Chat

host

PhDr. Miriam Kotrusová

S čím nám pomůže psychoterapeut

Záznam chatu z pondělí 25. září 2017

ECTOR: „Může psychoterapeut pomoci při obsedantně komp. poruše?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, ano. Do jisté míry Vám může pomoci se lépe adaptovat na svoji nemoc a na své okolí, příp. pomoci s hledáním řešením nějakých aktuálních životních problémů.“

ANTIMONY: „Může pomoci psychoterapeut i drogově závislým či těm, co byli drogově závislý v minulosti?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Ano, může a pomáhá. Součástí adiktologické léčby je velmi často skupinová či individuální psychoterapie, v rámci které lze odhalit, co bylo či je příčinou závislostního chování. Také se zde klienti učí čelit stresu či jiné zátěži, která v běžném životě může vést k tomu, že člověk znovu sáhne po droze.“

GF: „Může psychoterapeut pomoci při smíšené poruše osobnosti?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Terapie může člověku pomoci s adaptací na problémy, stresy, které přináší běžné fungování ve společnosti, v rodině, v pracovním prostředí. Nemůže samozřejmě vyléčit samotnou poruchu, což zřejmě víte. Může člověka doprovázet v případě, že se klient snaží změnit své chování, fungování nebo zvládnout nějakou aktuálně náročnou životní situaci.“

SK: „Pomůžete i lidem s OCD?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Pokud se klient s tímto problémem sám rozhodne něco ve své životě změnit, tak je terapie vhodný způsob. Stejně tak může pomoci při odhalování příčin, spouštěčů nutkavého chování nebo při hledání, zkoušení jiného způsobu fungování. Může mu pomoci uvědomovat si své prožívání a zpracovávat ho třeba jinak, než je klient zvyklý.“

Marie: „Poslední dobou se cítím stále vyčerpaná, nikým nedoceněná a nemám náladu na nic. Myslíte, že by nějaká terapie pomohla? Jak se zase nastartovat? Děkuji“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, určitě. Terapie Vám pomůže pochopit, proč jste se ocitla v této situaci, zda např. nezapomínáte na sebe, své potřeby a místo toho věnujete svoji péči ostatním. Nastartovat se lze tak, že se zkusíte více věnovat sobě, tomu, co Vám dělá radost, kde si odpočinete a načerpáte energii. Ať se Vám daří.“

Majka: „Dobrý den, syn měl vážnou nemoc s očima, manžel úraz....od jara nás trápí pořád nějaké nemoci. Bylo mi řečeno, zda to nemůže být psychyckého rázu, protože nic se neděje človéku jen tak vše má v životě své opodstatnění. Myslíte, že by pomohla návštěva psychoterapeuta? Děkuji za odpověď.“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, pokud Vám bylo naznačené, že by se mohlo jednat o potíže pramenící z Vaší psychiky, tak určitě. Otázkou je, zda by se pro Vás mohla hodit rodinná terapie nebo, pokud se členové Vaší rodiny, nebudou chtít zúčastnit, tak v úvahu připadá i individuální terapie, která Vám může pomoci pochopit, co projevujete právě tímto způsobem - tělesnou nemocí. Držím palce.“

Slávka: „Dobrý den,jak najít dobrého psychoterapeuta?Jak poznám,že mi dokáže pomoci?Existují int.stránky,kde si mohu takového terapeuta najít?V našem městě není žádný...Děkuji za odpověď“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, chce to zkoušet a hledat. Poptat se známých, hledat přes web, a pak se i k někomu objednat. Nebojte se vyzkoušet více terapeutů a řídit se svými pocity. Rovněž se pak nebojte ptát terapeuta, jaké má vzdělání, jaký typ psychoterapie dělá. Můžete zkusit i stránky České asociace pro psychoterapii, která sdružuje psychoterapeuty. Pokud u Vás není psychoterapeutická pomoc dostupná, zkuste si vyhledat někoho v nejbližším větším městě. Držím palce.“

