Chat

host

MUDr. Helena Máslová

Psychogynekologie

Záznam chatu z úterý 20. března 2018

Pavlina: „Dobry den pani doktorko,byla mi moji gynekoložkou doporucena hysterektomie z duvodu 2cm myomu,nizke děloze a nedostatku hemoglobinu,pricemz v době menstruace jsou velke ztraty.Zelezo jsem doplnovala tabletami sorbifer,ktere mi predapsal muj PL.Je mi 52 let,deti nemam a jiz před 4 lety jsem podstoupila hysteroskopii.Nikdy jsem nebrala antikoncepci.Mam trombofilni stav.Jaky je prosim Vas názor?Moc Vam dekuji za odpověď.“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, vzhledem k věku, kdy už každým měsícem projdete menopauzou, bych operaci neindikovala. Myom 2 cm není důvod k hysterektomii, na pováženou jsou krevní ztráty - nepíšete kolik. Doporučuji odjet do Františkových lázní a zaměřit se na zdravý životní styl.“

Radka: „Dobry den,pani doktorko,znam vas nazor na hormonální antikoncepci,kvuli migrenam,ktere mi po mnoha letech uzivani zacala zpusobovat,jsem ji prestala uzivat,pred rokem planovane otehotnela a nyni mam pulrocni dceru a ikdyz kojim,resim antikoncepci.Chtela jsem telisko,ale pry i tyto hormony mohou mit vliv na kojeni a prechazet do mleka.Existuje v mem pripade jeste jina varianta antikoncepce nez kondom?Moc Vam dekuji,hezky den.“

MUDr. Helena Máslová: „Při kojení je skutečně nejvhodnější přerušovaná soulož, kondom, či pesar - tedy bariérové metody. Hormony nejsou vhodné a na nehormonální tělísko jste krátce po porodu, tam se doporučuje rok o porodu.“

Dotaz: „Psychogynekologie se věnuje plodu i matce?“

MUDr. Helena Máslová: „Psychologie se věnuje ženskému zdraví včetně těhotenství. Dnes víme, že stav matky v těhotenství ovlivňuje zdraví plodu do té míry, že rozhoduje i o nemocech, které dostane budoucí člověk v dospělosti.“

STOPK: „Čemu všemu psychogynekologie pomůže ohledně zdraví?“

MUDr. Helena Máslová: „Ženské zdraví je komplexní a psychosomatika se snaží narovnat macešský vztah k tělu, který většina z nás má, kdy náš životní styl vede dřív nebo ozději k dysfunkci některého orgánu. Psychogynekologie se věnuje chování, které poškozuje funkci ženských pohlavních orgánů a projevuje se třeba jako snížená plodnost“

SK: „Jak je to starý obor psychogynekologie - je nový, starý?“

MUDr. Helena Máslová: „Starý jako lidstvo samo, již antičtí lékaři dodržovali zásady psychosomatiky a myšlenka propojení mysli a těla (mind and body conection)je přítomna ve středověké i renesanční medicíně. Svůj rozkvět zazanamenala na konci 20.století, kdy dolehla desiluze ze zklamané důvery ve vědeckou medicínu. V šedesátých letech se věřilo, že do konce století budeme umět vyléčit rakovinu i řadu jiných závažných chorob, že se budeme běžně dožívat sta let. I přes intenzivní výzkum, je současná populace více zatížená chronickými chorobami než v předchozí generaci.“

Michaela: „Dobrý den, toužíme s mužem po třetím dítěti. Zatím se nezdařilo. Můj gynekolog mě poslal na ivf kliniku, s tím že v mém věku(39 let) už jeho možnosti jsou malé. Vůbec si nejsem jistá zda je to řešení pro nás. Dvě děti už máme zdravé, přirozeně počaté.... Nevím jak se k tomu postavit...chceme dítě za každou cenu, í tímto způsobem... ?Prosím poraďte, jaka je vaše zkušenost a jaký je pohled psychogynekologie. Doufám že jsem to formulovala trochu srozumitelně. Popř. Jak podpořit otehotneni v tomto věku. Jakou roli hraje psychika. Mnohokrát Vám děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, pokud máte normální menstruaci, váš věk spíš není důvodem, problém bude zřejmě jinde, zřejmě se zhoršil spermiogram vašeho partnera. Začala bych vyšetřením spermiogramu a zamyslela se nad vaším životním stylem.“

