pupendo Zapni si repro a přejeď myší! Zapni si repro a přejeď myší! Zapni si repro a přejeď myší! Zapni si repro a přejeď myší! Zapni si repro a přejeď myší! Zapni si repro a přejeď myší!
pupendo
O FILMU I HERCI I TVŮRCI I FOTKY I UKÁZKY I SOUNDTRACK I VYŠLO I V KINECH
PORTRÉTY TVŮRCŮ

JAN HŘEBEJK, scenárista, filmový, televizní a divadelní režisér
PETR JARCHOVSKÝ
, filmový a televizní scenárista a dramaturg

Petr Jarchovský (*1966) a Jan Hřebejk (*1967) společně vystudovali Akademické gymnázium ve Štěpánské ulici a v letech 1987 - 1991 katedru scenáristiky a dramaturgie na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění.

Klikněte pro větší fotkuBěhem studia Jan Hřebejk režíroval a ve své vlastní produkci natočil dva filmy - CO VŠECHNO CHCETE VĚDĚT O SEXU A BOJÍTE SE TO PROŽÍT (1988) a L.P. 1948 (1989), v televizní produkci pak režíroval svůj krátkometrážní hraný debut NEDĚLEJTE NIC, POKUD K TOMU NEMÁTE VÁŽNÝ DŮVOD (1991), všechny podle scénářů svého spolužáka Petra Zelenky. Filmy si získaly pozornost diváků a kritiky i četná ocenění na studentských filmových festivalech.

Klikněte pro větší fotkuPetr Jarchovský debutoval scénářem jedné z povídek k cyklu VELMI UVĚŘITELNÉ PŘÍBĚHY, který natočil jejich další výrazný spolužák - režisér Igor Chaun. Spolu s Janem Hřebejkem napsal rovněž scénář ke generační filmové komedii z prostředí letního pionýrského tábora. Film PĚJME PÍSEŇ DOHOLA (1990) byl zároveň celovečerním debutem režiséra (a nynějšího producenta) Ondřeje Trojana a kameramana Asena Šopova. Ve filmu se v dětských rolích rovněž poprvé objevili pozdější úspěšní mladí herci nové generace, Anna Geislerová a Jan Semotán (Kšanda z ŠAKALÍCH LET).

V roce 1992 natočil Jan Hřebejk pro Českou televizi zajímavou televizní inscenaci podle vlastní diplomové adaptace románu Egona Hostovského DOBROČINNÝ VEČÍREK s Jiřím Kodetem, Ivanou Chýlkovou a Bohumilem Kleplem v hlavních rolích.

Autorský filmový muzikál ŠAKALÍ LÉTA, retrokomedie z konce padesátých let o nástupu rock and rollové vlny v Čechách, měl premiéru v roce 1993. Podle povídek spisovatele Petra Šabacha napsal scénář Petr Jarchovský, původní hudbu a texty skladatel a zpěvák Ivan Hlas, film režíroval jako svůj celovečerní debut Jan Hřebejk a za kamerou stál renomovaný kameraman Jan Malíř. Film měl velmi dobrou návštěvnost a získal mnohá prestižní ocenění - mezi jinými i Českého lva za nejlepší režii pro Jana Hřebejka, za nejlepší mužský herecký výkon pro Josefa Abrháma, za nejlepší původní filmovou hudbu pro Ivana Hlase a za nejlepší film roku 1993. Spolu s Janem Malířem režisér Hřebejk v roce 1996 realizoval televizní seriál pro děti KDE PADAJÍ HVĚZDY, který se prodal do mnoha zemí Evropy.

Dalším úspěchem autorské dvojice Jarchovský - Hřebejk byla netradičně pojatá trojice autorských povídek pro televizní cyklus BAKALÁŘI, která získala prestižní ocenění Filmového a televizního svazu a Literárního fondu za přínos televizní hrané tvorbě za rok 1997.

Tvůrci, kteří se sešli při práci na ŠAKALÍCH LETECH, vytvořili dobrý autorsko-realizační tým, na který neváhali navázat v mimořádně divácky úspěšných PELÍŠCÍCH (1999) a následně ve filmu MUSÍME SI POMÁHAT (2000), jehož mimořádné kvality dotvrzuje i pět Českých lvů, nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, řada ocenění na mezinárodních filmových festivalech a uvedení v kinech prakticky po celém světě.

Režisér JAN HŘEBEJK realizuje též množství drobnějších prací v oblasti hudebních klipů (Žlutý Pes, Ivan Hlas, Hudba Praha), reklam či dokumentárních filmů (např. portréty Dominika Haška či Vladimíra Mišíka pro společnost Febio).

V roce 1997 debutoval i jako divadelní režisér v divadle Pod Palmovkou režií NEBEZPEČNÝCH VZTAHŮ Christophera Hamptona s Vilmou Cibulkovou, Alešem Procházkou a Zitou Kabátovou v hlavních rolích.
V březnu 2000 se v Divadle pod Palmovkou uskutečnila další premiéra hry pod jeho režijním vedením - divadelní zpracování známého filmu Woodyho Allena VÝSTŘELY NA BROADWAYI. Do třetice potěšil zpracováním AMADEA - v hlavní roli s Jiřím Langmajerem a Jiřím Bartoškou - tamtéž.

Scenárista PETR JARCHOVSKÝ nyní působí jako pedagog na katedře scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU. V roce 1998 mu v nakladatelství Paseka vyšla kniha Musíme si pomáhat, kterou ilustroval Pavel Reisenauer a podle které vznikl stejnojmenný film - nominován na Oscara.
V současné době se podle jeho scénáře natáčí celovečerní film ŽELARY režiséra a producenta Ondřeje Trojana. Do kin bude uveden v září tohoto roku.

Tandem Jarchovský - Hřebejk má v současné době připraven k realizaci dva scénáře k celovečerním filmům: HOREM PÁDEM (námět Petr Jarchovský a Jan Hřebejk, scénář Petr Jarchovský), OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE (scénář Petr Jarchovský podle románu Bohumila Hrabala).

» ROZHOVOR S JANEM HŘEBEJKEM

© Česká televize & Total HelpArt T.H.A
English Press Partneři Kontakty Diskuse