iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 5. 2012
11:32 na ČT24

1 2 3 4 5

5 hlasů
3179
zhlédnutí

Z metropole

Svatobor a Dominikánský dvůr — Slovanská epopej vystavena — Nové lesoparky — Archeologický nález v Bubenči — Zavěšení zvonů v chrámu sv. Víta — Metro slaví 38. narozeniny — 147 let Pražské paroplavební společnosti — Malířský salon v DOXu — 90 let Edenu

26 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Svatobor a Dominikánský dvůr

  0:36 do playlistu

  Svatobor a Dominikánský dvůr
  Pomáhej, osvěcuj, pamatuj - tohle heslo je letos staré rovných 150 let. Vymyslel ho František Palacký jako ústřední motto činnosti spolku Svatobor. Tři slova z hesla spolku symbolizují pak tři ruce, svírající kruh. Důležitou rolí Svatoboru bylo a nadále je i uctívání památky zesnulých literátů a umělců. Když na konci 19. století získal vlastenecký kněz Václav Šturc od vyšehradské kapituly pozemky v okolí historické stavby, vznikl tu hřbitov a hlavně Slavín. Tedy hrobka nejslavnějších ze slavných. Po 150ti letech se k bohulibé myšlence pomoci spisovatelům a dalším umělcům vrací Nadace Charty 77. Ta totiž chce zbudovat jakýsi Dům čtyř múz pro vysloužilé a pozapomenuté umělce. Vytipovala si pro svůj záměr chátrající Dominikánský dvůr v Braníku.

 • Válečné piety
 • Rudá armáda v Praze
 • Slovanská epopej vystavena

  8:34 do playlistu

  Slovanská epopej vystavena
  Tento týden skončil, alespoň dočasně, dlouhý příběh Slovanské epopeje. Ve středu proběhla ve Veletržním paláci vernisáž výstavy obřích pláten Alfonse Muchy.

 • Nové lesoparky

  10:44 do playlistu

  Nové lesoparky
  Místo pole lesopark. Takový je projekt přeměny několika území na periferii Prahy. Město se má kromě zastavování bytovými a kancelářskými domy taky zalesňovat. Magistrát se chystá na jihovýchodě metropole založit lesoparky o celkové rozloze 36 hektarů. S ohledem na vlastnictví pozemků vytipoval 3 lokality, v Hrdlořezích, Dubči a Šeberově.

 • Archeologický nález v Bubenči

  12:02 do playlistu

  Archeologický nález v Bubenči
  Sedm a půl tisíce let staré základy domu objevili archeologové v pražské Bubenči. Kromě sídliště odkryli taky dva hroby z doby bronzové. V Bubenči je to už několikátá archeologická připomínka nejstarších zemědělců.

 • Zavěšení zvonů v chrámu sv. Víta

  13:40 do playlistu

  Zavěšení zvonů v chrámu sv. Víta
  Výjimečnou podívanou – vytahování zvonů do věže svatovítské katedrály – zaznamenaly ve středu kamery České televize. Přesné zavěšení tří zvonů, které téměř po sto letech nahradily ty původní, zničené během války, trvalo skoro celý den.

 • Metro slaví 38. narozeniny

  15:25 do playlistu

  Metro slaví 38. narozeniny
  Pražské metro slaví 38. narozeniny. Dopravní podnik proto vypravil nejstarší soupravu typu EČS ruské výroby. Jezdila na trase C.

 • 147 let Pražské paroplavební společnosti

  16:56 do playlistu

  147 let Pražské paroplavební společnosti
  Pražská paroplavební společnost zahájila 147. sezonu. Na pravidelnou víkendovou linku Praha-Slapy vyjel nejstarší z pražských parníků - Vyšehrad. Skoro na 40kilometrovou trasu vyjíždějí parníky po roční přestávce, kdy se opravovala přehrada ve Vraném.

 • Malířský salon v DOXu

  18:40 do playlistu

  Malířský salon v DOXu
  Přes 500 autorů různých uměleckých stylů - tak vypadá aktuální přehlídka obrazů v pražské galerii DOX. Organizátoři nabídli všem, kdo rádi malují, aby tam vystavili své dílo. S veřejnými salony u nás začal už Tomáš Baťa. Poslední se v Česku konal před 24 lety.

 • Majáles
 • Pozvánky

Přehrát vše