Chat

Polohování kojenců a vzdělávání rodičů

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 7. října 2011

Jana Žurková: „Dobrý den paní Kiedroňová, jaký máte názor na cvik přitahování do sedu miminka do úhlu 45° či více? A pak na odrážení miminek nožičkama? Dle mého názoru to není vhodné. A děkuji za vydané knihy, od té doby mi trhá srdce, když vidím miminka, jak jsou špatně nošena a ráda bych s tím něco udělala. Sice jsem nechodila k vám do kurzu, ale jiného, kde nás správnou manipulaci učili, ale stále většina rodičů nosí děti špatně, přičemž kdyby se alespoň v porodnici naučily maminky a personál základní pravidla, tak by to snad bylo lepší. I když je to hlavně o přístupu rodičů. Přeji pěkný den“

Eva Kiedroňová: „Milá Jano Přitahování dětí do sedu je pouze vyšetřovací metoda, kterou nedoporučujeme používat k nácviku ani k posilování. Správně sedět se dítě naučí po posílení posturálních svalů (šíjové, mezilopatkové, zádové, břišní i hýžďové) z nakleknutí přes překážkoý nebo šikmý sed, a to mezi 7. a 8.měsícem věku. Stejně tak odrážení nožiček je vrozený reflex, který nepodporujeme. Chodit se dítě naučí až po dostatečném rozvinutí rovnováhy, koordinace pohybů, síly svalů i orientačních dovedností, ke čemuž dojde díky pravidelného nacvičování polohy na bříšku, pivotace, naklekávání, lezení, stoupání a chůze bokem nebo čelem u opory. Souhlasím s Vámi, že by bylo ideální, kdyby všechny důležité informace o správné manipulaci a vývoji dítěte mohli získat již v porodnici, ale také s Vašim názorem, že hlavní zodpovědnost za vývoj dítěte máme my rodiče, kteří naštěstí můžeme docházet do různých kurzů a nechat se vést vhodnou literaturou. Naše největší pozornost je v současné době zaměřena na vzdělávání rodičů i odborníků, kteří mají zájem tyto informace šířit a vyučovat, aby se nastávající rodiče i rodiče s malými dětmi měli skutečně možnost obrátit na odborníka přímo ve svém místě bydliště. Mějte se moc hezky a přeji Vám krásné a pohodové dny. Eva Kiedroňová“

Jana Svobodová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na podporu chození dítěte. Mám 14 m.syna a vím že by se neměl vodit za ručičky, držím ho pod pažemi ale dlouho to nevydržím a syna položím který se začne samozřejmě zlobit.jak ho motivovat v chůzi??? Děkuji a Díky za Vaše dvě krásné knihy. Svobodová“

Eva Kiedroňová: „Milá Jano Při vedení dětí za ruce nebo v podpaží se tyto děti doslova spoléhají na oporu a držení rovnováhy rodičem, a tím nerozvíjejí vlastní rovnováhu, orientační dovednosti, potřebnou koordinaci pohybů ani sílu potřebných svalů, které budou po celý život zodpovídat za správné vzpřímení. Daleko lépe je děti pokládat již od útlého dětství na zem (nejlépe přímo do polohy na bříško přes pozici koníčka), motivovat ho k nácviku vzpřimování, pivotaci, lezení, stoupání a obcházení nábytku samostatně. Jedině četné zkušenosti díky pravidelného tréninku dělá z učně mistra. Mějte se moc krásně a přeji Vám hezké dny. Eva K“

Renata Hörstová: „Dobrý den paní Kiedroňová, Jelikož jsme maminka čekatelka a nakupuji výbavičku pro moji holčičku, chtěla bych se Vás zeptat jaký je Váš názor na ukládání novorozenců a následně kojenců do polohovacíhc lehátek, je-li to vhodné již od útlého věku? Nevadí malinkým miminkům polosed, ve kterém jsou v lehátku? Dále bych se chtěla zeptat, jaká je momentálně nejvhodnější poloha pro spaní miminka v postýlce a od kdy používat polohovací válečky, jsou vhodné i na spaní miminka v noci? Děkuji Vám, s pozdravem Renata H. Děkuji také za Vaši úžasnou knihu Něžnou náruč rodičů, četla jsem jí a jsem z ní nadšená. Přeji krásný den.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Renato Pro novorozence je nejlepší polohou k odpočinku a ke spánku poloha na zádech. Ideální je novorozence balit do péřové polovysypané peřinky a i s ní je položit do vodováhou vyvážené (hlavně pravolevě) dětské postýlky, košíku, kolébky nebo kočárku, a to na polštář, aby se tělíčko dostalo do úhlu cca 10-20°. V těchto podmínkách se dítě nejlépe uvolní, dobře se mu dýchá i tráví a hlavně je spokojené. Lehátko, autosedačku, baby vak nebo jakékojiv jiné nosítko využívejte pouze po chvilkách v nezbytném případě. Polohovací válečky využíváme pouze u dětí s fixovanou predilekcí hlavičky (hlavička stále otočená k jedné straně). Přeji Vám pěkné a pohodové dny. Eva K“

Jana Lněničková: „Dobry den,rada bych se zeptatla na Váš názor ohledně polštářku a peřinky do postylky.Jednak muze byt polstarek?Myslíte si že je spravne pouzivat vse antialergenni-dute vlakno?nebo zvykat na prirodni material,napr.peri?Dekuji“

