Chat

host

Jiří Kubík, EFA

Rady jak nastavit společné finance

Záznam chatu ze středy 13. září 2017

Lenka: „Dobrý den, s přítelem žiji 3 roky. Jeho příjem je 2x vyšší, děti společné nemáme, ale vyžaduje veškeré náklady hradit společně, každý polovinu. Nemáme společné peníze. Bydlíme v jeho bytě, který má sám na hypotéku. Jezdíme mým vozem společně s 2 kolegy do zaměstnání. On vybíra od nich cestovné a necháva si ho. Takže on si vydělává cestovným od kolegů, má cestu zadarmo a já si hradím pohonné hmoty sama. A takových případů, kdy myslí jen na sebe je více. Vadí mi, že nemám užitek z jeho financí, když se příkladně starám o společnou domácnost a jeho osobu? Já jsem na konci měsíce na nule a on si šetří. Dekuji.“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den,toto je opravdu velice těžké. Pokud Vám to tak vadí, doporučuji si o této záležitosti promluvit otevřeně a hlavně před dalšími životními kroky jako je svatba či děti. To, co mi píšete, je velice časté. Jeden z rodiny vydělává více a druhému po zaplacení nezbývají žádné peníze. Pokud se chystáte se dlouhodobě vydat společnou cestou, z mého osobního pohledu by měl být druhý partner k této věci tolerantní. Pokud můžete, zkuste si o tom promluvit a případě potřeby si udělejte i finanční bilanci či zajděte za kvalitním finančním poradcem. Určete si společné priority. Pokud budete v budoucnu doma s dětmi, situace se nezlepší, naopak. Proto je důležité o těchto věcech mluvit otevřeně a hlavně s tolerancí k druhému. Krásný den Jirka“

Ing. Karel P.: „Dobrý den, žiji s mou partnerkou již 8 let a máme tři děti. Moje partnerka chce, abych vše platil já, svůj přijem si ukládá a spoří pro sebe a pro děti (prý kdyby něco, že to mají ženy těžké) a já abych platil ze svého platu (mám vyšší plat) vše - bydlení, rekonstrukce, auta, benzín, dovolené a veškeré ostatní výdaje rodiny. Nepřijde mi to vůbec fér, jaký je na to Váš názor? Děkuji.“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, chápu Vás. Doporučil bych navštívit finančního poradce. Vím, že je to klišé, ale ten Vám doporučí nejvhodnější cestu. Jak nad tím přemýšlím a to se snažím dělat i v praxi, aby každému zbyly peníze a každý si tvořil aktiva (rezervy). Tato situace je většinou opačně. Partnerka je s dětmi a nezbývají jí peníze. Je důležité myslet i na svoji budoucnost. Nikdy nevíte, co se stane. Rady: Promluvit si o této věci otevřeně, udělat si svoje priority, vytvořit si společnou finanční bilanci a poradce Vám pomůže s další společnou cestou. Je nezbytně nutné, aby obě strany byly spokojené. Hodně úspěchů Jirka“

Martina T.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak komunikovat s manželem ohledně financí. V podstatě veškeré příjmy i výdaje má na starosti on. Nechce to se mnou řešit, takže v podstatě nic nevím. Na otázky nedostávám odpovědi. Na jednu stranu jsme zabezpečeni, ale na tu druhou vůbec nevím, jaká je situace, ikdyž bych to ráda věděla.“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, no hodně těžká otázka. Tak jako ty ostatní. Pokud jste manželé, je důležité, abyste věděla o všech financích a hlavně dluzích. Za předpokladu, že nemáte předmanželskou smlouvu či dědickou nebo darovací. Z mé praxe si manželky myslí, že je vše zabezpečeno, do té doby, dokud se něco nestane. Obzvláště se to týká podnikatelů. Jste ve společném manželství a vše by mělo být otevřeno a jasno. Proto si s manželem zkuste promluvit a vysvětlit. Již v tom není sám, ale má i právní odpovědnost za Vás jako druhé poloviny. Pěkný den Jirka“