Marie: „Dobrý den, může terapie pomoci hysterickému člověku při zvládání záchvatů vzteku? Děkuji“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, terapie může pomoci zkusit pochopit, proč reagujete tímto způsobem, k čemu Vám to "slouží". Ale změna už je na Vás, na Vaší motivaci. Pokud užíváte nějaké léky, tak i tak může být psychoterapie nápomocná. Držím palce.“

Lenka: „Dobrý den . Můj tchán 73 let trpí zácpou,ma opravdu silně trápení. Byl na všech odborných vyšetřeních a vse ma v těle v pořádku. Myslíme si ze to ma psychické. Je to možné? ?děkuji“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, ano, je to možné. Pokud lékaři nenajdou žádný organický problém, tak nelze psychické příčiny vyloučit. Ale to by musel Váš tchán chtít, k psychoterapii nelze nikoho nutit. Mějte se hezky.“

Karel: „Dobrý den, prosím Vás, jak taková psychoterapie probíhá?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, může to být velmi různé, dle směru či typu psychoterapie. Nejběžněji si s terapeutem povídáte o svých potížích. Někteří terapeuti mohou využívat i jiné techniky - malování, relaxaci, hypnózu, práci s tělem. Mějte se hezky.“

Lenka: „Platí se psychoterapie?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, záleží na tom, zda má Vámi vybraný psychoterapeut smlouvu se zdravotní pojišťovnou (klinický psycholog, který dělá také psychoterapii), těchto terapeutů moc není. Ale v případě manželských problémů lze např. využít manželskou a předmanželskou poradnu, která je v každém městě, a která je zdarma. Mějte se hezky. MK“

Kateřina: „Dobrý den. Lze pomocí psychoterapeuta zvládnout očividného střídání dobrého, optimistického období s obdobím, kdy je člověk unavený, nevrlý, bez radosti k jakékoliv činnosti a k životu vůbec. Lze na tomto pracovat bez antidepresiv či stabilizátorů nálad?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, poruchy nálady jsou stav, na který terapie obecně může velmi dobře zabrat. A jsem přesvědčená o tom, že s její pomocí se lze vyhnout pobírání léků, za předpokladu, že je člověk schopen v běžném životě fungovat. Držím palce, MK“

Marie Šimková: „Můj syn právě překonává manželskou krizi, jinak pracovitý a veselý, teď ho nebaví ani práce, ani zahrada a snaží se před tím vším "utéct". Neumí se svou ženou o problémech mluvit,vlastně nikdy neuměl. Je možno se k vám objednat? Děkuji zdravím Marie Šimková“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den paní Šimková, je dobré, aby o tom byl přesvědčený i Váš syn. Je to možné. Mějte se hezky, MK“

Barbora: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda se může např. váš zaměstnavatel dozvědět, že chodíte k psychiatrovi/psychoterapeutovi, když vám návštěvy hradí pojišťovna? Nebo se to nikým nikde zjistit nedá? předem děkuji za odpověď.“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, nemělo by k tomu docházet. Lékař je zavázán lékařským tajemstvím a terapeuté to mají velmi podobně. Muselo by dojít k selhání na straně zdravotní pojišťovny, což je pak ale myslím i trestné. Mějte se hezky, MK“

Jana: „Dobrý den, pomohla by psychoterapie v případě žárlivosti a přílišné vazanosti na partnera, myslím že tento problém vztah ničí a přitom úplně zbytečně.“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, ano, tento problém lze prostřednictvím terapie dobře zvládnout, pokud je klient k této změně motivovaný. Držím palce, MK“

Kamila: „Dobrý den, nemůžu se vyrovnat s nevěrou svého manžela. Přišla jsem na ni v srpnu. Manžel tvrdí, že je vše ukončené. Beru i léky neurol, trittico, mám i dobré dny, ale pořád se mi vrací špatné chvilky a nevěřím manželovi, že vztah ukončil. Jsou totiž spolu na jednom pracovišti a stále se potkávají. Je to těžké .... mám vyhledat psychoterapeuta?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, ano, velmi to doporučuji. Hlavně v situaci, kdy užíváte léky předpisované za účelem zvládnutí této konkrétní životní situaci. Myslím tím, že nemáte nějaké jiné psychické onemocnění. Držím palce, MK“

