iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 7. 2016
20:00 na ČT2

1 2 3 4 5

58 hlasů
88138
zhlédnutí

Jan Hus – Cesta bez návratu

Překvapivá historie – příběh proměňující lásky. Hraný dokument o závěrečné fázi Husova života, fiktivní příběh postavený na historických skutečnostech.

51 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Eva 6.7.2019 14:34 (!) reagovat 5 + - 4

pojem Jan Hus

Jan Hus byl a je ojedinely pojem. Existuji jeste takove osobnosti? Snad jedna dve nebo tri, prilis se neukazuji verejnosti. Jinak je sice neupali, ane nechaji zmizet jinak. A cirkev? Zbytecne komentovat...

Radek Sedlák 6.7.2019 22:36 (!) reagovat 1 + - 1

A církev? Proč zbytečně komentovat?

Jan Hus za Církev dal život, věřil ve shodě s Biblí, že její hlavou je Kristus a patří do ní každý, kdo Kristu věří a nechá se pokřtít. Hus věřil, podle Bible, že Církev je Kristovo tělo a jednotliví lidé jeho údy. Proč tedy házet hnůj na Kristovo tělo? To by Hus, kterého snad obdivujete, nikdy neudělal. Co se týče dialogů ve filmu, byly ve svém významu velmi vážně zkreslené, stejně tak i nedovysvětleny historické události. Vše tak trochu jako Vávrovo tendenční dílo z padesátých let, podobně jako dílo Kantůrkové. Autoři Husa ve filmu ukázali, jistě nechtíc, jako muže rozporů: mladé nevěstce nechce dát
rozhřešení s vysvětlením, že k odpuštění nepotřebuje lidské - kněžské zprostředkování, ovšem v předvečer smrti autor nechá Husa žádat právě o kněžské rozhřešení od kněze Páleče. O tom, že lidské zprostředkování Božího odpuštění je ryze biblické - tedy i husovské, autoři snad ani netuší, nebo tahají diváka za nos. Podobně hovor o odpustcích mezi vzdělanci se stáčí k mylné interpretaci odpustků, jako by se jimi koupilo odpuštění hříchů. Toto nehlásal žádný papež, ani zlotřilý vzdoropapež Jan XXIII., toto bohužel divákovi předkládají autoři filmu, jako pravdu, za niž Hus bojuje. Tedy opět mimo historickou pravdu. Husův proces u koncilu byl přece jen ještě výjimečný, dostalo se mu totiž trojího slyšení na koncilu, toto opět autoři ani nezmínili. Celkové vyznění filmu vede k ještě větší nenávisti vůči Církvi v české společnosti. Jenže 10 procent obyvatel do ní patří. Je rozumné stále přiživovat tuto ahistoricky vyvolávanou nenávist? Deset procent obyvatelstva není pro celkové ladění společnosti málo. Raději bych viděl více historicky věrnější film v pohledu na Jana Husa, který bude konečně zahlazovat rány vedoucí k usmíření a ne lži a následné hořkosti. Kdy už konečně autoři českých historických filmů opustí staré vyběhané koleje polopravd a tendenčních směřování a pustí se do díla, které bude sjednocovat a vzbuzovat lásku k pravdě.

Související