13. komnata Miroslava Ondříčka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14115  
Sdílet
| Poslat odkaz

Světoznámý kameraman si musel svou práci v zahraničí vyvzdorovat na vládnoucím režimu i tajné policii. Jakou cenu zaplatil za úspěch a slávu? (2014). Scénář a režie V. Šimůnek

V roce 1934 se na Žižkově, v rodině holiče a kloboučnice, narodil budoucí kameraman světového jména Miroslav Ondříček. Syn živnostníka se vyučil filmovým laborantem, odsloužil si pár let v pomocných profesích na Barrandově a ve Zpravodajském filmu, vystudoval FAMU a dvanáct let pracoval jako asistent kamery. Jeho filmy, jež později natočil s neméně známým rodákem, režisérem Milošem Formanem, patří do zlatého fondu kinematografie: Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Vlasy, Amadeus nebo Valmont. Celkem natočil na čtyři desítky filmů, polovinu z nich v zahraničí. Natáčel s předními světovými režiséry, například si ho vybrali britský režisér Lindsay Anderson a za film If (Kdyby) dostali v Cannes Zlatou palmu nebo George Roy Hill (Jatka číslo 5). Spolupracoval se slavnými filmovými hvězdami (Robert de Niro, Meryl Streep, Tom Hanks).

Na rozdíl od Formana nikdy trvale nezůstal v zahraničí, vždy se vracel ke své rodině i k práci na českých filmech. Renomovaný kameraman, který byl nevídaně aktivní i v posledních letech svého života, zemřel letos 28. března.

Přehrát video

Vážení diváci, z programových duvodů jsou do letních prázdnin zařazeny reprízové díly 13. komnaty. Od září budou pokračovat premiéry.

Diskuse diváků
 • Ano Nym 25. 5. 2015 22:48

  Helena

  Helena se narodila v Praze, cili je rozena prazacka. Rodacka je ale ze Slatina…

 • Marcela 20. 5. 2015 11:06

  nemoc

  13.komnata Báry Lukešové mě dojala,jako herečku ji mám moc ráda a procházím stejnou nemocí a k…

 • hana 5. 5. 2015 09:43

  Eva Holubová: stále bojuji s démony"

  Tato upoutávka na obsah časopisu je na titulce Času pro hvězdy. Je správné nazývat věci pravými jmény, …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání

středa 20. 5.

Barbara Lukešová

středa 27. 5.

Miroslav Ondříček

středa 3. 6.

Hana Brejchová

Kdo byl…
Miroslav Ondříček
Miroslav Ondříček

kameraman

* 4. 11. 1934

† 28. 3. 2015

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.