Chat

host

Jan Šafránek

Rodinné právo

Záznam chatu ze středy 5. dubna 2017

SK: „Je v ČR rodinné právo legislativně na dobré úrovni?“

Jan Šafránek: „Domnívám se, že ano. Samotný text zákona však nestačí. Důležité je, aby rodinné právo a jeho zásady byly všemi dotčenými osobami, rodiči, dětmi, manžely atd. dodržovány. A pokud právo dodržováno není, je velmi důležitá role soudů a státních orgánů, kteří řeší spory mezi těmito osobami.“

MORTAR: „V jaké oblasti je rodinné právo v ČR nejvíce porušováno?“

Jan Šafránek: „V mé praxi nejčastěji neřeším problémy související s porušováním rodinného práva, rodinné právo je příliš široký pojem, spíše jde o porušování povinností některým ze subjektů rodinného práva (např. neplnění vyživovací povinnosti mezi manžely, mezi rodiči a dětmi, neumožňování styku s dětmi ze strany jednoho z rodičů apod.). Dalším velkým tématem je otázka společného jmění manželů a samozřejmě rozvody manželů a péče rodičů o nezletilé děti v době před a po rozvodu. S rodinným právem určitě souvisí i právo dědické.“

BRKBR: „Je rodinné právo v ČR dostatečně dodržováno?“

Jan Šafránek: „Pokud žije rodina v souznění, tak ano. K porušování zásad rodinného práva dochází zpravidla v souvislosti s rozpadem rodiny nebo manželství, v situaci, kdy se jeden z manželů chová příliš dominantně, agresivně, a asociálně apod. Velmi častým problémem je nehrazení výživného, a to nejen výživného na nezletilé děti. Extrémním případem nedodržování zásad (nejen) rodinného práva je domácí násilí.“

XX: „Pane Šafránku, má rozdíl mezi manželstvím a pouhým soužitím vliv na bydlení manželů / partnerů? Může mě partner po rozchodu vyhodit ze svého bytu snáz, než manžel po rozvodu?“

Jan Šafránek: „Za trvání manželství máte automaticky ze zákona právo bydlení v bytě, který je ve výlučném vlastnictví manžela. Za trvání manželství je tedy Vaše užívací právo k bytu chráněno. Po zániku manželství se skutečně může stát, že se budete muset z bytu vystěhovat. Manžel jakožto výlučný vlastník bytu se bude moci domáhat Vašeho vystěhování i soudní cestou. Pouze ve výjimečných případech je tomu jinak. Jako nesezdaný pár žijete každý tzv. za sebe. Nájemní nebo jiné užívací právo k bytu Vám vznikne jen tehdy, pokud se na tom výslovně dohodnete.“

|Marta: „Dobrý den, nevím, zda to sem úplně patří... Nesezdaní partneři, malé dítě, byt koupený a psaný pouze na muže. Má žena v případě rozchodu nějaký nárok na daný byt? Přítel tvrdí, že po několika letech společného soužití vzniká nějaký nárok na byt i ženě, mě to však přijde nepravděpodobné. Děkuji za odpověď, hezký den“

Jan Šafránek: „Obávám se, že nemá.“

Vlaďka: „Dobrý den, manžel získal rodinný dům po rodičích. Za společné jmění jsme celý dům zrekonstruovali. Dům nabyl až v době našeho manželství, ale napsán je na něj. V případě rozvodu budu mít právo na vyrovnání nebo celý dům připadá automaticky manželovi? Moc děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Vycházím z toho, že rodinný dům nabyl manžel darem. V takovém případě není dům v SJM, ale jedná se o jeho výlučné vlastnictví. Pokud byly za dobu trvání manželství do domu investovány prostředky ze SJM, budete mít v případě rozvodu nárok na vypořádání prostředků, které byly ze SJM vynaloženy na dům ve výlučném vlastnictví manžela. Zjednodušené řečeno byste měla obdržet polovinu těchto prostředků (pokud budete schopna vynaložení těchto prostředků prokázat). Dům byl, je a bude manželův i po případném rozvodu.“

Slávka: „Prosím o názor na situaci: syn je po autonehodě invalidní. Po rozvodu mu bývalá manželka odmítá vyplatit částky, které obdržel od pojišťovny za bolestné a snížení společenského uplatnění. Patří tyto částky do společného jmění manželů? V současné době probíhá soudní řízení o tyto částky. Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Domnívám se, že tyto částky do SJM nepatří.“

