13. komnata Otakara Černého

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13385  
Sdílet
| Poslat odkaz

Známý moderátor a šéfredaktor sportovní redakce musel od dětství překonávat ústrky totalitního režimu. Připravili: T. Voženílek, J. Nekvasil a S. Oktábcová

Otakar Černý je Kladeňák, původní profesí učitel. Vystudoval matematiku a fyziku a učil na učilišti. Celý život však tíhl ke sportu. S otcem chodil od pěti let na všechna sportoviště v Kladně, v sobotu volejbal, v neděli dopoledne házená, odpoledne fotbal a večer hokej. Narodil se v roce 1943 a jako chlapec ještě stihl chodit za maminkou do jejího modistického salonu. Vzpomíná na dámy, které si nechávaly u maminky šít róby: „Komunisti jí v osmačtyřicátém vzali nejen majetek, ale i styl života. Dřív měla modistický salon a byla to dáma. Pak musela dělat uklízečku.“ Toto období srovnává se svým nuceným odchodem z televize. V obou situacích cítil nespravedlnost, křivdu, bezbrannost.

22. srpna 1968 se jako voják základní služby ženil, a když se zvesela jako novomanžel vrátil do kasáren, podepsal rezoluci na podporu Alexandra Dubčeka a proti vstupu spojeneckých vojsk. 1. září téhož roku odešel do civilu a na jaře 1969 se ucházel o přijetí na místo sportovního redaktora do ČST. Dovolili mu pracovat jen jako externistovi sportovní redakce. S malou přestávkou kolem roku 2000, kdy z televize odešel, strávil v ČST a ČT přes čtyřicet let, z poloviny kvůli kádrovým problémům externě. Zprvu točil reportáže a na plný úvazek učil fyziku na učilišti v Kladně. V roce 1971 vyhrál konkurz, ale nepřijali ho do zaměstnaneckého poměru, protože odmítl vstoupit do strany a měl za sebou škraloup ze srpna 1968. Pracoval v ČST jako externista dál, ale nesměl být na obrazovce vidět ani slyšet. Léta natáčel až pět reportáží denně takzvaně „inkognito“: vždy položil otázku, která pak byla ustřižena. A v záběru byla vidět jen jeho ruka s mikrofonem.

S neobvyklým moderátorem mají diváci spojený legendární a hojně sledovaný nedělní diskusní pořad „Co týden dal?“, v němž zaznívala Černého klasická otázka: „A co na to občan?“ Když se v červenci 2002 stal šéfem sportovní redakce České televize, novináři do něj jízlivě šili, že by v této funkci měl být někdo, kdo vypadá sportovně. Jeho ledabylá výslovnost rovněž nebyla nejvhodnější dispozicí pro profesionálního spíkra. Neměl ani novinářské vzdělání. Mnohým vadil jeho přímočarý a někdy příliš lidový způsob komunikace, kterým se prezentoval v diskusních pořadech s politiky. Přestože jej to vnitřně trápilo, nikdy nepřemýšlel o tom, že by skončil. Chtěl zůstat svůj, stůj co stůj. Dodnes tráví v budově Kavčích hor dvanáct hodin denně jako konzultant v redakci sportu.

Byť byl jeho život už od dětství a na dlouhá léta negativně ovlivněn dobou, v níž žil, komunistickou totalitou a neochotou s ní spolupracovat, nevzdal se a šel dál s dobrou náladou a vtipem, kterým se bránil naházeným „klackům pod nohama“. Našel si svojí osobitou cestu, ke které mu pomohly neformálnost, otevřenost a sebedůvěra.

Přehrát video

Více na portálu ČT sport

 • Otakar Černý slaví "čtyřicítku" v ČT
  Otakar Černý slaví

  12.9.2013 09:22

  Praha – Legendární tvář televizní obrazovky, Otakar Černý, slaví 40 let v České televizi. Přestože letos v březnu odešel s velkou pompou do důchodu, se svými kolegy se den co den potkává dál. V ČT totiž pokračuje jako externí spolupracovník. "Já neumím žít bez práce. Musím chodit do práce pořád, protože bych jinak asi nemohl žít," přiznává Černý.

 • "Chci prožívat podzim života, ne jaro smrti," říká Ota Černý

  2.4.2013 13:55

  Ota Černý pracoval v České televizi čtyřicet let, začínal jako sportovní redaktor, po pádu komunistického režimu moderoval první politické debaty, později pak rozjížděl samostatný sportovní kanál ČT4 Sport. Svým působením se tak nesmazatelně otiskl do podoby naší novodobé mediální historie. K prvnímu dubnu, na apríla, se rozhodl odejít do penze, spolupráci s Českou televizí však zatím definitivně ukončit nehodlá. V profilu z 31. března hovořila s Otou Černým Michala Hergetová. 

 • Otakar Černý končí v ČT, odchází do důchodu
  Otakar Černý končí v ČT, odchází do důchodu

  25.3.2013 14:24

  Praha - Po více než čtyřiceti letech spolupráce se s Českou televizí loučí současný šéfredaktor sportovní redakce Otakar Černý. Ke konci března odchází do důchodu, dohodl se na tom s vedením televize. Zodpovědnosti šéfredaktora sportu převezme výkonný ředitel sportovního kanálu ČT Jiří Ponikelský a jeho nejbližší vedoucí spolupracovníci.

 • "Jsem velmi neformální člověk," říká Ota Černý

  18.6.2007 15:19

  Petra Krmelová přivítala 18.června v rubrice Dobrého rána Profil šéfredaktora sportovního zpravodajství České televize Otakara Černého. Do televizního studia přišel v souvislosti s vydáním knihy Brankám bylo padesát aneb Díky táto, jíž je autorem. Ve vzpomínkové knize věnované svému otci vzdává hold smyslu pro fair play ve sportu i v životě.

Videobonus: Otakar Černý

Diskuse diváků
 • Jana Květoňová 24. 10. 2014 08:28

  Francouz Hezucký

  Téda! Já zírám! Chtěla jsem se na internetu dozvědět, jestli není Patrik Hezucký rómského původu. Ať …

 • M. 23. 10. 2014 17:21

  egoistická matka, jenom zírám

  Slyšela mluvit matku, zatím jen na začátku, ale to je teda síla. O dítě se nestará a nak…

 • jaja 22. 10. 2014 00:52

  Alliance francaise neni univerzita a nemaji zadny rocenky. Je to soukroma skol…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 24. 10. – 21:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 26. 10. po půlnoci – 01:20

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 27. 10. po půlnoci – 04:30

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 17. 10.

Petr Svoboda

pátek 24. 10.

Otakar Černý

pátek 31. 10.

Jan Kačer

Kdo je…
Otakar Černý
Otakar Černý

šéfredaktor sportu

* 1943

ženatý
děti: syn a dcera

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.