iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
27. 6. 2016
22:00 na ČT24

1 2 3 4 5

4 hlasy
5274
zhlédnutí

Události, komentáře

Evropa bez Británie

59 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Evropa bez Británie

  1:41 do playlistu

  Evropa bez Británie
  Velká Británie odchází z Evropské unie a svět se probírá ze šoku, který mu rozhodnutí Britů přineslo. Finanční trhy se dál topí v červených číslech – podle odhadu analytiků přišli investoři ve světě kvůli Brexitu jen za minulý pátek o v přepočtu 50 bilionů korun, což nemá v historii obdoby. Ratingová agentura S&P Británii snížila hodnocení o dva stupně a následovala tak zbylé dvě ze tří hlavních agentur. Ty hodnocení zemi snížili už během kampaně o referendum. Britská libra dál padá a lidé v Británii i za hranicemi se ptají, co bude dál. Jak se změny bezprostředně a dlouhodobě dotknou lidí v Česku a vzájemných britsko-českých vztahů, se zeptáme velvyslankyně Velké Británie v ČR Jan Thompsonové.

 • Evropská unie
 • Jak rychlý bude britsko-unijní rozvod?

  20:48 do playlistu

  Jak rychlý bude britsko-unijní rozvod?
  S novou situací se snaží vypořádat státníci v samotné Británii, ale i za hranicemi. Podle odstupujícího premiéra Davida Camerona Británie s vyjednáváním podmínek odchodu nebude spěchat. Ujmout se toho má jeho nástupce v úřadě, zřejmě od září. K rychlému jednání ale naopak Brity vyzvali francouzský prezident Hollande a italský premiér Renzi, kteří se o situaci v Berlíně radili s německou kancléřskou Merkelovou. Na stejném názoru se shodli i ministři zahraničí V4 na jednání v Praze. Evropští lídři se nadto shodují v tom, že model Evropské unie se bude muset pod dojmem brexitu změnit. Kterým směrem by se měl posunout a dokážou se na tom zástupci 27 zemí dohodnout? Nebo z rozhádané Unie odejdou další země? Na aktuální dojmy z jednání v Berlíně se zeptáme našeho zpravodaje Václava Černohorského a téma pak probereme s politiky – poslancem Jaroslavem Foldynou /ČSSD/ a europoslancem Petrem Ježkem /nestr. za ANO/ i s politology – Petrem Robejškem a Danielem Kroupou.

 • Stalo se
 • Vzpomínka na Miladu Horákovou

  54:40 do playlistu

  Vzpomínka na Miladu Horákovou
  66 let uplynulo od justiční vraždy Milady Horákové. Politička byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena za údajné spiknutí a velezradu a s dalšími třemi lidmi pak popravena v Pankrácké věznici. Horáková byla jedinou ženou popravenou v politických procesech po únoru 48. Svou statečností a odporem vůči režimem vedenému procesu se stala symbolem boje proti totalitě. Výročí její popravy se připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu. Osobnost, život i současný odkaz Milady Horákové připomene politolog Daniel Kroupa.

Přehrát vše