Monika: „Hezký den S partnerem žijeme společně 18 let, máme dcerku a druhé dítě na cestě. V případě, že by se s někým z nás něco stalo, připadá automaticky jeho dědictví dětem? Společně jsme si zrekonstruovali dům a máme i společné investice. Proto mě zajímá jestli by si na ďědictví mohla klást nárok i širší rodina zesnulého. Děkuji a přeji hezký den. Monika“

Jan Šafránek: „Dědictví Vašeho partnera by se v případě dědění ze zákona dělilo mezi Vás jako jeho partnerku a jeho děti. Případná závěť může stanovit jiné poměry mezi dědici, případně určit, že Vy nedědíte nic.“

David Polach: „Dobrý den, před třemi lety jsme s manželkou zakoupili byt do osobního vlastnictví, který jsme financovali hypotékou. Byt je na katastru zapsán jako SJM a oba jsme spoluvlastníci. V letošním roce jsme se rozvedli a dohodli se, že si byt nechám já a manželka netrvá na vyplacení ani jiné finanční kompenzaci. Jaké konkrétní kroky musím nyní učinit, abych se stal vlastníkem bytu. V bance mě informovali, že stačí vyvázat bývalou manželku jako spoludlužníka z hypotéky a poté na katastru přepsat byt jen na mě. Je to opravdu tak jednoduché a vztahují se k tomuto nějaké poplatky, např. daně a podobně ? Děkuji za odpověď“

Jan Šafránek: „Pro zápis do katastru nemovitostí je třeba předložit katastru nemovitostí písemnou dohodu uzavřenou s Vaší bývalou manželkou. Podpisy na této smlouvě musí být úředně ověřené. Pak už opravdu jen stačí vyvázat Vaší bývalou manželku z hypotéky. Konkrétní podmínky vyvázání závisí na jednání s bankou.“

Ivana: „Dobrý den.Žiju s přítelem 11 let v jeho bytě.Måm tam trvalé bydliště ale přesto mám strach,že kdyby se mu něco stalo,jeho děti mě vyhodí na ulici.Jak se proti tomu bránit?Svatba,jeho zåvěť?“

Jan Šafránek: „Pokud Váš partner byt ještě před svou smrtí nepřevede na děti nebo pokud nesepíše závěť, ze které bude vyplývat, že vlastníky bytu budou jen jeho děti, bát se nemusíte. Budete dědit společně s dětmi Vašeho partnera a užívací právo k bytu budete mít z titulu spoluvlastnictví. Nicméně bych Vám doporučoval tuto otázku s partnerem otevřít a vyřešit.“

Hanka: „Dobrý den, měla bych takový dotaz. S manželem jsme 10 let manželé, před 7 lety jsme si nechali zúžit SJM. Podnikáme, máme s. r. o., kde jsem nejprve byla jednatelka a společník, posléze jsem podíl i jednatelství převedla na manžela. Já byla neprve doma s dětmi, poté v domácnosti, nicméně pro firmu dělám vešekerou administrativu ad. Teď jsem již několik měsíců zaměstnanec firmy. Firma koupila podnikatelský areál, který je v jejím vlastnictví. Protože to začíná u nás skřípat, chci se zeptat zda mám při případném vyrovnání nárok na nějaký podíl z firmy, i přesto, že máme zúžené SJM. Děkuji a mějte pěkné odpoledne. Hanka“

Jan Šafránek: „Na základě toho, co píšete, se obávám, že ne.“

IVANA: „JAK JE TO POKUD MANŽEL DLUŽÍ NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ A SOCIÁLNÍM,BUDE TO EXEKUTOR VYMÁHAT I PO MĚ JAKO MANŽELCE?“

Jan Šafránek: „Po Vás jako manželce nikoliv, ale exekucí může být postižen majetek spadající do SJM.“

Věra Kovarova: „Dobrý den žijeme s přítelem uz 10 let ale stále je ženatý.Bojí se rozvést kvůli domů který dostal jako dědictví po matce.Patří tento dům do společného vlastnictví manželů nebo je jen jeho.Děkuji za odpověď přeji hezký den.Kovarova“