SK: „Čemu všemu se věnuje psychogynekologie?“

MUDr. Helena Máslová: „Ženskému zdraví, reprodukční strategii a problém z toho vyplývajících“

Eva: „Dobrý den, můj přítel je vozíčkář a sex si musíme plánovat. Ze začátku mě to tolik nevadilo ,ale poslední dobou se tomu vyhýbám. Přijde mi to jako rutina a není v tom ta jiskra překvapení nebo jak to říct. Příteli už je to asi podezřelé,ale já nevím jak mu říct, že mě to takhle nebaví i když mi je jasný,že jinak to nejde. Nevím jak z toho kruhu ven.Nechci se přemáhat a zároveň příteli ublížit. Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Vyhasnutí sexuálního chtíče se může stát i se zdravým mužem, ale pokud by se jednalo o muže bez handicapu, tak by tam nebyl ten nemístný pocit viny, ale brala byste to jako konec jedné lásky, který je smutný a bolí, ale nedrží vás v pasti. Myslím, že váš partner si zaslouží plnohodnotnou lásku a ne lásku převlečenou do soucitu či strachu. Není to snadné rozhodování. Držím palce.“

Tereza: „Dobrý den je mi 18 let a mám starost. Není to ohledně mentruace. Mám už v tomto věku veliké pysky které by měli být malé (labia minora) . Je to normální nebo ne? Stydím se za to. Děkuji zza odpověď“

MUDr. Helena Máslová: „Normální je vše, co je lidské. Věřte, že muž, který se do vás zamiluje, to řešit nebude. Pokud by to ovlivnilo vaše sebevědomí tak moc, že byste nebyla schopna sexuality, tak se to dá upravit plastickou operací.“

Erika: „Dobrý den,chci se zeptat v jakém věku dcery mluvit o menstruaci.“

MUDr. Helena Máslová: „Nedoporučuji tím obtěžovat dceru moc brzy. Ve věku 12 let je možné dceru zasvětit, že existují menstruační vložky - třeba jí je ukázat v obchodě. Mělo by to být nenucené a nevnucovat téma.“

Klára: „Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala, do kolika let, zhruba, má normální žena šanci otěhotnět. Je mně za pár dní 36 let a zatím to nevypadá, že by mně osud přihrál do cesty tuto možnost. Přítel děti zatím nechce a já cítím, jak moje psychika pracuje , snažím se smířit s tím, že ne každému je tento dar souzen, ale jde to velice těžko... Předem děkuji, K.“

MUDr. Helena Máslová: „36let je už hrana, samozřejmě existují i 42leté prvorodičky, ale po 35.roce schopnost otěhotnět rapidně klesá. Škoda, že má váš přítel takový postoj.“

Jana: „Mám vnučku,9 let,kdy ji říct o první menstruaci.Je to určitě věc mámy,ale mívám ji u sebe dost často a obávám se,aby mě to nepřekvapilo dřív než jí to máma vysvětlí.Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „9 let je moc brzy“

Vlasta P.: „Dobrý den paní doktorko, je mi 32 let, mám 2deti (10 a 6let), Pohl. Styk nemám... Posl. Menstruaci jsem měla 26.12.2017. Krevní testy mám v pořádku. Jelikož se léčím s ekzémem, nechci injekci na vyvolání menstruace... Mohla by mi psychoginekoloogie nějak pomocti ať jsem zase v pořádku? Od zári 2017 se mi celkově oddaloval cyklus, ale max. 37dnu, ne 3mesice...děkuji hezky den Vlasta P.“

MUDr. Helena Máslová: „Vymizení menstruace souvisí s mírou stresu a aktivitou nadledvinek, také s nedostatkem spánku. Měla byste dost spát, chodit pěšky, hodně na výlety, celkově se sklidnit. Menzes se vrátí.“

Věra Kunáková: „Vnučce bude v červnu 15 let, ještě nemá menses,dětský lékař nám řekl,že se to řeší až po15.roce.Jaký názor máte vy?Vnučka bere dlouhodobě Analergin,může to souviset?Já ijejí maminka jsme menses dostaly ve 13.letech.Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Vyčkala bych ještě jeden rok.“

Marie: „Má první menstruaci slavit celá rodina? Překvapilo mě, že neteř když dostala první mentruaci tak uspořádali rodinnou oslavu s babičkama a dědama a všichni slavili menstruaci....“

