iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
20. 1. 2011
20:20 na ČT2

1 2 3 4 5

126 hlasů
45665
zhlédnutí

Hranice po našimu

Těšínské Slezsko jako místo proměny: celník mystikem, svářeč hvězdářem, kněz fotbalistou, policistka Matkou Terezou…

57 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Josef Szotkowski 24.4.2011 20:53 (!) reagovat 3 + - 2

ČT

Na tomhle dokumentu jde dobře vidět za co utrácí česká televize naše peníze.

Petr 15.2.2011 22:08 (!) reagovat 1 + - 8

Dotaz

Paní Fiedorová dobrý den,
mohl bych se zeptat jakého vzdělání jste dosáhla Vy ? A podotýkám pro mě to podstatné není, ale pro Vás zřejmě ano, tak ať máme jasno.
Petr

Irena Fiedorová 19.2.2011 18:43 (!) reagovat 11 + - 4

Dobrý den, pane Petře. Mám maturitu a hlavně zdravý čistý rozum a svůj názor, který si podepisuji celým jménem, na rozdíl od Vás. To co tady vypuklo, je jen a pouze reakce na rádoby dokument. Program, který se po nepochopitelných a zřejmě dle Vás fundovaných nápadech pana režiséra změnil ve frašku, mě urazil. Je mi 52 let, žiju v tomto kraji celý život, mluvím po našemu a hluboce tento kraj miluji. Pan režisér zasahoval do projevu našich lidí a vymýšlel vyloženě hovadiny. Už jenom u známé scénky jízdy tramvají, je vidět kolikrát to bylo střihnuté, aby docílil svého: pána donutit skotačit na lavičce a hravě se k němu přidat. Tak bych mohla rozebírat scénu za scénou. Každá O. K. do doby zásahu režiséra. Já mu neberu jeho právo, ať si točí filmy, ale ať si na to najme herce, kteří rádi zahrají každou pitomost, kterou vymyslí. Dokument, podle mě, má být o skutečnosti a né o infantilních nápadech režiséra. Nebo si opravdu myslíte, že ta paní v Těšíně lítá přes cestu jako labuť.
S pozdravem.
Fiedorová

Miroslav 15.2.2011 18:25 (!) reagovat 13 + - 8

Dobrý dokument

Prohlédl jsem si se zájmem celý dokument a diskuze mě usvědčila o tom, že zřejmě čím jsou lidi méně vzdělanější, tím více podléhají pocitům jakési životní ukřivděnosti a nedokážou se povznést nad mnohdy prostoduché a černobílé chápání svého bytí a okolí. Dokument je podle mně velmi zdařilým ztvárněním uměleckého nadhledu nad tvrdou a složitou realitou života v regionu.Myslím, že tvůrcům dokumentu vůbec nešlo o obraz nádherné krajiny Těšínského Slezska či oslavu jeho obyvatel. Krajina i lidé v dokumentu vystupující jsou jen prostředkem uměleckého ztvárnění vztahu člověka k životu, svému regionu,okolí, svým zálibám... Možná akorát méně šťastné bylo ze strany autorů využít k této své umělecké vizi zrovna prostředí Těšínského Slezska. Ale je pravda, že ono národnostní rozmezí a historické zvraty v regionu i mluva a tutajší jazyk k tomu tak trochu svádí. Sám jsem Těšíňák a žiji zde přes 60 let. Ale mě dokument neuráží. Naopak mě zaujal a považuji jej za zcela originální a zdařilý!!A protagonisté v něm vystupující jsou skvělí!!,a prokazují, že zde žijí i lidé velmi inteligentní a naprosto jedineční. Pochybuji, že by např. někteří z kritiků pořadu byli před kamerou a na otázky reportéta stejným způsobem pohotoví a originální. Autorům dokumentu a zejména jeho protagonistům patří poděkování a uznání.

Miroslav Gajdacz 6.2.2011 22:01 (!) reagovat 15 + - 7

Pan režisér Gogola se evidentně snažil vyprovokovat účinkující ke směšným projevům vášně pro věci zdánlivě bezvýznamné (osobní smysl života) v situaci zcela bezvýznamné (přítomnost televizní kamery). Když si uvědomíte, jak trapné jsou jeho vybídky, a jak plytké a nesmyslné jsou jeho otázky, můžeme jen žasnout nad pohotovým smyslem pro humor všech účinkujících. Kdyby se vystřihly nepřirozené vstupy televizního štábu do natáčení, tak by vznikl docela hodnotný dokument.

