13. komnata Ivana Palúcha

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14221  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vzpomínka na slovenského herce, který nás v pátek 3. 7. 2015 navždy opustil. Herce, jenž se nejvíce proslavil jako princ Bajaja a jako Adam Jednoručka v Markétě Lazarové, připravil totalitní režim o kariéru a zároveň o dceru (2011). Připravili: D. Vlková, J. Strnad a R. Šantúr

Život slovenského herce Ivana Palúcha (1940–2015) byl plný dramatických zvratů. V roce 1965 ho obsadil František Vláčil do filmu Markéta Lazarová – hrál Adama Jednoručku. Film se prosadil i za hranicemi Československa a Palúchovi přinesl velké herecké příležitosti. Třeba jugoslávský film „Brzy bude konec světa“, ve kterém hrál Palúch hlavní roli Triši po boku Annie Girardotové. V roce 1969 se na filmovém festivalu v Cannes promítaly tři filmy, ve kterých hrál. Návrat z francouzského letoviska do normalizačního Československa byl ale krutý. Hned na letišti Ivanu Palúchovi roztrhli pas a oznámili, že už do ciziny jezdit nebude. Kariéra evropské hvězdy skončila ze dne na den. V Československu však točil jeden film za druhým. Právě tehdy si zahrál nezapomenutelného Prince Bajaju. Žil v Praze, hostoval v divadle Na Zábradlí a mezi jeho přátele patřili Václav Havel, Pavel Landovský a Pavel Kohout.

Nedlouho poté, co v roce 1974 emigrovala jeho bývalá manželka s dcerou Markétou do Rakouska, přišel definitivní zákaz hraní. Během následujících 12 let si Palúcha do menších filmových rolí dovolili obsadit jen Martin Hollý a Juraj Jakubisko. Od roku 1986 mohl Ivan Palúch znovu hrát, ale plně navázat na přerušenou hereckou kariéru se mu už nepodařilo.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Vážení diváci, přes letní prázdniny vysíláme reprízové díly 13. komnaty. Od září budou pokračovat premiéry.

Diskuse diváků
 • Josef 21. 7. 2015 17:04

  Hana Zagorová:

  "Více než třicet let své aktivní kariéry dochází na transfuzní oddělení, kde ji vyměňují krev."///// K…

 • valča 16. 7. 2015 10:45

  ien pro představu

  názor Josefa s diskuse Kousek nebe. Jedno zdravé,druhé postižené Díky Bohu, že…

 • valča 15. 7. 2015 13:29

  Josef

  ano Martin xkutečně skočil na lyžích na plánované exibici, a touto sportu jak sám říká se věnova…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání

Středa 22. 7.

Hana Zagorová

Středa 29. 7.

Ivan Palúch

Středa 5. 8.

Štěpán Rak

Související pořady
Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.