MUDr. Helena Máslová: „Moje zkušenost je, že by se to mělo oslavit mezi ženami, oslavovat to v rámci celé širší rodiny může některé lidi uvádět do rozpaků. Přece jen se jedná o intimní věc.“

sf: „Co vztah psychogynekologie a psychiatrie?“

MUDr. Helena Máslová: „Psychogynekologie se věnuje ženám, které nepotřebují psychiatrickou péči.“

Martina: „Dobrý den paní doktorko, ráda bych se zeptala na rizika předčasné menopauzy ve 40 letech (zřejmě autoimunitní proces, kromě toho DM I a snížená činnost ŠŽ na autoim. základě). Je nutné začít užívat hormony z důvodu zpomalení stárnutí a snížení rizika osteoporozy, jak tvrdí diabetolog/endokrinolog? Je vůbec potřeba něco užívat, ev. existují nehormonální možnosti? Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Ano, je potřeba brát substituci toto je oprávněná indikace.“

Lenka: „Dobrý den, je mi 35 a v posledních letech pozoruji zkrácenou menstruaci, dříve bývala i 11 dní, teď třeba jen 3 dny plus 3 dny špinění, je to normální? Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Ano, v tomto věku se menstruace má tendenci zkracovat, je to fyziologické. Naopak menses 11 dní byl příliš dlouhý, za optimální se považuje 5 dní.“

Veronika: „Dobrý den paní doktorko.V srpnu jsem otěhotněla,ale bohužel mimodelozne,lékaři mi museli vzít pravý vejcovod a při operaci zjistili,že levý nebyl ani vyvinutý, naštěstí mám dceru,ale i tak to pro mě byla rana,prý už nemůžu mít přirozeně děti.Minuly týden jsem byla u svého gynekologa na prevenci, protože mívám docela často bolesti a pan doktor mi při ultrazvuku řekl,že mám srostlé vaječníky k děloze,levý vaječník se hůř hledal a byl nějaký menší,před třemi lety mi selhala levá ledvina.A něco říkal o zánětu pánve.Dostala jsem leky Triprim 200mg,ale bolesti mám spíš větší než předtím, jsem hlídaná i ohledně autoimunity.Bolesti se zacali i stupnovat pri pohlavním styku,jsou dny kdy je to v pořádku a pak dny kdy to dost boli,partner je citlivý a nijak na mě netlačí,ale já už z toho začínám být nervozni a říkám si co když ty bolesti nepřestanou a vnese se to do našeho vztahu“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, toto je opravdu dramatický obraz, zdá se, že se vám nedaří dobře, nepíšete kolik je vám let. Je potřeba zvládnout zánět, tady bych se obrátila na vyšší pracoviště. Spontánně již zřejmě neotěhotníte, je dokonce možné, že bude třeba provést hysterektomii. Na toto je psychososmatika krátká.“

Marie: „Dobrý den, paní doktorko jsem již babičkou, mám vnučku 13ti letou. V listopadu lonského roku dostala prvně menstruaci. Dále následovala pauza a za cca 2 měsice. To bývá ještě nepravidelný cyklus. Nyní u ní dochází ke krvácení opakovaně po 14ti dnech. Je to normální? Kdy už je třeba navštívit gynekologa? Silnější krvácení vždy 3-4 dny. děkuji Marie“

MUDr. Helena Máslová: „Chvíli bych počkala, většinou se cyklus spontánně upraví do pár let po nástupu menstruace“

Jana: „Dobrý den paní doktorko, má dcera 28 let neměla menses již několik měsíců, mívá značné výkyvy, zatím nerodila, partnera nemá, ještě před pár lety mívala silnou menstruaci, hormony zatím žádné nechce, nevím, zda to nesouvisí s psychikou. Nevím, nepomohly by nějaké bylinky? Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Teď na jaře je dobré "vyčistit krev" pomocí kopřivy, dost spát a mít se ráda.“

Jarka: „Nezlobte se, ale nedovedu si představit, že budeme jásat a oslavovat první menses mé vnučky, a to ne kvůli intimitě této záležitosti, ale proto, že vnučka omdlévá (a to doslova, niukoliv obrazně), když vidí kapku krve. Rozhodně nebude v ničích silách ji přesvědčit o tom, že je to úžasné. A navíc - zodpovědně mohu prolásit, že jsem dosud, ve svých 64 letech, nepoznala ženu, kterou by menstruace bavila, a která by ji nějak oslavovala.“

MUDr. Helena Máslová: „To je mi líto. Mě menstruace sloužila vždy dobře, po menzes jsem se cítila dobře "lehčí". Bez menstruace bychom tu nikdo z nás nebyl - je to odmínka plodnosti.“

