Chat

host

Jaroslava Švarcbachová

Montessori principy péče o seniory s Alzheimerem

Záznam chatu ze čtvrtka 25. ledna 2018

GF: „Jak jsou v ČR známy a používány Montessory principy péče o seniory s Alzheimerem?“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, v Praze Centrum Seňorina www.centrum-senorina.cz, kde pracují s klienty v odlehčovací službě a také učí této metodě rodinné i profesionální pečovatele v akreditovaném kurzu. hezký den Jarka Švarcbachová“

Simča: „Dobrý den, paní Švarcbachová, jaká by jste prosím navrhovala opatření pro seniora, který je upoutaný na lůžku, dementní, má neklidné ruce a neustále má chuť si vytahovat kanyly a cévky? A proč seto děje? Budu ráda za praktické tipy. DĚKUJI.“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, doporučuji prokládat dlouhý den aktivitami, které by seniora zajímaly, byl jich schopen, může to být jednoduché čichání k aromatickým olejům, tj k vůním, které znal, poslouchání hudby, kterou měl v mládí rád, čtení příběhů nebo tematických textů, poslouchání mluveného slova, prohlížení fotografií, motání vlny nebo jiné motorické činnosti, prohrabování luštěnin, aj. Je toho opravdu hodně, a vždy je třeba si dát práci se zkoumáním potřeb, zájmů z minulosti, a pak se třeba inspirovat na kurzu, který pořádá Centrum Seňorina. Jarka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

ANTI: „Jaké jsou výhody Montessory principů péče o seniory s Alzheimerem?“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, hlavní výhoda se dá shrnout jako prodloužení období života s touto nemocí, kdy ještě nemocný zvládne činnosti, které dřív běžně dělal. neboli prodloužení soběstačnosti, podpora orientace, a snížení frustrace z nemohoucnosti a zmatenosti. Hlavní motto Pomoz mi, abych to dokázal sám. a klíčová slova Respekt a Potenciál pomáhají najít činnosti a role pro nemocného. Jarka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

Lenka: „Dobrý den, mám dotaz ohledně vzdělání potřebného pro práci se seniory (např. domovy pro seniory). Mám vystudovaný obor Speciální pedagogika (bez zaměření, titul Bc.), většina pozic v těchto zařízeních vyžaduje kurz Pracovníka v sociálních službách. Je třeba ho mít i s tímto vzděláním? Děkuji“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, nutné vzdělání pro různé pozice definuje zákon o sociálních službách, záleží jakou pozici byste chtěla zastávat. Pro pečovatelské činnosti kromě zmíněného kurzu jsou to např. ošetřovatelské obory středních škol a učilišť, zdravotní škola, apod. Pro pozici sociální pracovnice je samozřejmě nutné mít vzdělání středoškolské nebo bakalářské zaměřené přímo na sociální práci. Detailně to najdete ve zmíněném zákonu 108. Jarka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

Katka: „Dobrý den. Ma nemá prezident Miloš Zeman alzheimera ? Dekuji.“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, ta otázka je trochu s politickým podtextem, ale odpovím obecně, že existují různé typy demence, a kromě kognitivních testů, které jsou orientační, lze Alzheimerovu nemoc diagnostikovat až na magnetické rezonanci nebo jinými zobrazovacími metodami pro zkoumání mozku. V případech stařecké demence se často ani testy už nedělají, mimo jiné proto, že je potenciální nemocný odmítá. Jarka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

GF: „Jaké jsou nevýhody Montessory principů péče o seniory s Alzheimerem?“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, ta metoda samotná nevýhody nemá, ale je náročná na trpělivost, kreativitu a taky překlopení do jiného přístupu - respekt a potenciál - ze stereotypu, který je nám vlastní. Mám ale zkušenost, že to lze. Jarka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

Katerina: „Dobry den, moc hezky vse vysvetlujete, ale bohuzel moje maminka je v domove duchodcu udajne je to ted Alzheimer center . Ma silnou demenzi a nikdo s ni nepracuje. Spis ji davaji 4x denne sedativa aby byla v klidu a nemeli s ni praci. Myslim ze to neni spravne reseni. Je nejake reseni? Dekuji Verna divacka poradu Sama doma.“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, máte pravdu, dobře to není, někdy to z kapacitních důvodů lze vylepšit jen jemně a záleží i na pečujícím personálu. Můžete buď vy nebo někdo z rodiny docházet na návštěvy a některé z vhodných aktivit s ní dělat sama. Případně poprosit, jestli nějakou výzdobu, nástěnku nebo navigaci tam můžete sami udělat. Inspiraci můžete získat na kurzu, o kterém jsem mluvila. Držím palce. Jarka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

