iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
9. 11. 2013
12:00 na ČT1

1 2 3 4 5

4 hlasy
4161
zhlédnutí

Z metropole

60 let Letenského tunelu — Boj o Mariánský sloup — Mahlerovy sady v ohrožení — Svatovítská katedrála — Soud o dům v Jelení — Maxiškolka z unimobuněk — Ekologický dům na Smíchově — Nové centrum pro seniory — Nová publikace Jiřího Všetečky — Sága rodu Hergetů

26 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • 60 let Letenského tunelu

  0:37 do playlistu

  60 let Letenského tunelu
  Letenským tunelem denně projede 19 tisíc aut. Je to druhý nejstarší silniční tunel ve městě. Starší je jen tunel Vyšehradský, který otevřeli už v roce 1904. Letenský tunel měří 423 metrů a překonává výškový rozdíl 23 metrů.

 • Boj o Mariánský sloup

  4:16 do playlistu

  Boj o Mariánský sloup
  Už přesně 95 let na pražském Staroměstském náměstí nestojí barokní Mariánský sloup. 3. listopadu 1918 ho Pražané strhli na znamení porážky monarchie. Výročí si připomínají hlavně příznivci obnovy sloupu. Jejich občanské sdružení pracuje na replice památky už od roku 1990.

 • Mahlerovy sady v ohrožení

  6:07 do playlistu

  Mahlerovy sady v ohrožení
  Mahlerovým sadům na Žižkově hrozí podle místních obyvatel zničení. Větší část parku totiž bude zabírat 18jamkové minigolfové hřiště. Park pod vysílačem se teď bagruje a starousedlíci mají obavy, že nový nájemce ho natrvalo oplotí a omezí sem přístup.

 • Svatovítská katedrála

  7:32 do playlistu

  Svatovítská katedrála
  Stát i církev se chystají na 670. výročí Katedrály svatého Víta na Pražském hradě - uskuteční se příští rok. Zřejmě nejznámější českou stavbu denně navštíví zhruba dva tisíce lidí. A i když se v chrámu bohoslužby konají pravidelně pouze v neděli, svým vnitřním životem žije každý den.

 • Soud o dům v Jelení

  9:21 do playlistu

  Soud o dům v Jelení
  Dům v areálu Pražského hradu vrátil Obvodní soud dědicům původních majitelů. Musel vyhovět rozhodnutí Ústavního soudu. Jde o zvrat ve dvě desítky let trvajícím sporu o budovu na velmi lukrativním místě.

 • Maxiškolka z unimobuněk

  11:00 do playlistu

  Maxiškolka z unimobuněk
  Praha 6 otevřela na Břevnově největší modulovou mateřskou školu ve městě. To, že je postavená z unimobuněk, na první pohled nikdo nepozná. Původní budova, která tu ještě v červnu stála, obsahovala azbest a rekonstrukce by byla velmi nákladná. Radnice proto rozhodla o demolici a výstavbě montované školky.

 • Ekologický dům na Smíchově

  12:27 do playlistu

  Ekologický dům na Smíchově
  V Praze 5, v poklidné zahrádkové kolonii, staví parta kamarádů unikátní ekologický dům. Inspirovali se konceptem Michaela Reynoldse, kterému se přezdívá architekt odpadu. Podobné domy z odpadu a zeminy se odborně nazývají zemělodi.

 • Nové centrum pro seniory

  14:11 do playlistu

  Nové centrum pro seniory
  Radnice Prahy 8 opravila pro penzisty prostory v přízemí polikliniky Mazurská na Bohnickém sídlišti. Je to v v rámci "osmičky" druhé aktivizační místo pro seniory, první je v Ďáblicích. Co do počtu lidí ve vyšším věku je Praha 8 na třetím místě mezi městskými částmi.

 • Nová publikace Jiřího Všetečky

  16:05 do playlistu

  Nová publikace Jiřího Všetečky
  Neobvyklou procházku českou metropolí nabízí nová fotografická publikace Praha světlem tvořená. Její autor, fotograf Jiří Všetečka, známý třeba díky knížce Pražský chodec, teď představuje snímky, osobní vzpomínky, postřehy a příběhy. Pro fotografy přidal i doporučení a rady.

 • Sága rodu Hergetů

  18:10 do playlistu

  Sága rodu Hergetů
  Několik cihelen, radotínská vápenka nebo třeba známá vylámaná skalní stěna pod Barrandovem. Málokterá rodina zanechala v Praze tolik stop jako Hergetové. Prvním jejím členem, který přišel do Prahy, byl František Antonín Linhart Herget. Působil jako profesor na Stavovské inženýrské škole a na Karlově univerzitě.

 • Upoutávka na Dvorek Pivovar
 • Pozvánky

Přehrát vše