iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
13. 4. 2013
11:31 na ČT24

1 2 3 4 5

4 hlasy
2981
zhlédnutí

Z metropole

Socha archanděla Gabriela — Problém s fekáliemi — Služebna Městské policie v Bunkru — Dvojnásobné výročí Rychlých šípů — Pejskaři v Praze — Archiv Svobodné Evropy — Plakáty Alfonse Muchy — Design pro ženy — Beuronské umění

25 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Socha archanděla Gabriela

  0:39 do playlistu

  Socha archanděla Gabriela
  Po 94 letech se vrátila do Prahy z Rakouska socha archanděla Gabriela. Původně stála na stříšce nad vchodem do kostela Zvěstování panně Marii v Holečkově ulici, který vlastnily benediktýnky. Ty posléze odešly do Rakouska a odvezly si i sochu. Před pěti lety ale vystoupily z původní beuronské kongregace a nabídly vedle návratu dalšího mobiliáře i možnost vyrobení kopie sochy. Vytvořili ji Karel a Petr Holubové. Teď už archanděl Gabriel stojí uvnitř kostela.

 • Problém s fekáliemi

  4:03 do playlistu

  Problém s fekáliemi
  V Praze chybí dostatek míst, kde můžou fekální vozy vypouštět obsah septiků. Jen za poslední roky byly 4 rezervoáry zrušeny. Malé firmy zabývající se vyvážením odpadních vod krachují.

 • Prohnuté nosníky obžalovány
 • Služebna Městské policie v Bunkru

  6:06 do playlistu

  Služebna Městské policie v Bunkru
  Nebytové prostory v Lodecké ulici na Novém městě, kde před lety fungoval rockový klub Bunkr, teď slouží strážníkům Městské policie. Prostory chátraly 16 let.

 • Dvojnásobné výročí Rychlých šípů

  8:04 do playlistu

  Dvojnásobné výročí Rychlých šípů
  Rychlým šípům je letos 75 let. V roce 1938 vyšel první díl komiksu podle předlohy Jaroslava Foglara. Navíc před 45 lety padla první klapka seriálu Hynka Bočana - Záhada hlavolamu. Skupina fanoušků, včetně režiséra, se vydala hledat místa, kde se v roce 1968 televizní série natáčela.

 • Upoutávka na dvorek Flora
 • Pejskaři v Praze

  10:34 do playlistu

  Pejskaři v Praze
  Radnice Prahy 10 vypsala už druhý ročník soutěže o nejhezčího psa. Praha 10 taky rozšiřuje místa volného pohybu psů. A pro větší bezpečí lidí radnice zaplatila očkování pro psy bezdomovců. To pejskaři ze sousední městské části Prahy 2 s radnicí příliš spokojeni nejsou. Místo podpory se údajně setkávají jen s represí. Trvale žádají o víc ploch, kde by mohli venčit na volno.

 • Archiv Svobodné Evropy

  13:54 do playlistu

  Archiv Svobodné Evropy
  Cenné a dosud neznámé dokumenty z vysílání Rádia Svobodná Evropa a z Hlasu Ameriky se dostaly do Národního archivu. Dlouholetý šéf obou stanic Pavel Pecháček mu věnoval svou rozsáhlou sbírku. Dokumenty, fotografie i nahrávky mapují zhruba třicetiletou historii jejich vysílání.

 • Plakáty Alfonse Muchy

  15:54 do playlistu

  Plakáty Alfonse Muchy
  Plakáty Alfonse Muchy, které sesbíral legendární tenista Ivan Lendl, vystavují v pražském Obecním domě. Soubor 116 plakátů se vydává na pětileté turné po světě.

 • Design pro ženy

  17:26 do playlistu

  Design pro ženy
  "Chytrá domácnost nejen pro chytré ženy" – tak se jmenuje projekt na výstavě Světlo v architektuře v pražském Veletržním paláci. Jde o modelový byt, který architekti navrhli na míru potřebám současných žen.

 • Beuronské umění

  18:54 do playlistu

  Beuronské umění
  Na závěr se vracíme do Holečkovy ulice. Socha archanděla Gabriela je jedním z hlavních atributů dávných obyvatelek přilehlého kláštera, benediktýnek původem z Rakouska. Je také jakýmsi symbolem zdejšího kostela Zvěstování panně Marii. Benedyktýnky tu žily a tvořily až do vzniku Československa, kdy odtud musely odejít. Beuronské umění vzniklo na konci 19. století v německém městě Beuronu. Jeho duchovním otcem byl páter Deziderius Lenc a právě benedyktýnky kláštera na rozhraní Strahova a Smíchova byly jeho žačkami. Ministr Alois Rašín v roce 1919 celý objekt od benedyktýnek zakoupil a klášter předal do správy pošty. Jen půl roku předtím vzniklo Poštovní muzeum a právě jeho sbírky se sem brzy přestěhovaly.

 • Pozvánky

Přehrát vše