Cestujte s Českou televizí

Publikace ke stažení

Tiskové zprávy — Televizní studio Brno — Česká televize

Televizní studio Brno

Televizní studio Brno

  • vysílá od října 2016 z moderního televizního komplexu v Brně-Líšni
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

8. 12. 2017

Miroslav Vitouš – nový dokument ČT představuje jazzovou legendu

Příběh světově proslulého českého kontrabasisty Miroslava Vitouše, jehož jazzová tvorba ovlivnila styl mnoha hudebníků na celém světě, natočil režisér Petr Kaňka. ČT art ho u příležitosti Vitoušových 70. narozenin uvede v premiéře v neděli 10. prosince 2017 v 21:50. Dokument vznikl v koprodukci brněnského studia České televize.

Kontrabasista Miroslav Vitouš vystudoval hudbu na Pražské konzervatoři a po vítězství v hudební soutěži ve Vídni si zajistil stipendium na Berklee College of Music v americkém Bostonu. V USA pak zahájil kariéru, která jej katapultovala mezi světové jazzové legendy. „Vitouš patří k hrstce českých jazzmanů, kteří se po emigraci nepřehlédnutelně prosadili ve světě,“ říká dramaturg Martin Polák a přidává konkrétní příklady: „V roce 1970 založil spolu s Waynem Shorterem a Joem Zawinulem legendární fussion formaci Weather Report. Pak se vydal vlastní cestou a natočil celou řadu alb, na kterých hráli ti nejslavnější jazzoví hudebníci, například Chick Corea, Roy Haynes nebo John McLaughlin.“ „Film respektuje požadavky životopisného filmu, i když neusiluje o lineárnost a doslovnost,“ zamýšlí se režisér Petr Kaňka, který se netají tím, že ho vlna fussion rocku a jazzu citelně zasáhla. „Film zrcadlí Miroslavovu osobnost, její umělecký i duchovní rozměr a svým obsahem vystupuje z minulosti do přítomnosti, protože již nyní vyvolává ambivalentní pocity u samotného hrdiny filmu,“ dodává režisér. Tvůrci se soustředili na propojení hudebníkovy tvorby a kariéry s českou kulturou. Zejména proto, že Vitouš je v zahraničí známější než v České republice. Využili k tomu dokumentární materiál z koncertů v Güterslohu u Hannoveru, kde loni účinkoval v cyklu prezentujícím jazzové legendy spolu se světově proslulými hudebníky. Ostatně, Aydin Esen, Gary Campbell, Robert Bonisolo a Roberto Gatto o osobnosti Miroslava v dokumentu také vypovídají. V České republice pak byla kamera přítomna letos v dubnu na koncertu k Mezinárodnímu dni jazzu v Akropoli, který byl přenášen v přímém přenosu do řady evropských zemí. Pro dokumentární časosběrný film to byla příležitost zachytit výkony jazzové legendy s českými jazzmany Karlem Růžičkou a Lubošem Šrámkem. Do struktury scénáře vplynuly i části Vitoušova pódiového výkonu v brněnském Sonu, kde mu byl partnerem kytarista Rudy Linka. Výpovědi hudebníků, jako jsou Chick Corea, Rudy Linka, Michal Pavlíček, Martin Kratochvíl, Alan Vitouš nebo znalce Franka Kuznika dotváří mapu životních osudů jazzové legendy. Dokumentární film vznikl v koprodukci České televize s producentem Petrem Kaňkou a společností Bio Art Production, za podpory Ochranného svazu autorského a městské části Praha 1.

Přílohy

Z natáčení dokumentu (208 kB)

10. 1. 2019Václav Kopta se svým detektivním týmem na stopě slavných
7. 9. 2018Ahoj, republiko!
15. 6. 2018Honza Cina s Aničkou Duchaňovou kočují na Déčku za pohádkou
7. 6. 2018Česká televize se vydává Krajinou vína
6. 6. 2018Český Detroit, ocelové srdce, černé město na východě. Tváře Ostravy v novém dokumentu České televize
25. 5. 2018Dokument Sólo pro jednu ruku získal ocenění Prix CIRCOM
24. 5. 2018Ve Zlíně padne v úterý první klapka nové kriminálky pro děti
23. 5. 2018Chtěl osvobodit Jana Husa. Ondřej Vetchý jako filozof Jeroným Pražský
17. 5. 2018Lezec Adam Ondra překonává světové rekordy přímo před kamerami České televize. Natáčí se nový cestopis
11. 5. 2018Youtuber, raperka i politik v indické továrně na boty. Zlatá mládež vystoupí z komfortní zóny a za hranice Česka.

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | | » (32)