iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
5. 12. 2010
20:00 na ČT2

1 2 3 4 5

72 hlasů
29207
zhlédnutí

Prvních 7 325 dnů Elišky a Jana

3. prosince 1310 přijel do Prahy čtrnáctiletý Jan Lucemburský, který pojal za manželku osmnáctiletou Elišku. Historie se odvíjela v souvislostech jejich šťastného i nešťastného svazku

57 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Jana 9.4.2012 18:56 (!) reagovat 2 + - 1

Dobrý pokus

Díky za pokus o přiblížení této části historie, chápu, že dokument je po 700 letech těžko oživit tak, aby se líbil všem, ale já oceňuji snahu a určitě mi některé informace lépe zapadly do paměti takto než ze suché odborné přednášky.

Radmila 18.8.2013 21:09 (!) reagovat 1 + - 0

Souhlasím. Zvolená forma mi přijde opravdu přístupná "širokému publiku". Budu-li chtít vědecké pojednání, zajdu do univerzitní knihovny.

vosah3 5.4.2012 13:19 (!) reagovat 1 + - 0

je to dokumet pro všechny

kritizovat je tak snadné. kdby jste byl na jejich místě vy a měl udělt dokumet který nebude jako vystřižený z hodiny dějepisu. Víte oni i děti koukají na také dokumenty. myslím si že je těžké vytvořit dokumet který by uspokojil všechny požadavky diváků.

sara 17.12.2010 14:20 (!) reagovat 0 + - 5

eliska a jan

jaka eliska prosim z jakeho rodu a jaky jan prosim z jakeho rodu???? co je to za neduslednost nechce se autorum to vysvetlit nebo o co jde?

Jana 9.4.2012 18:52 (!) reagovat 1 + - 0

Eliška a Jan - z jakého rodu?

Nevím, jak pozorně jste tento dokument sledoval, bylo to tam opakováno mnohokrát!...

Dita Lebdušková, historička 15.12.2010 15:18 (!) reagovat 3 + - 6

Strašné

Tolik jsem se těšila, neboť název sliboval zajímavé a důležité informace o prvních létech královských manželů, z jejich spojení vzešel největší český král a římský císař Karel IV. Můj dojem po shlédnutí je jednoznačný - strašné. Jak mohl někdo natočit a někdo jiný schválit, případně dopustit, aby se taková parodie, nechutná a smutná, dostala k televizním divákům, určité a vzdělané části diváků, kteří očekávali pořad na úrovni pln zajímavých a možná neznámých informací. Výsledek je tristní - naprosto nezvládnuté herecké výkony, trapné dialogy zešměšňující jednu z nejdůležitějších českých dějin a vrcholem všeho snad i zneužití historických faktů k natočení takového paskvilu, který byl předložen veřejnosti. Ptám se - jak může laická, ale i vědecká část našeho národa přijmout (ne-li si pak vážit) této doby, která předznamenala největší rozkvět českého království?! Takováto činnost, ještě zveřejněná ve veřejnoprávní televizi, by měla být trestná.
Vyzývám autory i samotné herce, aby si nejen posypali své hlavy popelem, ale aby se hluboce zamysleli a nějaký čas, než se na takovou hrůzu zapomene a bude vytvořen odpovídající a na úrovni vytvořený dokument, chodili podzemím Prahy. Ano, mělo by to být trestné, pak by si totiž každý rozmyslel, jakou úroveň svého pořadu či hereckého výkonu, vytvoří.
Dita Lebdušková

Jana M. 18.8.2013 21:06 (!) reagovat 1 + - 3

Máte pravdu! Pod gilotinu všechny, kteří si dovolí natočit něco, co se PANÍ HISTORIČCE LEBDUŠKOVÉ nelíbí! :-D

MilanA 5.12.2010 20:57 (!) reagovat 5 + - 2

Trochu zklamání

Musím bohužel souhlasit s mými "předřečníky", nápad s mezihrami je možná zajímavý, ale tříští celý pořad. Těšil jsem se a jsem zklamán. Herecké etudy bych nechal na pořad pro děti - tam má tato forma opodstatnění.

Související