Chat

Nejčastější potíže při psychomotorickém vývoji dítěte

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 9. září 2011

Petra Kalčevová: „Dobrý den. Za měsíc čekáme narození druhého dítěte, máme chlapečka, kterému bude 1,5 roku, často mi kamarádky říkají, že po narození mladšího sourozence se děti ve vývoji vrátili o kus zpět, je to přirozené? Mohu nějak ovlivnit, aby se to u nás nestalo a třeba naopak aby ho to popohnalo dopředu? Děkuji Petra“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Peti Co nejvíce malého zapojujete, mluvte s ním a na vše ho připravujte. Je velmi prvděpodobné, že se mu občas zasteskne, že na miminko bude zaměřena větší pozornost. Možná se bude chtít nechat kojit, chovat nebo přebalovat, což mu klidně dopřejte, neboť pro jeho věk jsou tyto potřeby stále zcela přirozené. Tím, že budete mít doma ještě menší miminko, tak se Vám Váš starší syn bude zdát najednou velký. Pravdou však je, že je stále dítě, které bude potřebovat Vaši velkou pozornost, pomoc a lásku. Tím, že na tuto skutečnost již myslíte, tak to jistě zvládnete. A já Vám držím palce. Eva Kiedroňová“

Olga: „Dobrý den, synovi je 7 měsíců, před měsícem se začal přetáčet na bříško, kdykoli jsem ho položila na zádíčka, hned se rád přetočil na bříško, ale trvalo to zhruba týden a nyní ho musím k přetáčení nutit a motivovat. Snažíme se pracovat podle Vašich knih ale mohla byste, prosím ukázat živě nějaké povzbuzení? Moc děkuji Olga Holobradá“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Oli Nevím, jestli se k tomuto tématu dostaneme, tak raději odpovím hned. Syna svlékněte do naha, nebo alespoň z plen, aby se mu lépe zvedalo nohy a ruce nad podložku. Pokládejte ho nejlépe na podlahu s kobercem, aby měl prostor a motivaci se pohybovat a otáčet. Jakmile zvedne nohy a ruce nad podložku, tak ho lákejte svou tváří i hračkami k otočení hlavičky, natažení rukou a následnému obratu na strnu. Jednou vlevo a jednou vpravo. Ke zvládnutí obratu mu teké pomůže Váš návyk zvedat ho z podložky nabalením. Opět střídavě na obě strany. Přeji Vám hodně štěstí. Eva K“

Eva Macková: „Dobrý den paní Kiedroňová, mám doma 9-ti měsíční holčičku a stále neleze. Jen se plazí po bříšku. Když se snažím ji dát kolínka pod sebe, začne se rozčilovat a plakat. Nemá ani tendenci se tavět v postýlce nebo se přitahovat za šprušle u postýlky. Můžete mi prosím poradit, jak ji třeba motivovat nebo jak s ní cvičit, aby začala lézt ? Mám strach, aby tam nebylo něco špatně třeba po neurologicé stránce. Děkuji za odpověď. Eva“

Eva Kiedroňová: „Milá Evi Doporučuji Vám holčičku zvedat z podložky a pokádat zpět vždy a zásadně přes polohu na bříšku s pánví níže, než hlava, nejlépe v úhlu cca 45° k podložce. Ideáln úchop je dlaní jedné ruky pod oblastí žaludku a druhou rukou v rozkroku tlačíme zadeček do tzv. podsazení pánve. Jedná se o úchop, který pro zjednodušení nazýváme "koníček". V koníčkovi ji také veďte ke sbírání hraček z podlahy. Zemská přitažlivost zajistí, že se naučí dávat všechny čtyři končetiny pod tělo. Ideální je také, když ji umožníte se pravidelně pohybovat v nahotě. Dále je možno nacvičovat střemhlavou reakci nebo lezení po schodech. Také je celá řada hravých cvičení, ktera dítě stimulují k lezení. Najdete je v publikaci "Rozvíjej se děťátko", kterou je možno zakoupit kdekoliv v knihkuoectví nebo v akci na stránkách www.kenny.cz. M+jte se moc hezky. Eva K“

sarka: „dobrý den, mám dvouměsíční dceru, při veškeré m kontaktu s ní se držím všech Vašich rad z knihy a videa Něžná náruč...co se ale ozývá, jsou moje záda, přitom dcerka je spíš drobnější. Dělám něco špatně? Děkuji moc.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Šárko Není divu, že se záda ozývají. Nosit devět měsíců velké bříško, které táhne záda do zvýšené lordózy, poté dítě zvedat, nosit je v náručí či ho kojit a kulatit u toho hřbet, zádům zrovna neprospívá. Doporučuji dítě zvedat z podřepu, při chování dítěte v náručí si trošku zacvičte tak, že rozkročte nohy, pokrčte v kolenou, podsaďte pánev a přenášejte váhu, podřepujte a prostě si zacvičte.Cvičení doplňte o doporučená cvičení pro zdravá záda, která brzy najdete v Radách na stránkách www.kenny.cz. Mějte se moc hezky. Eva K“

