Jeden z nejlepších českých mimů se před mnoha lety potýkal s alkoholismem. Nad závislostí dokázal zvítězit (2006). Připravili: H. Dědek, P. Koblovský a R. Sedláček

Třináctou komnatou Borise Hybnera je jeho bývalá závislost na alkoholu a způsob, jakým se s ní před mnoha lety dokázal vypořádat poté, co se dostal na dno a téměř do ohrožení života. Jak a v čem se může bývalá závislost projevit nyní po mnoha letech? Může se vrátit? Jaká je osobnost člověka, který dokázal přestat pít?

Průvodcem tohoto dílu je novinář Honza Dědek, který zná Borise Hybnera dlouhá léta, byl svědkem jeho vzestupů a pádů spojených s euforickým otevřením vlastního divadla Gag, jeho postupně narůstajících potíží, jeho krachu, Borisovy nezaměstnanosti, přijetí vyučování na HAMU, nabídky žít v Americe a jejího odmítnutí s výhledem na vlastní projekt v ČR, na nějž však Boris nemá (a pravděpodobně nikdy mít nebude) dostatek finančních prostředků.

Boris Hybner již léta abstinuje, ale jeho životní osud není standardní. Potřetí se oženil, má další dvě děti. O jeho osobnosti mluví jeho první žena, která ho znala v době, kdy propadl pití. Dcera – herečka Vanda Hybnerová – trochu s hořkostí vzpomíná na to, jak od nich otec odešel, když jí bylo sedm let. Jeho mladá žena Lucie hodnotí Borisovy velkorysé projekty mnohem realističtěji a skeptičtěji než on.

Kde se ve fascinující osobnosti Borise Hybnera bere nezdolná a nezničitelná energie, se kterou se vrhá do nových a nových soubojů s větrnými mlýny, o nichž po tolika letech snad už musí tušit, že jsou předem prohrané? Je pravda, že promrhal svůj talent, jak se domnívá jeho první žena? Nebo je to naopak šťastný člověk, který dokáže jít za svým snem navzdory neúspěchům a překážkám? V odpovědích na tyto otázky spatřuje průvodce příběhem otevření dveří do třinácté komnaty jednoho z neslavnějších českých mimů – Borise Hybnera.

* 5. 8. 1941

† 2. 4. 2016


Stopáž28 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3
ŽánrDokument