iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
4. 5. 2010
22:00 na ČT2

1 2 3 4 5

113 hlasů
24501
zhlédnutí

Sbohem český koutku

Dramatický příběh lidí, vyhnaných po druhé světové válce z Kladska do Čech

26 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

petr zima 15.8.2017 0:12 (!) reagovat 1 + - 0

Szanowni polaci

to jak co zostanie, to pan nemoge znat...polaci, to jest historia sama dla sebia...o moge rozmiawiat Europa, Britania i Amerika.. to wodka..to ano..robota..haha...to zostante tam ...ju?

Ryszard 27.4.2017 23:41 (!) reagovat 0 + - 2

Szanowni Czesi

Polacy tutaj się nie prosili , mieli swoją ziemię w 1939 roku.Podziękujcie Niemcom i tym co im służyli jak bezpańskie psy.Cały ten bałagan to robota Niemców a nie Rosjan czy Brytyjczyków.Teraz mamy tutaj Polskę i tak zostanie - bo Polacy to nie Czesi - walczyć będą na pewno .

pekar 19.12.2010 11:40 (!) reagovat 5 + - 9

blbost pokracuje

Vystehovat se do 5 minut? Tak to ti zkurveni polaci byli jeste horsi nez nemecke svine v r 1938. Slezsko zpecetil pro ceskou korunu Karel IV vymenou za podpis a slib, ze se nebude uchazet o polskou korunu. Kladsko nikdy zkurvysynum polskym nepatrilo. Historie ukazuje na chabou povahu ceske "vlady", nechali si srat na hlavu habsburkama, ten, ktery je mohl smest z trunu a vyhlasit znovu ceske kralovstvi, Valdstejn, byl taky kratkozraky, coz se mu nakonec vymstilo. Marie Terezie, dalsi smutna historie. Benesova blbost a slabost stala cesky narod znovu bezmala hlavu. S politickou scenou v soucasnosti, viz Havel, Klaus, Toploanek, Spidla a ja nevim kdo jeste = pokracovani ceske zkazy, to jsou proste zvratky naroda. Tezko se znovu najdou, Karel IV, Jiri z Podebrad nebo Masaryk. Zminil bych i Premysla Otakara, ale ten se poklonil habsburkum, coz ucinil, kdyz se proti nemu spikli papezenci a katolicka evropa. Bali se ho. Ale proc to udelal? Byl nejbohatsi kral Evropy. Svou zem bych nedal za zadnou cenu, zadnym cizincum. Dnes se spis Cechy opet dockaji Gottwaldu, Friedlichu, Husaku, Bilaku = zradcu. Proc? Zda se mi, ze pro ne zaprodat narod za karieru a baksis je lehci, nez se za nej bit. Zduraznuji, ze pohradm narody jako jsou britove, francouzi, italove, nemci, rusove, polaci, rakusaci, madari, rekove. Pohrdam cechy, kteri prevlekli kabaty v roce 1989. Za zradu v r 1938 britove, francouzi, jeste dodnes nezaplatili. italie, nemecko melo byt roztrouseno po evrope. Slezsko, Kladsko melo pripadnout Ceskoslovensku po roce 1945, Benese nemel Churchil rad, asi tak jak Chrchila nemel rad Benes. Rad bych vedel, jestli Churchila vubec napadla myslenka, jakou bolest zpusobila jejich zrada. Cechy prodali a za polske vsi se sli bit. Nedivim se, ze Slezsko Ceskoslovensko nedostalo jako omluvu zpet. Britska pycha a nadutost nezna mezi dodnes. Churchil byl slaboch vuci Stalinovi, ktery pozrel vetsinu polska. Co se muze stat, kdyz strachy posrane hlavy statu zradi a boji se idiotu jako byl Hitler nebo Stalin. Benes byl srab, co prislo po nem byli zradci, karieristi a frajeri... Takova sebranka, zvracel bych. Vecna slava Karlu IV, Janu Husovi, Janu Zizkovi, Jirimu z Podebrad a Masarykovi, pro ostatni "hlavy" ceskeho statu je skoda hrat predehru Smetanovy Libuse.
Jak se asi citili legionari po Mnichove v r 1938; potupa, jinak to nejde nazvat. Nechapu jdenu vec v Masarykove rozhodnuti, nepoznal Benese z te druhe, tak dulezite strany. Příspěvek byl redakčně upraven.

Naposledy upraveno: 2010-12-20 08:45:08

Markéta 12.5.2010 13:51 (!) reagovat 7 + - 0

Tento dokumet mě dojal, vůbec jsem netušila o existenci tohoto koutku a jejich historii. Chválím Vás, že jste takový poučný dokument natočili.

Jirka 11.5.2010 23:39 (!) reagovat 8 + - 0

Poděkování

Děkuji za výborný,ikdyž tak smutný dokument. Moje babička je původem Němka, její otec zahynul na "špatné straně",takže se alespoň trochu dokážu vcítit do pocitů hrdinů dokumentu. Do oblasti českého koutku se často vracím, je tam nádherná příroda a občas si říkám (ikdyž mám strašně rád Polsko), že je škoda, že po II.svět.válce nepřipadlo přes veškerou snahu (i přítomnost českých jednotek v Kladsku) toto území Československu,Stalin chtěl jinak...Jsem ale rád, že v dnešní době už nic nebrání, překročit kdekoliv a kdykoliv hranice a jet se k našim sousedům podívat.
A mimochodem hodně se mi líbilo i nářečí (nebo jeho prvky), kterým mluví lidé v dokumentu.

anna 9.5.2010 10:08 (!) reagovat 3 + - 0

bohuzel nikdy se mi nepodari shlednout porady ceske televize na i-vysilani "normalne". kazdou minutu se to "zasekne" a pak zdlouhave "natahuje". pripojeni mam v poradku, se sledovanim videa na jinych serverech nemam zadny problem.

Jan Caska 7.5.2010 16:59 (!) reagovat 5 + - 0

Zapomenutá historie

Děkujeme za poučný i nostalgický příspěvek o potomcích našeho národa, kteří si uchovali svoji identitu i v nelehkých dobách, kdy toto historické území českého království bylo násilím odtrženo od vlasti.

toupal 7.5.2010 13:41 (!) reagovat 5 + - 0

západočech jan

krásné,neměl jsem ponětí,že tolik Ćechů vydrželo Germanizaci,chudáci lidé, Poláci je vyhnali s Rusy jako psy

Wetcháč 7.5.2010 9:41 (!) reagovat 6 + - 1

Zastavení

Není špatné se v dnešní hektické době "zastavit" a shlédnout takovýto dokument. Člověku mnohé dojde a uvnitř ucítí i jiné hodnoty, než ty, které ho ovládají po většinu života. Moc se mi dokument líbil a určitě přidal na náladě... děkuji

Jan 6.5.2010 23:19 (!) reagovat 8 + - 0

Dojemný, smutný i dobrý...

Děkuji za tento dokument. A všem zúčastněným akterům tohoto příběhu přeji jen to dobré, zdraví, lásku, víru a naději. ..a to nejsem křesťan. Když člověk ale vidí něco takového, vyjde to něj tak samo.

Související