Lenka Vetýšková: „Dobrý den, zanedlouho čekáme narození miminka a mě by zajímalo, jak by měla vypadat správná poloha při spinkání. Pořídila jsem si do postýlky polohovací klín, je to správně?Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den.Lenka“

Eva Kiedroňová: „Milá Leni Pro miminko je ideální spát v péřové peřince v postýlce vyvážené pravolevě do vodováhy. Dítěti velmi prospívá vyvýšená poloha pomocí klínu nebo velkého polštáře utřepaného do klínu, na který ho pokládáme i s peřinkou. Nejdříve dítě do peřinky, balíme poměrně na pevno a ihned po usnutí je z pevného zabalení uvolníme. Postupně je možno ho balit stále jemněji a nakonec mu bude stačit ho na peřinku pouze pokládat. Kolem 4.měsíce věku bude možno vyměnit peřinku za dětský polštářek. Peřinku i polštářek je možno pořídit prostřednictvím e-shopu na stránkách www.kenny.cz. Přeji Vám krásné a pohodové dny. Eva K“

Veronika Zelinková: „Dobrý den, moje dcera (8,5 měs) se od konce 8.měs. houpe na kolínkách a teď se asi týden posunuje vpřed takovými přískoky kdy podsune obě kolínka současně, pak se rozplácne hrudníkem na zem, znovu podsune kolínka a takto se i velmi rychle zvládne přesunout i na větší vzdálenost. Je to v pořádku ? Bojím se aby jí to nestačilo a proto aby nebyla demotivovaná lozit. Když se pokouším jí kolínka podsouvat střídavě jako při lezení, tak odmítá spolupracovat, je tvrdohlavá, nikdy si nic nenechá vnutit. Současně by mě zajímalo zda ji lze již v tomto věku nějak usměrňovat - je dost živá a už začíná "škodit" - kouše mě při kojení, trhá mi vlasy, bere brýle, vše zkoumá ... ale nemám pocit, že by opakované NE nebo plácnutí přes zadek chápala - bere to jako hru a dělá to stále znovu ... Díky za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Veroniko Pokusy Vaší dcerky o lezení jsou naprosto přiměřené jejímu věku. Samotné lezení můžete nacvičovat hned několika způsoby, které najdete v publikaci "Rozvíjej se děťátko" od str. 236. Co se týče usměrňování vaši maličké, tak je skutečně nejvyšší čas omezovat ji v nápadech ubližovat Vám nebo komukoliv jnému. Klidně ji chyťte za ručku, vytáhněte prso, ... dívejte se ji do očí a trpělivě ji vysvětlujte co cítíte, že Vás to bolí, ..... Vaše tvář musí vždy odpovídat situaci. Přeji Vám hodně krásných chil s Vaší maličkou. Eva K“

Eva Táborská: „Dobrý den, mám 3měsíční dceru a doma vaši knihu Nežná náruč, snažím se dceru nosit a zvedat podle Vašich doporučení - klubíčko, tygřík, přesto mi přijde, že je celkově "neklidná". Pořád prudce máchá ručičkama a kope nožičkama, nevydrří chvilku v klidu. Když ji zvedám a nesu, v náručí se mi vzpouzí, přitahuje hlavičku k hrudníku, úplně se mi vykroutí. Myslíte, že dělám něco při přenášení špatně? Jak jí mám navodit nějaký "klidovější" režim? Děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Evi I když Vaše dceruška divočí, vy zůstaňte klidná a pohodová. Dříve nebo později se začne chovat podobně Vašemu chování. Děti jsou jako opičky - "opička vidí, opička dělá", a také - žádné jablko nepadá daleko od stromu. Přeji Vám hodně trpělivosti a lásky. Eva K“

Eva Sedláčková: „Dobrý den, nejdříve Vám děkuji za knihu Něžná náruč rodičů, které se snažím držet a teď dotazy. Mám 4 měsíčního synka. Sám se zatím otáčí na bok a v poloze na zádech se odstrkuje nohama a posunuje se dál za hlavičku. Když ho držím v klubíčku stále se sám předklání do ještě většího klubíčka a baví ho být na klokánku. Je to v normě? Ale moc se mu nelíbí na bříšku. Chvíli vydrží na loktech, ale pak se mu ručičky rozjedou do stran. I přes to hlavu krásně zvedá, ale za chvíli ho to omrzí, unaví se a začne se rozčilovat. Co mi poradíte? Moc děkuji a přeji hezký den. Eva S“

