13. komnata Tomáše Vernera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13118  
Sdílet
| Poslat odkaz

Desetinásobný mistr republiky v krasobruslení vyhrál ve dvaadvaceti letech evropský šampionát. Poté se musel vyrovnat s tím, že ho opustilo štěstí a zradila psychika. Připravili: M. Kosová, V. Hamerník a J. Střecha

Tomáš Verner desetkrát získal zlato na mistrovství České republiky v krasobruslení. V roce 2007 byl stříbrný na Mistrovství Evropy ve Varšavě a o rok později, v Záhřebu, se stal ve dvaadvaceti letech mistrem Evropy. Všem bylo jasné, že vychází nová krasobruslařská hvězda. Svůj velký úspěch však Tomáš už nikdy plně nezopakoval. Měl talent a brilantní techniku. Ve vrcholovém sportu ale rozhoduje také štěstí a psychika. Právě v jejich selhání tkví 13. komnata sympatického sportovce, který si získal přízeň publika na mnoha místech světa.

S krasobruslením začal Tomáš jako pětiletý, na popud rodičů. V Českých Budějovicích, kde s rodiči bydleli, trénoval krasobruslení i jeho starší bratr. Poprvé Tomáš Verner vyhrál medaili na mistrovství republiky ve svých patnácti, kdy skončil jako druhý. O rok později již získal první ze svých deseti titulů mistra České republiky. Kvůli krasobruslení žil Tomáš od roku 2006 v německém Oberstdorfu, kam odešel za proslulým trenérem Michaelem Huthem, i když se dál na jeho přípravě podílela jeho trenérka Vlasta Kopřivová, která se o něj starala jako o syna.

V roce 2007 se Tomáš umístil na druhém místě na mistrovství Evropy a čtvrtý na mistrovství světa. O rok později na Mistrovství Evropy v Záhřebu, kde získal své první a bohužel i poslední evropské zlato, předvedl Tomáš při volné jízdě jeden čtverný a sedm čistých trojitých skoků. Byl chválen za skvělou techniku a schopnost jedinečných výkonů. Zdálo se, že ho nemůže nic zastavit.

V době závodů a ve vrcholné sezóně Tomáš trénoval třicet hodin týdně, v přípravné fázi sezony dvaačtyřicet hodin týdně, další čas vyplnilo cestování. O výsledku však nakonec rozhoduje pouhých sedm minut na ledě. Bez možnosti jakékoliv opravy. Na Mistrovství světa v Göteborgu v roce 2008 novopečený mistr Evropy propadl, skončil patnáctý a pak tři roky čekal, než se mu znovu podařilo na evropském šampionátu získat medaili. Avšak i v dobách, kdy nevítězil, patřil k nejpopulárnějším krasobruslařům na mezinárodní scéně. Medaili na mistrovství Evropy se mu podařilo získat už jen jednou, když skončil jako třetí na ME v Bernu v roce 2011. Byla to jeho poslední mezinárodní medaile.

Jeho posledním velkým závodem měla být olympiáda v Soči, kde skončil jedenáctý. Rozhodl se startovat ještě na Mistrovství světa v japonské Saitamě, ale k průlomu nedošlo, umístil se na desátém místě a se sportovní kariérou definitivně skončil.

Tomáš absolvoval mentální trénink s Danem Landou a sám také postupně dospěl k tomu, že cílem je cesta, že na medailích nezáleží, trénink není jen povinnost, dřina, která se má zúročit v závodě, ale součást jeho samotného, jeho života. Toho, že se stal vrcholovým sportovcem nelituje, i když nedosáhl takových výsledků, jaké rozjezd jeho sportovní kariéry sliboval.

Přehrát video

Videobonus: Tomáš Verner

Diskuse diváků
 • Karel 28. 7. 2014 08:07

  Celebrita

  Ona je jen hloupá celebrita. Jí chybí pozornost medií. Doufám, že už se nikdy nevrátí na o…

 • Milan Mach 74 let z Mistric 24. 7. 2014 19:40

  Uz od olympiady v London 1948 byl Emil nas vzor

  V 1968 jsme se smali a zurili zaroven,kdyz ty tupe rude mozky chteli Zatopka l…

 • Valinka 24. 7. 2014 06:50

  Zajímalo

  by mně protože všechny díly jsou reprízy podle jakého klíče se vybírají Zrovna ted by b…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání

pondělí 28. 7.

Tomáš Verner

pondělí 4. 8.

Tomáš Vorel

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.