Chat

lékárník

David Mendl

S čím poradí lékárník

Záznam chatu z pátku 20. dubna 2018

ANTICYKLON: „S čím nejvíc radíte vy jako lékárník?“

David Mendl: „Nejčastěji je to ohledně správného užívání léků, jejich dávkování, interakcí, ale také pomáháme pacientům se samoléčit,konzultovat jejich zdravotní stav, věnovat se prevenci.“

SK: „Co nejdůležitějšího by měl radit lékárník?“

David Mendl: „Obecně lze říci, že by měl být nápomocen pacientovi vždy, kdy to pacient potřebuje. I ta nejmenší pomoc, která může vést ke zlepšení zdravotního stavu je velmi důležitá.“

ANTIMONY: „S čím by neměl nikdy radit lékárník?“

David Mendl: „Rozhodně jsou to situace, které na základě odborné konzultace a poradenství v lékárně vyžadují návštěvu odborného lékaře. Lékárník na základě svého vzdělání je schopen takové situace správně vyhodnotit a doporučit pacientovi návštěvu ordinace.“

Ondřej: „Dobrý den, dnes jsem dostal od bolesti Aulin s doporučením, že jej mohu kombinovat s Ibalginem. Lékárník mi ovšem řekl, že tato kombinace není možná. Jak to tedy je? Díky“

David Mendl: „Mohu pouze konstatovat, že oba přípravky velmi zjednodušeně řečeno, jsou svým účinkem podobné. Nevadí, že je máte doma oba, nicméně jejich užívání bych střídal. Nedoporučuji je užívat zároveň. Mějte se hezky“

ZK: „Dobrý den, Poradite prosím nějakou účinnou mast při naražení ruky..mit ruku v klidu a ortezu celý den s malým dítětem nejde. Dekuji“

David Mendl: „určitě se s důvěrou obraťte na svou lékárnu, se kterou máte nejlepší zkušenosti, lékárník nebo farmaceutický asistent Vám rozhodně dokáže pomoci“

Klára: „Dobrý den, jaké vzdělání má nebo může mít lékárník? V lékárně se vyskytují různé profese, od středoškoláků po vysokoškoláky. Jak zákazník od sebe tyto rozdílné pracovníky v lékárně rozezná a jaký je mezi nimi přesně rozdíl v kompetencích?“

David Mendl: „Lékárník je vzdělán vysokoškolsky - studium farmacie na dvou fakultách v ČR - poznáte ho nejčastěji tak, že Vám vydá lék na lékařský předpis, Farmaceutický asistent je vzdělán středoškolsky nebo na Vyšší odborné škole a poznáte ho tak, že nejčastěji Vám odborně poradí s volně prodejnými přípravky. Velmi jednoduše.“

Jarka: „Dobrý den, minulý týden jsem šla do lékárny s tím, aby mi doporučili nějaký lék na bolest zad, byl mi nabídnut Ibalgin a ještě nějaký univerzální lék na bolest, nic jiného prý neexistuje. Opravdu neexistuje volně prodejný lék na uvolnění svalů? Děkuji.“

David Mendl: „Bohužel musím konstatovat, že existuje, proto Vám doporučím abyste se obrátila na jinou lékárnu. Konkrétní název přípravku Vám zde nemohu sdělit.“

Martina: „Radí lékárníci na základě vlastního uvážení nebo podle toho co musí prodat?“

David Mendl: „To je složitá otázka, já stále věřím, že každý lékárník a farmaceutický asistent mají vždy na prvním místě pacienta a spolehlivou zdravotní službu.“

irena: „Váženy pane magistre, je nějaký ucinny volne prodejny preparát proti otokum nohou (lytek)? Dekuji Irena“

David Mendl: „Dobrý den, ano - existuje volně prodejní preparát mezi jehož vlastnosti patří zpevnění cévní stěny, poraďte se prosím s důvěrou v lékárně, určitě Vám dobře poradí.“

