28. 7. 2022
Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.
Napínavé slovensko-česko-německé drama Oběť zachycuje život ukrajinské menšiny v Česku. Celovečerní debut režiséra Michala Blaška už první záběrem z autobusu čekajícího na hranicích pohltí publikum dramatickou situací, v níž se mísí ukrajinština s češtinou. Hlavní hrdinka Irina se potřebuje dostat k synovi Igorovi, kterého zrovna kdesi v Česku operují. Ukrajinského mladíka a nadějného gymnastu prý někdo napadl. Jenže situace je zřejmě mnohem komplikovanější, než se zprvu zdálo.
79. ročník MFF v Benátkách uvede film Oběť v prestižní soutěžní sekci Orizzonti. Vedle benátské hlavní soutěže, kde snímky soupeří o sošku Zlatého lva, jsou Orizzonti druhou nejsledovanější sekcí nejstaršího filmového festivalu na světě. Podobně jako druhá soutěž festivalu v Cannes nazvaná Un Certain Regard se Orizzonti od roku 2004 zaměřují na nadějné nové filmaře a na nejnovější trendy světové kinematografie.
Film natočila slovenská a česká nutprodukce, koproducentem je Česká televize. Premiéra v českých kinech se předpokládá 10. listopadu 2022.
Druhá filmová koprodukce - snímek Běžná selhání – bude mít v Benátkách světovou premiéru v nezávislé sekci Giornate degli Autori. Český film se v této sekci představí poprvé od roku 2008, kdy sem byl vybrán Venkovský učitel Bohdana Slámy.
Film Běžná selhání sleduje příběh tří žen různých generací v průběhu jednoho dne. Každá z nich čelí osobní krizi právě ve chvíli, kdy je město, v němž žijí, zasaženo podivným přírodním úkazem způsobujícím náhodné výbuchy. Rumunsko-maďarská režisérka Cristina Groșan natočila film podle scénáře spisovatelky a scenáristky Kláry Vlasákové. Hlavní role ztvárňují Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková, teenagerka Nora Klimešová, dále hrají Vica Kerekes, Jana Stryková či Rostislav Novák ml.
Producentem Běžných selhání je Xova Film, koproducentem je Česká televize. Premiéra v českých kinech bude 13. října 2022.
25. 12. 2017
Štědrovečerní pohádka Anděl Páně 2 se stala s více než třemi miliony diváků nejsledovanější pohádkou posledních patnácti let. Na prvním programu České televize ji včera večer zhlédly více než dvě třetiny všech, kteří se dívali na televizi.
1. 11. 2017
31. 10. 2017
Po Kamenném mostu Tomáše Vorla a unikátním snímku Place de la Concorde, se podařilo zrestaurovat do rozlišení 4k film režiséra Petra Weigla Radúz a Mahulena v hlavní roli s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou. Digitálně vyčištěnou verzi mohou aktuálně vidět diváci v kinech Světozor a královohradeckém Biu Central.
29. 10. 2017
Masová vražda, pomsta společnosti a vyděděnost mladé dívky jsou hlavními tématy filmového zpracování příběhu poslední popravené ženy v Československu Olgy Hepnarové. Debutový snímek režisérského dua Petr Kazda a Tomáš Weinreb uvedený ve světové premiéře na prestižním festivalu Berlinale, odvysílá v televizní premiéře ČT2 v pátek 3. listopadu ve 21:45 hodin.
5. 10. 2017
Nový Krobotův film v Jižní Americe
4. 10. 2017
Na začátku prosince vstoupí do kin koprodukční film České televize Přání k mání. Nadčasový příběh navazuje na tradici českých hraných filmů pro celou rodinu, ve kterých je současný svět prošpikován fantazií a kde o kouzla není nouze. Snímek Přání k mání, s Jitkou Čadek Čvančarovou a Martinem Myšičkou, má premiéru 7. prosince.
22. 9. 2017
20. 9. 2017
18. 9. 2017
Loutkové sci-fi LAJKA přichází do kin bez jediného dne šedesát let po startu rakety Sputnik 2 s fenkou Lajkou na palubě. Příběh se zapsal do dějin kosmonautiky a byl i inspirací pro vznik divadelní hry a následně filmu. Ten se v kinech objeví 2. listopadu.
15. 9. 2017
Patnáctiminutový film Kdo je kdo v mykologii režisérky Marie Dvořákové získal studentskou cenu Americké filmové akademie v kategorii Narrative. Producentem je Negativ, film koprodukčně podpořila Česká televize. Akademie posuzovala 1 587 příspěvků z 267 amerických a 89 zahraničních univerzit, což byl rekordní počet. Režisérkou filmu je Marie Dvořáková, která studuje na New York University.