iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
8. 12. 2012
08:35 na ČT2

1 2 3 4 5

5 hlasů
6760
zhlédnutí

Folklorní magazín

Vaření trnek — Poslední hamr — Houslař

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Vaření trnek

  0:29 do playlistu

  Vaření trnek
  V Dolním Němčí pořádají v posledních 15 letech členové národopisného krúžku Dolněmčan akci – vaření trnek. Celá akce probíhá v prostorách starého mlýna a to tradičním způsobem, jak kdysi povidla vařívaly naše babičky. Vaření provází folklorní vystoupení kroužku a je přístupné veřejnosti, takže se tady se starými tradicemi mohou seznámit všichni, kdo se akce zúčastní.

 • Roubenka v Horním Smržově
 • Výstava betlémů
 • Poslední hamr

  10:36 do playlistu

  Poslední hamr
  O vzniku či existenci vodních hamrů na Slovensku se zachovalo jen velmi málo dokladů. První písemná zmínka pochází z roku 1344, kdy se píše o vodním hamru v Štítniku. Vznik prvních třech vodních hamrů v Medzeve se datuje do roku 1376. Vesnice Medzevo v Dolní Spiši se stala centrem německých přistěhovalců. Jaké podmínky jsou potřebné pro dobré fungování vodního hamru? Především dostatek vody, dřeva na výstavbu a dřevěného uhlí na provoz. A toho se v okolí nachází víc než dost. A jak vlastně vodní hamr funguje?

 • Houslař

  15:35 do playlistu

  Houslař
  Václav Matulík je houslařem i houslistou. Působí ve Velkých Bílovicích, kde od roku 2007 provozuje vlastní houslařskou dílnu umístěnou v budově místní Základní umělecké školy. Jeho klientelu muzikanti cimbálových muzik, učitelé a žáci základních uměleckých škol i orchestrální hráči. Houslař nástroje nejen opravuje, ale i zhotovuje. „Bilovčan“ – rodák z obce známé svou příkladnou péčí o lidové tradice a vinařství. I proto právě zde našel prostor pro uplatnění jak zajímavé profese, tak i naplnění svých zájmů jako hudebník v cimbálové muzice Lalia.

Přehrát vše

Související