6.2.2011 11:59 (!) reagovat 1 + - 4

Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Breta 6.2.2011 8:03 (!) reagovat 8 + - 9

nez dokument, slo jen o dotace

Na zacatku, pochazim z rodin, ktere zily v okoli Tesina po generace, to jen proto, aby se mi tu nekdo pak neptal, odkud jsem.
Popravde receno, nejdriv jsem slysel k tomuto poradu diskuzi a pak ten "dokument".
No popravdě, kdybych jen věděl, že se má tento pořad věnovat jako dokument o tom nasem sveraznem a zvlastnim kraji, tak bych asi cekal vic od nej, nez jsem videl. Nebojim se pouzit slovo "sverazny", protoze jen malo oblasti ma v soucasne CR tak blaznivnou historii jako my, ktera pak dala vzniknout tomu nasemu nareci.(Pro ty, kteri nevedi o cem mluvim, tak jen o tom, ze zde dochazelo v ruznych castech prolinani Cestiny, Polstiny, Nemciny a Slovenstiny)
Uvedom te si alespon to, ze najednou zbytek republiky zjistil, ze se zde nemluvi jen tou "prazskou ostravstinou" ale vlastnim narecim.
Jako porad by asi upadnul v zapomneni, kdyby nebyla o nem takovou diskuze, protoze to asi nebyl dokument v pravem slova smyslu, ale jen "houbicka na penize". "Par" dokumentu jsem uz videl, ale tohle je asi pro lidi, jak rikava moje babicka pro lidi s vyssi divci. Rikam si ke "kvalite", ze zde asi o nic jineho neslo, nez o utraceni dotaci na neco, co se bude v EU libit a na co dostane urcite tento pan reziser dalsi dotaci, protoze ukazal region, ktery trpi nezamestnanosti, horsi dopravni obsluznosti a hlavne v nem je dostatek socialnich problemu a narodnostnich mensin, ktere jak vim ma EU strasne rada a podporujeje...
Rovnez vystoupeni pana rezisera, ktery se snazil dany dokument hajit nevypadalo dvakrat presvedcive, coz rozhodne asi nepridalo tomu a nepodporilo fakt, ze se nesnazil nikoho zesmesnit.
Mozna jen takova poznamka nakonec. Rada lidi ze zbytku republiky ma rada nase tesinskeho barda, tak se spise podivejme a poslechneme si ho. Nez si kazit naladu nad tim, ze i lide, kteri to mazna mysleli dobre a nepovedlo se jim pak to natocit, to urcite nemysleli spatne,ale jen si chteli ukrojit trochu tech zlataku z ruznych fondu, ktere na konci jsou uvedeny a maji tak treba policeno na dokument o ČR z fondu EU.
Na takovy dokument se opravdu tesim, jak nic nerekne, ale ukaze jen to, ze se tady mluvi cesky,tedy jak kde :) , což není nemčina, jak by se mohlo treba nekterym urednikum v EU zdat :))
Zaverem je jen skoda, ze se nas kraj tak malo stara o reklamu v podobe cestovniho ruchu, protoze kdyby se mu to povedlo a pritahnul tu lidi ze zbytku republiky do tech nasich kopcu na dovolenou, tak by udelal podle meho nazoru mnohem vice ke zlepseni vnimani tesinska, ale nezapomenme i na dalsi cast Slezka a to opavska, nez dokumenty o tom, jak jsme jini, ktere asi upadnou po mesici v zapomneni divaku.

buran 5.2.2011 21:25 (!) reagovat 8 + - 15

Ponašimu

Pane Gogole udělal jste z lidí, kteří bydlí v regionu o kterém byl Váš televizní pořad velké burany, ale když člověk uvažuje dál, tak přichazi na to, že jste *** Vy a ne ti lidé, o kterých byl ten pořad. Příspěvek byl redakčně upraven.

Naposledy upraveno: 2011-02-05 23:47:03

anonym 5.2.2011 21:38 (!) reagovat 11 + - 8

Koho se to dotklo?

Nechápou, kdo se tady cítí dotčen, ti lidé, kteří v současném dokumentu vystupovali byli lidé vzdělaní, mající přehled a smysl pro humor. Takže vo co jde, sousedé ?

Marek (Jablunkov) 7.2.2011 0:28 (!) reagovat 1 + - 13

S řečí o vzdělání lidí v dokumentu bych až tak nesouhlasil. Když člověk, který učí hudební výchovu neví, že při přídávání plynu automobilu zvyšujeme otáčky (zvedáme frekvenci) měníme i tón. Proboha, ne jeho hlasitost!!!

anonym 7.2.2011 8:43 (!) reagovat 7 + - 2

Učitel

Pan Ježowicz to chtěl sdělit jiným, on to určitě ví.