Hanka: „Prosím, čím mám sen. s Alzheimerem zabavit? Je sedící, domácí práce nemůže vykonávat, nic ho nebaví. Jakou činnost vymyslet? Díky“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, zkuste se zamyslet nebo vypátrat, co ho bavilo v mládí, jaké obory, hudba apod. ho zajímaly, a aktivity jako čtení, hudba, nebo i v sedě vykonávané ruční práce zkuste nabídnout právě v těchto jeho oblastech. V sedě se dá dělat spousta věcí, nabízím také ten kurz Montessori principy v péči o seniory. Jarka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

ALENA KUTLÁKOVÁ: „DOBRÝ DEN ,RÁDA BYCH SE ZEPTALA ,MOJE MAMINKA ZEMŘELA 85 LETECH NA STAROBNÍ DEMENCI NEBO AILZHAMRA. KDYŽ SE PTÁM U SVÝCH LÉKAŘŮ JESTLI SE MI TO MŮŽE TAKÉ ,.PŘIHODIT. A JAK TO MŮŽU ZJISTIT A U JAKÉHO LÉKAŘE .TAK SE VŽDY SETKÁM S NEGATIVNÍ ODPOVĚDÍ ,AŽ SE NEMOC OBJEVÍ TAK SE STÍM DÁ NĚCO DĚLAT MŮŽU ZNÁT VÁŠ NÁZOR MOC DĚKUJI.“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, pokud máte už zeď pochybnosti o příznacích, doporučuji nejprve kognitivní test, který ukáže, zda zkoumat dalšími metodami váš mozek. Pokud zatím žádné pochybnosti nemáte, je pravda, že projevy nemoci se mohou objevit až třeba 20 i více let po jejím propuknutí. a samozřejmě magnetická rezonance je drahá pro zkoumání pochybností. Doporučuji se obrátit na odborníky, například posledními hosty Alzheimer Cafe, které pořádáme, byly s tématem Vyšetření paměti a diagnostika syndromu demence neuropsycholožky Mgr. Hana Marková a Mgr. Adéla Fendrych Mazancová, zkuste si vyhledat na ně kontakt a poraďte se s nimi. Jarka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

Iva: „Navstěvuji maminku na odd.zvláštní péče domv.důch.už asi 3 roky a vidím, že většina klientů postupem doby je úplně apatická, sedí na chodbách na židlích a koukají ven. ani v létě je neberou nikam ven, je to hrozné. Prostě se jim hodně rychle zhoršuje stav. Moje maminka není ten případ, ale paní co s ní je na pokoji úplně přestala mluvit,na mé otázky není už schopna odpovědět a nebylo to tak. Jen chci upozornit, že v takových zařízeních lidé mají minimum péče co by potřebovali a že často personál debatuje ve své kanceláři, než by se věnovali klientům. Je to těžké povolání, ale mě ta zařízení přijdou taková, že se jen čeká na to ,až ten člověk umře. Je nějaká kontrola těchto zařízeních? Děkuji Engelová“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, to téma je opravdu složité, mimo jiné proto, že není dostatek státní podpory a financí, aby se mohl prakticky celý systém péče a lidi v něm změnit. Je to hlavní důvod, proč jsem se rozhodla založit malé zařízení Centrum Seňorina v Praze, které funguje necelé 3 roky, a jen za finanční podpory mého manžela a následně Nadačního fondu Seňorina, o kterém mluvila Martina Preissová. Bez toho by nešlo malé centrum s individuálním přístupem a respektem ke klientům vůbec realizovat. Moje vize byla a snad ještě je (i když finance jsou velký problém) takových center vybudovat víc a nejen v Praze. A co se týče kontroly, tak probíhá, ale to co popisujete, se neřeší. My máme registrovanou sociální službu a kontrolu zajímaly šanony a klienty pomalu ani nepozdravili... co víc k tomu dodat. Hezký den, JArka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

Michaela: „Dobrý den, můj otec nejspíš trpí Alzheimerem (nemáme to potvrzené od dr., ale jeho matka i tchán na tuto nemoc zemřeli) ale za žádnou cenu, nechce jít k dr. - nic mu není... Je možnost, aby se na něj nějaký dr. přišel podívat? Děkuji“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, tohle je opravdu běžný a nelehký úkol pro rodinné příslušníky. Mohl by pomoci obvodní lékař, který by do běžné prohlídky zařadil i test kognitivních funkcí. Někdo používá drobné lsti. Ale do domácnosti lékař bez důvodu imobility nebo třeba vysoké horečky nepůjde. Bez vyšetření a diagnózy nelze nasadit léky. Otázka je, co si od návštěvy lékaře slibujete - potvrzení a důkaz pro tatínka? Nebo nasazení léků? Příspěvek na péči? Pokud byste hledala odlehčení v péči a jste z Prahy, každou středu od 14 do 16 v Centru Seňorina pořádají trénink paměti s kávou a domácím koláčem, můžete přijít nezávazně s ním. Mimo Prahu určitě taková centra taky existují. Držím palce, Jarka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

