iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
25. 8. 2007
19:31 na ČT24

1 2 3 4 5

1 hlas
2000
zhlédnutí

Prizma

Obnovitelné zdroje energie — Kola v Paříži — 25 let CD

21 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Kola v Paříži

  0:52 do playlistu

  Kola v Paříži
  Další reportáž představí projekt pařížské radnice na snížení škodlivin v ovzduší. Starosta Paříže Betrand Delanoe zvolil netradiční řešení – od poloviny července se ve francouzské metropoli objevilo přes 750 míst, kde si lidé můžou za malý poplatek půjčit kolo a libovolně ho zase na jiném stanovišti vrátit. Pomalu to začíná vypadat, jako by se Pařížané narodili na kole. Projekt Velib se ve francouzské metropoli uchytil. Dvě slova: VELO a LIBERTE, tedy KOLO a SVOBODA - dávají dohromady název projektu – a SVOBODU na BICYKLU si po celé Paříži užívá víc než jeden a půl milionu lidí.

 • Kolonie tučňáků na Falklandech
 • Kompaktní disk

  6:31 do playlistu

  Kompaktní disk
  Kompaktní disk má za čtvrtstoletí života. První nahrávka, která se na stříbrný plastový výlisek dostala, byla Alpská symfonie Richarda Strausse. Psal se rok 1982. Digitální revoluce, která tímto počinem odstartovala, směřuje od té doby mílovými kroky kupředu. Tzv. „cédečka“ nahradila hranaté kazety. 17. srpna 1982 začala tyto digitální disky chrlit továrna v německém Hanoveru. Ač po nich přišly přehrávače MP3 a hudba stahovaná z internetu, kompakty zůstávají hlavním artiklem na pultech obchodů s muzikou.

 • 3D automapa
 • Etiopané začali chodit do kina
 • Obnovitelné zdroje energie

  14:43 do playlistu

  Obnovitelné zdroje energie
  Asi nejjednodušší zařízení, které využívá sluneční energii zná každý - skleník. Přeměna sluneční energie v energii elektrickou už je složitější. V Portugalsku se ale do výroby elektřiny touto cestou pustili s vervou a postavili nejproduktivnější sluneční elektrárnu na světě. Portugalsko je jedno z nejslunečnějších míst Evropy. Ročně si tu lidé užijí víc než 3300 hodin slunečního svitu. Portugalci se rozhodli toho využít nejen k lákání turistů – vytyčili si ambiciózní cíl: chtějí se stát světovým lídrem ve sféře obnovitelných zdrojů energie. V maximální míře chtějí k výrobě elektřiny využít to, co nabízí portugalské klima - sluneční paprsky a taky vítr.

 • Hluk v nemocnici
 • Soutěž

Přehrát vše

Související