Marie: „Dobrý den, chodila jsem k psycholožce, která byla až moc hodná a chápavá, ale to bylo všechno, nikam jsem se neposunula. Teď hledám někoho jiného, ale mám obavy, abych nedopadla stejně. Prosím, poradíte? Děkuji“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, je těžké to takto posoudit, neznám bližší okolnosti. A navíc každý terapeut je jiný, reaguje na trochu jiné věci. Otázkou také je, jak dlouho jste na terapii docházela. Pro změny je někde potřeba dlouhé roky. Na druhou stranu, terapeut za Vás žádnou změnu neudělá, takže pokud do terapie vstupujete s tím, že Vy sama nechcete nic změnit, tak nevidíte výsledek. Držím palce, MK“

lucie: „Dobrý den, prosím Vás na léčení traumatu z porodu je dobré zajít k psychoterapeutovi, psychologovi nebo psychiatrovi? Děkuji předem“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, neumím jednoznačně odpovědět. Je nutné vyloučit laktační psychózu, a to je zřejmě věc psychiatra. Pokud tam nic takového není, tak by mohl stačit psychoterapeut. Držím palce, MK“

Alice: „Dobrý den, můžete prosím poradit, co dělat v případě, že moje starší maminka reaguje na moje kladné činnosti negativně? Rozpláče se pokaždé, když jí řeknu, že jsem něco dobrého udělala, koupila si, uklidila, dosáhla něčeho atd. Těší ji spíš, když jsem v nečinnosti a ona může vše dělat za mě. Takto negativně působí i na mého syna, jejího vnoučka. Můžete mi prosím poradit co s tím? Děkuji“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, doporučuji si více uvědomovat, že jste už dospělá a svůj život máte ve svých rukách a nemusíte pořád "uspokojovat" svoji maminku. Možná se bojíte toho, že se maminka na Vás bude zlobit. Držím palce, MK“

Jarka: „Dobrý den, prosím o radu - jak si vybrat dobrého psychoterapeuta? Mám již 5 let panickou poruchu a nechci problém řešit jen léky. Jsem z jižní Moravy, je možné někoho doporučit?Děkuji.Jarka“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, nedokážu Vám někoho takto doporučit. Ptejte se známých, praktického lékaře nebo svého psychiatra. Pátrejte po internetu, objednejte se k někomu a klidně vyzkoušejte i více terapeutů, nebojte se jít o dům dále, pokud Vám někdo nevyhovuje. Držím palce, MK“

Alice: „Dobrý den, kdo se může stát psychoterapeutem a jak? Může to být osoba, která nemá např. zdravotní školu? Děkuji“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, může, pokud máte vš vzdělání v humanitním směru (klidně i sociální práce, pedagogika, atd.) a absolvujete akreditovaný psychoterapeutický výcvik. Záleží ovšem na podmínkách institutů, které tento výcvik poskytují, zda Vás do něj přijmou. Podívejte se na stránky České asociace pro psychoterapii, jsou tam stanovy pro přijímání členů, kteří nejsou zdravotníci. Držím palce, MK“

Ivana: „Máte psychoterapeuta V každém městě?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, těžko říct, ve větším městech byste určitě našla, když ne terapeuta na pojišťovnu, tak soukromého terapeuta. Nebo zapátrejte po sociálních službách poskytovaných ve městech nebo krajích. V každém kraji najdete předmanželskou a manželskou poradnu, jejíž služby jsou zdarma. Mějte se hezky, MK“

Ivana: „Dobrý den, trpím od února letošního roku Tinnitusem (pískání v uchu). Již jsem dokončila veškerou dostupnou léčbu ORL a již se musím smířit je pískání nelze odstranit. Může mi psychoterapeut pomoci?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, v případě, že lékaři již vyčerpali všechny možnosti, tak je možné zapátrat, zda to nemůže být psychického původu. Mohlo by existovat něco ve Vašem životě, co nechcete slyšet? Držím palce, MK“

