Chat

profesionální horský vůdce

Pavel Žofka

Bezpečnost na horách

Záznam chatu z pátku 20. února 2015

SK: „Největší bezpečnost na horách, je na ty hory vůbec nejezdit!“

Pavel Žofka: „To by byla škoda, na horách je přeci krásně.“

SK: „Letos je to 20 let od smrti J. Vavrouška a jeho dcery, zabýval jste se touto kauzou - šlo o podcenění bezpečnosti?“

Pavel Žofka: „Nemyslím si, neznám tuto kauzu dopodrobna. Mohlo jít o souhru náhod.“

SK: „CO bezpečnost na horách v létě? Není tak nebezpečno na horách v létě jako v zimě?“

Pavel Žofka: „Myslím si, že to je stejné.“

SLÁVEK Doležal: „Dobrý den, kam vám můžu napsat o autogram? Děkuji za odpověď :)“

Pavel Žofka: „na www.horskyvudce.cz“

Jaroslav: „Kde bych mohl získat tu odbornost, horského průvodce a co k tomu budu potřebovat ? Děkuji“

Pavel Žofka: „Existují dvě odbornosti - horský průvodce a horský vůdce. Rozdíl mezi nimi je, že horský vůdce může ke své činnosti použít horolezecké vybavení. Je to nejvyšší možný dosažitelný stupeň vzdělání pro vedení lidí v horách. Pro získání těchto odborností se musíte přihlásit na daných asociacích, měli byste mít za sebou nějakou historii svých horolezeckých výstupů a musíte složit vstupní zkoušky. U vzdělání horského vůdce to je lyžování, lezení a lezení v ledu a pohyb na ledovci. Pak musíte absolovat dvouleté studium zakončené závěrečnou zkouškou. Pak můžete pracovat jako horský vůdce UIAGM. U horských průvodců to bude podobné, ty podmínky a kurzy jsou méně náročné.“

Daniela Lamatová: „Dobrý den, existuje nějaká norma, podle které se stanovuje šířka a délka sjezdovky v poměru ke kapacitě lanovky či vleku? Zdá se mi, že poslední dobou lidí na sjezdovce přibývá díky rychlejším vlekům a lanovkám, ale na úkor bezpečnosti a kvality lyžování. Děkuji za odpověď. Daniela“

Pavel Žofka: „Myslím si, že norma existuje, podle mne bude asi závislá na kapacitě lanovek a vleků ve středisku. Dnešní nová střediska se podle mne už budují s dostatečnou šíří sjezdovek , viz Dolní Morava. Pokud už pak budete mít pocit, že je vás na sjezdovce hodně, můžete zkusit jiné aktivity, kterých je v areálech dost, například skitouring či běžky. Já osobně ráno si zalyžuji, a jak se začnou okolo oběda plnit sjezdovky, jsu se projít na lyžích.“

Roman: „Některé hory ve vysokých tatrách nejsou prý veřejně nepřístupné, chtěl bych se zeptat, jestli se jedné jen o výstup na vrcholy, nebo se zákaz týká, širšího území. Popřípadě jestli je potřeba nějaké zvláštní povolení. Děkuji za odpověď.“

Pavel Žofka: „Pohyb ve Vysokých Tatrách se řídí správou Tatranského národního parku, podobně jak v Krkonoších. Pokud se budete pohybovat po turistických stezkách a dbát pokynů TANAPu, je to v pořádku. Pár vrcholů v Tatrách jsou po turistických značkách přístupné. Pokud se chcete pohybovat mimo značené stezky, tak za účelem horolezeckých výstupů (jako organizovaný horolezec) či v doprovodu horského vůdce. Doporučuji si prostudovat návštěvní pořádek Tatranského národního parku, dozvíte se tam vše.“