Jana: „Dobrý den, právě s manželem nastavujeme finance. On má cca. 13 000 a já jsem na mateřské. Po odečtení nákladů atd. nám toho moc nezbývá. Rád by měl i svoje kapesné cca. 3000. Jak ho požádat ,aby trošku ubral? I kdyby pouze 500,-. Ráda bych pošetřila na platby, které během roka příjdou. Pojistka za byt atd. Takhle by to ani nebylo z čeho. Děkuji“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, kapesné pro manžela je pěkné. Udělejte si nejdříve finanční bilanci obzvláště kvůli ročním platbám o kterých píšete. Poté společně zjistíte, že se musí ubrat. Stejně by se někdy peníze musely vzít. Pokud možno, udělejte mu to motivačně. Druhá možnost je, pokud by manžel mohl vydělávat více? Dnes je jedinečná možnost změnit bez problémů zaměstnání. Firmy vyplácejí i bonusy za kontakty na nového spolupracovníka. Ať se daří a vše se povede. Jirka“

Andrea Feitová: „Dobrý den, manžel vyrůstal v rodině, kde měli vždy všeho nedostatek a peněz měli málo. Já měla pravý opak a jsem zvyklá peníze neřešit. Takže kdyz jsou u nás nějaké hádky, tak kvůli penězům. Manžel vydelava lehce nadprůměrně a já jsem na MD. Jak udělat kompromis abychom se kvůli penězům neustále nedohadovali. Dekuji za odpoved.“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, zde je přesně vidět výchova :) Doporučil bych udělat z obou stran kompromisy a sejít se v polovině. Část z toho můžete udělat motivačně. Ať už dárky, dovolené či večeře atd. Přijde mi zbytečné, abyste se kvůli této záležitosti hádali. Manželství je o toleranci a kompromisech a Vaše situace je řešitelná. Zkuste si dát návrhy, jak to řešit a zkuste je spojit. Krásný den Jirka“

Marcela Hégrová: „Jsem sedmý rok po operaci apcesu mozu a manžel v dobrém i zlém při mě stál. Z velkým štěstím jsem ten boj o život vyhrála. Pro 2 letech jsem se dostala do fugující maminky, manželky. Vždy jsme měly finance rozdělené. Já za své a manžel tektéž. Společné byly finance na dovolené, hypotéka na dům. Po operaci se stav nezměnil. Já pobírám indvalidní důchod, mám práci na půl úvazku, prostě se snažím, co to jde. Manžel si žije svůj život na vysoké noze a já s dětmi se dívám, jak si kupuje drahé kvalitní boty, halhoty a vůbec vše. Zaplatil si i s přátely dovolenou v Africe s tím, že po tom všem si to zaslouži. A co děti, co já? Nevím, jak si počít. Omluvte chyby, po operaci špatně píši, špatně čtu, ale myslí mě to na výbornou.“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, tak hlavně hodně zdraví! Pokud si tímto rodina projde a vše "přežije" společně, vždy to utuží vztah či manželství. Pokud vše zůstalo beze změny a je to pouze o výdajích manžela, tak si s ním promluvte. Někteří muži potřebují více volnosti a rodina je až druhá. Společné výlety, prožitky atd. Proto si to zkuste nastavit tak, aby to bylo dlouhodobě akceptovatelné pro oba. Toto je už spíše psychologie než finanční poradenství. Z mého osobního pohledu by manžel měl nejdříve zajistit kvalitně rodinu a teprve poté myslet na to ostatní. Tak jak Vás poslouchám, to první moc neplatí. Hodně úspěchů Jirka“

zdenka p.: „Dobry den, jak se vyhnout ve vztahu pocitu menecennosti,kdyz partner vydelava nekolikrat vic nez ja..“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, velice těžká otázka. Záleží, jak k tomu ve vztahu každý přistupuje. Většinou nezbývá, než tuto skutečnost tolerovat. Pokud máte možnost svoji finanční situaci změnit, udělejte to. Pokud se partner alespoň trošku chová tolerantně a jeho ego díky příjmům není vysoko, je to ideální. V opačném případě musí nastat "výchova" partnerky. Tzn. vrátit ho na zem. Peníze jsou důležité, ale nejsou vše. Jirka“

