Chat

ředitel programu

Petr Sýkora

Asistované vymáhání výživného

Záznam chatu z pátku 6. dubna 2018

AK: „Představte ten program asistovaného vymáhání výživného - podstatné věci prosím.“

Petr Sýkora: „Hezký den, děkuji za otázku.Program asistované pomoci funguje na principu bezplatné pomoci lidem, kteří se potýkají, potýkali nebo můžou v budoucnosti potýkat s problematikou nezaplacených alimentů. Kromě poradenství a mediace zajišťujeme také bezplatné právní zastoupení. V některých případech pomáháme rovněž při řešení exekucí. Doporučil bych Vám se obrátit se na naši asistenční linku. Kontaktní údaje naleznete na webové stránce www.vasevyzivne.cz. Děkuji. Sýkora“

DAYD: „Jaké nevýhody má asistované vymáhání výživného?“

Petr Sýkora: „Hezký den, děkuji za dotaz. Asistenční program funguje na principu bezplatné pomoci. Poskytujeme pomoc formou mediace, bezplatného právního zastoupení. Děkuji. Sýkora“

STOP: „Jaké výhody má asistované vymáhání výživného?“

Petr Sýkora: „Hezký den, děkuji za dotaz. Každý případ posuzujeme individuálně. Nabídnutá pomoc může mít nejrůznější povahu, od mediace po zajištění bezplatného právního zastoupení při procesu vymáhání dlužné částky. Neváhejte se obrátit na naší asistenční linku. Děuji. Sýkora“

Jana: „Dobrý den,poradíte jak vymoci dlužné výživné z otce když již několik let neplatí,majetek oficiálně nemá a dělá leda tak načerno?Dítě už se stalo zletilým a tím je to ještě těžší.Obávám se že dluh se časem promlčí a otce tím vyhraje.O přístupu soudu je úplně škoda mluvit,když po podání tr. oznámení nemáme nárok vědět kdy bude soud,jak to dopadlo a můžeme se jen opakovaně dotazovat jestli už je hotovo a nabylo to právní věci a až pak si můžeme milostivě zažádat o rozsudek-opravdu super systém“

Petr Sýkora: „Hezký den, chápu Vaši složitou situaci. Doporučil bych Vám nicméně obrátit se na naší asistenční linku a celou situace probrat s odborným asistentem. Mnohdy i zdánlivě nemajetný rodič může disponovat majetkem, který lze využít na úhradu dlužné částky. Zletilost dítěte nemění nic na situace, že pokud disponujete rozsudkem, ve kterém se stanovuje vyživovací povinnost, lze výživné vymáhat až 10 let zpětně. V případě, že rozsudek nemáte, vyžívné lze poté vymáhat 3 roky. Děkuji. Sýkora“

Jana: „Dobry den pane Sykora, chci se prosim zeptat: kdyz byl byvaly pritel uz 2x u soudu a jeden dluh stary 3 roky stale nedoplatil a k tomu se kazdy mesic "prosim" o alimenty...ma davat do 20.v mesici...napr za brezen jeste nedal...Nekdy da na trikrat a stale jen cekam...Da se to nejak resit? Na policii vim, ze vadi, kdyz neda 3 mesice nic, i kdyz da neco, ma jako snahu..Ale trnu kazdy tyden kdy da penize, jelikoz stale slibuje za tyden za tyden...“

Petr Sýkora: „Hezký den, Jano, děkuji za dotaz. Otázka částečně úhrady a 3 měsíční lhůty je důležitá pouze v otázce trestní odpovědnosti, tj. laicky řečeno, zda může být za neplacení alimentů trestně stíhán. Vymožení částky je potom samostatná věc. Ta lze vymáhat až 10 let zpětně, pokud disponujete rozsudkem stanovující vyživovací povinnost. Pokud rozsudek nemáte, tak lze výživné vymáhat 3 roky zpětně. Nicméně i ona 3 letá lhůta je ve Vašem případě dostatečná. Další otázky Vám rádi zodpovíme na naší asistenční lince. Kontakty naleznete na webu www.vasevyzivne.cz. Děkuji. Sýkora“

Karel Holcman: „Dobrý den, rád bych se zeptal na trošku problematický problém. Dcera žije 6 let ve Francii a je v pátém měsíci těhotenství. Otec je Francouz a nejsou manželé. Nicméně otec teď dítě odmítá a dceru vyhodil. Dcera je tedy na cestě domů a bude rodit a asi i nadále žít v Čechách. Má smysl vymáhat v rámci EU výživné, když se dokonce provalilo, že otec je stíhán pro daňové úniky? Nebo je lepší otce neuvádět a prostě zapomenout. Vím, že je to složitější, ale děkuji za odpověď. Holcman“

