Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Víte, jak žijí vaše děti? Podívejte se na Gympl

1. 9. 2010

Televizní premiéru filmu režiséra Tomáše Vorla o studentech, učitelích, rodičích a graffiti uvádí ČT1 v neděli 5. září od 20:00 hodin.

Koprodukční snímek České televize a VOREL FILM je hořkou komedií o studentech gymnázia, kteří po nocích malují ilegální graffiti. Odkrývá spor svobody a konformity, konflikt mezi školou, která je často vzdálená realitě, a žáky, kteří se na podobě světa chtějí bezprostředně podílet.

Pedantický fyzikář (Milan Šteindler), strnulý češtinář (Jiří Schmitzer), jalový tělocvikář (Martin Zbrožek), ekologický učitel výtvarky (Tomáš Matonoha), mondénní ředitelka školy (Eva Holubová) a další kantoři dle svých představ formují nebohé studenty na poněkud zkostnatělém gymnáziu. A tak málokoho studium opravdu baví a zajímá. Petr (Tomáš Vorel jr.) a Michal (Jiří Mádl) do školy raději nechodí a když tam náhodou zavítají, tak celé hodiny prospí, neboť po nocích malují graffiti. To je to jediné, co je kromě holek skutečně baví. Nebezpečné výpravy na střechy domů, ilegální pronikání do útrob metra, dramatické lezení na komín… Napětí, riziko dopadení a honičky s policií jsou opravdové, zábavné i kruté. A tak není divu, že se jejich bezradní rodiče (Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, Jan Kraus, Ivana Chýlková) věčně stresují a občas se v zájmu dostudování svých nezvedených potomků spojí s profesory. Režiséra Tomáše Vorla motivovala dvě setkání: s ředitelem gymnázia Tomášem Houškou, který je autorem knihy Graffiti Rules o partě graffiťáků, které učil. A s Pavlem Noskem, jehož graffiťácká éra skončila vyhazovem ze školy. S oběma se začal pravidelně scházet nad scénářem inspirovaným knihou a reálným osudem. Nosek získal jako odborného poradce znalce graffiti jménem Pasta Oner. S ním vymyslel jména pro všechny writerské role a společně se podíleli na výběru filmových lokací pro malování graffiti, dali dohromady veškeré skici, vytvořili tagy použité ve filmu, dohlíželi na všechny detaily. Film je tedy z tohoto pohledu autentickou výpovědí, i když cílem režiséra nebylo tuto subkulturu detailně mapovat, ale zachytit ji jako součást dnešního života. Přesto se však nakonec Tomáš Vorel s lidmi z komunity kolem graffiti dokázal domluvit a výsledek je tak přijatelným kompromisem pro všechny tvůrce. Snímek byl mj. oceněn Českým lvem 2007 pro Zuzanu Bydžovskou jako Nejlepší herečku ve vedlejší roli, Cenou Zdeňka Podskalského pro Tomáše Vorla ml. na Festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu Nové Město nad Metují 2007 a Zvláštní cenou poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana Ostrov 2008. Více informací: www.ceskatelevize.cz, www.ceskatelevize.cz Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Přílohy:

Další zprávy:

  • Proxima Prize pro koprodukční film ČT režiséra M. Najbrta Protektor

    15. 10. 2010

    Hlavní cenu Proxima Prize získal film režiséra Marka Najbrta Protektor na 2. ročníku maďarského CinePécs International Film Festivalu (4. – 10. 2010).

  • Koprodukční film ČT A. Nellis Mamas & Papas získal hlavní cenu v New Yorku

    13. 10. 2010

    Film scenáristky a režisérky Alice Nellis Mamas & Papas získal v uplynulých dnech na newyorském Hamptons International Film Festivalu dvě prestižní ocenění. Snímek si odváží hlavní cenu pro celovečerní film Golden Starfish Award Narrative Prize a dále cenu za scénář Zicherman Family Foundation Screenplay

  • Ocenění Evropské dětské poroty pro koprodukční film ČT Dešťová víla

    5. 10. 2010

    Zvláštní uznání Evropské dětské poroty získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla na 15. mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež Schlingel (27. 9. – 3. 10. 2010) v německém Chemnitzu.

  • Koprodukční film ČT Bathory – vítězem nedělního večera

    20. 9. 2010

    Téměř jeden a čtvrt milionu diváků vidělo 19. 9. na ČT1 televizní premiéru výpravného historického filmu Bathory režiséra a scenáristy Juraje Jakubiska.

  • Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte Bathory na ČT1!

    16. 9. 2010

    Poodhrnout roušku tajemství se vám možná podaří v neděli 19. 9. při sledování Jakubiskova výpravného historického filmu Bathory. Tento koprodukční film České televize, oceněný Českým lvem, uvádí ČT1 v televizní premiéře od 20:00.

  • Hlavní cena z NUEVA MIRADA pro koprodukční film ČT Kozí příběh

    16. 9. 2010

    První český celovečerní 3D animovaný film Jana Tománka Kozí příběh – Pověsti staré Prahy získal hlavní cenu za nejlepší celovečerní animovaný film pro mládež na mezinárodním dětském festivalu NUEVA MIRADA v Buenos Aires.

  • Úspěšný víkend na ČT1

    13. 9. 2010

    ČT1 se Zázraky přírody dominovala sobotnímu večeru – na letošní páté vydání se díval v průměru 1 milion 7 tisíc diváků včetně dětí. Nedělní trojnásobný držitel Českého lva, distribuční film České televize Hlídač č. 47 přilákal k televizním obrazovkám téměř 900 tisíc dospělých diváků.

  • Hlídač č. 47 s K. Rodenem, L. Siposovou a V. Dlouhým na ČT1

    8. 9. 2010

    Distribuční film České televize, oceněný doma a v zahraničí, režiséra Filipa Renče uvede v televizní premiéře ČT1 v neděli 12. září od 20:00 hodin.

  • Premiéry Vyprávěj, Všechnopárty a Gympl bodovaly u diváků ČT1

    6. 9. 2010

    Na 1. díl druhé řady retro seriálu Vyprávěj se díval 1 milion 154 tisíc diváků včetně dětí a stal se tak nejsledovanějším pořadem České televize v uplynulém týdnu. Všechnopárty si nenechal ujít každý třetí dospělý v danou dobu u televizoru, což představovalo 1 milion 62 tisíc. V těžké konkurenci přilákal Gympl k obrazovkám 938 tisíc diváků včetně dětí.

  • Víte, jak žijí vaše děti? Podívejte se na Gympl

    1. 9. 2010

    Televizní premiéru filmu režiséra Tomáše Vorla o studentech, učitelích, rodičích a graffiti uvádí ČT1 v neděli 5. září od 20:00 hodin.

    Koprodukční snímek České televize a VOREL FILM je hořkou komedií o studentech gymnázia, kteří po nocích malují ilegální graffiti. Odkrývá spor svobody a konformity, konflikt mezi školou, která je často vzdálená realitě, a žáky, kteří se na podobě světa chtějí bezprostředně podílet.

 [ 351 - 360 ]  [ 361 - 370 ]  [ 371 - 380 ]  [ 381 - 390 ]  [ 391 - 400 ]