Marie: „Dobrý den, prosím Vás, lze brát léky a homeopatické léky zároveň? Případně s jakým odstupem užívat? Děkuji“

David Mendl: „Z mého pohledu na věc to možné je, rozhodně ale mějte na mysli specifika užívání homeopatik - specifik je hodně - nechejte si je prosím v lékárně vysvětlit, ať vše užíváte správně a výsledek je zlepšení zdravotního stavu :)“

Nikola: „Dobrý den, mám dotaz ohledně doplňků nebo vitaminů v období těhotenství. Aktuálně jsem v 27 tt. Ráno užívám tablety na štítnou žlázu Euthyrox 75 a železo (Sorbifer durules), v poledne doplněk MEDPHARMA OMEGA 3-6-9 a večer znovu železo (Sorbifer durules). Chtěla jsem užívat Femibion, ale z důvodu tablet na štítnou žlázu by nebyl doporučen a kyselinu listovou jsem přestala brát po 3 měsíci. Chtěla bych Vás tedy poprosit o radu, zda je nějaký další doplněk, který mohu užívat nebo je to takto dostačující? Děkuji za odpověď N.“

David Mendl: „Vždy doporučuji všem pacientům používat zdravý rozum :), pokud jde o Vámi popsaný zevrubný stav a nemáte problémy s příjmem potravy, normálně a zdravě jíte, moje nejlepší rada v tomto případě, kterou bych doporučil i své rodině :)- nechte vše plynout přirozenou cestou a nic více již neužívejte. Nejdůležitější pro zdravý vývoj plodu v prvních měsících těhotenství je kyselina listová, což jste užívala. Radujte se tedy ze svého těhotenství, užívejte si ho a buďte bez obav.“

A. H.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda léky na zmírnění úzkostných stavů (smutku) lze brát i dlohodobě - např. 2 měsíce v kuse. Jedná se o NovoPassit, Guajacuran. Děkuji.“

David Mendl: „Přiznám se, že nevím z jakého důvodu oba přípravky užíváte, nicméně pokud se ani po dvou měsících stav nelepší, doporučil bych velmi návštěvu odborného lékaře, který pro dlouhodobější užívání předepíše určitě vhodnější alternativu.“

Hanka Hloušková: „Je podle vás jednoduché vysvětlovat seniorům používání nějakého léku ?“

David Mendl: „Myslím si, že senioři jsou našimi oblíbenými pacienty, jen je třeba občas trochu více trpělivosti..a na to jsme připraveni, lékárníci jsou tady pro všechny, kdo potřebují pomoc.“

Zina: „Dobrý den, jak spolehlivé jsou v lékárně zakoupené testy na celiakii? Máte zpětnou vazbu od klientů nebo lékařů? Děkuji“

David Mendl: „Bohužel se tentokrát přiznám,že tuto informaci nemám. Předpokládám ale, že pokud jakýkoliv test zakoupíte v lékárně, tak je zcela jistě řádně odatestován a bude fungovat.“

Zlata Kukalová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat..asi před půl rokem mi křuplo v ruce, přesněji na kloubech prstu a dlaně..dle rentgenu zlomené nic neni, ale bylo mi řečeno, že bolest bude tak 4-5 dní, že to budou šlachy...mazala jsem..snazila jsem se nosit ortezu, ale stále to boli..nejhorsi je to pri činnosti jako je třeba loupání brambor..volala jsem tam kde mi dělali rentgen, no prý ortezu a ruku co nejvíc v klidu...jelikoz mám malé dítě, ruku mít v klidu celý den nejde, tak jsem se chtěla zeptat, zda nemáte nějakou radu. Děkuji. Zlata Kukalová“

David Mendl: „Musím zodpovědně říct, že v těchto případech (jak jste popsala) opravdu nejčastěji doporučujeme klidový režim, což chápu, že ve Vašem případě není jednoduché. Nicméně pokud i přesto budou obtíže přetrvávat, zkuste kontaktovat svého lékaře s prosbou o opětovné vyšetření.“