Eva Kiedroňová: „Milá Jano Děti do cca 4.-5.měsíce věku je ideální pokládat do nebo alespoň na polovysypanou péřovou peřinku. Později je již pokládáme na polovysypaný péřový dětský polštářek. Přírodní materiály jsou pro valnou většinu dětí tím nejlepším řešením. Dětské peřinky i polštářek je možno sehnat na stránkách www.kenny.cz. Mějte se moc hezky. Eva Kiedroňová“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde je možné zakoupit Vaše knihy. Děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Jano Knihy je možno zakoupit běžně v knihkupectvích nebo na stránkách www.kenny.cz. Přeji Vám krásné dny. Eva K“

Štěpánka: „Dobrý den, mám desetiměsíční dceru, od sedmého měsíce leze po čtyřech, teď se asi měsíc postaví s oporou na nožky. Neumí si ale sama sednout, vždycky se převáží. Naučila se, že si z lezení klekne. Chci se zeptat,jestli jí můžu nějak pomoci, aby se naučila sednout. Děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Milá Štěpánko Dá se dítěti napovědět techniku, kterou se z lezení posadí, ale zrovna tuto dovednost opravdu není potřeba učit. Sedět se naučí každé zdravé dítě, aniž bychom ho to učili a věřte, že se celý život nasedí ještě tolik, že to bude spíše ke škodě než k užitku. Méte velmi moudré dítě. Nechejte ho raději z lezení si kleknout a zůstat v pohotovosti k dalšímu lezení. Koneckonců - sed na patách je jeden z nejzdravějších typů lezení.Je dobře, že nesedí a raději aktivním pohybem posiluje důležité posturální svaly, které budou po celý život zodpovědné za správné vzpřímení. Přeji Vám pohodové dny. Eva K“

Ana: „Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat jak motivovat dítě k otáčení na bříško a zpět, děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Milá Ano Nejdříve své dítě svlékněte z plen a položte je na měkkou tenkou podložku na rovném pevném základě. Navažte s ním zrakový i slovní kontakt. Poté ho zastabilizujte do podložky, a to tak, že jednu ruku položíme na hrudníček a druhou ruku pod hlavičku. Ruku z pod hlavičky vytáhněte zpoza záhlaví, aby se dostala hlavička do osy s tělíčkem. Ruku na hrudníčku můžete držet stále. Volnou rukou ho motivujte hračkou ke zvednutí rukou i nohou nad podložku. Jakmile zvedne nohy i ruce, tak dítě hračkou namotivujte k otočení hlavičky na stranu ruky s hračkou a pomalu pusťte hrudníček, aby se mohlo dítě otočit na bok. Hračku položte kousek před ruce dítěte, aby se za ní muselo trošičku natáhnout. Jakmile se dostane na bok, tak je na něm na chvíli ponechejte. Rukou, která držela hračku lehce zatlačte na bok pánve a součaně nastimulute svrchní dolní končetinu vpřed. Prsty druhé ruky zatlačte na temeno hlavičky, aby se dostaly do osy s páteří. V tuto chvíli si všimnete bočního vzpřímení, díky kterému se dítěti podaří dotočit na bříško. Můžete mu lehce dopomoci. K obratu zpět dítě opět nejdříve nalákejte k obratu hlavičky za hračkou, poté mu podsuňte protilehlou ruku pod tělíčko a hračkou ho lákejte k dotočení hlavičky i tělíčka. Mějte se moc hezky. Eva K“

Lucie Svobodová: „Ještě jednou dobrý den, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za Vaši práci, myslím, že mi Vaše kniha i přenosy v Sama doma pomohly, lépe polohovat a nosit mé děti, dokonce i teď když jsou mému synovi téměř dva roky, stále na jeho přenášení některé polohy používám a je to pro mě velké ulehčení. Jen je teď pro mě jaksi těžší se dívat na ostatní maminky, které nosí děti špatně a mám takové i v rodině. Bohužel je velmi těžké to nějak napravit.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Luci. Děkujeme Vám za Vaši pdoporu i slova uznání. Pokud to bude jenom trošičku ve vašich silách, tak se pokuste ve svém okolí najít někoho, kdo by se ve vašem městě těmto aktivitám rád věnoval. S přátelským pozdravem Eva Kiedroňová“

jarka: „Dobrý den teď jste v televizi řekla aby jsme pomohli vam s kurzy kde je možno se zaškolit a poct vám jsem maminkou postiženého syna a ráda bych vám pomáhala“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Jarko Z vašeho zájmu o spolupráci máme velkou radost. Napište nám prosím svou žádost na info@enny.cz. Přiložte prosím svůj životopis a fotografii. Moc se těšíme na spolupráci s Vámi. S přátelským pozdravem Eva Kiedroňová“

Aneta: „Dobrý den, mluvila jste, že hledáte nové zájemce do Vašeho oboru. Mužete mi prosím napsat, co je podmínkou a kde se mohu dozvědet m´více informací? Předem dekuji“

Eva Kiedroňová: „Milá Aneto Podmínkou spolupráce je především Váš upřímný zájem, ochota se neustále v tomto oboru učit a vzdělávat, dobrý zdravotní stav (zdravotní průkaz), morální bezúhonnost, ukončené nejméně středoškolské vzdělání s maturitou. Více informací můžete získat na stránkách www.kenny.cz nebo napište na info@enny.cz, kde nám současně prosím pošlete životopis a fotografii. Přeji Vám krásné a pohodové dny. Eva K“