13. komnata Dalibora Gondíka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14022  
Sdílet
| Poslat odkaz

Známý herec, moderátor a muzikant trpí už čtrnáct let epilepsií. Jak se mu daří se vyrovnat se záchvaty a změnou životního stylu? (2013). Připravili: M. Daňhelová, M. Hurt a Z. Gawlik

Jaká je jeho 13. komnata? Dalibor Gondík poprvé přiznává, že trpí epileptickými záchvaty. První ataku měl před čtrnácti lety, poslední před několika týdny. Spadl do vozovky a probudil se potlučený ve Fakultní nemocnici Motol, kde mu sešili obočí a rány na hlavě a na rukou. Na nic si z onoho pádu nepamatuje. Nyní je bez řidičáku, má obavy být někde sám, bere léky. Neurologicky je v pořádku. Záchvaty jsou pravděpodobně následkem stresu a psychického vyčerpání.
Vyrostl jako zdravý kluk. V rodině měli vždy blízko k divadlu, otec vedl ochotnický soubor, i jeho sestra je herečka. Dalibor vystudoval konzervatoř, přišly první herecké příležitosti v divadle, později moderování v rádiu i v televizi. Ve všední dny léta vstával velmi brzy. V necelých třiceti ho postihl první epileptický záchvat, zřejmě v důsledku dlouhodobého nevyspání, stresu a pracovního vyčerpání. Začal se léčit, ale nemoc se ozvala znovu po necelých sedmi letech a po dalších sedmi letech potřetí. Znovu byl spouštěcím mechanismem stres a únava. Odborná vyšetření však nic neprokázala, lékaři proto nenasadili další léčbu. Usoudili, že jde o ojedinělé záchvaty.
Poslední záchvat udeřil už po necelém roce, v březnu 2013. Dalibor poprvé nespadl někomu do náruče, ale upadl do vozovky. Opět se musel léčit, byť má všechna neurologická vyšetření v pořádku. Lze se naučit žít s epileptickými záchvaty? Jak se vyrovnat s myšlenkou, že mohou kdykoli nečekaně přijít? Jak přizpůsobit pracovní rozvrh vytíženého herce, moderátora a muzikanta a jak zkrotit psychiku, aby k záchvatům nedocházelo? Jak se srovnat s omezením koníčků či zákazem řízení automobilu? Před časem se Dalibor rozhodl změnit svůj životní styl, radikálně změnil způsob stravování, začal každodenně běhat a doufá, že nemoc porazí.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Miroslav Serečin 17. 4. 2015 11:41

  Najuprimnejšia sústrast k umrtiu Jardu Holika

  Som rád,že som videl JHolika v 13.komnate ešte živeho.Vážim si ho ak ozajstného špor…

 • Katka 11. 4. 2015 00:57

  13.komnata v podtextu

  Většinou v 13.komnatě dotyční opravdu tu svoji komnatu otevřou, tady to za Helenu udělal D…

 • Karlos 9. 4. 2015 08:56

  Vondráčočková

  si vyplakává bolístky, jak dojemné. Kdo něco dělá nebo nedělá, je čistě jeho moc a rozhodnutí a …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – ST  AD
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání

středa 15. 4.

Dalibor Gondík

pátek 17. 4.

Jaroslav Holík

středa 22. 4.

Dagmar Patrasová

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.