13. komnata Michela Fleischmanna

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13512  
Sdílet
| Poslat odkaz

Ředitel rozhlasových stanic Evropa 2 a Frekvence 1 zažil emigraci a po dvaceti letech se těžce rozhodoval o návratu do původní vlasti. Připravili: J. Horská, J. Krejčík a Z. Zemanová

Michel Fleischmann se narodil v roce 1952 do rodiny českého básníka a diplomata Ivo Fleischmanna a fotografky Staši Jílovské. Vyrůstal v pražských Vršovicích, znal tam každý plácek a kout, hrál fotbal za Slávii, letní prázdniny trávil na severu Čech v Kytlici. Od roku 1946 jeho otec Ivo Fleischmann působil jako kulturní atašé v Paříži. V polovině 50. let se vrátil zpět do Čech a v roce 1964 byl opět jmenován kulturním atašé ve Francii, proto celá rodina střídavě žila v Československu i ve Francii. Michel studoval na francouzském lyceu, když mu jednou v roce 1969 rodiče řekli, že na něj po návratu ze školy budou čekat na nádraží. Těšil se, že pojedou do Prahy, na kamarády, na české prostředí, které mu chybělo. V Paříži mu rodiče oznámili, že už se do Prahy nikdy nevrátí. Otec požádal o politický azyl ve Francii. Byl to pro něj šok, plakal a prosil rodiče, ať se vrátí. Bylo pro něj nepředstavitelné, že už nikdy neuvidí pražský byt, své věci, knihy, kamarády, milovanou chalupu v Kytlici. Sedmnáctiletý kluk jen těžko chápal, proč politika ovlivňuje tolik lidských osudů.

Michela ovlivňovalo prostředí, v němž vyrůstal. U Fleischmannových se potkávali intelektuálové a politické celebrity nejen z Francie, ale i z Čech. Nejedni emigranti našli v této rodině určité zázemí. I když emigrace nebyla pro rodinu tak bolestná, neboť ve Francii částečně žili a uměli jazyk, přesto Michelovi trvalo hodně dlouho, než se smířil s tím, že Praha se pro něj na dlouho stala zakázaným městem.

Vystudoval francouzskou literaturu na pařížské Sorbonně a poté pracoval jako promítač v kině, hrál divadlo, založil pirátské rádio. Nakonec zakotvil ve francouzském veřejnoprávním rozhlase. Zde pod jeho režijním vedením vznikaly pořady o československých umělcích a reportáže, které představovaly zajímavé lidi z celého světa. V roce 1989 ho pracovní cesta přivedla do Prahy, kde se setkal s Francouzem Martinem Brisacem, který sem přijel založit první soukromé rádio. Michel náhle stanul před důležitým rozhodnutím. Zůstat ve Francii a rozvíjet postavení ve své kariéře, nebo se opět sebrat a odjet do země, která už mu byla v podstatě cizí? Bylo těžší měnit život v sedmnácti, aniž věděl, co ho čeká, nebo ve čtyřiceti, kdy musel dobrovolně změnit své zvyky a vydat se do neznáma?

Michel nabídku přijal a stal se ředitelem Evropy 2. Dnes je jedním z nejvlivnějších lidí českého showbusinessu, řídí Evropu 2 a Frekvenci 1, je prezidentem společnosti Lagardére. V porevolučním Československu našel nejen práci, která ho zajímala, ale založil zde rodinu s herečkou Kateřinou Lojdovou. Společně vychovávají dnes již čtrnáctiletá dvojčata Kláru a Maxe.

Přehrát video

Videobonus: Michel Fleischmann

Diskuse diváků
 • Arny 23. 11. 2014 16:59

  Pozar v Medenci

  A jak prisel na to,ze to nebyla pravda??? Byli odsouzene a samozrejme,ze se k…

 • K.  •  23. 11. 2014 15:20

  Kdo byl teda její otec? Protože já znám jen Ladislava Adamce a ten zemřel v r. 2007, tak…

 • Josef 22. 11. 2014 16:57

  Názor nejen můj:

  Kdo jednou zradil vlast a odešel do emigrace, tak tam měl natrvalo zůstat, tyto "ra…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 21. 11. – 21:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 23. 11. po půlnoci – 00:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 24. 11. po půlnoci – 04:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 25. 11. – 09:00

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 14. 11.

Martina Adamcová

pátek 21. 11.

Michel Fleischmann

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.