Petr Sýkora: „Dobrý den, Karle, rozumím. Existence daňových úniků nemusí nutně znamenat, že se jedná o nemajetného otce. Doporučil bych Vám nejprve udělat test otcovství. Přeshraniční vymáhání, jak zmiňujete, je volbou jak se k dlužné částce dostat. Rádi Vám s případem pomůžeme. Obraťte se prosím na naší asistenční linku. Děkuji. Sýkora“

marta: „dobrý den, sestra má pět dětí od 2 do 18 let, všechny se sociálně slabšími partnery, kdy výživné nedostává ani od jednoho, jeden že má exekuci, druhý neplatí, nebo jendou za pár měsíců dá minimální částku aby se nedostal k soudu, dá se s tím něco dělat?děkuji“

Petr Sýkora: „Hezký den, Marto, děkuji za dotaz. Ano, tento stav se vyskytuje poměrně často. Existence exekucí nemusí nutně znamenat, že je dlužná částka nevymahatelná. Výživné je navíc ze své podstaty prioritní pohledávka. Laicky řečeno - pokud má dlužník více exekucí, například díky půjčkám, Vy se svoji pohledávkou ostatní přeskočíte. Situaci bych tedy doporučil řešit. Pro více informací se neváhejte obrátit na naší asistenční linku. Kontakty naleznete na webu vasevyzivne.cz Děkuji. Sýkora“

Stanislava Jenišová: „Dobrý den, po rozvodu v r.2011, kdy 2 synové již byli zletilí, ale studující, měli si sami žádat otce o výživné. Ten raději nepracuje, přesvědčil je, aby soudně nežádali s tím, že sám pro sebe nemá dost peněz (doslovný výrok pana ing.: "taky musí mít z čeho chcát a srát" ). Sice jsou synové "při mě", schválili a podporovali rozvod s násilnickým alkoholikem. Jsou ale ze strany otce a tchánů citově vydíráni, pokud by žádali výživné, tak je do konce života nechtějí vidět. Je pravda, že mohou žalovat o výživné i 10 let zpětně??? a postupovat? Děkuji za odpověď Stanislava Jenišová Brno“

Petr Sýkora: „Dobrý den, Stanislavo, ano, je to tak jak píšete. Výživné lze vymáhat až 10 let zpětně. Je potřeba disponovat rozsudkem stanovující vyživovací povinnost. Nepřísluší mi komentovat rodinné vztahy, nicméně situace, která popisuje by zasloužila vstup nezávislé osoby. Například naší asociace. Pro více informací se neváhejte obrátit na naši asistenční linku. Děkuji. Sýkora“

Zdenka ILLOVA: „Dobry den,byvaly partner se kterym mam sedmileteho syna byl tri roky ve vykonu trestu.Mame soudne stanovene vyzivne ve vyši 2000kč.Z veznice vyživne zasilano bylo,pokud zrovna pracoval, alespon častečne,ale narostl mu dluh pres 60000kč.Letos v Březnu byl podminecne propusten.Momentalne vyzivne nezaplatil vubec a ja nevim na koho se mam obratit,aby mi dluh doplatil a dal platil tak jak ma.Moc dekuji.S pozdravem a pranim hezkeho dne ILLOVá Z.“

Petr Sýkora: „Hezký den Zdenko, rozumím. Doporučil bych situaci řešit co nejdříve. S každým dalším navýšením celkového dluhu klesá ochota dlužníka k věci přistoupit zodpovědně. Dlužná částka lze vymáhat až 10 let zpětně. Výkon trestu na situaci nic nemění. Náš asistent s Vámi rád projde podrobněji Vaši situace. Kontakty naleznete na webu www.vasevyzivne.cz. Děkuji. Sýkora“

Eliška: „Dobrý den, prosím , je možné vymoci výživné na osobě cizí st. Příslušnosti ( JAR) , pokud nic nevlastní , ale pracuje a to na ambasádě JAR? Žije již 10 let v ČR. Dekuji“

Petr Sýkora: „Hezký den, Eliško, určitě. Povinný/dlužník může disponovat majetkem na území ČR. Doporučil bych se nezávazně poradit s pracovníkem našeho asistenčního programu. Děkuji. Sýkora“

