13. komnata Jakuba Ludvíka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 12773  
Sdílet
| Poslat odkaz

Fotograf a žádaný portrétista slavných dosud skrýval nesmírně bolestnou ztrátu z dětství, s kterou se musel vyrovnat. Připravili: R. Červinková, T. Kobolka a O. Reif

Jakub Ludvík je už přes dvacet let pro některé nejlepším fotografem pronikajícím do duší portrétovaných osobností a foto od něj považují za potvrzení svého výjimečného statusu. Pro jiné je módně obratným řemeslníkem povrchního světa celebrit, ve kterém se stejně obratně pohybuje. Málokdo ale ví, že pod suverénní tváří profesně úspěšného a životně nenasytného hedonisty se skrývá hluboká a dosud tajená jizva, pocházející z dětství. Tragicky bolestná a pro dětské vnímání nepochopitelná ztráta matky ovlivňuje stále Jakubův život, nedokáže ji vytěsnit.

Jako jediné dítě byl matčinou největší láskou, pečovala o něj, věnovala se mu. Byla krásná, oblíbená, měla spoustu kamarádek. Maminčin osudový okamžik je pro Jakuba dodnes zastřen nejasností – bezprostředně u ní nebyl a pro zbývající členy rodiny se stal na dlouhá léta jakýmsi tabu. Matku našel otec doma ve Slezské ulici ve vaně v bezvědomí, zůstala nějakou dobu bez přísunu kyslíku. Blízcí nechtěli malého Jakuba zatěžovat tíživými podrobnostmi, ale šlo o nešťastnou tragédii: matka se ráda dlouho koupala v horké vodě a kvůli špatnému odvodu zplodin a zhasnutí plamínku v karmě tentokrát došlo k otravě kysličníkem uhelnatým. Pobyla dlouho v bezvědomí v nemocnici a bojovala o život, ale už se nikdy nevrátila do normálního života. Pro devítiletého Jakuba začalo trauma, matka byla v jeho očích takřka dítě a lékaři nedávali naději na zlepšení jejího stavu. Otec se trápil, ale musel se celodenně starat o syna, postupně se vzdal práce v úřadu a začal učit. Citové a duševní zmatky řešil malý Jakub únikem ke sportu. Neučil se, otci vzdoroval. Dlouho mu trvalo, než pochopil, že za tragédii nemůže nikoho vinit. Smiřoval se s životní křivdou i s novou životní partnerkou svého otce. Od svých 17 let žije samostatně.

Nakonec otec dal syna na učební obor fotograf. Ačkoli tahle profese Jakuba nebavila, časem zjistil, že fotografování mu jde. A pak přišly první pochvaly, potěšení z práce, zakázky. Uvědomil si, že někoho jeho práce i on sám zajímá. V tu chvíli začal mít obor rád, získával přátele, kontakty, pocit, že se z něj stává osobnost.
Jakubova cesta vzhůru byla strmá a rychlá. Z komunálního fotografa předurčeného k focení do pasů a občanek se stává nejvyhledávanějším portrétistou českých kulturních, politických a sportovních celebrit. Profesně už nemá kam stoupat, dávné spory s otcem urovnali. Dnes se o svého dvaaosmdesátiletého otce, jedinou blízkou duši, stará a v domku za Prahou ho pravidelně navštěvuje. Je tedy konečně šťastný? Za co chce vyměnit zběsilý způsob života plný večírků a pozlátek? A je toho vůbec schopen?

Přehrát video

Diskuse
 • divačka 18. 4. 2014 14:17

  Předchozí příspěvek

  V pohodě, my lidičky vám z celého srdíčka přejeme také štěstíčko a přejeme vám zdravíčko i toho titula, j…

 • Mgr.Natalia Blazeniakova 18. 4. 2014 04:22

  LASKA

  Dakujem ! Pani Chantal za moznost poznat vasu 13tu komnatu a jej tajnost, …

 • Malvína 16. 4. 2014 10:47

  F.R.Čech

  Něco bych tu upřesnila. Já to tak nemyslela - ono to bylo zajímavé, i když jsem třeba v lecčems …

Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 11. 4.

František Ringo Čech

pátek 18. 4.

Marek Brodský

pátek 2. 5.

Monika Kvasničková

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.