Kubeša Petr: „Je možné, že člověk při vyšším stadiu alzheimerovy nemoci ztrácí polykací reflex?“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, je to možné, často se při vyšších stádiích kombinují další poruchy mozku, např. Parkinsonova nemoc. Jarka Šarcbachová“

Kateřina Fajtová: „Dobrý den, rada bych se zeptala na možnosti pomoci Vašeho centra. Máme babičku, u které se demence zatím zvolna rozvíjí, část roku je u sebe doma, soběstačná, ale přes zimu a teď i více v nezimních měsících bývá u mamky ev u strýce. Je možné navštěvovat Váš stacionář i nepravidelně a je "čekací lhůta" či "pořadník" při zájmu o tuto službu? Předpokládám velkou vytíženost Vašich služeb... Je tedy možné event. babičku někam zapsat..? A stran organizace, je možné ji zavézt např už od 7hod? Všichni pracují od 7hod.. Popř který kurz by byl vhodný pro rodinného přísušníka... Děkuji velice za Vaši odpověď a přeji mnoho úspěchů a spokojených klientů ve Vaší práci! S pozdravem Kateřina Fajtová“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, návštěva stacionáře je možná, i od 7 hodin, odkázala bych vás na sociální pracovnici Bc. Veroniku Matysovou emilem na socialni.pracovnice@centrum-senorina.cz. Bude v kanceláři v úterý. Pokud byste se chtěla poradit o péči, o metodě Montessori kromě zmíněných kurzů budeme mluvit s kolegyní Kateřinou Pinkasovou jako hosté únorového Alzheimer Cafe www.alzheimercafe.cz, konkrétně 6.2. od 18 hodin v Centru Seňorina. Děkuji, ať se vám daří, Jarka Švarcbachová www.centrum-senorina.cz“

Petra: „Dobrý den, kde se můžeme o Montessori pro seniory dozvědět více? Děkuji, Petra B.“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, zrovna dnes probíhá akreditovaný kurz Montessori principy v péči o seniory pod vedením lektorky Mgr. Kateřiny Pinkasové v Centru Seňorina v Praze Na Poříčí. Je určen rodinným i profesionálním pečujícím. Další možností je setkání zvané Alzheimer Café, které se koná vždy první úterý v měsíci od 18 hodin, také v Centru Seňorina, a to nejbližší 6.2. bude právě na téma Montessori principy v péči, hostem budu já s kolegyní Katkou Pinkasovou. Více na www.alzheimercafe.cz. Ať se vám daří, JŠ“

Magda Sasinova: „Dobry den, rada bych se zeptala na moji babicku r.1932 o kterou se asi rok v plne peci stara u sebe doma maminka. Byl ji diagnostikovan alzheimer, maminka se ji hodne venuje, lusti, hraji hry, pexeso, zpivaji, cvici, prohlizi si fotky,jakmile se vzdali vola a vola na ni, I kdyz je v kuchyni kousek od ni neustale opakuje magdo, magdo, porad cely den...je schopna volat 100x za.minutu, je to tezke ji vysvetlit at to nedela. Mate nejakou radu?muze alz.choroba prohlubovat rysy osobnosti?“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, ano, to je opravdu těžké a vysvětlit se to člověku s demencí úplně nedá. Pomoci můžou různé pomůcky jako Jsem v kuchyni. Přijdu za 5 minut, pokud tedy ještě babička zvládá číst. Ty výpadky paměti jsou opravdu neúprosné, a babička si nepamatuje, že jí vaše maminka před 5 minutami řekla, že jde do kuchyně. Ona za to opravdu nemůže, že neví, kde je. Případně ji zkusit zapojit činností, pomocí, vzít ji do té kuchyně, ab se zapojila, pokud není ležící. Může ale mezitím něco skládat, třídit, míchat, zavírat víčka krabiček, apod. Klidně buďte kreativní. Ať se vám daří. Jarka Švarcbachová“

Honza: „Dobrý den, kde se dá koupit ten kalendář, co o něm mluvila paní Martina Preissová? Děkuji, JH“

Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, detaily o kalendáři Všechno je normální najdete na www.vsechnojenormalni.cz. Koupit se dá v řadě knihkupectví Knihy Dobrovský ve velkých městech, Praha, Brno, Ostrava a další. Nebo si ho můžete objednat a nechat zaslat na dobírku nebo po úhradě na účet Nadačního fondu Seňorina www.nfsenorina.cz, případně osobně po předchozí dohodě vyzvednout v Centru Seňorina v Praze Na Poříčí 36. Děkuji za váš zájem, kalendář opravdu stojí za to! Jarka Švarcbachová“