Marek (Jablunkov) 7.2.2011 12:10 (!) reagovat 2 + - 7

Klobouk dolů, oplývat schopnosti vědět co vědí ostatní lidé je vážně úchvatná. Jen konstatuju to, jak byl celý jejich "pokus" podán v dokumentu. A tam se pan učiltel jevil tak, že neměl ani páru o tom, že je před ním jakýsi druh harmonizéru. Možná, že je to chyba v režiji, ale to už zase odkazuje na nemálo příspěvků předemnou....už se těším na prstíky dolůůů:)

Radovan 5.2.2011 21:43 (!) reagovat 8 + - 6

Já si myslím, že pan režisér udělal dobře a vlastně "gorolům" pomohl, že některé scény byly připravené a nahrané. Nedovedu si představit, kdyby to pojal jako ryzí dokument. To by se "goroli" naprosto znemožnili sami a obávám se, že ty reakce by byly ještě prutší. V tom případě by to ale už nebylo na koho hodit. Podívejme se na to reálně. Ti lidé tam skutečně takoví jsou.

k těm čtyřem hodnocení 18.2.2011 12:45 (!) reagovat 0 + - 0

lidi, jak mužete hodnotit přispěvek, který jste neměli možnost přečíst až do konce?

Szia 5.2.2011 13:45 (!) reagovat 8 + - 11

omluva?

Proč používáte takoá silná slova? Jako: mlčte, ponížení,... Nebylo by lepší se zamyslet sám nad sebou?A pokud už nevíte, jak se používá psaná čeština, vemte si na pomoc ninimálně slovník spisovné češtiny. Pak přestaňte platit poplatky ČT. Aby to nebyla "hanba". Vaše reakce je důkaz toho, že Vy a Vám podobní zakomlexovaní pisálkové, jste daleko větší neštěstí, než jakýkoli dokument!!

Slezanka 4.2.2011 22:48 (!) reagovat 10 + - 7

Omluvy neomluvy... Mně se ten dokument líbí. Třebaže v některých chvílích my z okolí Třince a Jablunkova vypadáme, jako že máme o kolečko míň, naštěstí to jen tak vypadá :-) A lidé z Gorolie jsou srdeční a dobromyslní, mají svoji vlastní náturu a to je na nich fajn, že nejsou stejní jako zbytek republiky. Každý jsme totiž nějací, že ? :-) A já jsem celkem pyšná na to, že můžu žít v téhle oblasti, kde se míchají kultury tří zemí a každý den se potkám na ulici s gorolem. Koneckonců, kdo může tvrdit, že umí "po naszymu?" Jenom my :-)

Gorol 3.2.2011 10:35 (!) reagovat 13 + - 10

omluva

Doufám, že Česká televize se veřejně omluví za tento dokument.Taková to uměle vytvořene poníženi budou řádně odčiněna.A ti kdo se tady vyjadřují a nemají stimto krajem nic společného ať mlčí.Pokud natočí takové to poníženi i onich reagovali by stejně.Omluva ČT by bylo to nejmenši co mohou udělat a takovym platime hanba....

ČT Ostrava 5.2.2011 7:27 (!) reagovat 4 + - 5

Horizont zveřejnil vyjádření ČT

Vážení přátelé, během týdne jsem shromáždil vyjádření tvůrců a odpovědných pracovníků k pořadu „Hranice po našimu“ jak jsem slíbil, a tak je přikládám. Pokud jde o stanovisko ČT Ostrava: v tomto okamžiku v naší společnosti i v médiích máme prostor pro vyjádření celé škály názorů a také různých uměleckých přístupů k tématice. Formální zpracování pořadu vychází z osobního pohledu pana režiséra Gogoly. Nemusí se každému líbit, ale má na to právo: je to jeho osobní pohled.

Ředitel ČT Ostrava. Ilja Racek Pokud jsme se podle názorů Vašich čtenářů tím někoho dotkli, tak to nebylo našim úmyslem. Chápu vaši reakci také tak, že vašemu regionu není věnována obecně velká pozornost, takže pokud se v médiích něco objeví, přikládáte tomu jakýsi obecný až reprezentativní význam. Z tohoto hlediska pořad určitě takový nebyl, ani to nebylo jeho úmyslem. Takže za ČT Ostrava mohu pouze slíbit, že váš region bude z hlediska našeho studia více sledován, jak ve zpravodajských, tak dalších pořadech.

S přátelským pozdravem

Mgr. Ilja Racek, Ph.D.

první ‹ předchozí 1 2 3 4 5 poslední

Související