Ondřej Holoubek: „Dobrý den, Jsou skutečně vaše služby zdarma? Nebude po mně pak vy, advokát, popř. exekutor nic chtít? Jaká je vaše úspěšnost? Děkuji.“

Petr Sýkora: „Dobrý den, Ondro, děkuji za dotaz. Našim hlavním posláním je poskytovat bezplatnou pomoc rodičům, kteří se potýkají s problematikou nezaplacených alimentů. Veškeré právní úkony a případné náklady exekuce jsou pro oprávněného bezplatné. A to i v případě neúspěšné exekuce. Sýkora“

Kristina Cihlářová: „Dobrý den. Ráda bych se zeptala zda teď již bývalý manžel může posílat výživné našemu osmnáctiletému synovi na jeho účet? A nebo to výživné musí stále posílat mě, jakož to jeho mámě? Jinak mi na syna dluží přes 150.000 Kč. A již byl k vůli neplacení výživného ve vězení!“

Petr Sýkora: „Hezký den, Kristýno, při dovršení věku 18 let dítěte by již výživné mělo být zasílano přímo dítěti. Každopádně dluh, který zmiňujete bych doporučil řešit co nejdříve. S každým dalším měsícem narůstá dlužná částka a současně se snižuje ochota dlužníka celou situaci řešit. Doporučil bych Vám probrat možnosti s našim odborným asistentem. Kontakty naleznete na webu www.vasevyzivne.cz. Děkuji. Sýkora“

Dana Pokorná: „Dobrý den,měla bych dotaz - kdy může rodič,zažalovat o alimenty druhého rodiče,který dělá jen sezonní práce,tudiž nemá příjem a je veden na ÚP bez příjmu?děkuji Pokorná“

Petr Sýkora: „Hezký den, Dano, děkuji za dotaz. Ano, skutečnost, že druhý rodič vykonává pouze sezónní práce nemění nic na jeho vyživovací povinnosti. O způsoby úhrady dlužné částky bych Vám doporučil se pobavit s našim odborným asistentem. Sýkora“

Marcela: „Dobrý den.Co mám dělat když mé dceři otec jejího dítěte neplatí výživné?Už proběhl i soud kde pořád jen slibuje,že vše uhradí,ale neděje se tak.Děkuji a přeji hezký den.“

Petr Sýkora: „Hezký den, Marcelo, se zkušenosti Vám mohu v nejlepší víře poradit, že je potřeba věc začít aktivně řešit. Mnohdy vstup do problému třetí strany, například naši asociace, dokáže věci vrátit do správného režimu. Každým dalším měsícem se problém prohlubuje. Vyživovací povinnost je nárok dítěte, doporučil bych Vám tedy k věci přistupovat touto optikou. Děkuji. Sýkora“

Michaela: „Bývalý manžel mi dluží hodně let na výživném, sepsala jsem s ním dlužní úpis, kde jsem zmínila výši dlužné částky, která pochází z neplacení výživného(kvůli promlčecí době, výživné 10 let). Myslíte, že je možné touto cestou uspět? Dlužní úpis je myslím z roku 2011. Děkuji Michaela“

Petr Sýkora: „Hezký den, Míšo, je to jak píšete. Výživné lze vymáhat 10 let zpětně, pokud tedy disponujete rozsudkem stanovující vyživovací povinnost. Můžeme zkusit našim jménem začít jednat s dlužníkem a věc posunout správným směrem, doporučil bych Vám se obrátit na náš asistenční program. Děkuji. Sýkora“

jana: „Dobry den,synovi je 20 let doděláva si ještě letos nastavbové studium.DOSTAVAM NA NĚJ VYŽIVNÉ 1200 KČ.Za lonsky rok mi chybí vyživné za leden,unor,březen a prosinec 2017 když byvalému napíši že dluží tak mi nic nedoplatí jakto z něho dostat a ještě syn ho vyděl naposled když mu byly 2 roky takže s ním nechce mít společné co mám ja jako matka dělat .moc DĚKUJI“

Petr Sýkora: „Hezký den, Jano, vyživovací povinnost má otec dítěte ze zákona. Mohli bychom jménem naší asociace vyrozumět dlužníka a zahájit s ním dialog na téma úhrady dlužné částky. Pokud by domluva selhala, domluvili bychom se na dalších právních krocích. Obraťte se prosím na naší asistenční linku. Děkuji. Sýkora“

Marcela: „A kdybych se chtěla obrátit na váš program.Co mám udělat?Kde mám napsat,nebo zavolat.Děkuji.“

