13. komnata Andrey Sedláčkové

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13975  
Sdílet
| Poslat odkaz

Úspěšná česká režisérka emigrovala do Francie pár týdnů před listopadem 1989. Své místo v nové zemi si musela těžce vybojovat. Připravili R. Červinková a R. Kohoutová

Andrea Sedláčková je současná česká filmová režisérka zejména poloautobiografických snímků a střihačka celovečerních filmů, která žije mezi Prahou a Paříží. Na svém kontě má nominaci na Césara, francouzskou obdobu americké filmové ceny Oscar. Podařilo se jí to, po čem většina emigrantů, nejen z filmového prostředí, ve skrytu duše jen toužila. Dočkala se v zahraničí úspěchu.

Za jejím osudovým naplněním se však skrývá osobní drama. Coby silně politicky angažovaná žena v předlistopadovém varu v Čechách ztrácela naději, že se u nás něco změní. Ve svých třiadvaceti byla tak frustrovaná z apatického národa, že se v září 1989 rozhodla opustit zemi i své ideje a emigrovala, což do té doby považovala za akt zbabělosti. Politický azyl získala v Paříži paradoxně ve stejný den, v jakém se u nás odehrávala Sametová revoluce. S pocitem, že se minula s dějinami a přišla o nejkrásnější moment svého života, prožívala tuto dobu: „Tady se hýbaly dějiny a já živořila na konzervách, zpívala v metru, hlídala dítě a žila nejbanálnější život, kde jediný boj byl boj o existenci, abych měla co jíst a kde spát, zatímco v mé zemi se vedl něco jako svatý boj za ideje. To byl trest za mou pýchu.“

Ke zklamání ze sebe samé a ze svého selhání se přidala o nic lehčí praktická stránka života emigrantky, kterou opouštěl naivní pocit očekávání dobrodružství a doléhala na ni ryzí samota, stesk a strach z budoucnosti. Utápěla se v alkoholu ve společnosti stejně nešťastných „starších“ emigrantů, což jen vedlo k depresím, psychosomatické obezitě a nakonec i k pocitům ztráty identity a k újmě na fyzické kráse.

První půlrok v Paříži byl očistcem pro dříve „všemi milovanou a hýčkanou krásnou intelektuálku, která si životem plula jako v bavlnce“. Byl to tvrdý střet se sebou samotnou bez všech příkras a berliček. A Andrea ho nakonec vyhrála. Překonala deprese, nabyla zpět svou tvář, vydržela žití na hranici chudoby, naučila se francouzsky, dostala se na prestižní francouzskou filmovou školu, a to na katedru střihu. Vdala se, porodila dvě dcery a etablovala se jako Pařížanka. Komnata Andrey Sedláčkové je příběh pádu z výšin na dno, ztráty sebe sama a cesty zpět k sobě a na výsluní.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Natálie 31. 3. 2015 08:41

  kdyby pan Viewegh věděl...

  že to pravý utrpení ho teprve čeká. Kam se na to hrabe bulvár, když jde o zdraví.…

 • Jan Cimický 31. 3. 2015 00:56

  Diagnóza

  Profesně se pohybuji mezi duševně ochořelými a oči pana Marhoula vypovídají značnou míru fanatis…

 • Malvína 29. 3. 2015 18:32

  Komentář Anny

  Naprosto výstižné. Jen dodávám, že ještě v roce 1987, kdy naši potřetí každoročně nedostali dev…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2015 – ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 27. 3. – 20:55

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 29. 3. po půlnoci – 04:00 PDC: 03:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 31. 3. po půlnoci – 00:30

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 1. 4. – 10:35

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 20. 3.

Svatopluk Matyáš

pátek 27. 3.

Andrea Sedláčková

středa 8. 4.

Helena Vondráčková

Kdo je…
Andrea Sedláčková
Andrea Sedláčková

režisérka a scenáristka

* 1967

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.