Jan Šafránek: „Pokud byt získal jako dědictví po matce, jedná se o jeho výlučné vlastnictví. Pokud však do domu byly za trvání manželství investovány jakékoliv prostředky ze SJM Vašeho partnera a jeho manželky, bude třeba tyto prostředky v rámci vypořádání SJM vypořádat.“

Jarka: „Dobrý den,pane doktore, mám byt v osobním vlastnictví a žiji již dvacet let s přítelem,nejsme tedy manželé, v případě mé smrti budou dědit pouze moje děti a nebo také děti přítele ? Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Dědit budou pouze Vaše děti a Váš přítel. V závěti můžete např. určit, že mají dědit pouze Vaše děti. Děti Vašeho partnera po Vás dědit nebudou.“

Karel: „Má manželka právo na podíl ze zisku, jestliže prodám dům (komerční oběkt) který jsem vlastnil již před uzavřením manželství?“

Jan Šafránek: „Příjem z prodeje domu ve Vašem výlučném vlastnictví bude Vaším výlučným vlastnictvím.“

Miloš: „Děti se již dávno osamostatnily a já jsem si pořídil domek na hypotéku kde žena mi šla ručit. Jsem po 7letech v polovičce splácení a žena která zůstala v družstevním bytu našla si přítele chce se rozvést prodat jak družstevní byt a muj domek a peníze rozdělit na půl. na domek nepřispěla ničím a teť chce polovinu? uspěje u soudu? mnuhlik@seznam.cz“

Jan Šafránek: „Pokud jste stále manželé, jste stále v majetkovém režimu SJM, a to bez ohledu na to, zda spolu žijete nebo ne. V zásadě jsou tak podíly obou manželů na SJM stejné, tedy každý má polovinu. Bez detailní znalosti Vašeho případu tak musím konstatovat, že má manželka velkou šanci se svým požadavkem u soudu uspět.“

Sofie: „Dobrý den, manžel zdědil již za našeho manželství dům, nyní máme na tento dům společnou hypotéku, ale vlastník je pouze on. Pokud by mě třeba opustil, mám na tento dům nějaká práva? Nebo je pro mě jediné řešení v této situaci aby mi daroval půlku darovací smlouvou? Děkuji“

Jan Šafránek: „Předpokládám, že hypotéka byla čerpána na rekonstrukci domu. Pokud tomu tak bylo, na dům bez dalšího nárok v případě rozvodu nemáte, máte nárok jen na vypořádání investice do domu, která proběhla za trvání manželství. Pokud byste chtěli dům zahrnout do SJM, doporučuji navštívit notáře a uzavřít před ním ve formě notářského zápisu smlouvu, na základě které se dům součástí SJM stane.“

Marie: „Dobrý den, četla jsem zde Vaše odpovědi a v mnoha případech je uvedeno, že u nesezdaných partnerů v případě dědictví dědí i partner/ka. Je to nějaká novinka v zákoně ? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den..M.“

Jan Šafránek: „Omlouvám se, máte pravdu. Toto platí jen u manželů, nikoliv u partnerů. Pouze manžel dědí společně se zůstavitelovými dětmi. Je to v případě tzv. zákonné posloupnosti.“

Blanka: „Dobrý den,chci se zeptat. Manžel nabyl darem od rodičů rodinný dům ještě za svobody. Společnými silami jsme ho opravili, kdy i já jsem finančně přispívala do rekonstrukce. Minulý rok jsme se vzali, dům je stále pouze ve vlastnictví manžela,domluvili jsme se, že 1/2domu mi přepíše. Bude se tedy jednat o podílové spoluvlastnictví domu nebo to bude SJM? Co je vše potřeba k přepisu? Děkuji za odpověď. Blanka“

Jan Šafránek: „Ideálně bych navštívil notáře a tento dům zahrnul na základě dohody do SJM.“

Katerina: „Dobry den, přítel ma dluhy. Když se budeme chtít vzít, přejde pomerna část dluhu na mě? Dekuji“

Jan Šafránek: „Dluhy na Vás nepřejdou. Ale v rámci případné exekuce manželových dluhů může být zčásti postižen i majetek spadající do SJM vás obou jako manželů.“