Petr: „Trpim depresivni poruchou, ze ktere se lecim. Projevy me trapi zvlaste na podzim a na jare. Jaky typ psychoterapie bych mel zvolit. Dekuji.“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, zde záleží na tom, jaký jste člověk. Pokud dokážete o svých problémech mluvit a dobře formulujete, baví Vás zabývat se sama sebou, tak klidně psychoanalytickou psychoterapii. Pokud ne, tj. nechcete se hrabat ve svém životě, ale něco změnit, tak třeba kognitivně-behaviorální psychoterapii. Jsou i terapeuté, kteří pracují s tělem (peso-boyden, biosyntéza) nebo neverbálně (malování, relaxace), atd. Držím palce, MK“

Kamila: „Dobrý den paní doktorko, chtěla jsem se zeptat jestli pro povolání psychterapeuta je potřeba přímo studium oboru psychologie. Tento obor mě zajímá, vystudovala jsem bakalářský obor sociologie-andragogika. Bohužel jsem nenašla možnost studia navazujícího magisterského oboru psychologie. Je mi 30 a jsem po rodičovské dovolené, většinou jsem podnikala a komunikovala s lidmi v různých životních situacích... Nechci studovat od začátku bakalářský obor. Je nějaká možnost akreditovaných kurzů po nichž bych mohla dělat psychoterapii nebo nějaké podobně poradenství? A nebo nevíte o nějakém kombinovaném navazujícím psychologickém oboru, kde by nebyla potřeba Bc. z oboru psychologie, ale třeba příbuzném jako mám já? Dekuji za odpověď Kamila“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, Vaše cesta k psychoterapii by nebyla jednoduchá, ale je možná. Zkuste se podívat na podmínky různých psychoterapeutických směrů - ten psychoanalytický by Vás mohl přijmout. S tím studiem to není lehké, opravdu je cesta přes studium psychologie velmi dlouhá a složitá, neznám magisterský obor, který by nevyžadoval znalosti studia z bakalářské úrovně. Bohužel, naše VŠ studium není velmi prostupné. Nevzdávejte se a držím palce, MK“

Veronika: „Dobrý den,trpím hypochondrii,mám strasný strach z nemocí,poslední rok jen lítám po doktorech,samozřejme jsem navštivila psychiatra i psychologa,uzivám dva mesice antidepresiva a zatím tedy nic moc,mám težkou depresi,jak mi je pomoci? děkuji“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, hlavně Vy sama musíte chtít něco změnit. Není to lehké, neexistuje zázračný prostředek. Na depresi terapie docela zabírá, pokud máte těžkou formu, tak zkuste třeba stacionářní léčbu (může Vám ji předepsat psychiatr, jejíž součástí je i skupinová psychoterapie trvající 6 týdnů. Potkáte tam jiné lidi, kteří také bojují s podobnými problémy a i to Vám může pomoci. Držím palce, MK“

Věrka: „Mám 7-letou dceru. Má hysterické záchvaty řevu v případě, že jí nechci něco dovolit. Jakmile tento záchvat začne, už jej neumí ukončit. Co s tím? Máme vyhledat odbornou pomoc nebo jí to časem přejde? Moc děkuji za pomoc. Věrka“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den Věrko, v případě takovýchto dětí se ukazuje, že někdy je to dáno tím, že samotný rodič má problém s agresí, trvat na dodržování hranic. Můžete se Vy sama zlobit, i hodně zlobit? Pokud tomu tak je, tak bych Vám doporučila pár konzultací u terapeuta. Držím palce, MK“

slavkavop: „Jaké jsou možnosti psychoterapie u hraniční poruchy osobnosti, příp. hysterické osobnosti? Jaká je úspěšnost? Kterého terapeuta vyhledat?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, u poruch osobnosti lze psychoterapeuticky spíše směřovat k lepší adaptaci a orientaci v životě, v práci, ve vztazích. Úplná změna či vyléčení je velmi obtížná ... ale chci upozornit, že diagnóza je jenom nálepka, kterou psychiatři používají pro spolupráci s pojišťovnou .. může se jednat o celou škálu obtíží, které se zařazují pod pojem hraniční poruchu osobnosti. S konkrétním výběrem Vám nepomohu. Volba terapeuta je velmi individuální záležitost, každému vyhovuje něco jiného. Držím palce, MK“

