13. komnata Štěpána Raka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14231  
Sdílet
| Poslat odkaz

Významný hudební skladatel a kytarista přijel do Prahy jako miminko v květnu 1945 na tanku Rudé armády a celá léta nevěděl, že byl adoptován českou rodinou (2009). Režie S. Oktábcová

Štěpán Rak patří v současnosti k nejvýznamnějším kytaristům a skladatelům světa. Na svých koncertních turné a mistrovských kurzech na významných univerzitách projel skoro 70 zemí čtyř kontinentů. Ne každý však ví o neuvěřitelných souvislostech, které souvisí s jeho nejranějším dětstvím. Malý Štěpán žil v Radotíně se svými rodiči Marií a Josefem Rakovými a nic nenasvědčovalo tomu, že by měly přijít jakékoliv pochyby o jeho původu.

Pochybnosti přišly až v době školní docházky. Maminka mu poté přiznala, že je adoptovaný, ale podrobnosti mu řekla mnohem později. Jeho matka byla sovětská důstojnice, otec byl Ukrajinec, důstojník Svobodovy armády. Štěpán se narodil na cestě při osvobozování a do Prahy dojel se svou matkou opravdu na tanku. Kojenec byl ale těžce nemocný, měl záškrt a dostal se do Thomayerovy nemocnice. Během toho, obdržela matka společně s celou armádou rozkaz vrátit se zpět na základnu na Zakarpatskou Rus. A tak musela opustit své dítě, které bylo v nemocnici, a při odjezdu prý musela dát souhlas k adopci.

Po propuštění z nemocnice se čtyřměsíční kojenec dostal na Zbraslav do jakéhosi sběrného tábora pro válečné sirotky. Rodiče Rakovi si přišli pro malého chlapce až v květnu 1946.

Rakova biologická matka Vasilina se na konci války vrátila na Ukrajinu, kde našla zdevastovaný rodný dům a neměla nic. Než však sehnala potřebné doklady pro vstup do Československa, aby si své dítě vzala zpět, byly malému Štěpánovi 4 roky. Dítě ale zůstalo v Radotíně. Vasilina se celý další rok vracela prosit Rakovu adoptivní matku, aby jí syna vrátila. Ta na to ale nikdy nepřistoupila.

Průvodcem tímto zvláštním příběhem Štěpána Raka je moderátor Aleš Cibulka.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Vážení diváci, přes letní prázdniny vysíláme reprízové díly 13. komnaty. Od září budou pokračovat premiéry.

Diskuse diváků
 • 2. 8. 2015 13:50

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Josef 31. 7. 2015 16:07

  Ája Vrzáňová...

  Z 84 let svého života prožila v dobrovolné emigraci 65 let, byla to ještě Češka? Opu…

 • valča 31. 7. 2015 10:55

  Hlavně pro Josefa

  Vím že v případě Josefa jde o zbytečnou námahu ale přesto....naváží se a uráží handikapované lidi a …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2009 – ST  AD  4:3
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání

středa 22. 7.

Hana Zagorová

středa 29. 7.

Ivan Palúch

pátek 31. 7.

Ája Vrzáňová

Související pořady
Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.