Stáňa: „Dobrý den, prosím poraďte jak vést finance. Bydlíme s přítelem třetím rokem a máme dvouletou holčičku.Bohužel každý máme svůj účet.Já jsem rok a půl pracovala z domova,tak jsem problém neměla,ale teď již nepracuji rok a je to hodně náročné.Přítel platí sice nájem a jednou za týden velký nákup,mě nic z výplaty nedává, já bohužel s penězi nevycházím.Platím inkaso a z mateřské mi moc nezbyde,dělám i menší nákupy v týdnu,které platím já.Předem děkuji za radu.Stáňa“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, doporučuji si nad vším sednout a udělat si finanční bilanci. Pokud již máte dítě, je nezbytně nutné, aby se přítel o svoji rodinu postaral. Vaše situace se musí změnit, protože dlouhodobě to není udržitelné. Alespoň co se vztahu týče.Jirka“

Martin: „Za chvíli jdu na jedno. Jak vysvětlit ženě, když se vrátím až ráno a úplně švorc ?“

Jiří Kubík, EFA: „Tak to jste mne rozesmál. No vysvětlovat nic nemusíte, je to styl života. Otázka spíše na Vás. Jak si myslíte, že s Vámi bude dlouho?“

ádelka: „dobrý den vám přeji, nevím asi to sem nepatří , ale já žiji sama s mamkou , je mi teprve 15 takže sama bydlet eště nemohu , ale mamka po me chce pořád nějaké peníze , i když ví že já sama nevydělávám , já ji chápu ale já potřebuji taky žít už pomalu po svém, ted mamka dostala vyplatu 6000 protože byla na nemocenský jinak dostáva 15000, + 2500 alimenty ,najem mame 7000 , plus má mamka dluhy , já nevím jak mam mamce pomoct , a nemužu se dívat na mamku jak je smutná z toho že nemá peníze myslíte si že když muj táta má 60 000 ,- vyplatu a alimenty dává jen 2500 že je to málo? jak mám mamce pomoc ? děkuji za odpověd s pozdravem adélka“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, Adélo, tak jak píšete. Pokud Váš tatínek vydělává 60tis, alimenty 2.500 Kč je málo. Ať si maminka nechá přepočítat výměr alimentů. Zkuste si o tom s maminkou promluvit a najděte společnou cestu. Může to být i to, že budete chodit na brigády a část peněz jí budete dávat. Ale nejdříve se musíte dohodnout, jak z toho ven. Otázka co je to za dluhy, zda by šly zlevnit, společné výdaje atd. Jak zvýšit celkově příjmy do rodiny, tak pokud možno i někde ušetřit. Hodně úspěchů do života :) Jirka“

Renata Rajnošková: „Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně financí domácnosti. Máme domácnost s třemi dětmi, a zároveň bydlíme s babičkou děti ( tchyně). Co se týká inkasa, tak to děláme tak, že platím já, muž a babička. Což je dobré. Zajímá mne však, jak řešit problémy s nákupem pro děti, zda mít společný účet s manželem nebo ať mi přispívá na děti dle dohody. Jsem na mateřské dovolené s nejmladším dítětem, takže mám jen rodičovsky příspěvek. Děkuji.“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, jak jsem říkal, je milion kombinací. Udělejte to tak, abyste byli v rodině šťastní. Buď to může být společný účet či větší příspěvek manžela. Tak jako tak nejspíše manžel bude muset posílat více. Udělejte si finanční bilanci a podle toho vše naplánujte.Jirka“

