TV program Osobní program  
 

Bez azbuky bos: Gipsy.cz letí do Moskvy na Eurosong

České zástupce v soutěži Eurovize čeká 12. května semifinále v Rusku. Věří, že s písní Benga Beating postoupí.

S cílem postoupit do finále a vyhrát soutěž Evropské vysílací unie (EBU) s názvem Eurovision Song Contest odletěla dnes do Moskvy skupina Gipsy.cz. Kapelu čeká s písní Aven Romale (Rome, vpřed) 12. května semifinálové kolo soutěže dříve známé jako Velká cena Eurovize, odkud by chtěli postoupit do finále konaného o čtyři dny později. Vůbec poprvé si Gipsy.cz pro své vystoupení připravili náročnou choreografii. „Bude to o kostýmech a velké show, protože o tom tahle soutěž je,“ řekl lídr kapely Radoslav „Gipsy“ Banga. Dodal, že kvůli náročné show stráví ještě mnoho času v tělocvičně Českého domu v Moskvě, proto odlétá skupina s několikadenním předstihem. O výběru písně pro moskevské semifinále rozhodli diváci České televize v SMS hlasování. „Věřím, že postoupíme do finále a budeme úspěšnější než Kabáti nebo Tereza Kerndlová, což by nemělo být tak těžké,“ podotkl s úsměvem spolutvůrce projektu Gipsy.cz Vojta Lavička.

Procházka po Rudém náměstí
Pro kapelu, v níž údajně nikdo neumí číst azbuku, je to druhá cesta do bývalého Sovětského svazu. Loni vystoupila před 20.000 diváky na festivalu v ukrajinském Kyjevě. „Rusky sice moc neumím, ale na Moskvu a procházku na Rudém náměstí se už těším,“ uvedl Banga. Skupinu, která loni nepostoupila z národního kola Eurosongu s písní Benga Beating, nominovala na letošní ročník přímo Česká televize. Tuto skutečnost kritizovali před březnovým předáváním cen Anděl členové a sympatizanti nacionalistické Národní strany s tím, že o nominaci rozhodl etnický původ kapely. Banga nedávno uvedl, že po nominaci do soutěže obdržel urážející a výhružná psaní. Tvorba Gipsy.cz má podle Bangy mezinárodní charakter. Svědčí o tom i skutečnost, že loňské album skupiny Reprezent uspělo u recenzentů britského časopisu Songlines. Prestižní magazín zabývající se worldmusic zařadil desku Reprezent do seznamu Top of World Album. Reprezent se navíc dostal na mezinárodní trh.

Gipsy.cz v nové sestavě
V čele skupiny stojí romský rapper a zpěvák Radoslav „Gipsy“ Banga, který se na hudební scéně pohybuje od svých 13 let. Na housle hraje a v kapele zpívá spolutvůrce projektu Gipsy.cz Vojta Lavička, známý z někdejších Deep Sweden či Álom. Dalšími členy kapely byli kontrabasista Jan Surmaj a kytarista a akordeonista Petr Surmaj. Ti však již v kapele nepůsobí, nahradili je kytarista Tibor Žida, baskytarista Matěj Černý, bubeník Oliver Lipanský a houslistka Noemi Fialková. Podle Bangy chce touto změnou kapela obohatit svůj zvuk a posunout se dál ve své tvorbě. O mezinárodní úspěch v soutěži Eurosong bude český zástupce bojovat počtvrté. Karel Gott se zúčastnil v roce 1968 s písní Tisíce oken (Tausend Fenster), reprezentoval však Rakousko. Vítězem prvního národního kola soutěže se před dvěma lety stala rocková kapela Kabát s písničkou Malá dáma. Loni se do finále nepodařilo postoupit zpěvačce Tereze Kerndlové.

Bilance s Bilanem a Abbou
Poslední ročník klání vyhrál ruský zpěvák Dima Bilan s písní Believe. Rozhodli o tom diváci z evropských zemí, kteří sledovali přímý televizní přenos. Soutěž se poprvé konala před 53 lety. Uspěla v ní pozdější proslulá jména popové scény, například v roce 1974 do té doby nepříliš známá ABBA s megahitem Waterloo. V roce 1968 zvítězil Cliff Richard a o pár let později to byla zpěvačka Céline Dionová. Eurosong, který se koná každý rok, patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Přestože je soutěž často kritizována jako přehlídka kýčovité hudby, sleduje ji přes 100 milionů lidí. Soutěže v Moskvě se letos zúčastní 43 zemí. Semifinálová kola se uskuteční 12. května a 14. května. Finále vysílané ČT se koná 16. května.

Kultura.iHNed.cz, čtk, kul | 02. 05. 2009 |

zpět 

 

Novinky

18. 05. '09 - Vítězem ESC 2009 se stalo Norsko!

Vítězem letošního ročníku Eurovision Song Contest v Moskvě se stal Alexander Rybakov. Původem Bělorus, který soutěžil za Norsko se songem Fairytale. Další umístění si můžete přečíst ve finálovém žebříčku.
více

15. 05. '09 - Finále!

Ve čtvrtečním semifinále rozhodli diváci o zbývajících deseti volných místech ve finále. Znamená to, že nyní máme všech 25 finalistů, kteří vystoupí tuto sobotu od 21:00 opět v Moskvě. Vy můžete opět rozhodovat o svých favoritech a posílat jim hlasy.
více

12. 05. '09 - Jak správně hlasovat

Přes 100 miliónů diváků bude rozhodovat o tom, která píseň se stane vítězem ESC 2009. I vy můžete být mezi nimi!
více

11. 05. '09 - Semifinále ESC již zítra, možná nám můžete pomoci ;-)

Týden příprav a mediálního kolotoče v Moskvě je za námi, dnes již dvě ostré zkoušky a zítra jdeme do semifinále. Abychom postoupili do finále nám můžete pomoci i Vy, i když přímo hlasovat nemůžete. Nemáte přátele nebo známé v některé z "našich" semifinálových zemí?
více

07. 05. '09 - Chaty

Ptejte se už teď našich hostů na chatu!
více

archiv zpráv

Vysílání:

Eurovision Song Contest 2009
sobota 16. 5. 2009 ve 21:00 na ČT1

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nastavit připomenutí Přidat do Osobního programu

Stopáž: 195 minut
Rok výroby: 2009
L

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 675

 
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek