Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Do Švandova divadla míří filmař Bard Breien, vyznavač negativního myšlení

17. 3. 2014

Norský režisér Bard Breien, autor slavné komedie Kurz negativního myšlení, se opět vrací do Prahy. Host letošního Febiofestu, na němž uvede svůj nejnovější celovečerní film Detektiv Down natočený loni v pražských exteriérech, se českému publiku tentokrát představí i osobně - jako host Scénických rozhovorů ve Švandově divadle.

Právě tam jeho výtečnou komedii o jedné netradiční lekci negativního myšlení uvádějí už třetí sezónu jako divadelní hru v režii Daniela Hrbka: v roli zapšklého vozíčkáře Geirra exceluje Michal Dlouhý, výtečná je i Kristýna Frejová jako Ingvild a další. Živá talkshow s Bardem Breienem je ve Švandově divadle na programu v úterý 25. března od 19 hodin, večer bude moderovat David Hrbek. Rozhovor bude simultánně překládán do češtiny.

„Na Praze se mi moc líbí klid a přátelská atmosféra, a taky lidé. Z nějakého důvodu se podobají Norům - mají mentalitu outsiderů a rádi se baví,“ řekl Bard Breien, který se do Prahy vrátí už popáté. “Poprvé jsem přijel v roce 1994 s jedním mým přítelem, pronajali jsme si nejmenší a nejlevnější pokoj, jaký byl k mání, a nepřetržitě flámovali. Užili jsme si to, přestože bylo velmi teplé léto a přes den jsme se horkem div nerozpustili,“ vzpomíná. V české metropoli se pak zastavil ještě v roce 2007, kdy byl na festivalu v Karlových Varech uveden jeho film Kurz negativního myšlení. Ten tu získal Cenu za režii, později byl oceněn ještě Českým lvem za nejlepší zahraniční film.

Nejvydařenější pobyt v Praze ale zažil Breien loni během natáčení Detektiva Downa, příběhu mladého detektiva trpícího Downovým syndromem, který tu vznikal v norsko-česko-dánské koprodukci. “Poznal jsem tu spoustu milých lidí, se kterými se, doufám, zase uvidím, až se sem teď vrátím na českou premiéru,“ doufá Breien. Kvůli natáčení seriálu teď Norsko téměř neopouští, jak ale sám říká, pozvání z České republiky ho přimělo udělat „světlou výjimku“.

Fakt, že Detektiva Downa natočil Breien nakonec právě v Praze, přitom ovlivnila i jeho vydařená návštěva Švandova divadla. Tam se v roce 2011 v rámci hledání vhodných lokací pro filmování přišel podívat, jak vypadá jeho Kurz negativního myšlení na jevišti. A výsledek ho tak potěšil, že se s divadelníky rychle spřátelil.

„Představení samotné i navazující večírek s tvůrci a herci se natolik vydařily, že režisér druhý den ráno usoudil, že jezdit na další obhlídky do Maďarska by už bylo zbytečné – proč také, když mu jeho Pražané tak rozumějí,“ prozradil David Hrbek, který se teď chystá Barda Breiena na smíchovské scéně před publikem podrobně vyzpovídat. Ptát se bude na způsob, jakým točí své filmy, jak přistupuje k práci s herci, na jeho provokující cynizmus, za kterým je ale patrná citlivost a citovost. A také na Detektiva Downa, příběh Roberta Bogeruda, který se chce stát navzdory svému hendikepu soukromým detektivem a konečně dostává svůj první případ - pátrání po pohřešované osobě a on může  využít svých emocí, aby ho vyřešil.

A jestli by si uměl Breien představit svůj nejnovější film jako divadelní hru? „Příběh detektiva Downa by se mohl odehrávat i na jevišti, vtip však tkví právě v tom, že tenhle detektiv má Downův syndrom. Smeknu před každým, kdo bude mít dost odvahy a pokusí se ho přenést na divadelní prkna,“ uvedl Breien.

Více na www.svandovodivadlo.cz a www.ceskatelevize.cz/detektivdown

Další zprávy:

  • Česká televize představí ve Varech místo, kde jsou filmy doma

    28. 4. 2014

    Česká televize se v letošním roce podílí na pětadvaceti koprodukčních hraných i dokumentárních filmech. Své novinky představí spolu s tvůrci tam, kde jsou filmy doma, v Domě České televize na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Vedle interaktivního programu pro návštěvníky zprostředkuje Česká televize dění z Karlových Varů i televizním divákům.

  • Cesta ven v Cannes

    23. 4. 2014

    Po dlouhých 16 letech vrací český celovečerní film do Cannes

  • Trabanti slaví 10 000 diváků venkovní projekcí zdarma

    28. 3. 2014

    Koprodukční film České televize Trabantem až na konec světa vidělo za první dva týdny v kinech více než 9 000 diváků.

  • Televizní premiéra filmu Posel

    26. 3. 2014

    Příběh třicátníka Petra s názvem Posel se poprvé představí na televizních obrazovkách. Film natočil v brněnském studiu České televize Vladimír Michálek podle scénáře Marka Epsteina. V kinech byl uvedený před dvěma lety. Televizní premiéra ho čeká v pátek 28. března 2014 v 21:00 na ČT2.

  • Osm českých filmů v Hong Kongu

    24. 3. 2014

    …a mnoho dalších na jarních mezinárodních filmových festivalech

  • Koprodukční film ČT MALÁ Z RYBÁRNY se úspěšně představil v Lyonu

    24. 3. 2014

    Produkční tým společnosti MIRACLE FILM spolu se zahraničními koproducenty –Marlen Media Group (SR) a Les Trois Ours (Francie) úspěšně prezentoval společný projekt – celovečerní loutkový film režiséra a výtvarníka Jana Baleje Malá z rybárny (projekt ve výrobě) na jednom z největších koprodukčních setkání animovaného filmu v Evropě, CARTOON MOVIE, který se koná od roku 1999 ve francouzském Lyonu.

  • Do Švandova divadla míří filmař Bard Breien, vyznavač negativního myšlení

    17. 3. 2014

    Norský režisér Bard Breien, autor slavné komedie Kurz negativního myšlení, se opět vrací do Prahy. Host letošního Febiofestu, na němž uvede svůj nejnovější celovečerní film Detektiv Down natočený loni v pražských exteriérech, se českému publiku tentokrát představí i osobně - jako host Scénických rozhovorů ve Švandově divadle.

  • Film Křídla Vánoc uspěl v hudební anketě Žebřík

    16. 3. 2014

    Koprodukční snímek České televize vyhrál ve filmové kategorii a skladbou roku se stala píseň Cesta, která v něm také zazněla. Na druhém místě mezi filmy se umístila komedie Revival.

  • Příběh odvahy a lásky: Všechny moje děti

    12. 3. 2014

    Česká kina uvádějí od 13. března 2014 koprodukční snímek České televize Všechny moje děti. Časosběrný dokument o životě v nejchudších východoslovenských osadách natočil režisér Ladislav Kaboš.

  • Film Fair Play vyvolal diskuzi o dopingu

    7. 3. 2014

    Koprodukční film České televize Fair Play vstoupil do českých kin. Snímek režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové doprovázela při mimořádné projekci odborná diskuze k problematice dopingu ve sportu. Kromě režisérky filmu se jí účastnil například koulař Remigius Machura, jenž se v minulosti k dopingu přiznal, atlet Jiří Vojtík či Jan Chlumský z Antidopingového výboru ČR.

 [ 201 - 210 ]  [ 211 - 220 ]  [ 221 - 230 ]  [ 231 - 240 ]  [ 241 - 250 ]