Tina: „Dobry den, v lete jsem prodelala potrat a take jsem doma upadla a videl to maly syn. Od te doby me trapi tlak na hrudi a obava z toho, aby se to nestalo znovu. Co byste mi doporucila?“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, doporučovala bych Vám jít si o tom s někým nezainteresovaným promluvit. Držím palce, MK“

Jana: „Dobrý den, pomohla by psychoterapie v případě žárlivosti a přílišné vazanosti na partnera, myslím že to ničí vztah a úplně zbytečně.“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, na tyto vztahové problémy terapie obvykle docela dobře pomáhá. Je potřeba si uvědomit, zapátrat, proč žárlíte, proč si nevěříte, čeho se bojíte a s čím to souvisí. Máte strach z opuštění nebo strach ze ztráty lásky? Držím palce, MK“

Martina Zetkova: „Dobrý den jde pomoct moji dceři 11 let, s nespavostí a strachem hlavně ve večerních hodinach ?nevíme si rady přes den je dcera velmi aktivní,společenská,divoká ale přijde večer a ma nervózní stavy a problém s usínáním“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, určitě bych doporučila se s někým poradit. Něco ji může trápit, co třeba může mít problém probrat s Vámi. Nezměnilo se něco v poslední době ve Vaší rodině, v manželství? Držím palce, MK“

slavka: „Prosím, máte nějakou zkušenost s podpůrnými prostředky např. Midon (nejsem si jista názvem, obsahuje třezalku a nějaké další látky).“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, jenom osobní .. bylinky nebo přírodní preparáty nemohou ublížit. Držím palce, MK“

Alena: „Prosím moc o radu.Léčím se s úzkostí už 5let,užívám antideprsiva.Je to jak na houpačce,jednou pod kontrolou,pak znovu,to přijde a nevím si s tím rady.Zkusila jsem hledat pomoc čtením knih o sebelásce a o tom,že úzkost,je jen vyvrcholením dlouhodobé nepohody,přepínání atd.Naučila jsem se příjmat úzkost,jako součást sebe a když přišla,řekla jsem si,že jsem to prostě já a nemusí to byt ted dobré,nikomu do toho nic není a nevyčítat si to jak dřív.Teď se úzkost zase zhoršila a já si zase nevěřím a začínám pochybovat jestli ten způsob myšlení byl správný.Na jaře mě toto moc pomohlo.Chci jen vědět,jestli knihy a webináře nejsou nesmysly a byznys a můžou pomoci.Paní dr.ke které chodím,se na to totiž moc netváří a chce,aby jsem používala zdravý selský rozum.Nevím čemu věřit,děkuji moc“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, naučila jste se své potíže přijímat, netrestat a nevinit se z toho, to je důležité. Někdy se lidé velmi uchylují k různým moudrým radám, návodům, jak správně žít, mohou to využívát tak trochu jako obranný mechanimus, který jim pomáhá v tom, aby se nemuseli zabývat svým prožíváním. Nevím, zda Vám moje odpověď pomohla a zda je toto Váš problém. Napadá mne, zda se na svoji terapeutku tak trochu nezlobíte a zda jí to můžete říct. Držím palce, MK“

Alice: „Dobrý den, dá se nějakou jednoduchou metodou naučit zdravě spát? Tzv. odstranit nespavost a špatný spánek? Děkuji“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den, nelze jednoznačně říct. Mohou pomoci různé relaxační techniky, meditace. Také by Vás něco mohlo trápit, něco, čím se Vám nechce se zabývat. Držím palce, MK“

Jitka: „Dobrý den. Mohla by jste mi doporučit dobrého psychoterapeuta v Liberci? Jaké ceny jsou u soukromých? Ti zdarma jsou na nic. Děkuji Jitka“

PhDr. Miriam Kotrusová: „Dobrý den Jitko, ceny soukromých se pohybují od cca 500 do 1200 Kč. Zkuste se zeptat svých známých, zapátrat na webu, určitě někoho najdete. Držím palce, MK“