iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
3. 10. 2016
23:00 na ČT24

1 2 3 4 5

1 hlas
2745
zhlédnutí

Události, komentáře

Česko stárne — Maďarské referendum — Zákaz potratů v Polsku?

59 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Česko stárne

  1:29 do playlistu

  Česko stárne
  Česká republika má přes 1,5 milionu lidí starších 65 let a průměrný věk populace se má dál zvyšovat - do poloviny století bude lidí starších 80 let přes 10%. Odborníci ale varují, že Česko není na stárnutí populace připraveno. Chybí systém dlouhodobé péče o seniory a stát nemá vyřešeno ani financování. A proti tomu v populaci už teď chybí pracovní síly. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Hanáka by už teď firmy potřebovaly asi 140 000 lidí. Průmyslníci proto znovu tlačí na vládu, aby zjednodušila podmínky pro zahraniční pracovníky s kulturně blízkého prostředí a s potřebnou kvalifikací – hlavně z východní Evropy. Migrace ostatně už teď zvyšuje populaci Česka – za prvních 6 měsíců letoška se tak počet obyvatel zvýšil o 11 000 na 10 milionů a skoro 565 tisíc lidí. Jak vyřešit demografické problémy, které Česko čekají se budeme ptát politiků – předsedy Senátu Milana Štěcha /ČSSD/ a Jana Skopečka /ODS/ ekonomického experta strany. Své názory pak přidá i předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.

 • Stalo se
 • Maďarské referendum

  31:21 do playlistu

  Maďarské referendum
  Maďarští voliči hlasovali v referendu o tom, jestli přijmou migrační kvóty nebo ne a vyslovili se jasně – odmítlo je 98 % lidí, kteří k urnám přišli. Jenže jich stejně bylo málo, s účastí kolem 40 % je referendum neplatné, protože k tomu, aby bylo závazné, by musela dorazit víc než polovina voličů. Premiér Orbán přesto mluví o vítězství, které musí respektovat i Evropa a chce prosadit dodatek k ústavě, který bude odpovídat výsledku hlasování. Podle opozice je to ale nezákonné. Evropští politici pak do Budapešti vzkázali, že výsledek respektují, ale včetně toho, že většina Maďarů se voleb neúčastnila. Jaký vzkaz tedy posílá Maďarsko Evropě a jak si výsledek hlasování vykládají sami Maďaři? Probereme s analytikem Janem Kovářem z Ústavu mezinárodních vztahů.

 • Stalo se
 • Zákaz potratů v Polsku?

  46:56 do playlistu

  Zákaz potratů v Polsku?
  Poláci protestují proti chystanému zpřísnění protiinterrupčního zákona – na dnešek vyhlásily tamní aktivistky výstražnou stávku. Lidé je měli podpořit tím, že si vezmou dovolenou a zúčastní se happeningů v ulicích, nebo se alespoň obléknou do černého. Podle polských médií se zapojily tisíce lidí a protesty se konaly po celé zemi, happeningy ale nachystali i příznivci zpřísnění zákona. Novelu minulý měsíc parlament pustil do druhého čtení. Pokud projde, byly by potraty zcela zakázány s jedinou výjimkou, a to pokud by těhotenství ohrožovalo život matky. Už teď přitom pravidla v silně katolické zemi patří k nejpřísnějším v Evropě. Téma rozeberou v duelu zástupkyně dvou občanských organizací Petra Kubálková a Zdeňka Rybová.

Přehrát vše

Související