13. komnata Jakuba Ludvíka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14229  
Sdílet
| Poslat odkaz

Fotograf a žádaný portrétista slavných dosud skrýval nesmírně bolestnou ztrátu z dětství, s kterou se musel vyrovnat. Připravili: R. Červinková, T. Kobolka a O. Reif

Jakub Ludvík je už přes dvacet let pro některé nejlepším fotografem pronikajícím do duší portrétovaných osobností a foto od něj považují za potvrzení svého výjimečného statusu. Pro jiné je módně obratným řemeslníkem povrchního světa celebrit, ve kterém se stejně obratně pohybuje. Málokdo ale ví, že pod suverénní tváří profesně úspěšného a životně nenasytného hedonisty se skrývá hluboká a dosud tajená jizva, pocházející z dětství. Tragicky bolestná a pro dětské vnímání nepochopitelná ztráta matky ovlivňuje stále Jakubův život, nedokáže ji vytěsnit.

Jako jediné dítě byl matčinou největší láskou, pečovala o něj, věnovala se mu. Byla krásná, oblíbená, měla spoustu kamarádek. Maminčin osudový okamžik je pro Jakuba dodnes zastřen nejasností – bezprostředně u ní nebyl a pro zbývající členy rodiny se stal na dlouhá léta jakýmsi tabu. Matku našel otec doma ve Slezské ulici ve vaně v bezvědomí, zůstala nějakou dobu bez přísunu kyslíku. Blízcí nechtěli malého Jakuba zatěžovat tíživými podrobnostmi, ale šlo o nešťastnou tragédii: matka se ráda dlouho koupala v horké vodě a kvůli špatnému odvodu zplodin a zhasnutí plamínku v karmě tentokrát došlo k otravě kysličníkem uhelnatým. Pobyla dlouho v bezvědomí v nemocnici a bojovala o život, ale už se nikdy nevrátila do normálního života. Pro devítiletého Jakuba začalo trauma, matka byla v jeho očích takřka dítě a lékaři nedávali naději na zlepšení jejího stavu. Otec se trápil, ale musel se celodenně starat o syna, postupně se vzdal práce v úřadu a začal učit. Citové a duševní zmatky řešil malý Jakub únikem ke sportu. Neučil se, otci vzdoroval. Dlouho mu trvalo, než pochopil, že za tragédii nemůže nikoho vinit. Smiřoval se s životní křivdou i s novou životní partnerkou svého otce. Od svých 17 let žije samostatně.

Nakonec otec dal syna na učební obor fotograf. Ačkoli tahle profese Jakuba nebavila, časem zjistil, že fotografování mu jde. A pak přišly první pochvaly, potěšení z práce, zakázky. Uvědomil si, že někoho jeho práce i on sám zajímá. V tu chvíli začal mít obor rád, získával přátele, kontakty, pocit, že se z něj stává osobnost.
Jakubova cesta vzhůru byla strmá a rychlá. Z komunálního fotografa předurčeného k focení do pasů a občanek se stává nejvyhledávanějším portrétistou českých kulturních, politických a sportovních celebrit. Profesně už nemá kam stoupat, dávné spory s otcem urovnali. Dnes se o svého dvaaosmdesátiletého otce, jedinou blízkou duši, stará a v domku za Prahou ho pravidelně navštěvuje. Je tedy konečně šťastný? Za co chce vyměnit zběsilý způsob života plný večírků a pozlátek? A je toho vůbec schopen?

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Vážení diváci, přes letní prázdniny vysíláme reprízové díly 13. komnaty. Od září budou pokračovat premiéry.

Diskuse diváků
 • Josef 31. 7. 2015 16:07

  Ája Vrzáňová...

  Z 84 let svého života prožila v dobrovolné emigraci 65 let, byla to ještě Češka? Opu…

 • valča 31. 7. 2015 10:55

  Hlavně pro Josefa

  Vím že v případě Josefa jde o zbytečnou námahu ale přesto....naváží se a uráží handikapované lidi a …

 • Josef 29. 7. 2015 14:54

  mezi jeho přátele patřili Václav Havel, Pavel Landovský a Pavel Kohout.

  To se má čím chlubit :-D

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

středa 22. 7.

Hana Zagorová

středa 29. 7.

Ivan Palúch

pátek 31. 7.

Ája Vrzáňová

Související pořady
Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.