto let od mariánských zjevení v portugalské Fatimě. A co má společného Fatima s Koclířovem? Právě toto místo je už dvacet šest let takzvanou Českomoravskou Fatimou, Národním centrem Fatimského apoštolátu pro ČR. Po sametové revoluci jej vybudovali věřící v areálu bývalého kláštera redemptoristů. My jsme se v Koclířově zúčastnili letošních jubilejních oslav fatimských zjevení.

 • Farní kostel Povýšení svatého Kříže v Chuchelné

  10:14 do playlistu

  Farní kostel Povýšení svatého Kříže v Chuchelné
  V závěru seriálu o novogotických sakrálních stavbách Hlučínska jsme se s historikem Jiřím Jungem vydali do Chuchelné. Navštívili jsme farní kostel Povýšení svatého Kříže, který svým vzhledem odkazuje na fenomén novogotiky, byť byl postaven teprve nedávno. Původní kostel sice vznikl v roce 1922, ale v roce 1945 byl zničen náletem. Na konci šedesátých let začali lidé organizovat sbírky a v roce 1969 byl již položen základní kámen kostela nového. Bohužel normalizace zbrzdila jakoukoli výstavbu. Až po pádu socialismu, v roce 1990 při návštěvě papeže Jana Pavla II. na Velehradě, byl základní kámen znovu vysvěcen a nový kostel, finančně podpořený obyvateli z okolí i věřícími z Polska a Německa, slouží farníkům v Chuchelné od roku 1996.

 • Soutěž
 • Dětský pěvecký sbor Ondrášek a sbormistr Josef Zajíček

  15:11 do playlistu

  Dětský pěvecký sbor Ondrášek a sbormistr Josef Zajíček
  V rubrice „Seznamte se“ přinášíme portrét sbormistra Josefa Zajíčka. Ten je uměleckým vedoucím Dětského pěveckého sboru Ondrášek z Nového Jičína. A oba - jak sbor, tak jeho sbormistr - letos slaví výjimečné výročí. Sbor, jenž se pravidelně umisťuje na předních místech národních i světových soutěží, působí už padesát let. A Josef Zajíček je jeho sbormistrem přesně polovinu této doby. Nahlédneme do zákulisí a na zkoušky Ondrášku i na jeho koncerty spojené s úctyhodným výročím. Dozvíme se také více o člověku, který zasvětil svůj život působení v pěveckých sborech a vzdělávání malých zpěváků a který je zároveň hluboce věřící osobností, jejíž duchovní život se prolíná i do života profesního.

 • Židovský hřbitov ve Frýdku-Místku

  20:15 do playlistu

  Židovský hřbitov ve Frýdku-Místku
  Frýdecký židovský hřbitov z konce 19. století byl po dlouhých letech znovu zpřístupněn veřejnosti a Muzeum Beskyd v něm pořádá bezplatné komentované prohlídky. Historik a lektor frýdecko-místeckého muzea Jaromír Polášek nás seznámí s historií tohoto místa, které za protektorátu zkonfiskovali nacisté a pak je poškozovali jeho správci v době socialismu. Bouraly se staré stavby, vznikalo panelákové sídliště a poslední pohřby se zde konaly v padesátých letech. Hřbitov, ke kterému patří i parková část, má dnes opravené oplocení, funkční bránu a upravené stromy. A bývalá hřbitovní budova dnes slouží jako modlitebna Církve adventistů sedmého dne.

Přehrát vše

Související