60 minut

4. října 2016

Obsah dílu

Zhoršení vztahů USA a Ruska — Přípravy na konec intervencí

Části dílu

01:28
Zhoršení vztahů USA a Ruska
  Spojené státy a Rusko už ohledně Sýrie nespolupracují. Podle Washingtonu je Moskva nezodpovědná, když podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada a navíc jeho vojenské akce mají drastické následky pro civilisty. Podle amerických zdrojů navíc Rusko do oblasti poslalo protiletadlový systém, přestože opozice proti prezidentu Asadovi letadla nemá. Spojené státy ale nadále chtějí jednat o míru v Sýrii a k tomu směřuje i Rusko – podle slov svého ministra zahraničí Lavrova. Podle jeho názoru je ale v americké addministrativě hodně lidí, kteří o dohodu nestojí a situaci chtějí vyřešit silou. Obě rozeštvané velmoci dnes vyzval k obnovení jednání generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
  Jak se za poslední dny změnila situace v Sýrii? Jakou mají teď jednotlivé státy a frakce v regionu sílu? Dokáže si vůbec někdo představit řešení, které by Sýrii po 5 letech bojů dovedlo k míru? A jaká po něm bude? Ve velké debatě to budeme probírat s poslanci Ivanem Gabalem /nestr. za KDU-ČSL/ a Pavlem Kováčikem /KSČM/. Slovo dostanou i bývalí diplomaté Cyril Svoboda /KDU-ČSL/ a Jaroslav Bašta /ČSSD/ a komentátoři – politický geograf Martin Riegl a publicista Hassan Ezzedine. Nejnovější informace ze Spojených států navíc připojí náš zahraniční zpravodaj Martin Řezníček.
  47:23
  Stalo se
   50:57
   Přípravy na konec intervencí
    Český průmysl je ve výtečné kondici – objemy výroby rostou a zakázek přibývá – paradoxně to ale manažerům firem přináší spíš důvody k obavám z budoucnosti. Narazili totiž na limity ekonomiky. Volní pracovníci na trhu už nejsou a firmy tak musejí zakázky odříkat. Zahraniční investoři se začínají rozhlížet po volnějších trzích a podniky se navíc obávají zhoršování finančních podmínek s tím jak poroste inflace, úrokové sazby a hlavně skončí umělé oslabování koruny. Podle Asociace exportérů intervence přinesly českým firmám zhruba 400 miliard. Jejich konec, který centrální banka chystá na příští rok by ale podniky mohl dostat do opačného extrému a v problémech budou muset propouštět. Už teď se proto snaží fixovat kurzy nebo obchodovat v jiných měnách, aby se měnovým ztrátám vyhnuli.
    Co čekat od konce intervencí? Jak a kdy přijde a kdo to nejvíc pocítí? Zeptáme se komentátora Lidových novin Jana Macháčka.
    Přehrát celé video
    Stopáž60 minut
    Další díl
    5. října 2016

    Přehled dílů

    4933 dostupných
    Stopáž60 minut

    18. července

    18. 7. 2024 na ČT24
    Stopáž61 minut

    17. července

    Rozhodnuto: nové bloky Dukovan postaví KHNP — Hlavní nejasnosti v obří zakázce — Jaké ohlasy vzbudilo rozhodnutí ve Francii? — Kdo by měl stavět, stát nebo ČEZ?

    17. 7. 2024 na ČT24
    Stopáž60 minut

    16. července

    První schůze europarlamentu v novém složení — Další jednání ukrajinské a ukrajinské vlády — Dětské oběti války na Ukrajině — Síla redakcí a redaktorů LN — Jak program Apollo posunul lidstvo

    16. 7. 2024 na ČT24
    Stopáž63 minut

    15. července

    Atentát na Donalda Trumpa

    15. 7. 2024 na ČT24
    Stopáž61 minut

    12. července

    Závěry summitu NATO ve Washingtonu — Joe Biden vs. Donald Trump — Silné bouřky ve střední Evropě — Europoslanci u premiéra — Finále fotbalového Eura: Anglie - Španělsko

    12. 7. 2024 na ČT24
    Stopáž61 minut

    11. července

    Americké střely dlouhého doletu v Německu — Televizní a rozhlasové poplatky — Provoz letišť v krajských městech

    11. 7. 2024 na ČT24
    Stopáž62 minut

    10. července

    Spolupráce v europarlamentu — Kompenzace za zničenou úrodu — Jak přežít v rozpáleném městě — Příběh rodiny Slánských

    10. 7. 2024 na ČT24
    Stopáž62 minut

    9. července

    Začal summit NATO — Vznik národního parku Křivoklátsko — Česká architektura — Historie pražských sanitek

    9. 7. 2024 na ČT24
    Stopáž62 minut

    8. července

    Nová frakce v europarlamentu — Analýza výsledku voleb v Evropě — Atmosféra v Británii a ve Francii

    8. 7. 2024 na ČT24
    Stopáž59 minut

    4. července

    Návrh rozpočtu k nahlédnutí až v srpnu — V Británii se uzavřou volební místnosti — Pohraniční stráž ČSSR — Otec iPodu bojuje s klimatickou krizí

    4. 7. 2024 na ČT24

    Události, komentáře na sociálních sítích

    Napište nám