Petr Sýkora: „Marcelo, obraťte se prosím na telefonní číšlo +420 222 534 777 případně na email info@vasevyzivne.cz. Děkuji. Sýkora“

Lenka Třetinová: „Dobrý den ,mám dva syny se kterymi žiji ..ted mě čeká první navrh o svěření jen do mé péče...a tudíž výživné..Otec kluků dlouhodobě nepracuje a neplatí ..je možné ,že by to mohla za něj platit jeho rodina nebo stát?Děkuji za odpověď s pozdravem hezkého dne Třetinová“

Petr Sýkora: „Hezký den, Lenko, přeji Vám hodně zdaru při nadcházejících soudních stáních. Výživné za určitých podmínek může oprávněnému za dlužníka skutečně hradit stát. Povinnost příbuzných hradit výživné za rodiče dítěte lze ve výjimečných případech soudně zajistit. Povinnost se nicméně týká například prarodičů obou rodičů, ne pouze rodičů dlužníka. Děkuji. Sýkora“

monika: „Chci se zeptat muj byvali pritel plari kazdy mesic alimenty ma datum k 15 dni v mesici ale davami je dele jde stim neco udelat mam stim jit k soudu“

Petr Sýkora: „Hezký den, Moniko, rozumím Vám správně, že výživné chodí, ale se zpožděním? Díky za upřesnění. Sýkora“

Táňa Pustková: „Vážený pane Sýkoro, můj bývalý druh otec mé dcery nám dluží na výživné asi 90 tis. Máme na něho i exekuci, ale nefunguje to , proto že nepracuje a když ano tak na černo. Mé dceři je už 20 let. Vím že už je to na ní, ale udělala bych cokoli abych ji pomohla a spravedlnosti bylo učiněno za dost. PS. Nemá ani auto .“

Petr Sýkora: „Hezký den, Táňo, rozumím a chápu Vaši situaci. Exekuce je poměrně úspěšný instrument, nicméně ne vždy pomůže. Často se nicméně stává, že exekuce je úspěšná až po několika letech. Dlužník například nabyde majetek skrze dědictví. Doporučil bych Vám tedy pravidelně komunikovat s exekutorským úřadem a zjišťovat aktuální stav. Děkuji. Sýkora“

monika: „Dobry den ano chodi ale ze spozdenim da se z tim neco delat“

Petr Sýkora: „Moniko, v tomto případě se můžeme s druhým rodičem spojit my jménem asociace. Chápu, že situace není příjemná, nicméně bych stále pracovat s faktem, že otec nakonec vše uhradí, byť pozdě. Sýkora“

Anti5: „Jak funguje asistované vymáhání výživného?(prosim detaily)“

Petr Sýkora: „Hezký den, postup je velmi jednoduchý. Na webu www.vasevyzivne.cz nám prosím vyplňte formulář s Vašimi kontaktními údaji. Následně se s Vámi spojí pracovník naší asociace a pokud vymáhání zvolíme jako nejlepší možnou cestu, stačí nám zaslat pouze rozsudek stanovující vyživovací povinnost a o zbytek se již postará náš odborný asistent. Veškerá administrativní zátěž a komunikace s úřady přechází na naši organizace. Děkuji. Sýkora“

Klára: „Krásne odpoledne, chtěla bych se zeptat zda se dá vymáhat i výživné které mi bývalý partner dlužil v minulých letech,ale teď momentálně výživné platí (exekučně na plat) ale minimálně splácí ten dluh co vznikl. Některé měsíce neplatí ani cele stanovené výživné takže mu neustále vznika další dluh. Momentálně mi dluží přes 57000kč na výživném. Děkuji za odpověď Klára“

Petr Sýkora: „Hezký den, Kláro, doporučil bych Vám se co nejdříve poradit s našim odborným asistentem o dalším postupu. Ze zkušenosti mohu jednoznačně říct, že s rostoucí výší a stářím dluhu klesá ochota dlužníka dlužnou částku uhradit. Neváhejte nás kontakt na telefonním čísle +420 222 534 777 nebo na emailové adrese info@vasevyzivne.cz. Děkuji. Sýkora“

Johana: „Dobrý den, prosím Vás o informaci jak je to s vymáháním výživného z Velké Británie? Policie v ČR mi bohužel nebyla schopná pomoci, jelikož v Británii není neplacení výživného trestním činem ale občanskoprávní záležitostí. Otec dítěte (angličan) se v Británii skrývá, neznám jeho přesnou adresu. Může mi pomoci Mezinárodní úřad v Brně nebo je to více méně předem prohraný boj? Otec si nechává platit na ruku a má finanční problémy i v Anglii. Děkuji moc za odpověď. Jana“

