Listování knihou textů Zuzany Navarové. Portrét íránského kytaristy Shahaba Tolouieho. Procházka valašskými kopci se skupinou Dareband. Záznam koncertu vítěze Porty 2009 Zdeňka Hamříka a irského písničkáře Marka Gearyho (2009). Režie R. Lokajová

Obsah dílu

Přehrát vše

Poslední vydání magazínu Křížem krážem bude zaměřeno na silné autorské osobnosti.

V koncertním záznamu z festivalu Píšu písničky v olomouckém divadle Tramtárie se představí dva mladí autoři a interpreti: irský písničkář Mark Geary a jeho český kolega Zdeněk Hamřík. Zatímco Geary má za sebou bohaté zkušenosti z New Yorku, kde několik let patřil k vyhlášené hudební komunitě, Hamřík se může chlubit prvními výraznými úspěchy na „českém písečku“: v letošním roce zvítězil v národním finále Porty v Řevnicích u Prahy.

V pořadu dále nahlédneme do autorské kuchyně Shahaba Tolouieho, v Praze usazeného íránského kytaristy a hráče na tradiční perské nástroje, který se před lety rozhodl propojit prvky perské hudby se španělským flamenkem. Své album, na kterém tento styl představuje, nazval Tango Perso.

Dalším tématem magazínu bude kniha Andělská počta, která shrnuje pozdní textařskou tvorbu Zuzany Navarové, jedné z nejvýraznějších autorek českého folku, od jejíhož narození letos uplynulo 50 let. O jejích textech bude hovořit editorka knihy, bohemistka a dobrá přítelkyně Navarové Hana Svanovská.

Silné autorské zázemí má i skupina Dareband, kterou televizní štáb navštívil na Valašsku. Písně jejího kapelníka Jiřího „Dareby“ Václavíka by se daly označit jako „moderní folklor“ a některé z nich byste od opravdových valašských lidových téměř nerozeznali.

Režie pořadu Radka Lokajová. Dramaturg Milan Tesař.

Stopáž42 minut
Rok výroby 2009
ŽánrHudba