Petra: „Dobrý den,mám dceru a v 17 ti letech ještě nemá menstruaci.Má všechny výsledky v pořádku.Co pro ni můžu udělat.Děkuji Petra Polidarová“

MUDr. Helena Máslová: „Vy jako matka pro ni můžete udělat to, že ji nebudete stresovat a nebudete z toho dělat aféru. Zřejmě nemá dost vysoký progesteron, často bývá blokovaný stresovýi hormony. Důležité je také dostatečně spát (progesteron se syntetizuje v noci)“

TEREZA: „Dobrý den, je mi 25 let. Začala jsem menstruovat cca ve 12letech. Od té doby mám problém, že menstruace nedostávám. Lékaři to vždy řešili tím, že mi nasadili nějaké hormon, po kterých vše fungovalo jak má. V 18 jsem začal užívat antikoncepci a bylo také vše v pořádku. Minulí rok jsem antikoncepci vysadila. A menstruaci stále nedostávám. Poradíme mi čím by to mohlo být? Gynekologove které jsem navstivila mi nedokázali poradit. Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Buď ji blokuje jiný hormon - prolaktin, testosteron, kortizol - je třeba tyto hormony vyšetřit. Dalším důvodem může být nedostatek tělesného tuku - menzes mizí po poklesu tělesné hmotnosti. Existují i další důvody, to by již bylo na konzultaci“

Veronika: „Dobrý den paní doktorko, zajímalo by mě, jak velký vliv má matčino přijetí menstruace dcery na pozdější PMS? A případně jak lze PMS zvládnout bez chemie? Děkuji za odpověď...“

MUDr. Helena Máslová: „PMS se říká test reality, máme vyšší citlivost a více vnímáme stres. Je dobré upravit životní styl“

Martin: „Dobrý den. Asi se trefim do vosiho hnizda. Můžete poradit i mužům co dělat když přiběhne dcera za svým tátou s problémem první menstruace? S manželkou žijeme odděleně.“

MUDr. Helena Máslová: „Ano - to u střídavé péče je časté. Doporučuji to přejít a nic nevyčítat.“

Hana: „Dobrý den paní doktorko, je zdraví škodlivé , pokud je menstruace hodně nepravidelná, třeba i několik měsíců pauza - u dcery 26 let. Má smysl podávat hormony? Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, menzes, která má tendenci pauzírovat, tak zvaně plachá menzes by potřebovala povzbudit, je potřeba upravit životní styl. Hormony nedoporučuji“

Renata: „Dobrý den, je mi 39 let, mám tři děti (dcera 11 let, syn 5, dcera 1 rok), starší dcera již přišla s otázkou menstruace, spolužačky jí o tom vyprávěly. Ví, že bude muset používat vložky, už se i dívala, jak vypadají. Domluvily jsme se, že až první menstruace přijde, tak mi řekne a spolu probereme, jak to probíhá. Udělala jsem dobře? A dále mám dotaz: Před 14 dny jsem měla menstruaci, ale o víkendu jsem začala lehce špinit a pobolívá mě břicho. Je možné, že rozčilení a stres, které jsem prodělala s končící menstruací, může mít za následek špinění? Můj cyklus je 24-28 dní, nejspíš jeden vaječník je rychlejší, ale až tak rychlý? Když mi končila menstruace, tak jsem poznala, že už mám i ovualci. Nikdy se mi to nestalo a proto mám strach, co se s tělem děje. Neberu žádnou antikoncepci. Děkuji za odpovědi a moc zdravím.“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, udělala jste to výborně. Co se týká vašeho krátkého cyklu - je potřeba zvolnit životní styl, vyloučit všechny hyperaktivní postoje, nerozčilovat se a dobře se vyspat.“

Tereza: „Dobrý den, je nějaká možnost změnit zvýšenou hladinu testosteronu u ženy jinak než léky? Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Vysoká hladina testosteronu dobře reaguje na psychosomatickou terapii. Udělejte si analýzu všech situací, kdy jste příliš agresivní, rozhodujete za druhé, přebíráte zodpovědnost, kterou nemusíte“

Jana: „Dobrý den, je mi 30 let, jsem ve 21.tt a gynekoložka mi předepsala Utrogestan(zavadění 2 globule večer)na udržení těhotenství. Prý by se měl ale užívat jen prvním trimestru. Nemůže to nějak ublížit miminku? V roce 12 jsem měla zamlký potrat a v roce 15 jsem rodila dceru ve 32.tt.Děkuji“