Petr Sýkora: „Dobrý den, Johana, ano, je to jak píšete. Existují přeshraniční způsoby vymáhání. Rádi Vám poskytneme více informací na telefonním čísle +420 222 534 777. Děkuji. Sýkora“

Mirka Malá: „Dobrý den, můžu vymáhat výživné i v případě, kdy otec dětí žije s námi ve společné domácnosti? Už dva roky spolu nejsme, on se odmítá odstěhovat a penězi přispívá pouze na bydlení, jídlo si kupuje sám. A jaká částka by nalezela dětem ve věku 2 a 5let? Děkuji vám za odpověď.“

Petr Sýkora: „Hezký den Mirko, děkuji za dotaz. Pokud žijete ve stejné domácnosti, nelze požadovat po Vašem partnerovi zasílá výživného. Pokud již nechcete s Vašim partnerem nadále sdílet domácnost, další krok je podání žádosti o svěření dětí do péče a následné stanovení pravidelné měsíční platby. Děkuji. Sýkora“

JanaP: „Dobrý den, existuje něj.způsob vymáhání výživného kdy diteti je 10let, otec je slovenské národnosti a není uveden v rodném listě ? Děkuji“

Petr Sýkora: „Dobrý den, Jano, doporučil bych zažádat o určení otcovství. Po vyhotovení tohoto dokumentu se neváhejte obrátit na náš asistenční program vasevyzivne.cz. Děkuji. Sýkora“

jana: „A JSOU OPRAVDU VŠECHNY VAŠE SLUŽBY ZDARMA ? A kdo vlastně všechny ty pravníky a exekutory zaplatí.MAM STRACH ABY ZA POMOC PO MĚ ZA NĚJAKOU DOBU NĚKDO NĚCO NEVYMÁHAL“

Petr Sýkora: „Hezký den, Jano, rozumím Vašim obávám. Nemusíte mít strach, služby jsou skutečně zdarma. Pokud bychom získání dlužné částky spolu začali řešit a zvolili bychom formu exekuce, dostanete k prostudování smlouvu. Děkuji. Sýkora“

Petr: „Dobrý den,chtěl bych se zeptat,na postup,kdy dítě nedosáhne 18ti let není ani na škole,jak je to pak s výživným a taky když dosáhne 18ti let,je po škole,ale je nezaměstnaný.Je rodič povinen ještě platit výžívné?“

Petr Sýkora: „Dobrý den, Petře, děkuji za dotaz. Pokud dítě po dovršení 18 roku života již dále nestuduje, tedy nepřipravuje se na výkon budoucího povolání, zaniká vyživovací povinnost. Sýkora“

Lucie Tsarucha: „Dobry den mohu vedet, jak je to s vymahanim alimentu do zahranici? V nasem pripade do Albanie? Otec dcery je Albanec.Dekuji“

Petr Sýkora: „Dobrý den, Lucko, existují způsoby přeshraničního vymáhání. Spojte se prosím s našim pracovníkem, kontakty naleznete na www.vasevyzivne.cz. Kolegové už Vám poradí s dalším postupem. Děkuji. Sýkora“

Martin: „Dobrý den, to, co píšu není dotaz, ale spíš předání zkušenosti, kdy soudkyně odmítla znění zákona, kdy má člověk nárok na výživné do doby, než je schopný si sám vydělat (to se tedy vztahuje i na VŠ studenty). Naopak řekla, že výklad zákona je jiný a klidně by mohl otec nárokovat vrácení výživného za několik let zpětně.“

Petr Sýkora: „Dobrý den, Martine, děkuji za dotaz. Ano, zákon uvádí, že vyživovací povinnost pokračuje po dovršení 18 let věku dítěte pouze tehdy, pokud se soustavně připravuje na výkon budoucího povolání. Tedy aktivně studuje. Pokud dítě po dovršení 18 let již nestudovalo a nadále dostávala alimenty, jednalo se o neopodstatněnou platbu. Děkuji. Sýkora“

Kristina Cihlářová: „Již se to několikrát řešilo. Byl již k vůli tomu několikrát soud. On má dvě malé děti s družkou, která vloni na konci března zemřela. A stále se můj bývalý manžel na něco vymlouvá“

Petr Sýkora: „Kristýno, chápu situaci správně, že jde o Vašeho bývalého partnera, se kterým máte děti? Děkuji. Sýkora“