iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
2. 5. 2015
13:00 na ČT1

1 2 3 4 5

2 hlasy
5808
zhlédnutí

Z metropole

Barikády Pražského povstání — Konec pankrácké sekyrárny — Konec války ve fotografickém albu — Seznam padlých z povstání — Dvorek U Řečických

25 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Barikády Pražského povstání

  0:42 do playlistu

  Barikády Pražského povstání
  První barikády začali na konci války v Praze stavět paradoxně Němci, a to na obranu města před postupujícími spojeneckými armádami. Nicméně právě tyto původní německé barikády jen o pár dní později použili naopak obránci Prahy proti Němcům. Pražané stavěli první barikády živelně už 5. května dopoledne. Systematická práce nastala pak v noci na 6. května. Muzeum hlavního města Prahy nedávno spočítalo, že ve městě vyrostlo 2200 barikád.

 • Konec pankrácké sekyrárny

  5:43 do playlistu

  Konec pankrácké sekyrárny
  V sobotu 25. dubna to bylo přesně 70 let, kdy nacisté v pankrácké věznici zavraždili posledních pět lidí. V takzvané sekyrárně zemřelo celkem 1075 lidí, z toho 155 žen. Sekyrárnu zřídili nacisté na Pankráci v dubnu 1943. V noci z 30. dubna na 1. května 1945 nacisté gilotinu rozebrali a její železné části vhodili do Vltavy u Karlova mostu. Do popravčí místnosti pak dali 360 kilogramů ekrazitu. Zničit se ji ale nepodařilo. Gilotina, kterou vylovili potápěči, se po dvou měsících vrátila na Pankrác.

 • Signál v metru bude
 • Srážka tramvaje a autobusu
 • Praha 12 proti hazardu
 • Konec války ve fotografickém albu

  11:21 do playlistu

  Konec války ve fotografickém albu
  Pražské povstání nebylo jen vojenskou událostí, byla to také řada individuálních příběhů. Jeden drobný příběh konce války zachytil se svým fotoaparátem například Antonín Ždimera z Krče. Jeho syn Alexej Ždimera dnes přechovává album rodinných fotografií - vzácný dokument toho, jak Praha vypadala v prvních dnech osvobození.

 • Olšanské hřbitovy nové
 • Upoutávka na Dvorek Ladronka
 • Seznam padlých z povstání

  15:48 do playlistu

  Seznam padlých z povstání
  Ani po 70 letech od konce druhé světové války se nepodařilo dohledat totožnost více něž 300 obětí Pražského povstání. O jejich identifikaci se teď snaží skupina vojenských historiků. Zatím je v jmenném seznamu padlých během povstání v Praze skoro 3000 jmen.

 • Pomník Milady Horákové
 • Dvorek U Řečických

  18:16 do playlistu

  Dvorek U Řečických
  První majitel domu U jelena, později U Řečických, je připomínán už v roce 1377. O 180 let později koupil mohutný dům řezník Václav Vodička, po němž nese známá ulice jméno dosud. Na začátku 17. století kupuje dům pražský konšel Jiří Řečický, kterého stihne v roce 1621 krutý osud. Je jedním z 27 českých pánů, popravených 21. června na Staroměstském náměstí. Po konfiskaci jeho majetku získávají dům jezuiti. Dvorek domu U Řečických je ve skutečnosti spíš nádvořím. A to zabydleným a zalidněným. Sevřené pavlače poskytují příznivé podmínky pro sousedskou pospolitost.

Přehrát vše

Související