Kubíková: „Dobrý den, mám dotaz. S manželem jsme postavili dům. Tento dům je napsaný pouze na manžela, protože stavební parcelu vlastnil již před tím, než jsme se seznámili. Právě jsme zkolaudovali a na katastru nám radili, aby na mě manžel přepsal polovinu domu. Když jsem ho na toto téma oslovila, tak mi řekl, že na mě žádnou polovinu přepisovat nebude, že celý dům postavil vlastně sám a ještě bych mu měla dát polovinu ceny za stavební parcelu? Jak bych měla reagovat? Manžela velice miluji a doufám, že nám to vydrží do konce života, protože mít vlastní domeček byl náš společný sen.“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, paní Kubíková, chápu. Toto je velice těžké. V mé praxi se snažím o to, aby vše bylo na půl. Pokud jste manželé, tak obzvláště. Za předpokladu, že platíte hypotéku na půl, tak mi nedává důvod, proč by to mělo být opačně. Snažím se, aby manželé měly majetek rozdělený na půl. Může nastat situace, kdy se rozvedete a poté mohou nastat problémy. Máte sice právo v manželství na polovinu peněz (domu z hypotéky) a manžel by je musel vyplatit. Další možnost je manželská smlouva, kde si můžete specifikovat tyto věci. Více bych řešil s finančním poradcem. Jirka“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, popř. poradit, jak mám s manželem komunikovat o financích. Dříve jsme byli sami dva, oba jsme vydělávali, finančně jsme si žili "bezstarostně", tudíž jsme o financích příliš nekomunikovali. Teď máme malé děti, mám mateřskou a manžel chodí do práce. Teď musím peníze počítat a o veškeré finance se více - méně (výdaje) starám já. Občas si manžel chce nečekaně něco pořídit a já se mu to snažím nenápadně vymluvit různými důvody - že ať se např. poohlídne po něčem jiném, atd. Ale příčina je jasná, nevleze se to do rozpočtu. Občas se stane, že si to pořídí stejně a pak jsou doma neshody - a když mu řeknu, že teď si zatím (co jsem na mateřské) vyskakovat nemůžeme, hrozně se rozlobí a nechápe za co se pořád peníze utrácejí - není s ním řeč a příště to udělá zase a je to pořád do kola. Jsem z toho nešťastná, protože pak musím ubrat dětem. Co jsem doma s dětma, nepamatuju, kdy jsem si koupila něco sama pro sebe, je mi z toho úzko. S manželem se máme rádi - o tom žádná, ale když přijde řeč na peníze, je láska tu, tam. Prosím o radu, jak mám s manželem komunikovat, aby pochopil, že musíme táhnout za jeden provaz a aby můj postoj nevnímal, že ho stále jen "šikanuju". Moc Vám děkuji za odpověď, Jana.“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, pokud se bere mužům na peníze, je to pro některé neúnosné. Možná by mohlo pomoci, kdybyste si na měsíc či nějaký čas vyměnily role a rozpočet vedl manžel. Aby si dokázal představit, že se peníze neztrácejí, ale používají se v rodině. Jiná možnost mne moc nenapadá, obzvláště pokud to trvá již nějaký čas a o tomto tématu se již mluvit moc nedá. Jirka“

Martina M.: „Dobrý den pane Kubíku, jsme s přítelem asi 12 let. Nikdy jsme neměli společný účet a oboum nám to vyhovovalo a vyhovuje. Máme doma jedno dítě a druhé je na cestě. Teď momentálně mi chodí na můj účet jeho výplata, ale díky závazkům, které má, z toho zaplatím byt a ostatní peníze musí přítel vydělat bokem. Takže žijeme tak, že kdo má, platí. Já se snažím spořit ještě zvlášť, ale vzhledem k mateřské, na které momentálně jsem se to úplně nedá. Z mého hlediska přítel moc neumí nakládat s penězi, zbytečně utrácí, takže mám raději svoje "bokovky" když je nejhůř a nebo jenom před výplatou. Myslíte si, že i když nemáme společné peníze, společný účet, může to fungovat? Nemyslím vztah, ale takto v rodině s penězi :-) Moc děkuji“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, pokud možno, udělejte si společnou finanční bilanci a můžete zkusit i společný účet? Je přeci logické, že když jste na mateřské, je minimálně poloviční výpadek jednoho platu. Tzn. život nemůže být stejný jako před dítětem. Pokud se nezvětší příjem přítele. Pokud jste spolu takto dlouho, určitě vše vyřešíte. Jirka“

