13. komnata Johany Saudkové

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13253  
Sdílet
| Poslat odkaz

Manželka českého kreslíře a komiksového krále Káji Saudka věří v jeho zázračné probuzení z kómatu a léta ho neúnavně navštěvuje v nemocnici. Připravili: R. Červinková, M. Šnábl a O. Reif

Příběh Hany Johany Saudkové je příběhem velké lásky. Navzdory mnohdy dramatickému životu s českým kreslířem a komiksovým králem Kájou Saudkem, Johanino pouto ke svému o sedmnáct let staršímu muži nezmizelo a stále trvá v plné síle, ač je slavný kreslíř již devět let v kómatu. Johana vnímá všechny atributy své osudové lásky, nezměnila nic ze svých zvyků. Obden svého muže navštěvuje v motolské nemocnici na speciálním oddělení, povídá si s ním o životě jako kdysi a doufá, že se jednoho dne objeví na prahu jejich domu. Jen teď se podle ní vzdálil kamsi za sklo, zůstává mezi životem a smrtí.

Hana Johana Saudková pochází z buržoazní rodiny, která jí vštípila prvorepublikové morální zásady. Vyrůstala vedle staršího bratra, který ji přivedl mezi bývalé Sokoly na pražské cvičiště v Podolí. Ve svých patnácti byla obdařena téměř pohádkovými tělesnými tvary. Není divu, že se později stala předlohou ženských komiksových postav v díle svého muže. Hvězdami cvičiště byli bratři Saudkové, zejména Kája. Zakoukal se do mladičké Johany, studující střední zdravotnickou školu, a nikdy už ji ze svých tenat nepustil. Jak sama říká, vychoval si ji. Jejich vztah byl možná nestandardní, ale rozhodně láskyplný. Zatímco ona k němu vzhlížela a dopřála mu okouzlení ženami i bohémským životem, on jí oplácel vzácnou pozorností. Choval se k ní jako k princezně. Ať ke své ženě Johaně nebo k dceři Berenice. Syn Patrik sice vždy neměl na růžích ustláno, ale oběma dětem se Kája Saudek naplno věnoval. Johana pracovala, starala se o domácnost, večer si s Kájou povídali. Její vyprávění mu byla inspirací.

Vedli běžný život a zřejmě by to tak bylo dodnes, kdyby na Velký pátek roku 2006 nedošlo k nešťastné bizarní události. Tehdy se nedočkavý umělec zalkl soustem, což nikdo netušil. Než se mu dostalo pomoci, upadl do kómatu, z něhož se dodnes neprobral. Od toho osudného dne je umístěn na oddělení chronické resuscitační a intenzivní péče v Motolské nemocnici. Johana ho od té doby pravidelně navštěvuje. Nejdříve denně, dnes obden. Mluví s ním, pečuje o něj, stále dodržuje tradiční vyprávěcí dýchánky a je přesvědčena, že ji vnímá. Což ani lékařská věda nemůže vyloučit. Johana věří svým instinktům a tomu, že nic není nemožné. V přesvědčení o naději ji utvrzuje jedna zásadní životní zkušenost. Jí už se totiž téměř zázrak podařil, když navzdory lékařským prognózám doslova vypiplala z nehybného stavu po těžké autonehodě svého bratra. Tehdy bratru, paraplegikovi, věnovala dva roky života na úkor své rodiny a dostala ho do stavu plné soběstačnosti. A činila tak s podporou svého muže, který v tom neviděl marnou snahu. Chápal ji a věřil jí. A možná proto dnes Johana dělá totéž pro něj.

Nereflektuje názory těch, kteří její počínání odsuzují, nemůže jim naslouchat. Jsou pro ni důležité dva sny: spatřit, jak se jednoho dne Kája zase tradičně objeví v obývacím pokoji u krbu, a přání, aby její děti žily šťastně. Jelikož doufá v to, že zázraky se dějí, nemůže polevit. Tímto způsobem se vyrovnává s přetěžkou skutečností.

Přehrát video

Videobonus: Hana Johana Saudková

Diskuse diváků
 • Pavli 30. 9. 2014 09:39

  Paní Saudkovou nejen že chápu, ale naprosto s ní souhlasím. Jít o mého partnera, také to nev…

 • pajka 28. 9. 2014 00:50

  eutanazie

  Když mám někoho rád, v případě dlouhého bolestivého čekání na smrt, chci pro něj eutanazii, právě prot…

 • Alena W. 27. 9. 2014 14:04

  Paní Johana je obdivuhodná!

  Všechno podstatné už napsali ti přede mnou, tak se k nim jen přidám. Obdivuhodná dáma (a vel…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 26. 9. – 21:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 28. 9. po půlnoci – 00:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 29. 9. po půlnoci – 04:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 30. 9. – 09:00

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 26. 9.

Hana Johana Saudková

pátek 3. 10.

Michal Hrůza

pátek 10. 10.

13. komnata Aleše Brichty

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.