Jana: „Dobrý den,s manželem jsme postavili dům před manželstvím.Vse jsme měli na polovinu.Takže manželstvím naš dům a vše další spadá do SJM?Jde mi o to že manžel i já máme každý 3 děti.Kdyby se s manželem něco stalo ,budu muset jeho děti vyplácet z jaké části?Manžel má i firmu a jiné nemovitosti.Vse nabité před manželstvím.Moc děkuj“

Jan Šafránek: „Domnívám se, že dům máte ve spoluvlastnictví. V rámci dědictví by tak skutečně musel být vypořádávám veškerý majetek Vašeho manžela, tedy i jeho podíl na společném domu.“

Alena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně bytu, který původně patřil mým rodičům, ti si postavili rd a já zůstala v bytě sama, pak jsem se vdala, byli jsme v bytě i s manželem a pak ho koupili společně do osobního vlastnictví. Jak je to, kdybychom se rozvedli, mámm nárok na byt jen já anbo náleží polovina mému muži? díky za odpověď“

Jan Šafránek: „Pokud jste byt koupili s manželem za trvání manželství, je byt součástí SJM a musí být v případě rozvodu vypořádán jako součást SJM.“

Majka: „Dobrý den. prosím o odpověď. Dostala jsem darem nemovitost před svatbou. Pak jsme ji společně s manželem opravili. Chtěla jsem se zeptat jak by to bylo v případě rozvodu. A zda by bylo lepší nemovitost převést na děti. Je jim 20 a 23let. Děkuji moc za odpověď.“

Jan Šafránek: „Nemovitost je určitě ve Vašem výlučném vlastnictví. V rámci případného rozvodu by musela být jen vypořádána investice do Vašeho domu, která byla učiněna za trvání manželství. Převést dům na děti určitě můžete, jen zvažte, zda to není příliš velké riziko. Vaše děti se stanou vlastníky a vlastně "neomezenými pány" domu.“

Jana: „Ještě na upřesnění,to chápu Takže bude i tak ,že jsme se vzali tak dům budu muset deti vyplácet z celé jeho poloviny?Na firmu a celý jeho majetek mají tedy nárok pouze děti?“

Jan Šafránek: „Dědictví se řeší jako celek, ale v principu ano. Pokud Váš manžel neurčí v závěti, že jako manželka nedědíte, budete po manželovi dědit společně s jeho dětmi.“

Martina: „Dobrý den pane Šafránek, Jak jste myslel,že movitý sportovec při rozvodu nemá stejný podíl na majetku se svou ženou??Výhoda je na čí straně??Když předpokládáme,že manželka se stará o domácnost/děti. Děkuji, Martina“

Jan Šafránek: „Pokud je příjem takového sporu velmi nadstandardní, pak se pomyslný jazýček vah nachyluje ve prospěch sportovce a v rámci vypořádání SJM nemusí být podíly půl na půl. Hovoříme pak o tzv. disparitě podílů.“

helena: „Dobrý den prosím ještě jsem se ctěla zeptat když jde o vyplacení z bytu dědicovi jde o cenu odhadní nebo tržní cenu? děkuji moc“

Jan Šafránek: „Zpravidla jde o cenu stanovenou na základě dohody dědiců nebo na základě znaleckého posudku.“

Wnetrzaková Marta: „Jsme majitelé pozemků ve společném vlastnictví manželů a chtěli bychom pozemky darovat bratrovi .Můžeme tyto pozemky darovat společně ,protože daň z darů je značné vysoká pokud se jedná o osoby které nespadají do I a II skupiny. Děkuji za odpověď“

Jan Šafránek: „Dokonce si myslím, že tak musíte učinit společně, neboť pozemky jsou v SJM. Na otázku zdanění však nedokážu odpovědět, to prosím konzultujte s některým z daňových poradců.“

Jana Novotná: „Dobrý den pane doktore, manžel pořídil dům a začal rekonstruovat před manželstvím, ale dokončen a následně vybaven byl po uzavření manželství, na čemž jsem se finančně podílela. Nicméně dům je psaný na manžela. Mám nějaké právo k tomuto domu? Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „K domu máte po dobu trvání manželství užívací právo, můžete tam bydlet. Vlastnické právo k domu jako takovému nemáte, k vybavení domu nebo jeho části již podle všeho ano.“