13. komnata Jiřího Berouska

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13214  
Sdílet
| Poslat odkaz

Krotitel medvědů ze slavné cirkusové rodiny se věnuje svému umění se zvířaty léta. Přesto jeho život málem skončil v medvědí tlamě. Připravili: J. Hölzel, P. Vejslík a A. Činčerová

Řekne-li se jméno Berousek, téměř každý dodá slovo medvědi. Jen málokdo nezná slavnou českou komedii Šest medvědů s Cibulkou, v jejíž titulní roli se blýsklo šest medvědů Berousků.

Jiří Berousek mladší, třiatřicetiletý nositel krotitelské tradice, je zástupce v pořadí sedmé cirkusové generace. Své medvědy doslova vypiplal od narození. Jako malé děti. Jsou to členové rodiny. První měsíce si s nimi jen hrál, po půl roce postupně začínali s tréninkem. Po dvou letech už medvíďata uměla chodit po zadních nejen po zemi, ale také po provaze, žonglovat, dokonce jezdit na motorce. To představuje vrcholné číslo Berousků, které se dědí z generace na generaci. Lidskou i medvědí.

Přestože se Jiří Berousek věnuje svému umění s chlupatými svěřenci již léta, na čtvrtek 11. července 2013 jen tak nezapomene. Během večerního představení v Havlíčkově Brodě se musel porvat s rozvášněným medvědem, aby zachránil život své sestře Renatě, kterou medvěd držel v drápech a trhal jí nohu. Sám tím riskoval i svůj život. Sestru z medvědího sevření vysvobodil, ale sám se dostal šelmě do spárů. Medvěd se mu zakousnul do hlavy a Jiří jen čekal, kdy se ozve křupnutí lebky. Naštěstí zasáhl zkušený krotitel, otec Jiří Berousek senior, a obratným chvatem medvěda paralyzoval. Šťastnou náhodou všichni přežili. Berouskovi i medvědi. Jiří Berousek junior i Renata skončili v havlíčkobrodské nemocnici; Jiří s prokousnutým uchem a poraněnou hlavou, Renata se zraněním nohy, kterou jí vyspravili chirurgové sto čtyřiceti stehy ve třech vrstvách.

Takový zážitek by mohl spustit mechanismus lidského strachu a pudu sebezáchovy, avšak Jiří Berousek na druhý den opět vystupoval v manéži. Samozřejmě s medvědy. Nemohl přece zklamat důvěru diváků. Sestra se zotavila během léta a dnes oba sourozenci opět rozdávají radost divákům v nejrůznějších koutech naší republiky.

A medvěd „pachatel“? Jmenuje se Johny. Za svůj atak podle Jiřího Berouska nemohl. Své sehrála říje jedné samice, od níž Johny chtěl trochu „té medvědí lásky“. Dnes si užívá bezstarostný medvědí život v ZOO Tábor-Větrovy, kam ho po incidentu Berouskovi věnovali. Jiří za ním občas jezdí. Kdykoliv ho Johny spatří, hned radostně přiběhne, postaví se na zadní a začne panáčkovat. Přesně tak, jak ho to jeho pán naučil.

Přehrát video

Videobonus: Jiří Berousek

Diskuse diváků
 • aner 13. 9. 2014 21:58

  co má tohle společného s láskou ke zvířeti?

  na první pohled to vypadá, jaká je to láska, ale kdyby jim negenerovali peníze, bylo by …

 • Tobias 13. 9. 2014 19:39

  Skvele!

  Ženy ve vrcholových pozicích mně vždy zajímaly, ale málokdy o nich člověk najde kvalitní literatu…

 • Jan 13. 9. 2014 11:59

  13. komnata?

  Co bylo na tomto dilu 13. komnatou? Pekny porad, ale vybocil z formatu 13. ko…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 12. 9. – 20:55 PDC: 21:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 14. 9. po půlnoci – 01:20

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 15. 9. po půlnoci – 04:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 16. 9. – 09:20

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 5. 9.

Iveta Radičová

pátek 12. 9.

Jiří Berousek

pátek 19. 9.

Petr Urban

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.