iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
21. 5. 2011
18:34 na ČT24

1 2 3 4 5

2 hlasy
4226
zhlédnutí

Prizma

Soukromá éra dobývání vesmíru — Výzkum surfů — Biosféra 2 — Zvířecí obezita — Ohrožený javorový sirup — Plasty z ananasových nebo banánových vláken

22 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Soukromá éra dobývání vesmíru

  0:49 do playlistu

  Soukromá éra dobývání vesmíru
  Velká Británie - 50 let po kosmickém letu Jurije Gagarina vstupuje dobývání vesmíru do nové éry. Soukromé společnosti se předhánějí, kdo dřív začne podnikat se suborbitálními lety a pro ty náročnější se připravují projekty vesmírných hotelů. Štáb Prizmy se proto na jednu takovou společnost zajel podívat.

 • Výzkum surfů

  5:05 do playlistu

  Výzkum surfů
  Španělsko - Surfování není jen zábava ? může to být i věda. Španělští výzkumníci se rozhodli seriózně prozkoumat tajemství, která obestírají jízdu po vlnách. Detailní průzkum dynamiky pohybu má pomoci vyrábět surfy snů.

 • Biosféra 2

  8:08 do playlistu

  Biosféra 2
  USA - Biosféra 2, která stojí v arizonské poušti, letos oslaví svoje 20. narozeniny. A vědci si musí položit otázku: splnil unikátní projekt svůj úkol, kterým bylo zjistit, zda by lidstvo bylo schopné přežít v uměle vybudovaném životním prostoru, například na vzdálených planetách?

 • Zvířecí obezita

  11:39 do playlistu

  Zvířecí obezita
  Argentina - O domácí mazlíčky se občas staráme až moc - tedy o jejich plné misky. K pohybu je ale příliš nenutíme, a proto nabírají kila a mají zdravotní problémy. Veterináři v Argentině už bijí na poplach. Obezita se tam mezi zvířaty šíří jako epidemie. V Buenos Aires má nadváhu každý druhé.

 • Ohrožený javorový sirup

  15:01 do playlistu

  Ohrožený javorový sirup
  Kanada - Javorový sirup - tradiční pochoutka ve Spojených státech a Kanadě - se získává časně zjara z mízy vzrostlých javorových kmenů. Sladkou šťávu znali už domorodí obyvatelé před mnoha staletími. Teď ale tenhle průmysl ohrožují klimatické změny.

 • Plasty z ananasových nebo banánových vláken

  18:43 do playlistu

  Plasty z ananasových nebo banánových vláken
  Brazílie - Dobře si prohlédněte vnitřek svého auta. Co vidíte? Plasty. Co kdyby vám zanedlouho nabídli automobil, který by měl interiér například z ananasových nebo banánových vláken? Nevěříte? Podle brazilských vědců jsou tyto rostliny pro výrobu plastů přímo ideální.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související