13. komnata Juraje Jakubiska

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13518  
Sdílet
| Poslat odkaz

Slovenský režisér Tisícročné včely a Perinbaby, světově uznávaný filmař, se stal nejstarším pacientem na světě, kterému transplantovali srdce. Připravili: M. Hynková Vrbová, M. Šnábl a Y. Vavrová

Slovenský režisér s českým srdcem. Tak se o sobě s nadsázkou sobě vlastní vyjadřuje filmař Juraj Jakubisko. Před více než dvěma lety zjistili lékaři Jakubiskovi špatnou levou srdeční komoru a oznámili mu, že musí na operaci srdce. Pět měsíců čekal na první místo v pořadníku, poté dalších sedm na srdce. V květnu 2012 se podrobil v pražském IKEMu, kde se kvůli selhávajícímu srdci opakovaně léčil, ojedinělému lékařskému zákroku. V době, kdy ho kardiolog Pirk operoval, mu bylo čtyřiasedmdesát. V Česku se provádí zhruba 80 transplantací srdce ročně na dvou pracovištích, pacientům nad 65 let se však srdce vyměňuje jen výjimečně, a to kvůli vysokým zdravotním rizikům. Jakubisko se tak zřejmě stal nejstarším pacientem na světě, jemuž transplantovali srdce. Získal ho od pětačtyřicetiletého českého dárce. Režisér a výtvarník, který si za dobu své kariéry odnesl stovky mezinárodních ocenění z prestižních domácích i světových filmových festivalů, se raduje z faktu, že má mladší srdce než jeho manželka Deana, omládl tedy o třicet let. Byť mu šedé dlouhé vlasy částečně skrývá jeho typický černý klobouk, tvrdí, že mu touto operací přibylo více energie a optimismu.

Juraj Jakubisko se narodil 30. 4. 1938 na východním Slovensku a od dětství ho i jeho tvorbu poznamenala poetika kraje. Jeho otci komunisté zkonfiskovali veškerý majetek, musel se živit jako horník. Matka Jurajovi zemřela na tuberkulózu, když mu bylo osm. Šťastné období zažíval Juraj až na FAMU pod vedením profesora Otakara Vávry a vedle osobností československé filmové nové vlny (Jiří Menzel, Jan Němec, Dušan Hanák, Miloš Forman či Věra Chytilová). Natočil filmy, se kterými sklízel úspěchy na světových festivalech, než se dostal na černou listinu; nemohl točit hrané filmy, byl přeřazen do Centra publicistiky a dokumentární tvorby a musel točit zejména propagační filmy. Až v roce 1978 natočil první celovečerní film Postav dom, zasaď strom. Pak mohl točit pouze historická témata, pohádky nebo komedie (Perinbaba, Pehavý Max a strašidlá, Nesmrteľná teta, Sedím na konári a je mi dobře). Výrazným trumfem byla Tisícročná včela, oceněná v Benátkách.

Ze svého prvního manželství má dceru, se svou druhou manželkou Deanou Horváthovou, syna. V Praze, kam se s rodinou v roce 1990 přestěhoval, neúnavně pracoval a ve své filmové společnosti vyprodukoval další filmy (Nejasná správa na konci sveta, Post Coitum a Báthory). Dnes se mu daří dobře, dokonce připravuje velkolepý projekt Slovanská Odysea, píše vzpomínkovou knihu a znovu věří na šťastná znamení hvězd.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Videobonus: Juraj Jakubisko

Diskuse diváků
 • Martin 25. 11. 2014 14:00

  "vkus"

  Todle se spolupodili "vkusu" naroda.

 • Arny 23. 11. 2014 16:59

  Pozar v Medenci

  A jak prisel na to,ze to nebyla pravda??? Byli odsouzene a samozrejme,ze se k…

 • K.  •  23. 11. 2014 15:20

  Kdo byl teda její otec? Protože já znám jen Ladislava Adamce a ten zemřel v r. 2007, tak…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2014 – P  ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 28. 11. – 21:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 30. 11. po půlnoci – 01:15

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 1. 12. po půlnoci – 04:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 2. 12. – 09:05

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 21. 11.

Michel Fleischmann

pátek 28. 11.

Juraj Jakubisko

pátek 5. 12.

Ivan Hlas

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.