Předchozí díl | Následující díl

13. komnata Ivana Hlase

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13578  
Sdílet
| Poslat odkaz

Známý zpěvák, skladatel, textař a kytarista prožil traumata v rodině a léta bojoval s démonem alkoholu. Připravili: M. Dobiášová, J. Kačer a Monika Le Fay

Hudebník, skladatel, textař, spisovatel, zpěvák a kytarista Ivan Hlas se narodil v roce 1954 v Praze na Hanspaulce. Jeho dětství ovlivnil dominantní otec, který pracoval pro ministerstvo vnitra, leč Ivan dodnes neví, co přesně otec dělal. Díky otci rodina delší dobu pobývala v Africe, kde Ivan chodil do první třídy. Situace se radikálně změnila v roce 1968. Otec nesouhlasil s okupací, přišel o práci a postavení. Bezútěšnost normalizace a nemožnost se realizovat byla jednou z příčin otcova despotického chování. Často na své čtyři potomky křičel a nařizoval jim, co mají dělat. Jeho citlivý syn utíkal do světa hudby. Konflikty s otcem Ivan považuje za jeden z důvodů svých následných potíží. Když se později sám stal otcem v manželství s první ženou Marikou, byl ještě mladý. Narodila se jim dcera a brzy poté syn, který přišel na svět těžce nemocný. Ivan byl v té době na vojně. A když syn zemřel, nepustili ho ani na pohřeb, nemohl být své ženě oporou.

Depresi z postupující normalizace, nemožnost hrát svobodně a rozpad manželství Ivan řešil stejně jako otec alkoholem. Naštěstí potkal svou druhou ženu Kačenku, s níž založil velkou rodinu – mají dceru a tři syny. Ta Ivanovy úlety s kamarády těžce nesla. Nepřestala mu však být oporou a Ivan díky ní těžké období překonal. Po listopadu 1989 se rozhodl nastoupit na protialkoholní léčení. Léčbu nakonec nedokončil, rozhodl se poprat s problémy sám. Přesvědčila ho i úmrtí několika kamarádů na následky alkoholismu. Dnes svou kapelu na koncerty vozí, takže ani pít nemůže. Říká, že nejvíc mu pomohla láska k hudbě, která ho naplňuje mnohem víc než cokoliv jiného. A samozřejmě láska k rodině. I jeho druhá žena pochází z velké rodiny, proto si přirozeně pořídili „svou velkou smečku“, která je pro ně zdrojem radosti. A chalupu na samotě, kde spolu tráví léto a Ivan hledá inspiraci i zázemí pro tvorbu.

Díky změně režimu mohl začít v 90. letech více veřejně vystupovat. Stal se známým a oblíbeným hudebníkem, jehož písničky se hrají v rozhlase i televizi a jeho texty zpívá řada dalších zpěváků. Svou velkou citlivost a nadání realizoval i jako autor vzpomínkové knihy Za barevným sklem. Jeho druhé manželství trvá už třiatřicet let, se ženou tvoří šťastný a harmonický pár, kterému se podařilo překonat všechny potíže společně. A na svět hledí s optimismem: „Jsem pravdoláskař, nevím, proč bych měl být lžinenávista,“ říká o sobě.

Přehrát video

Videobonus: Ivan Hlas

Diskuse diváků
 • Miška 20. 12. 2014 10:52

  Možná

  by nebylo od věci s některými lidmi o kterých už komnata natočena byla natočit znovu. Mnozí z ni…

 • Pamětník 16. 12. 2014 08:48

  Diskuse, která přináší nové poznatky, je vždy prospěšná

  Značky meteor a :-))), mi napsaly, že jsem hloupý, zavilý a tupec. Poslechl jsem radu a na…

 • BB 15. 12. 2014 18:51

  Další komnaty

  Kdy uvidíme další 13. komnaty ?

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 7. 12. po půlnoci – 01:05

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 8. 12. po půlnoci – 04:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 9. 12. – 09:05

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.