13. komnata Jiřího Dědečka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13707  
Sdílet
| Poslat odkaz

Známý písničkář, básník, spisovatel a překladatel bojuje už patnáct let se zhoubnou nemocí. Díky své tvorbě i životosprávě chorobu úspěšně překonává. Připravili: I. Sovišová, J. Burian, M. Hurt a Z. Gawlik

Písničkář, básník, spisovatel, překladatel a autor rozhlasových a televizních pořadů Jiří Dědeček je nezastupitelnou osobností na poli české kultury. Kromě knihovnictví a vědeckých informací na FF UK vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Pracoval jako tlumočník z francouzštiny v Pražské informační službě (1977–83), poté jako svobodný umělec. Zažíval úspěchy nejen na intelektuální rovině, v sedmdesátých letech byl například trojnásobným dorosteneckým mistrem ČSSR ve veslování na skifu. Kromě své košaté písničkářské tvorby vystupoval v letech 1973–1985 s Janem Burianem v divadle malých forem v písničkářském duu Burian a Dědeček. Jeho písničkářský kolega o něm říká, že v době před rokem 1989 byl jedním z nejodvážnějších a nejotevřenějších písničkářů. Proti bezpráví a nemorálnosti se angažuje celý život. Dědečkův bravurní cit pro šťavnatou a poetickou češtinu i lehkost či nedbalá elegance, s nimiž tvoří své texty i překlady, charakterizují i jeho vystupování. Formálně vybroušené obraty, nezvyklé asociace i překvapivé pointy, které mnohdy syrově a nesmlouvavě, s tragikomickým espritem korunují jeho písničky, dokázal využít i v mistrně přeložených písňových textech G. Brassense (Klejme píseň dokola, 1988), J. Brela, B. Viana i dalších překladech.

Od roku 1984 je ženatý s publicistkou a spisovatelkou Terezou Brdečkovou, s níž má dvě dcery. Čtrnáct let vyučuje tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Od roku 2006 je předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu, je členem Čestné rady ekologického sdružení Děti Země, podporuje Hnutí DUHA.

Jiří Dědeček od roku 1999 úspěšně bojuje s rakovinou prostaty. Jak prožíval a překonal strach ze smrti? Jaká jsou jeho velká témata, inspirace, které přetavuje do svých písní, básní a knížek? Změnil se jeho náhled na svět od té doby, co se dozvěděl o své zhoubné nemoci? Jak se mu daří patnáct let odolávat hrozbě, kterou s sebou nemoc nese? A co pro něj dnes znamená, když říká, že se nevzdává?

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Hulk 29. 1. 2015 03:30

  k dokumentu o Michaele Kudláčkové

  Chápu její pocity když nemohla hrát a nestala se herečkou. Něco podobného jsem zažil taky …

 • P. 25. 1. 2015 20:56

  Skvělý, obdivuhodný člověk

  Já a můj bratr jsme také neměli nejrůžovější dětství, i když tak zlé, jako to měl Václav to zase nebylo,…

 • Tereza 25. 1. 2015 15:22

  úžasný člověk

  Jako komika ho nemusím, ale je úžasné jak se s dětstvím vyrovnal a sám je perfektní otec, manž…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2015 – P  ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 30. 1. – 20:55

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 1. 2. po půlnoci – 03:05

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 2. 2. po půlnoci – 01:50

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 4. 2. – 10:35

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 23. 1.

Václav Upír Krejčí

pátek 30. 1.

Jiří Dědeček

pátek 6. 2.

Martin Bursík

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.