13. komnata Otakara Černého

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13372  
Sdílet
| Poslat odkaz

Známý moderátor a šéfredaktor sportovní redakce musel od dětství překonávat ústrky totalitního režimu. Připravili: T. Voženílek, J. Nekvasil a S. Oktábcová

Otakar Černý je Kladeňák, původní profesí učitel. Vystudoval matematiku a fyziku a učil na učilišti. Celý život však tíhl ke sportu. S otcem chodil od pěti let na všechna sportoviště v Kladně, v sobotu volejbal, v neděli dopoledne házená, odpoledne fotbal a večer hokej. Narodil se v roce 1943 a jako chlapec ještě stihl chodit za maminkou do jejího modistického salonu. Vzpomíná na dámy, které si nechávaly u maminky šít róby: „Komunisti jí v osmačtyřicátém vzali nejen majetek, ale i styl života. Dřív měla modistický salon a byla to dáma. Pak musela dělat uklízečku.“ Toto období srovnává se svým nuceným odchodem z televize. V obou situacích cítil nespravedlnost, křivdu, bezbrannost.
22. srpna 1968 se jako voják základní služby ženil, a když se zvesela jako novomanžel vrátil do kasáren, podepsal rezoluci na podporu Alexandra Dubčeka a proti vstupu spojeneckých vojsk. 1. září téhož roku odešel do civilu a na jaře 1969 se ucházel o přijetí na místo sportovního redaktora do ČST. Dovolili mu pracovat jen jako externistovi sportovní redakce. S malou přestávkou kolem roku 2000, kdy z televize odešel, strávil v ČST a ČT přes čtyřicet let, z poloviny kvůli kádrovým problémům externě. Zprvu točil reportáže a na plný úvazek učil fyziku na učilišti v Kladně. V roce 1971 vyhrál konkurz, ale nepřijali ho do zaměstnaneckého poměru, protože odmítl vstoupit do strany a měl za sebou škraloup ze srpna 1968. Pracoval v ČST jako externista dál, ale nesměl být na obrazovce vidět ani slyšet. Léta natáčel až pět reportáží denně takzvaně „inkognito“: vždy položil otázku, která pak byla ustřižena. A v záběru byla vidět jen jeho ruka s mikrofonem.
S neobvyklým moderátorem mají diváci spojený legendární a hojně sledovaný nedělní diskusní pořad „Co týden dal?“, v němž zaznívala Černého klasická otázka: „A co na to občan?“ Když se v červenci 2002 stal šéfem sportovní redakce České televize, novináři do něj jízlivě šili, že by v této funkci měl být někdo, kdo vypadá sportovně. Jeho ledabylá výslovnost rovněž nebyla nejvhodnější dispozicí pro profesionálního spíkra. Neměl ani novinářské vzdělání. Mnohým vadil jeho přímočarý a někdy příliš lidový způsob komunikace, kterým se prezentoval v diskusních pořadech s politiky. Přestože jej to vnitřně trápilo, nikdy nepřemýšlel o tom, že by skončil. Chtěl zůstat svůj, stůj co stůj. Dodnes tráví v budově Kavčích hor dvanáct hodin denně jako konzultant v redakci sportu.
Byť byl jeho život už od dětství a na dlouhá léta negativně ovlivněn dobou, v níž žil, komunistickou totalitou a neochotou s ní spolupracovat, nevzdal se a šel dál s dobrou náladou a vtipem, kterým se bránil naházeným „klackům pod nohama“. Našel si svojí osobitou cestu, ke které mu pomohly neformálnost, otevřenost a sebedůvěra.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Videobonus: Otakar Černý

Diskuse diváků
 • jaja 22. 10. 2014 00:52

  Alliance francaise neni univerzita a nemaji zadny rocenky. Je to soukroma skol…

 • dsf 21. 10. 2014 10:11

  Jo,on

  je Rus?

 • wjt 21. 10. 2014 10:04

  Super,

  ta jejich znělka a ještě Sama doma má perfektní melodii

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – P  ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 24. 10. – 21:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 26. 10. po půlnoci – 01:20

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 27. 10. po půlnoci – 04:30

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 17. 10.

Petr Svoboda

pátek 24. 10.

Otakar Černý

pátek 31. 10.

13. komnata Jana Kačera

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.