Eva Kiedroňová: „Milá Evi Váš maličký se chová přiměřeně svému věku. Když se předklání v klubíčku, tak posiluje bříško. Hlavně ho prozatím neposazujte. Při hrách v poloze na zádech ho raději svlékněte do naha nebo alespoň z plen a motivujte ho ke zvedání všech končetin nad podložku. Tím mu vytvoříte dobré podmínky k obratům na bok a naopak zamezíte, aby se nezakláněl a neodrážel nohama od podložky. Doporučuji Vám nosit malého v klokánkovi s hračkou v ruce a také zvedat ze země a pokládat zpět na podložku zásadně přes polohu na bříšku a pozici koníčka, nejlépe s hračkou v ruce. Přeji Vám krásné a usměvavé dny s Vaším synem, Eva K“

Míla: „Dobrý den, máme 6,5 měsíčního syna.Jak už jste odpovídala nějaké mamince, kvůli zvedáný na nožičky, tak náš syn to taky dělá.Staví se sám , když si ho posadíte na kolena tak se automaticky staví na nožičky. Dokonce , když ho postavíme na zem a držíme ho za ručičky tak udělá pár krůčků. Chtěla jsem se Vás zeptat zda je to nějak na škodu.Kyčle má na 100% v pořádku. Moc Vám děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Mílo Je to na škodu nejen vůči jeho páteři, kterou ještě nemá možnost držet ve správném postavení prozatím neposílenými posturálními svaly, ale také z hlediska jeho vnitřní motivace o daleko zdravější činnost pro jeho správný vývoj než je pasivní postavení a chůze. Pokud zjistí, že když Vám dá najevo se postavit a chodit, tak vy mu vyjdete vstříc, bude to po Vás vyžadovat stále intenzivněji. Vy budete dřít a malý Vás bude využívat. Psychicky bude zaměřen na vymáhání Vaší aktivity a přestane se spoléhat sám na sebe. Přestane mít zájem o vlastní aktivitu a nácvik různých dovedností, které mají být pro něj do budoucna přínosem ať už z heldiska rozvoje rovnováhy, koordinace pohybů, orientačních dovedností i síly svalů. Tyto zkušenosti mu pak budou chybět při výuce dalších a těžších aktivit. Přeji Vám krásné a pohodové dny. Eva K“

Marketa: „Dobrý den paní Kiedroňová, po přečtení vašich knih Něžná náruč a Rozvíjej se děťátko jsem postupovala podle vašich doporučení,přesto se můj 6.měsíční syn nepřetáčí sám ze zad na bříško,pouze s dopomocí,nenechá se ani stimulovat hračkou,druhé vzpřímení také nezvládá,ale první jsme ve 3.měsíci zvládli bez problémů, na bříšku je velmi rád. Jak ho mám stimulovat jinak? Děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Milá Markétko Je velká pravděpodobnost, že se nejedná o nic vážného. Je zcela možné, že jste se zaměřila na některá opatření a jiná Vám trošku unikla. Mezi nejdůležitější opatření patří - nenosit dítě ve svislé poloze, ale v klokánkovi s hračkou v ruce. Nezvedat ze země zády k zemi, ale zásadně přes polohu na bříšku nebo alespoň nabalením. Nacvičovat sbírání hraček ze zeme přes pozici klokánka a střemhlavou reakci. Umožnit dítěti pohybovat se co nejvíce bez plen, nejlépe v nahotě a v prostoru, nejlépe po podlaze na koberci. Pokud by tato opatření nepomohla, pak vřele doporučuji navštívit poradnu o Psychomotorickém vývoji dítěte, kde budete mít možnost prokonzultovat konkrétní opatření. Poradny jsou organizovány v Třinci - tel.č. 736 520 415, ve Frýdku Místku 736 520 414, ve Valašském Meziříčí 736 520 424, v Brně 736 520 600, v Ostravě 736 520 543, ve Zlíně 736 520 498 a v Praze 736 520 401 nebo 403. V těchto městech jsou také organizovány kurzy Něžné náruče rodičů a stimulace PMV dítěte. Přeji Vám hodně síly a trpělivosti a těším se na jakýkoliv další kontakt s Vámi. Eva K“

Petra H.: „Paní Evičko především Vám chci mooooc poděkovat, díky Vašemu vstupu ještě před prázdninami o hrubé motorice dítěte jsem našeho skoro 9 měsičního synka konečně naučila lézt po čtyřech. Pilně jsme jsme cvičily, instruovala jsem i celou rodinu, jak malého zvedat a pokládat na podložku a opravdu se zadařilo, za tři týdny začal lézt a za týden na to už se stavěl. V neděli mu byl rok a už krásně běhá a i díky tomu lezení umí moc pěkně padat, že si neublíží. Takže ještě jednou díííííky :)“

Eva Kiedroňová: „Milá Peťko Vaše zpráva mne velmi potěšila a naladila do další práce pro Vás - pro rodiče s maličkými dětmi. S láskou Eva K“