Chat

psycholog a zástupce ředitele školy

Miroslav Procházka

téma: přípravné třídy

Záznam chatu z pátku 7. března 2014

Jana: „Dobrý den,syn měl na podzim 6 let,v září půjde do školy,připravnou třídu tady nemáme,takže je ve školce.Jenže je dost živý,a dost osobnost (jak ho nazvala dětská lékařka) a rád si prosazuje a dělá věci jak chce on a ne jak chce okolí.Určitě mu ve všem neustupujeme a stále mu to kde jsou hranice připomínáme,ale prostě musí být na něj pořád dohled větší než bývá u dětí jeho věku běžný .Rozhodně u něj neplatí že -kolektiv a nápodoba táhne-a že se připojí ke kolektivu,takže když třeba třída cvičí a on nechce tak se klidně otočí a chce odejít a dělat si něco jiného.Učitelky ho sice už znají a tak ho zaměstnávají jak to jde,ale mám obavy jak to s ním bude ve škole.On sice moc dobře ví že to tahle dělat nemá,ale stejně je to silnější než strach z toho co bude potom.Navíc chvíli neposedí a nezavře pusu ,vše si musí osahat a vyzkoušet a rád se připojí k dalším dětem co dělají pro něj lákavé zakázané věci,tj k těm "zlobivějším".Bylo by vhodné zajít do ped.psych. poradny už před začátkem školní docházky?Na spoustu věcí je šikovný,brzy chodil (tedy spíše běhal),brzy pěkně mluvil,umí lyžovat,bruslit,jezdit na kole,ale zase číst se moc učit nechce,kreslit začal pozdě .“

Miroslav Procházka: „Dobrýden, určitě je vhodné obrátit se na ped. psychologickou poradnu.“

Alena: „Dobrý den,proč nejsou přípravné třídy na všech školách?Myslím že by tam mohli chodit všechny odkladové děti a taky ty podzimní,nebylo by to pro ně lepší než být ještě ve školce?“

Miroslav Procházka: „Zřízení přípravné třídy je v kompetenci ředitele základní školy se souhlasem zřizovatele. Nejčastější důvodu proč je školy nezřizují spadají do oblasti ekonomické a provozní.“

Dotaz: „Jsou stále nutné přípravné třídy?“

Miroslav Procházka: „Zcela nepochybně, Nejen, že jsou nutné, ale jejich význam stále roste.“

sk: „Jsou přípravky vhodné pro sociálně vyloučené děti?“

Miroslav Procházka: „Přípravné třídy jsou určeny pro děti ohrožené sociálním vyloučením.“

sk: „Učíte v přípravné třídě, nebo jste v ní učil?“

Miroslav Procházka: „Jsem psycholog, takže neučím v žádné třídě. Děti přípravných tříd jsou klienty našeho poradenského zařízení.“

sk: „Jaké jsou nevýhody příprav. tříd?“

Miroslav Procházka: „Jako jedinou nevýhodu vidím jejich značně nerovnoměrné rozložení v rámci ČR.“

Denisa: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, kterým kurikulárním dokumentům přípravné třídy podléhají. Je to RVP pro předškolní nebo základní vzdělávání nebo snad nějaký samostatný dokument?“

Miroslav Procházka: „I Vám dobrý den, náplň přípravných tříd vychází z RVP ZV - samostatná část.“

Lenka S.: „Dobrý den, existuje něco jako přípravná třída, ale ne pro sociálně slabé, ale pro normální vyspělé děti, kterým bylo 6 let na podzim, jsou šikovní jako prvňáčkové, ale musí rok čekat ve školce? Děkuji“

Miroslav Procházka: „I Vám dobrý den, přípravné třídy jsou určeny pro předškoláky jimž hrozí sociální vyloučení.“

Klára: „Přípravné třídy jsou při základních školách? Nebo školkách? to se platí? děkuji“

Miroslav Procházka: „Přípravné třídy jsou zřizovány jak při základních tak mateřských školách. Pobyt dětí se neplatí.“

Sylvia J.: „Dobrý den, přípravná třída trvá celý rok?“

Miroslav Procházka: „Práce s dětmi probíhá v době školního roku - t.j. od 1.9. do 30.6.“

Lea: „Dobrý den, proč rodiče odsouvají nástup 6 letých dětí do školy? To nejsou opravdu připraveni?“

Miroslav Procházka: „Důvodem je přesvědčení rodičů, že dítě není dostatečně připraveno pro zahájení povinné školní docházky. Zda tomu tak je či ne je otázka individuálního posouzení.“

Petra Chejnová: „Jaké vzdělání musí mít pedagog, aby mohl učit v přípravné třídě? Děkuji“

Miroslav Procházka: „Musí vystudovat minimálně bakalářský stupeň na pedagogické fakultě.“

Denisa: „Dobrý den, jsou tyto třídy v každém městě? Doporučuje to ředitelka školky? Nebo jak se dítě do třídy dostane? děkuji“

Miroslav Procházka: „Bohužel, přípravné třídy nemusí být v každém městě. Podmínkou přijetí je žádost rodiče a doporučení školského poradenského zařízení, na která reaguje ředitel školy, kde je třída zřízena.“

Pavlína: „Jsou hodně plné přípravné třídy?“

Miroslav Procházka: „Skutečně jsou velmi plné.“

Pavla: „Co je součástí , kromě učení, přípravných tříd?A jak dlouho trvá?“

Miroslav Procházka: „V rámci přípravných tříd "učení" v pravém slova smyslu není. Formou různých činností jsou děti rozvíjeny v oblastech nezbytných pro zdárné zahájení školní docházky.“

Iva: „Chci se zeptat, jestli přípravné třídy jsou opravdu pro všechny děti... oba s manželem jsme byli schopni vystudovat VŠ, je tedy jakýsi předpoklad, že i naše dítě nebude úplně blbé... navštěvovalo-li by mi přípravnou třídu, co pak bude dělat v první a druhé třídě? Nudit se si myslím...“

Miroslav Procházka: „Přípravné třídy jsou určeny pro děti ohrožené sociálním vyloučením - to neznamená, že by se jednalo o děti primárně se sníženou úrovní rozumových schopností.“