13. komnata Jaroslavy Tvrzníkové

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13886  
Sdílet
| Poslat odkaz

Herečka, která zůstala ve stínu manžela – Martina Štěpánka – se vyrovnávala s životem v emigraci, nemocí svého muže i jeho dobrovolným odchodem. Připravili: A. Vebrová, Z. Burešová a A. Derzsiová

Svou hereckou kariéru nastartovala velkolepě. Bylo jí patnáct let a dostala hlavní roli v dodnes známém filmu Robinsonka. Přesto, že Jarka předtím o herectví neuvažovala, tahle zkušenost její plány do budoucna změnila a posunula ji k přijímacím zkouškám na DAMU. Po škole dostala nabídku hned z několika divadel, osudovým se jí stal přestup na první scénu, tedy do Národního divadla. Ve Strakonickém dudákovi se tam potkala s tehdy ještě studentem Martinem Štěpánkem a už po třech měsících se stala jeho manželkou. Lásky a pohody si ale moc užít nestihli. Brzy přišly problémy, jejich postoje vedly k zákazům práce a její nedostatek pak k existenčním potížím. Martin nesl velmi špatně pocit, že jako živitel rodiny nedokáže svou ženu a pak i děti zabezpečit a projevovalo se to i v jeho chování doma. Nakonec se po několika těžkých letech rozhodli k odchodu za hranice. Nejprve žili ve Vídni, kde se jim moc nedařilo. Později se přestěhovali do Mnichova, kde se Martin stal součástí týmu Svobodné Evropy a časem se našlo místo i pro jeho ženu. Dokonce se dočkala i rolí na divadle, byť byly v němčině. Po roce 1989 se ale Martin chtěl vrátit do Československa. Věřil, že doma naváže na staré časy, bude hrát i vysílat v rádiu. Obě děti studovaly v Německu, Jarka tam s nimi nejprve chtěla zůstat, ale nakonec se rozhodla následovat svého muže. Jenže plnění snu a nabídky velkých rolí se nekonaly. Líto to bylo i Jarce, ale Martin všechno nesl mnohem hůř a zase nebyla doma pohoda. Své problémy řešil člen slavného hereckého rodu i alkoholem. Ke všemu zlému mu navíc lékaři objevili rakovinu v krku. Přijal ještě nabídku stát se ministrem kultury, ale nemoc o sobě dávala vědět čím dál víc. Jarka tuhle nepřízeň osudu trpělivě snášela, tak jako celé roky předtím, po jeho boku a snažila se mu být oporou. I když ji jeho rozhodnutí skoncovat se životem přineslo hodně těžké chvíle, snažila se ho pochopit. Dnes je s osudem i odchodem manžela smířená. Celé roky byla tou v pozadí, přizpůsobovala se jeho plánům, starala se hlavně o rodinu a snažila se ji co nejlépe zabezpečit. I dnes jí rodina dělá největší radost, užívá si dětí a hlavně vnoučat. Pracuje v rozhlase, ale moc ráda by se ještě vrátila na prkna, která znamenají svět.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Klára N. 4. 3. 2015 13:45

  Pan Václav Hybš

  Velmi zdařile natočená 13. komnata! Vtipné dialogy mezi Mistrem Hybšem a moderátorem nenásil…

 • Alex 3. 3. 2015 11:39

  Alex

  Mám rád dokumenty o významných Českých muzikantoch, ale čakal by som tiež trochu viac. Pán Hybš je v …

 • Drebin 2. 3. 2015 16:57

  odfláknutý dokument VH

  Dokument o hudebnících by měl dělat rovněž hudebník, pokud možno s alespoň nějakými znalostmi v …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 27. 2.

Václav Hybš

pátek 6. 3.

Blanka Šrůmová

Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.