MUDr. Helena Máslová: „Ve 21 tt to již není indikované. Je to zcela neobvyklý postup a já bych to neužívala.“

Petra S.: „Dobrý den, paní doktorko, je mi 32 let, mám za sebou 2 zamlklá těhotenství (9. a 12tt) v loňském roce, vždy po spontánním otěhotnění. Podstoupili jsme s manželem snad již veškerá vyšetření (imunologie, genetika, hysteroskopie..), kdy u mě byla zjištěna zvýšená hladina protilátek proti spermiím a NK buněk, také se léčím se hypotyreozou (cca 13let). Také mám údajně nízkou zásobu vajíček (AMH =0,43). Na základě těchto všech výsledků nám bylo doporučeno IVF. Nevím, co je správné. Rádi bychom pokračovali v přirozeném počínání, ale mám obavy, že to (i třeba do budoucna) nepůjde či dopadne stejně jako předchozí těhotenství. Toto období bylo velmi zejména psychicky náročné a nerada bych to zažívala znovu. Vím, že rada zde asi není jednoduchá, ale co byste poradila/doporučila Vy? Je lepší jít do IVF či je možné ještě vyčkat a zkoušet? Bojím se neúspěchu. Velice děkuji za odpověď“

MUDr. Helena Máslová: „Není to lehká situace, já bych zřejmě vyčkala, při IVF si zlikvidujete vaší již tak malou ovariální zásobu s nejistým výsledkem těhotenství. Je potřeba upravit štítnou žlázu, případně bych se nebránila kůře Prednisonem, ale spolehla bych se na spontánní početí.“

Petra Sirotková: „Dobrý den, paní doktorko. Vím, že je to dotaz mimo téma, ale jsou mi sympatické Vaše názory, a proto by mě zajímalo, zda doporučujete očkování proti karcinomu děložního čípku. Děkuji, mějte se pěkně, Sirotková“

MUDr. Helena Máslová: „Nedoporučuji“

Barbora: „Dobrý den, jsem půl roku po ukončení kojení druhého dítěte a menstruační cyklus se mi ustálil na 26 dnech (i ovulace přichází dříve) . Po prvním porodu můj cyklus byl 28-30dní. Je mi 35 let. Je to běžné nebo mi tělo něco naznačuje? Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Za normální považujeme cyklus a 28 dní, ty dva dny lze tolerovat oběma směry. Zkracování cyklu svědčí o hyperaktivním vyladění života, je potřeba zvolnit, zklidnit“

Klára:: „Dobrý den, chci se zeptat, je vhodné používat hormonální antikoncepci (kvůli vedlejším účinkům) nebo raději zvolit jinou cestu. Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Záleží na okolnostech a věku. Hormonální antikoncepci bych volila, pokud jiné metody nelze použít, nejde se na ně spolehnout“

Lucie: „Dobrý den paní doktorko. Je pravda, že dívce přestává růst noha, když dostane první menstruaci? Děkuji.3“

MUDr. Helena Máslová: „Skutečně se první menstruací zabržďuje růst, ale ne úplně, noha ještě může vyrůst.“

Martin: „Dobrý den. Nevyčítat to je samozřejmostí. Chápu ale můžu nějak "pomoct", vysvětlovat ? Nákup není problém.“

MUDr. Helena Máslová: „Pomoci můžete vysvětlením hygienických záludností a především nenuceností - nedělat z toho problém.“

Petra: „Prosím ještě se zeptám,jak lze přírodní cestou zvýšit hladinu progesteronu?Lékař doporučuje již doplnit hormony.Děkuji“

MUDr. Helena Máslová: „Progesteron se zvyšuje repetitivními aktivitami, tedy činnostmi, co se opakují, třeba pletení, háčkování, uklízení, třídění apod.“

Lubuse: „Muze dostat mesicky desetileta divenka ktera je na svuj vek disr vyspela a vysoka?“

MUDr. Helena Máslová: „Ano může, ale není to pro její zdraví moc dobré.“

Jana: „Dcera dostala mentstruaci velmi brzy - v 10 letech. Doporučila byste pro takto mladou dívku pouze vložky či již tampóny či menstruační kalíšek? Já používám tampóny jedině, ale nevím zda je zvládne zavést mladá holka...“

MUDr. Helena Máslová: „Určitě u panny je lepší vložka.“