iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
16. 2. 2017
22:25 na ČT1

1 2 3 4 5

3 hlasy
9956
zhlédnutí

Gejzír

Drony — Profesor Pavel Pafko a transplantace plic — Mahulena Pertlová a čepice — Jizerská padesátka a Ladislav Míka — Psí fotograf Antonín Malý

29 min | další Zábava »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Drony

  1:05 do playlistu

  Drony
  Jsou sice dílem vojenských stratégů, ale dávno už neslouží jen armádě. Dovedou hledat ztracené turisty, pořizovat fotky i filmové záběry nebo roznášet zásilky. A v jedné indické pizzerii dokonce pomáhají s doručováním jídla až do domu. Řeč je samozřejmě o dronech. Tedy bezpilotních vznášedlech řízených na dálku. My Češi v jejich výrobě rozhodně nezůstáváme pozadu. Naopak. Naši konstruktéři patří mezi evropskou špičku a slaví úspěchy po celém světě. Prosazovat se začínáme i na poli jejich pilotování. Dva muže, kteří bodují na mezinárodních kláních, vám představíme.

 • Profesor Pavel Pafko a transplantace plic

  6:25 do playlistu

  Profesor Pavel Pafko a transplantace plic
  K nejnáročnějším chirurgickým zákrokům patří transplantace plic. Už v roce 1963 se o ni pokusil americký lékař John Hardy. Jenže pacient po 18 dnech zemřel. Až skoro o dvě desetiletí později se operace podařila kanadským doktorům. Dnes ji ročně po celém světě podstoupí zhruba 1 500 lidí. A už dvacet let přispívají do těchto statistik i čeští odborníci. První člověk se u nás s novou plící nadechl v roce 1997. A po zotavení mohl dokonce znovu hrát na klarinet. Operoval ho tehdy profesor Pavel Pafko. Muž, který stál u zrodu transplantací plic v Česku a věnuje se jim dodnes. Jeho tým už zachránil život víc než třem stovkám nemocných a dalších zhruba sedmdesát na jejich pomoc čeká.

 • Mahulena Pertlová a čepice

  12:10 do playlistu

  Mahulena Pertlová a čepice
  V roce 1988 přišla na svět fenomenální zpěvačka Adele. Ke hvězdám odstartoval sovětský raketoplán Buran. Mezi japonskými ostrovy Honšú a Hokkaidó byl otevřen doposud nejdelší a nejhlubší tunel na světě a na zimní olympiádě v Calgary získali čeští sportovci tři medaile. Ale taky u nás nikde nebyl k dostání toaletní papír a desítky let budovaný socialismus se začal otřásat v základech. V té samé době Mahulena Pertlová z Prahy oprášila starý pletací stroj a pro své dvě děti na něm vytvořila tehdy moderní čepice, které nebyly moc k mání. Že její život převrátí vzhůru nohama, to jí tenkrát ani ve snu nenapadlo. Jenže stalo se. A z někdejší logopedky se stala spolumajitelka firmy s obratem čítajícím až padesát milionů ročně.

 • Jizerská padesátka a Ladislav Míka

  17:59 do playlistu

  Jizerská padesátka a Ladislav Míka
  20. ledna roku 1968 se začala psát historie jednoho z nejstarších a zároveň nejpopulárnějších lyžařských běžeckých závodů u nás – Jizerské padesátky. Do bílé stopy tehdy vyrazilo 50 účastníků. Každý z nich zaplatil startovné ve výši 5 korun a jako občerstvení dostal dvě tatranky a čaj. Svou kondici na trati testovali i liberečtí horolezci, kteří se připravovali na sezónu. Jenže o dva roky později velká část z nich zahynula při zemětřesení v Peru pod kamennou lavinou. Od té doby se na Jizerské magistrále rok co rok bojuje o vavříny na jejich počest. A z akce party kamarádů se stala jedna z největších událostí zimní sezóny. Letos se uskuteční po padesáté. A ani tentokrát na ní nebude chybět nestor tohoto klání – Ladislav Míka.

 • Psí fotograf Antonín Malý

  23:47 do playlistu

  Psí fotograf Antonín Malý
  Spíš se dá fotografovat pád do propasti nebo blesk na nebi než život štěněte. Máte-li fotografický aparát, pořiďte si k němu štěně. Máte-li štěně, pořiďte si fotografický aparát a zkuste své štěstí. Je to napínavější, než lov na plachou zebru nebo tygra bengálského. Tak to kdysi ve slavné Dášence čili životu štěněte napsal Karel Čapek a pravdivost jeho slov si mnohokrát v praxi ověřil fotograf Antonín Malý. Absolvent FAMU by si na vizitku mohl klidně napsat – psí portrétista, protože hafany všech ras a velikostí zvěčňuje už pěknou řádku let. Za své snímky získal mnoho ocenění. Doma i ve světě. A zabodoval i v prestižní soutěži Czech Press Photo. Navíc jednu velmi originální sám založil.

Přehrát vše

Související