13. komnata Petra Urbana

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13216  
Sdílet
| Poslat odkaz

Populární kreslíř a autor postavičky Rudy Pivrnce se musel vyrovnávat s depresemi a závislostí na alkoholu. Připravili: V. Žmolík, D. Hnát a V. Šimůnek

Petr Urban je populární kreslíř a ilustrátor, autor postavičky Rudy Pivrnce, která s drsným lidovým humorem zrcadlí lidské slabosti. Je i sedmnáctinásobným mistrem republiky v jízdě na saních – svůj poslední titul získal ve svých padesáti letech. Zúčastnil se také dvou zimních olympiád.

Celý život žije ve Smržovce v Jizerských horách, v roubené chalupě po předcích. I když to tak podle jeho často rozesmáté tváře nevypadá, straní se lidí. Prožil smutné dětství, během něhož sice hodně sportoval, ale o to víc v něm chyběla rodičovská láska. Na celý život Petra Urbana poznamenaly syndromy citové deprivace a nechtěného dítěte. Došlo u něj k neurotickým potížím, depresím a také závislosti na alkoholu, nedůvěře k lidem.

Rodiče mu nedávali najevo city, pohlazení nebo projevy lásky. Matka ho za každou neposlušnost přísně tělesně trestala. „Často mi v hlavě zní její věta, ty snad ani nejsi náš!“ říká Petr. Svoje představy o výchově si rodiče přinesli ze svého dětství – vyrůstali v rodinách sudetoněmeckých horalů, kde byla na prvním místě práce, žádné city se nepěstovaly. Všichni dědové a strýcové sloužili za války ve wehrmachtu a z války si nesli traumata, která přenášeli na děti.

Z neradostného dětství Petr našel únik ve sportu. Jezdil na saních, věnoval se atletice. Extrémně trénoval, aby byl nejlepší. Přes zákazy lékařů chtěl vítězit. Byl oproti svým vrstevníkům o hlavu menší – ještě v patnácti měřil metr padesát a byl hubený. Stal se v oddíle terčem posměchu a šikany. „Při soustředění mě kluci často mučili, házeli v šatech do vody, vysmívali se mi. Ale já měl v sobě velkou tvrdost. Když mě někam vlekli, nebrečel jsem a neprosil. Možná proto, že jsem se kvůli výchově naučil nedávat najevo city.“ Psycholog Jeroným Klimeš potvrzuje, jak se citově deprivované dítě, trpící sebenenávistí, může upnout ke sportovnímu výkonu. Extrémním tréninkem se vlastně neustále trestá.

Manželka Inka vzpomíná: „Neuměl mně ani našim dětem říct, že nás má rád, ani nás pohladit. Styděl se za to. S projevy citů má problémy dodnes. I když kreslí drsné sexuální vtipy, odvrací studem oči, když v televizi vidí, jak se lidé líbají nebo hladí. Je pro něj strašně těžké se toho zbavit.“

Od dětství rád kreslil a maloval. Poslal své kreslené vtipy do časopisu Dikobraz a brzy se tam prosadil. Jeho drsné obrázky plné sexuálních narážek a vtipných point si lidé oblíbili, ač je autor považuje za vzdor proti lidskému okolí. Postavička Rudy Pivrnce se stala ikonou hrubozrnného lidového humoru. Ač profesí humorista, je Petr zamlklý člověk, který je nejraději sám v ateliéru. Z domova vyjíždí jen na autogramiády a sportovní setkání. Pokaždé ho doprovází manželka; Petr totiž neřídí, netelefonuje a odmítá používat počítač. Bojuje s depresemi, které ho pronásledují, a léčí je pivem. „Narodil jsem se, bohužel, mínus tři piva,“ říkává žertem, „tak to musím dohánět.“

Aby zachránil sebe i rodinu a našel chybějící sílu, věnuje se už léta józe a duchovním cvičením. Díky terapeutce dokončil i velký kreslířský úkol: ilustroval po Ladovi Osudy dobrého vojáka Švejka. Dílo mělo úspěch na knižním trhu, což Petrovi zvedlo sebevědomí. Ví, že odborníci mu mohou pomoci jeho problémy rozklíčovat a díky nim se snaží najít cestu z bludného kruhu.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Videobonus: Petr Urban

Diskuse diváků
 • aner 13. 9. 2014 21:58

  co má tohle společného s láskou ke zvířeti?

  na první pohled to vypadá, jaká je to láska, ale kdyby jim negenerovali peníze, bylo by …

 • Tobias 13. 9. 2014 19:39

  Skvele!

  Ženy ve vrcholových pozicích mně vždy zajímaly, ale málokdy o nich člověk najde kvalitní literatu…

 • Jan 13. 9. 2014 11:59

  13. komnata?

  Co bylo na tomto dilu 13. komnatou? Pekny porad, ale vybocil z formatu 13. ko…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2014 – P  ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 19. 9. – 20:55

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 21. 9. po půlnoci – 01:15

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 22. 9. – 09:00

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 23. 9. po půlnoci – 05:00

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 5. 9.

Iveta Radičová

pátek 12. 9.

Jiří Berousek

pátek 19. 9.

Petr Urban

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.