iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
22. 10. 2011
18:34 na ČT24

1 2 3 4 5

7 hlasů
31928
zhlédnutí

Prizma

USA: exoskelet a roboruka — USA: resomace — USA: pokusy na šimpanzích — USA: skladování vody — Island: sopky hrozí

22 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Exoskelet a roboruka

  0:47 do playlistu

  Exoskelet a roboruka
  Naše tělo vydrží hodně, přesto se často stává, že je něco nad jeho síly. Různě postižení lidé pak sní o budoucnosti nastíněné ve věděcko-fantastické literatuře. Záblesky té doby je možné vidět už dnes. Existují robotické paže ovládané silnou myšlenek nebo třeba exoskelety, díky kterým chodí i ti, kteří byli léta na vozíku.

 • Resomace

  5:56 do playlistu

  Resomace
  Uložit do země, nebo kremace - dva běžné způsoby pohřbu v západní společnosti. Skotský biochemik Sandy Sullivan se ale snaží prosadit třetí - resomaci. Využil známý způsob rozkládání louhem. Ekologická alternativa zaujala mnoho lidí, legální je už v sedmi amerických státech. Zatím ji ale nabízí jen jedno krematorium na Floridě.

 • Pokusy na šimpanzích

  9:43 do playlistu

  Pokusy na šimpanzích
  O testování na zvířatech slyšíme neradi. Americký Kongres teď zvažuje projednání zákona, který by zakázal pokusy na šimpanzích pro lékařské účely. Spojené státy zůstávají společně s africkým Gabonem posledními dvěma zeměmi, kde je takový výzkum legální. Jeho zastánci ale vzkazují zbytku světa - na nás ukazujete prstem, a přitom k nám sami jezdíte testy provádět.

 • Rychlý přehled
 • Skladování vody

  14:42 do playlistu

  Skladování vody
  Kalifornie je plná extrémů a platí to i o počasí. Buď tam prší příliš a nebo naopak vůbec. Hospodaření s vodou je pro tento americký stát noční můrou. Řešením můžou být vodní banky - dešťová voda přečerpaná do podzemních zásobníků.

 • Sopky hrozí

  17:53 do playlistu

  Sopky hrozí
  Sopka Ejafjallajökull zamotala hlavu celému světu. A Island se může zase stát hlavním tématem - vědci nervózně sledují temné hučení zemského magmatu v lůnech mocných vulkánů Katly a Hekly. Mohly by způsobit daleko větší potíže, než jaké jsme řešili loni. A odborníci varují - nejde o to, jestli sopky vybuchnou - ale kdy.

 • Soutěž

  21:07 do playlistu

  Soutěž
  Zajímá nás, jaký je v hloubce necelých 11 kilometrů tlak ve srovnání s hladinou. Je větší: A) 1 000× B) 10 000× C) 100 000×

Přehrát vše

Související