Petra: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak řešit situaci, když si moje známa pořídila byt ještě když byla sama, poté si našla přítele, s kterým se domluvili, že si pořídí dítě. Dnes mají půl roční miminko, žijí ve společné domácnosti. Známá je na mateřské dovolené a peníze ji nestačí na splácení hypotéky a partner ji odmítá dávat víc jak 5000kč měsíčně(i s těmito penězi to nepokryje výdaje domácnosti). Jak tuto situaci řešit? Děkuji“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, tak tato situace je opravdu nemilá. Pokud se přítel odmítá zapojit do rodiny, bohužel bych doporučil zvážit, zda to dává celkově smysl. Protože pokud se takto přítel chová od začátku, je také možné, že se to do budoucna nezlepší. Možná to beru trošku osobně, ale pro mne je toto neakceptovatelné a nepochopitelné. Další možností mohou být různé dávky atd. Jirka“

Monika: „Dobrý den, nemám bohužel vůbec zkušenosti ani povědomí o fungování finančních poradců.. můžete mi, prosím, orientačně říci jakou odměnu si žádají finanční poradci.. Obecně.. Například hodinová sazba úvodní konzultace ? A připočítávají si nějaké další poplatky třeba za vypracování ideálního návodu jak fin. situaci řešit? Děkuji a přeji hezký den!“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, obecně se v ČR finanční poradce platí formou provizí. Tzn. tak jako tak je zaplatí klient. Evropa se bohužel vydává formou placeného poradenství. Tzn. za vše se platí stejně jako u advokáta. Vše do podpisu smluv by mělo být zdarma. Dobrého poradce poznáte podle titulu EFA. Seznam je na stránkách www.efpa.cz. Pokud byste chtěla poradit alespoň po emailu či doporučení na prověřeného poradce z vašeho kraje, rád Vám zašlu kontakt. info@kubikjiri.cz“

Monika Jelínková: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Jsem na rodičovské,mám tři děti a můj manžel pracuje jako živnostník,ale problém je v tom,že mi nedáva žádné peníze a nevím,jak ho donutit,aby aspoň přispíval na naše děti.Děkuji za odpověď.“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, velice těžké na radu. Nejdříve si o tom promluvit. Je to Váš manžel a přeci má povinnost se postarat o svoji rodinu. Z mého pohledu byste ho neměla nutit, měl by chtít sám se postarat. Jirka“

Ilona Havlová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli tedy doporučujete mít každý z partnerů svůj vlastní účet a pak třetí účet společný, ze kterého se bude platit nájemné, jídlo, dovolená atp.? A záležitosti jako auto apod. finančně nákladné věci ať platí jen jeden z partnerů? Jde mi o počet těch účtů a jejich rozdělení. Děkuji.“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, záleží na Vás. Nejprve si udělejte finanční bilanci a poté můžete rozložit svoje finance. Pokud Vám to nyní vyhovuje, nic neměňte. Je to pouze o toleranci a otevřenosti.“

R.M.: „Mám nějakou šanci ? Smanželem po 4O letech už nehospodaříme spolu, ale žijeme v v odd. domácnostech v l domě. Má je 1/4 jeho rodného domu. Po 15 letech se rozhodl, že nebude přispívat na společný účet a dával mi na 3 děti jen část peněz a po určité době jsem chod celé domácnosti a energie domu musela platit sama. Nyní žijeme odděleně, ale v podstatě mé příjmy jsou i jeho a naopak? Jde udělat nějaké opaření spětně, abychom si uspořádali fin. poměry,? Manžel je nepřístupný jakýmkoliv debatám o penězích a o těch, které si naspořil v minulosti užž vůbec ne........“

Jiří Kubík, EFA: „Dobrý den, bohužel není. Pouze rozvodové řízení. Jirka“